Dlugie kable do polaczenia PC - amp - TV pod plytkami

xrobcio

New member
Powoli przeprowadzam sie do nowego mieszkania i bede potrzebowal nowych kabli audio-video, ktore planuje polozyc pod plytkami w przedpokoju. Wiec nie szybko zostana wymienione;)
Na razie chodzi o polaczenia audio i video pomiedzy komputere, a TV i amplitunerem.

W kompie mam karte dzwiekowa AIM SC808 http://audiofanatyk.pl/wp-content/uploads/2014/sc808/aim_sc808_08.jpg
Grafika to GTX 1070 gdzie do dyspozycji jest tylko 1 HDMI i 3 DP.
Docelowym amplitunerem bedzie Onkyo RZ900 ktory planuje kupic do konca roku.
Obecne TV plazma panasonica P42G30 (tylko z wejsciem HDMI) TV tez bedzie inny, ale do za okolo rok czasu.
Dlugosc potrzebnych kabli to 15m. Wiem ze jest to sporo i dlatego przed zakupem postanowilem napisac tego posta aby nie wtopic.

Jak laczyc?:
1. Jesli chodzi tylko o dzwiek: PC <--> AMP - abym mogl odtworzyc sama muzyke z kompa. Do wyboru jest coaxial i optyk. Optyk bedzie lepszym rozwiazaniem niz coaxial?
2. Polaczenie Video:
2a. PC <--> AMP przez HDMI <--> TV
czy
2b. PC <--> TV HDMI lub DP? (czy PC laczyc pomijajac amplituner laczyc go bezposrednio z TV?)
(AMP z TV i tak bedzie polaczony przez HDMI)

Np ogladajac film z kompa wolalbym miec wybor czy dzwiek z tego filmu bedzie przesylany przez HDMI/DP czy przez coaxial/optyk.

Oprocz tych kabli bedzie lecial kabel LAN z PC do routera ktory bedzie kolo TV.
Chce aby kable byly pod plytkami w przedpokoju. Wiec 2 sciany i przedpokoj bedzie do pokonania i potrzeba 15m kabli.

1. Czy polaczenie PC <--> TV laczyc bezposrednio czy przez AMP?
2. Jak przeslac obraz? Przez HDMI? Czy kupic kabel DP i przejsciowke dla z HDMI na DP. Karta graf ma tylko 1 HDMI i 3 DP (GTX 1070). Pytam tak z mysla o przyszlosci bo DP jest nowszy niz HDMI.
3. Jesli chodzi o dzwiek PC <--> AMP to laczyc optycznie?
4. Czym kierowac sie przy zakupach tych kabli? Nie chce kabli marketowych, ale tez nie chce kabli wartosci polowy komputera:)
5. Czy zalewajac te kable pod plytkami (jest tez ogrzewanie podlogowe, nie wiem czy bedziemy z niego korzystac) sa jakies niebezpieczenstwa? Zaklocenia, przeciazenia czy cos innego co moze wplynac negatywnie na sprzet lub odbior? O czyms powinienem pamietac/wiedziec zalewajac kable?
 

DrWredman

Active member
Czy chcesz połączyć komputer z telewizorem i amplitunetem tylko po to aby oglądać filmy i słuchać muzykę z komputera?
Muzyka ok, można sterować ze smartfona ale filmu nie zatrzymasz. Bedziesz biegał do drugiego pokoju aby włączyć/wyłączyć lub zatrzymać film?
Na Twoim miejscu rozważyłbym zakup serwera NAS. Sam się przed nim wzbraniałem, a teraz nie wyobrażam sobie życia bez NAS ;). Serwer to też backup plików.
Nie musiałbyś ciągnąć tylu kabli pod podłogą.
 

xrobcio

New member
W sumie z polaczeniem VIDEO przez HDMI/DP kompa z amp lub kompa z TV zrezygnowalem.
W sumie kompa stacjonarnego bede chcial polaczyc tylko z amplitunerem. Kabel optyczny bedzie na tej dlugosc ~15m lepszym rozwiazaniem niz coaxialny?
 
Do góry