Dlaczego tak mało TV LCD ma tuner DVB-T?

ouzo

New member
Witajcie,
Chcę kupić TV LCD z tunerem cyfrowym DVB-T. Zastanawia mnie dlaczego tak mało telewizorów dostępnych na polskim rynku ma wbudowany tuner cyfrowy?

Przecież cała Europa zachodnia właśnie przechodzi na nadawanie cyfrowe, w niektórych krajach nawet zostały już wyłączone nadajniki analogowe. W Polsce mają one być wyłączone do 2012 roku - czyli wszystkie obecnie używane telewizory bez tunera DVB-T trzeba będzie wyposażyć w przystawkę transkodującą.

Jak zauważyłem, najwięcej telewizorów z DVB-T ma Sharp, mam zamiar kupić 32WD1E :) Jedyne co mnie powstrzymuje to fakt, że obsługuje on tylko DVB-T MPEG-2, a do odbioru MPEG-4 wymaga dodatkowej karty CI wkładanej z tyłu telewizora.

Jak myślicie, telewizorów w końcu nie kupuje się co roku - dlaczego tak mało modeli na polskim rynku ma tuner cyfrowy który już za 3 lata w Polsce będzie niezbędny? W wielu miastach Polski przecież są już uruchomione multipleksy DVB-T...
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
Do wyłączenia TV analogowej zostało 4-5 lat.
Dzisiejsze TV znacznie szybciej "starzeją" sie niz te sprzed 15 lat.
Napisałeś "W wielu miastach Polski przecież są już uruchomione multipleksy DVB-T" ....hmmm w jak wielu, ilu , procentowo "oglądaczy" TV jest w ich zasięgu ? O wielu można będzie pisac zapewne za 2-3 lata. Następne pytanie, ilu "oglądaczy" korzysta z TV naziemnej, a ilu z kabłówki czy satelitarnej ?
Moim zdaniem problem istnieje ale jest bardzo mały. Jesli ilość chętnych na taką TV wzrośnie to marketingowcy to zauważą.
 

ouzo

New member
gatar napisał:
Napisałeś "W wielu miastach Polski przecież są już uruchomione multipleksy DVB-T" ....hmmm w jak wielu, ilu , procentowo "oglądaczy" TV jest w ich zasięgu ?
Według Wikipedii -
http://pl.wikipedia.org/wiki/DVB-T
jest już tego trochę. Głównie Warszawa, gdzie można oglądać już dwa multipleksy, a w nich TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Sport, Polsat, TVN i TV4. Połowa jest niestety w MPEG-4...

gatar napisał:
Jesli ilość chętnych na taką TV wzrośnie to marketingowcy to zauważą.
Zastanowiło mnie jedno: Jeżeli zachodnia Europa właśnie przechodzi lub już przeszła na DVB-T - to czy na Polskę idą specjalne, zubożone modele telewizorów? Nie chce mi się wierzyć żeby w Europie zachodniej modele bez DVB-T miały jakiekolwiek powodzenie...
 

jery--

New member
Bez reklam
Dzieje się tak dlatego że w Polsce nie został ostatecznie wybrany system kompresji dla DVB-T. Może nim być MPEG-2 (bardziej rozpowszechniony w Europie, lub MPEG-4 (bardziej przyszłościowy). Większość dostępnych urząszeń posiadających tunery cyfrowe obsługuje MPEG-2, a decydenci w Polsce skłaniają się ku MPEG-4. Więc zakup teraz tunera DVB-T jest ryzykowny gdy niewiadomo jaki standart zostanie przyjęty.
 
Do góry