Dlaczego Plazma a nie LCD?

nowy66

New member
Ponieważ jest to absolutnie podstawowe pytanie, które zadaje sobie potenencjalny kupiec, pozwalam sobie założyć nowy wątek.

Proszę o wpisywanie się osób, które już kupiły jedno, jednoczesnie rezygnując z drugiego :

JAKIE BYŁY POWODY WASZEJ DECYZJI? ARGUMENTY WYBORU?

Pomóżcie tym , którzy się wahają.

Proszę o wpisy tylko posiadaczy wybranego sprzętu. Niezależnie od wybranej marki.

pzdr
 

bofff

New member
jak sie wczytasz to cale forum video o tym jest. ja moge powiedziec o swoich subiektywnych odczuciach.
plazma jest zdecydowanie lepsza do kablowki, na lcd strasznie widac piksele i ma slabsze kolory, takze plazma lepiej sobie radzi ze slabym sygnalem
na dvd bez roznicy wiekszej
na monitor i do gier zdecydowanie lcd
wiec z braku szeroko dostepnych zrodel dobrego sygnalu i bogatej wciaz oferty programowej kablowki (MECZE!!!!) ja wybralem plazme
(na marginesie gram na niej na ps2 i puszczam czasem filmiki HD)
wybieralem tak na prawde miedzy Pv60 42'' i samsung r71 40''
do porownania byla plazma loewe i lcd sharpa, wybrana zostala pv60, typowalo 5 osob i wszystkie jednoznacznie
 
Ostatnia edycja:

nowy66

New member
bofff napisał:
...forum video o tym jest. ja moge powiedziec o swoich subiektywnych odczuciach...

Ja wiem, że o tym jest całe forum. Ale chodzi o opinie bezpośrednich użytkowników właśnie - o subiektywne ich opinie. Co nimi kierowało? Tylko o to.

pzdr

Fajnie by było, gdyby określać dodatkowo co się użytkuje a z czego się zrezygnowało, co się rozpatrywało.
 
Ostatnia edycja:

malin

New member
Czemu plazma

Z mojtak ej strony odpowiedz jest prosta...
jak kupowalem to lcdkow 42 calowych jeszcze nie bylo (to bylo jakies 7 lat temu)
Teraz czekam az pojawia sie monitory z full hd, a na chwile obecna gdybym mial wybierac, to chyba zdecydowalbym sie na lcdka, choc decydujacym czynnikiem byloby bezposrednie porownanie jakosci obrazow, bo jak to w zyciu bywa i tak wiekszosc zalezy od producentow, a nie technologii (tak jak cd dobrze nagrane bije na glowe sacd)
 

Karpiu

New member
Tak naprawde to ciezko ocenic co jest lepsze. Otoz ja nie mam zadnego problemu z kablowka na LCD. Gra znakomicie i jakos argument wyzszosci plasm za mna w tym fakcie nie przemawia.

Ja powiem szczerze boje sie troche plasm (tak mozna to ujac). Martwi mnie fakt ze plasmy sie wypalaja (to yl glowny powod dlaczego nei wzialem plasmy). Kolejny to fakt ze plasmy sa energozerne. Trzeci to fakt ze ja chcialem 32 calowy TV a plasmy sa dobre ale imho od 40. Piaty i ostatni powod to fakt ze plasmy maja slabsze rozdzielczosci.

Ja juz na samym poczatku odrzucilem plasmy. Oczywiscie moze to byc jakas taka ogolna niechec. Czesto poprostu uzytkownicy maja jakas niechęc do ktorejs technologii (zdazylem to juz zaobserwowac).
Faktycznie jak sie oglada (w hipermarketach gdzie nikt nic nie ustawia) to plasmy maja lepsze kolory i nie maja problemu kątów. Ale jak sie dobrze zastanowic to LCD nie tylko wyrównały poziom ale zaczeły go przebijać.

Imho zeby wybrac trzeba zobaczyc to wszystko u siebie w domu i przetestowac, bo inaczej mozna sie neizle zawiesc.

Ja polecam LCD (tylko trzeba dobrze wybrac).

PS.Wszystko to co napisalem to subiektywne odczucia i mogą nie być do konca zgodne z prawda (ale nie powinny sie z nia calkowicie mijac). Czesto jak ktos chce to wady znajdzie na sile a nie zauwazy zalet.
 

szarp

New member
Wybrałem LCD, plazma odpadła już na samym początku. Powody:
- niska rozdzielczość
- wypalanie
- migotanie (mam dobry wzrok i do poniżej 85 Hz migoczący obraz mnie męczy) TV plazmowe mają 2 stany subpixeli 0-nie świeci 1-świeci. Odcienie uzyskuje się poprzez zapalanie i gaszenie punktów na odpowiedni czas. Jak się to robi odpowiednio szybko to "wydaje" się to dla oka ok ale nie mojego.
- kolory ze względu na powyższe w tańszych plazmach są liche, wyblakłe, mało kontrastowe. Plazma w cenie 6-7 tysięcy jest taka sobie a LCD już konkretny.
 

jax

New member
OOO zrobił się wątek o LCD :hmm:

Ja mam w salonie plazme 42" LG PC1R, a w sypialni lcd 23" LG 23LZ55. Może to i kiepskie porównanie ale nie wyobrażam sobie siedzieć wieczorkiem przy żarówiastym lcd walącym po oczach superhiper rozdzielczościa i ilościa kolorów, a wychodząc z pokoju juz nie widac z boku co sie ogląda. Plazma to co innego, to tak jakbyś siedział przy kominku i sączył dobre winko.

Pozatym, do pytającego: nie sprecyzowałeś rozmiaru, bo dylemat chyba dotyczy tylko i wyłącznie granicy 40", bo poniżej to lcd a powyżej plazma.
 
Ostatnia edycja:

bildex

New member
Witam!
Kupiłem plazme Philips 42pf9967 bo:
lepsze kolory niz LCD, lepszy kontrast , zdecydowanie lepiej wyglada zwykła TV jak i kablówka i cyfra niz na LCD.
Jestem zwolenikiem LCD ale do 32 cali, później rządzi plazma i nic tego nie zmieni.
A jak sie wypali to za 8 lat to kupie sobie nowy TV i penwnie bedzie w innej technologi niz PDP,LCD. I panel do tego bedzie kosztował za 8 lat z 500zł z wymianą.
A teraz chce sie cieszyć super jakościa a nie pixeloza jak w LCD.
a że Philips to : Pixel plus 2 , Digital natural motion , oraz AMBILIGHT.
Rozdzielczość panelu 1024 x 768 , odtwarza 720p i 1080i.
A LCD którego miał bym kupić to Philips 37pf9830.
A jeszcze jedno zobacz sobie Pionieery ,świetnie świecą.
I już w czerwcu mają wejść na rynek plazmy Pioneer w fill HD czyli 1920x1080. Więc LCD bedzie miał duzo konkurencje do full HD.
Pozdrawiam
 

angoos

New member
Oj.
mało Ci w internecie (już nie wspomnę że na tym forum też by się kilka znalazło) wątków dokładnie na ten temat i wręcz niemal identycznie zatytułowanych, że musisz zakładać kolejny?

Podam kilka podstawowych "za" na korzyść plazmy:

- lepsza czerń i graniczących z czernią kolorów - wynikająca z zasady generowania kolorów w tych dwóch technologiach (jest to dość wyrażnie odczuwalne przy ciemnych, nocnych scenach filmowych)

- brak zmiany koloru przy oglądaniu obrazu pod kątem (co niestety ma miejsce przy LCD'kach - kolor oglądany coraz bardziej pod kątem "siwieje", "bleknie" a podawanie parametrów o kącie widzenia 176 czy 178 stopni to totalna bzdura marketingowa nie mająca nic wspólnego z rzetelną informacją techniczną

- no i trzeci taki podstawowy to czas reakcji martycy LCD który cały czas pozostawia wiele do życzenia (co jest niestety odczuwalne szczególnie przy bardzo szybkich scenach akcji)

Jeszcze by się znalazło kilka jak choćby wieksza przestrzeń kolorów ale z tym jest u LCD'ków coraz lepiej. Natomiast każdy medal ma 2 strony i plazma tez nie jest pozbawiona wad. Ot choćby duże zużycie energii lub niestety póki co jeszcze ograniczenie wielkości pojedyńczego subpiksela co powoduje że nie da się wyprodukować małego telewizora plazmowego o wysokiej rozdzielczości (nie każdy ma miejsce na plazmę HDReady dużych rozmiarów)

Pzdrw
 

nowy66

New member
Do potencjalnych wpisujących i już wpisanych :

Specjalnie zadałem tak a nie inaczej sformułowane pytanie. To nie jest pytanie CO WYBRAĆ? Pytanie brzmi - DLACZEGO WYBRAŁEŚ TO A NIE TAMTO. Zresztą Twoja odpowiedź (Angoos) świadczy o tym, że temat może być ciekawy dla potencjalnych kupujących.

Więcej razy nie będę już tłumaczył dlaczego taki a nie inny temat. Obiecuję. Bo o to chodzi, żeby nie komentować cudzych wypowiedzi tylko dawać swoje argumenty. Nie chdzi mi o przekonywanie siebie nawzajem.

pzdr
 
Ostatnia edycja:

helcik

New member
tak, każda z tych technologii ma swoje za i przeciw. ale jest jeszcze tylna projekcja, która posiada jeszcze inny zestaw za i przeciw. pomijając fakt niemożliwości powieszenia na ścianie, ten zestaw za i przeciw mi przypadł najbardziej do gustu:

plusy:
- nie wypala duszków
- nie żre tyle prądu
- kolory w porządku
- poziom czerni w porządku
- rozdzielczość min. 720p
- brak problemu czasu reakcji
- b. dobra współpraca z konsolami gier
- duża przekątna (50" i więcej) za niską cenę
- stosunkowo mała waga

minusy:
- kąty pionowe
- szum systemu chłodzenia
- głębokość

najnowsza generacja posiada 1080p, jeszcze bardziej dopracowane parametry i chyba na razie bije inne technologie (np: JVC HD ILA, Sony SXRD HDTV).
co do wymienionych minusów, to wielu użytkowników ich nie zauważa, no ale wiadomo, że nie są bardzo obiektywni ;-)

ja wybrałem Sony KDF50 i nie rezygnowałem z niczego, ponieważ wiedziałem czego chcę i ten TV spełnił najlepiej moje oczekiwania (duża przekątna, cena, współpraca z X360, min. 720p)

jak widać jest się nad czym zastanawiać... ale to chyba dobrze? kiedyś były tylko rubiny...

pozdrawiam
 

angoos

New member
Ja z kolei stojąc niedawno (miesiąc temu) przed dylematem co kupić wybrałem CRT'ka - Loewe Nemos 32 DR+. I prawdę powiedziawszy bardzo się cieszę, bo obraz z tego telewizorka jest wyśmienity. I chociaż obrazu HD na nim nie uzyskam to nie martwi mnie to, bo zanim obraz HD w postaci filmów na wszelakiej maści nośnikach danych sie u nas w Polsce pojawi to ja będę się cieszył lepszym obrazem niż wszyscy co mają płaskie ekrany z rozdzielczościa HD.
Narazie wszystkim oczekującym od swojego LCD'ka czy plazmy wykorzystania jego/jej możliwości pozostaje cieszyć się jedynie sygnałem HD na zachodnich stacjach z telewizji satelitarnej - często (tylko?) w pasmach kodowanych nie wspominając o tym, że wszystko to nie jest w polsko języcznej wersji.
Zanim doczekamy się pierwszego filmu HD na nośniku (ja jeszcze nie słyszałem) albo jakiegoś polskojęzycznego kanału HD to wszystkim zdążą zestarzeć się telewizorki i trzeba będzie kupować nowe. Może jakieś nowe technologie wejdą albo udoskonalą istniejące. Hmmm. Ja stwierdziłem, że jeszcze warto poczekać. A narazie ja będę miał lepszy obraz SD z CRT'ka niż Kowalski z LCD'ka z logiem HD Ready.

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

PAZ

New member
Wybrałem plazme bo: podzielam prawie wszystkie argumenty moich przedmówców zwolenników plazm, po drugie stosunek ceny do rozmiaru 42 cale.
 

helcik

New member
jax napisał:
Zapomniałeś dodać duży minus pt: lampa z 1k raz w roku
czy raz w roku to się dopiero okaże. myślę że 1 na 2 lata, a za rok te lapmy będą kosztować 0,5k. nieduży koszt a TV będzie grał jak nowy. więc traktuję to raczej jako plus.

a co mogą zrobić posiadacze plazmy jak się wypali albo uszkodzi panel?
 

JAREK

New member
Do minusów tylnej projekcji, moim zdaniem, należy dodać
element, który dla jednych jest pozytywem , dla drugich poważnym minusem - wielkość ekranu. Dla posiadaczy małych mieszkań jest to przeszkoda nie do przeskoczenia.
 

bovima

New member
Legendy o duchach

Dużo sie tu pisze wypalaniu trwałych obazów na plazmowych wyswietlaczach. Prawda jest taka, że w dzisiaj kupowanych panelach. także średniej klasy, problem ten praktycznie nie istnieje. Ja na LG 42PX4RV, po 2 godzinach nieprzerywanego reklamami filmu w TVP nie potrafię - choć sie starałem - dostrzec ŻADNYCH pozostałości po kolorowych znaczkach ani logo. Sądzę więc, że ten akurat argument obecnie stracił znaczenie. Następna sprawa: zużycie energii. Podświetlenie LCD świeci stale, piksele plasmy tylko wtedy, gdy coś jest w tym miejscu na ekranie, rez bardzej jasno, raz mniej. To powoduje, że po uwzględnieniu powierzchni ekranu (bo nie ma sensu porównywać poboru mocy 37' LCD i 42' plazmy) zapotrzebowanie mocy plazmy jest takie samo lub większe o zaledwie kilka procent. Tak więc i ten argument nic nie znaczy - pobór mocy zależy od wielkości panelu, nie od jego rodzaju. A kolory, dynamika obrazu, odblaski kontrast, naturalność - tu trzeba wybrać według własnych potrzeb, warunków i gustów.
 

Ru$lan

New member
koti napisał:
Po 60 tysiącach godzin będziemy mieli juz dawno inny panel/telewizor.
Pocieszajcie sie...nic wiecej wam nie zostało ;)
My też po 60 tys. godzin będziemy mieli nowy telewizor, i też projekcyjny, tyle tylko że 1080p, i do tego będzie on kosztował połowę mniej niż plazma/lcd o takich samych możliwościach. ( rozdzielczość/przekątna ) :p
 

tomekdr

New member
Jezeli jestes ciekaw jak wypala sie plazma grana mniej wiecej od wrzesnia ubieglego roku po kilka, kilkanascie godzin dziennie to zajrzyj do EURO-RTV AGD King Cross Ursynow w Warszawa (Puławska 427). Znajdz 42 calowa 436-ke Pioneera i obejrzyj sobie dokladnie prawy gorny rog ekranu. Mnie to przekonalo.

Gdybys mial nie po drodze a byl ciekaw, to powiem tylko, ze widac tam logo TVP i MTV. A przeciez plazmy Pionieera sa bardzo przyzwoite...


Tomek
 
Do góry