Dlaczego kupilem plazme a nie LCD... dla niezdecydowancyh

Luki27

New member
Witam.
Kupilem plazme i chcialem sie podzielic moimi uwagami z niezdecydowanymi...

Kupilem LG 42 PC3RA... a myslalem o Panasie 42PV60 lub ew. o Samsungu 42C7H
Dlaczego wybralem LG ? - przyczyna bardzo prozaiczna cena... byla promocja w Electro World tej plazmy za jedyne 3390...
A poniewaz setunia pisal ze porownywal te modele i nie widzial różnicy to po co przeplacac :grin: - ja, bez jakis powazniejszych porownan tez nie widzialem duzej roznicy.
Jesli ktos widzial roznice i potrafi podac w czym lepszy jest PV60 czy C7H - cheteni poslucham...

Pierwsze wrazenia.
Otworzylem pudlo w domu - o kurcze ale wielki - trzeba bylo wziac 37... po 2 dniach juz tak nie uwazam... (przesiadlem sie z 20" :) - wiec roznica mogla mnie przerazic :) i fakt w domu TV wydaje sie wiekszy :) )
Pierwsze wlaczenie w domu i co ? piekne logo TVP1 - :( a TV wlaczylem wczesniej w sklepie na 1 minute (doslownie) zeby sprawdzic czy dziala... pierwsza mysl - ale beda powidoki...
Rzeczywistosc jednak okazla sie inna... szybko powstawaly wypalenia i szybko znikaly... w sumie teraz sie tym nie przejmuje i jak sprawdzalem po tygodniu uzywania nic bardziej stalego nie stwierdzam.
Podejrzewam ze ogladanie po kilka godzin dziennie jednego programu moze wypalic logo ale u mnie taka sytuacja nie istnieje i uwazam ze jak na razie ten problem mnie nie dotyczy - pozyjemy zobaczymy...

Wizulanie TV jest ok, ale C7H jest IMHO najladniejszy a PV60 porownywalny, stojak moglby byc inny ale i tak mam zamiar powiesic go na scianie...

Co do obrazu to niestety nie mialem zbyt wielu dobrych zrodel tylko antena zewnetrzna i koputer.
Antene mam zwykla zewnatrzna balkonowa (poprzedni 20" - gral na niej bez zarzutu) na niej obraz zaleznie od pory dnia i chyba pogody raz naprawde niezly jak na 42 cale czasem gorszy.
I tak jest w sumie lepszy niz sie spodziewalem - tu ciekawy jestem czy lepiej jest na kablowkach i jak to bedzie wygladalo w porownaniu z N-ka nad ktora sie co raz bardziej zastanawiam.
Widac ze na SD TVN i Polsat sa wyranize lepsze a TVP3 najgorsza i ewidentnie widac ze dany film jest gorszy albo lepszy jakosciowo i tu reklamy w wiekszosci bija na glowe wiele materialow :)
Generalenie SD ogladajac z 3-4 m - wydaje sie bardzo dobra. jedynie przechodzac blisko widac niedoskonalosci tego formatu.
Ciekawy jestem opinii osob ktore maja porwnanie z "poprawnie" dzialajaca zwykla antena zewnetrzna i N-ka na kanalach SD - czy jest duza roznica ?

Co do DVD to niestety mam sygnal tylko z komputera (polaczenie DVI -> D-sub) i obraz dobrego DVD jest naprawde bardzo dobry. Teraz zauwazylem ze kiepskie DVD dolaczane go gazet nie da sie z bliska ogladac :)
Tutaj mam pytanie do osob ktore porownywaly polaczenie DVI-HDMI (lub HDMI-HDMI) z komputera z polaczeniem analogowym poprzez D-sub (VGA) czy jest jakas zauwazalna roznica bo nie wiem czy jest sens inwestowac z polacznie kompa z TV poprzez HDMI...

Sam obraz z komputera w natywnej rozdzielczosci matrycy TV 1024x768 rewelacja, mimo ze jest to 60 Hz obraz jest statyczny i wydaje sie jakby mial duzo wiecej Hz (niz porownywalny obok na monitorze komputera)
Gralem na tym TV jedynie na symulatorze jazdy samochodem i w sumie jestem zadowolony, jednakze siedzac blisko widze pewne niedoskonalosci plazmy w porownaniu z LCD tzn. wydaje sie jakby obraz nie byl do konca jednolity - jakby przerwy pomiedzy piksleami - tego chyba nie ma w LCD - musze sie jeszcze przyjzec temu blizej :)

Co do czerni to nie widzialem pracujacego TV LCD po ciemku, ale w plazmie nie powiedzial bym ze czern jest idealna bo gdy w pokoju jest ciemno nie jest to zupelnie czarny kolor (chyba za duzo bym chcial) - jest tak jak w normalnym CRT :) - to mnie tylko utwierdza ze szarosci LCD nie moglbym przyjac.
Nieprawda jest ze biel w plazmie jest szara - kwestia ustawienia - oczywiscie mowie o warunkach gdy w pokoju nie ma za duzo swiatla.
Co do oswietlenia to mialem obawy ze bedzie zle przy duzej ilosci swiatla. Tak naprawde jest tak jak w CRT. W dzien w swietle Tv wydaje sie byc zielony :) i taki kolorek ma tez czarny podczas ogladanie w mocno oswietlonym pokoju.
Ja wyszedlem z zalozenia ze TV ma dobrze odbierac w ciemnosci + popoludniu. Mam od lewej storny duze okna ustawione na zachod i wieczorami mocno swieci tam slonce + nie mam firanek.
Z tym zwiazne byly moje obawy, a jest tak: Rano i do popoludnia nie sweici slonce i spokojnie mozna ogladac TV aczkolwiec napewno kontrast jest gorszy, ale do ogladania "wiadomosci" itp. spokojnie wystarczajace tu wg mnie jest lepiej niz w starym CRT, po poludniu jak nie swieci slonce jest tak samo.
Gdy swieci slonce zaslaniam rolety w oknach ktore jakos bardzo mocno nie zaciemniaja pokoju ale eliminuja bezposrednie promienie padajace na TV (to jest najgorsze - zreszta tak jak w normalnym CRT).
A wieczorkiem, noca ? :) REWELACJA - kontrast super LCD sie kryja. Do tego twarze nie sa plastkiowe jak na LCD.

Sciagnalem kilka filmikow HD. To jest to ! :) Filmy HD (720p) sa rozne i tutaj tez sa lepsze i gorsze ale te naprawde dobre robia niesamowite wrazenie.
Mozna spokojnie usiasc 1,5 m przed TV i ogladac... Od kupieniu tego TV strasznie zwracam uwage na jakosc filmow bo przy tych kiepskich trzeba siadac powyzej 3 metrow :)
Szczegolne wraznie robia np. trailery bajek w HD - wydaja sie idelanie ostre mozna ogladac praktycznie przed samym TV.

Telwizor sie jakos specjalnie nie grzeje co ciekawe tylna scianka jest chlodna - cieplo idzie glownie do gory (czyli tak jak powinno :D)

Podsumowanie:
Jestem bardzo zadowlony szczegolnie biorac pod uwage dobra cene.
Nie widze tych 60 (czy moze 50 Hz? ) (no i nie ma migotania z samsunga c7h :) - to go u mnie przekreslilo bo ladny jest :) ), nie bola mnie oczy jak ktos tu juz wczesniej pisal, coz tu pisac jestem zadowolony !
HD rewelacja - teraz trzeba kupic N-ke :) bo od Hd mozna sie uzaleznic :) - no i poczekac na wiecej kanalow w HD.
DVD - dobrej jakosci tez sa swietne i mozna spokojnie ogladac z 2-3 m.
SD - na zenetrznej antenie jest w miare ok ale jakby na kablowce lub N-ce bylo znacznie lepiej - bede sklanial sie ku zmianie.

Uff - ale sie rozpisalem... jak ktos bedzie mial jakies pytania to chetnie odpowiem (w miare mozliwosci) - sam mialem duze problemy z wyborem i chetnie pomoge niezdecydowanym.

Moze jeszcze dorzuce jakies fotki ale to juz chyba nie dzisaj :)
 

setunia

New member
Bez reklam
Napisz. Był już post o sprzedaży plazmy dla LCD (bodajże autorstwa Fata1ty - przepraszam jeśli pomyliłem), może być i odwrotny.
W końcu dowartościowania i samoreklamy nigdy za wiele :D

Co do czerni to miałem już napisac wcześniej, ale teraz jest też okazja.
Długo próbowałem dojśc dlaczego czerń w moim TV nie jest tak czarna jak powinna. Troche pomogło włączenie trybu bodajże energooszczędnego, ale dopiero dzisiaj przypadkiem bawiąc sie ustawieniami zaszalałem z kontrastem i dałem na full- w dodatku na łączu D-sub i z filmem HD ( Dzień Niepodległości ) i .................... zamarłem. Czarne paski na dole i górze były naprawdę czarne, prawie jak obudowa. Od dzisiaj mam gdzieś docieranie. Daję kontrast na full i cieszę sie jak szczeniak pchłami, nowym wymiarem plazmy. Wivaaaaaaaaat!
 

Pansłonic

New member
Luki27 napisał:
Witam.
Kupilem plazme i chcialem sie podzielic moimi uwagami z niezdecydowanymi...
Kupilem LG 42 PC3RA... a myslalem o Panasie 42PV60 lub ew. o Samsungu 42C7H
Dlaczego wybralem LG ? - przyczyna bardzo prozaiczna cena... byla promocja w Electro World tej plazmy za jedyne 3390...
A poniewaz setunia pisal ze porownywal te modele i nie widzial różnicy to po co przeplacac :grin: - ja, bez jakis powazniejszych porownan tez nie widzialem duzej roznicy.
Jesli ktos widzial roznice i potrafi podac w czym lepszy jest PV60 czy C7H - cheteni poslucham...
Jeśli chcesz znać moją opinię to tak się składa że porównywałem i to dosyć intensywnie model LG który opisujesz właśnie z Panasonic'em PV60 przy użyciu m.in. płyty testowej LG i szczególnie co zwróciło moją uwagę to delikatnie poszarpane i nierówne krawędzie w plazmie LG, przez co obraz wydawał mi się mniej szczegółowy i precyzyjny kolor czarny też nie był tak głęboki jak w Panasonicu. Nie pamiętam czy było coś jeszcze, więc to tak po krótce. Natomiast nie robiłem porównania z Samsung'iem.
Najważniejsze że Ty jesteś zadowolony, a cena też nie najgorsza;)
 

Luki27

New member
setunia napisał:
Co do czerni to miałem już napisac wcześniej, ale teraz jest też okazja.
Długo próbowałem dojśc dlaczego czerń w moim TV nie jest tak czarna jak powinna. Troche pomogło włączenie trybu bodajże energooszczędnego, ale dopiero dzisiaj przypadkiem bawiąc sie ustawieniami zaszalałem z kontrastem i dałem na full- w dodatku na łączu D-sub i z filmem HD ( Dzień Niepodległości ) i .................... zamarłem. Czarne paski na dole i górze były naprawdę czarne, prawie jak obudowa. Od dzisiaj mam gdzieś docieranie. Daję kontrast na full i cieszę sie jak szczeniak pchłami, nowym wymiarem plazmy. Wivaaaaaaaaat!
Hmm z ta czernia to juz sam nie wiem czy ten LG ma slaba czern czy tak bedzie we wszystkich plazmach z dolnej polki ? Tzn jak moze sie miec ten LG w porownaniu np z Panasem PV60 ? Tak ogolnie w sklepie nie widzialem wyraznej roznicy na korzysc Panasa w obrazie ale nie zwrocilem uwagi na czern...
Ja szczerze mowiac za bardzo sie ustawieniami nie przejmuje, poniewaz rzadko TV wlaczony jest na jednym kanale. Nie powiedzial bym takze ze czern jest jak taka jak ramka..., ale chyba nie jest zle.
Jesli widoczne sa paski to wtedy jakos to troche razi ze nie sa idealnie czarne, ale jesli nie ma ich to czern wydaje sie dobra i zupelnie to nie przeszkadza.
Czy jest taka szansa ze z kompa na hdmi czern bedzie lepsza ?? - chyba nie... w tych nowszych modelach LG cos chyba jest w menu do regulacji czerni - u mnie ta opcja jest niekatywna... moze te nowsze LG maja lepsza czern ?

Pansłonic napisał:
Jeśli chcesz znać moją opinię to tak się składa że porównywałem i to dosyć intensywnie model LG który opisujesz właśnie z Panasonic'em PV60 przy użyciu m.in. płyty testowej LG i szczególnie co zwróciło moją uwagę to delikatnie poszarpane i nierówne krawędzie w plazmie LG, przez co obraz wydawał mi się mniej szczegółowy i precyzyjny kolor czarny też nie był tak głęboki jak w Panasonicu. Nie pamiętam czy było coś jeszcze, więc to tak po krótce. Natomiast nie robiłem porównania z Samsung'iem.
Najważniejsze że Ty jesteś zadowolony, a cena też nie najgorsza;)
Hmm to mnie troche zmartwiles... Juz kupilem i w sumie nie powinienem sie czepaic, ale taki juz jestem... :)
Widze ze Ty masz chyba Pv600 a tu wydaje mi sie ze roznica jest wyrazna na korzysc panasonica.
Poniewaz cena byla dobra to go kupilem ale powiem ze zastanawiam sie momentami czy dobrze zrobilem i czy nie trzeba bylo sie upierac na pv60.... ehh
Tzn ja do tych porownan podchodze tak: Jesli jest spora roznica w cenie to nie przeszkadzja mi lekkie roznice w ktore musze sie wpatrywac. Jesli widzac blisko oba TV widac niewielka roznice ale nie bylbym ich w stanie zauwazyc ogladajac najpierw jeden a potem drugi TV w jakims krotkim odstepie czasu czyli po porstu widzac np. sam ekran nie rozpoznal bym ktory jest ktory to nie ma co sie rzucac na wyraznie drozszy TV...

ale zamieszalem... :D

No wiec duza jest ta roznica w czerni ?:confused::(
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
oczywiscie że są różnice gradacji czerni. Na ile są one istotne , każdy sam sobie musi odpowiedzieć.
Najlepsza paleta barw występuje w Pioneerach i Loewe . Na ile kasowo to ważne - trzeba sobie odpowiedzieć samemu.
 

Luki27

New member
kiki napisał:
oczywiscie że są różnice gradacji czerni. Na ile są one istotne , każdy sam sobie musi odpowiedzieć.
Najlepsza paleta barw występuje w Pioneerach i Loewe . Na ile kasowo to ważne - trzeba sobie odpowiedzieć samemu.
No wlasnie... Jesli roznice pomiedzy pv60 a lg sa nieduze - tzn zauwazlane tylko wtedy gdy te TV stoja obok siebie to spal bym spokojniej, jesli PV60 ma czern wyraznie lepsza to nie byl to dobry wybor...

Gdyby nie ograniczenia kasowe to bym zamowil prezentacje i juz... (nawet sie pytalem juz o warunki i bylem nastawiony ze poczkam i zamowie prezentacje - na poczatku mial to byc oczywiscie LCD 32 " :grin: ). Brak kasy + promocja LG sprawily ze w koncu nie wytrzymalem z czekaniem... :) coz sie dziwic jak sie mialo 20" w dodatku nie byl to nawet plaski CRT... ehh - ja to sobie nie potrafie dac spokoju... :grin:

Co do jednego jestem pewien - dobrze ze to plazma... :) ide spac... co sie bede denerwowal :) do czarnej ramki to jej duzo brakuje...:(
 

dnc

Moderator
VIP
Ale najważniejesze dla Ciebie Luki27 jest to czy jesteś ze swojego TV zadowolony. Jesli tak to to jest najważniesze. Nie każdego stać na Pioneera czy Loewe. Kupuje się to, co Ci pasuje i za tyle za ile możesz.:smile:
 

tomania

New member
Witam serdecznie wszystkich
To mój pierwszy wpis, więc proszę wybaczyć ew. niedociągnięcia. Czytam uważnie prawie wszystko co piszecie już od jakiegoś czasu i sporo się dowiedziałem. Dziękuję więc tym którzy dzielą się swoją wiedzą. Ja mogę się zrewanżować ew. w temacie adio-stereo. Konkretnym powodem mojego wpisu jest tekst założyciela wątku o LG 42 PC3RA. Wczoraj kupiłem ten TV za 4000 pln i w zasadzie potwierdzam to co pisze autor pierwszego postu. Lecz ja podłączyłem plazme do "n" przez HDMI i tu jest problem. Szukałem rozwiązania na wszystkich wpisach o tym modelu lecz nie znalazłem odp.Dlatego ośmiele się prosić o pomoc!!. Nie mam dżwięku po HDMI - kompletna cisza - choć obraz jest znakomity - stabilny i bardzo ostry na HD. Będę jeszczy szukał rozwiązania lecz jeśli ktoś zechciałby mi podpowiedzieć - będę niezmiernie wdzięczny. Pozdrawiam wszytkich obecnych i polecam się w przyszłości. Tomasz
 

Pansłonic

New member
tomania napisał:
Witam serdecznie wszystkich
To mój pierwszy wpis, więc proszę wybaczyć ew. niedociągnięcia. Czytam uważnie prawie wszystko co piszecie już od jakiegoś czasu i sporo się dowiedziałem. Dziękuję więc tym którzy dzielą się swoją wiedzą. Ja mogę się zrewanżować ew. w temacie adio-stereo. Konkretnym powodem mojego wpisu jest tekst założyciela wątku o LG 42 PC3RA. Wczoraj kupiłem ten TV za 4000 pln i w zasadzie potwierdzam to co pisze autor pierwszego postu. Lecz ja podłączyłem plazme do "n" przez HDMI i tu jest problem. Szukałem rozwiązania na wszystkich wpisach o tym modelu lecz nie znalazłem odp.Dlatego ośmiele się prosić o pomoc!!. Nie mam dżwięku po HDMI - kompletna cisza - choć obraz jest znakomity - stabilny i bardzo ostry na HD. Będę jeszczy szukał rozwiązania lecz jeśli ktoś zechciałby mi podpowiedzieć - będę niezmiernie wdzięczny. Pozdrawiam wszytkich obecnych i polecam się w przyszłości. Tomasz
Spróbuj wcisnąć i przytrzymać przez chwilę przycisk RES. Zwykle pomaga.
 

zibi61

New member
Przyciśnięcie RES raczej nie rozwiąże problemu z dźwiękiem. Spowoduje raczej przejście w tryb DVI. Do foni trzeba będzie chyba dodatkowy kabelek pociągnąć (narazie - aż N-ka się splecie z nowym softem).
 

tomania

New member
Witam ponownie i dziękuje za szybką reakcję. Oczywiście wypróbuję .
Kombinowałem z wtyczką HDMI, tak jak kiedyś ktoś doradzał na tym forum lecz bez efektu. Jeszcze raz dzięki i pozdrawiam. Przy okazji - też mam lekkie brzęczenie tak jak inni opisywali wcześniej, ale z tym da się żyć. Może to wynika z kiepskiej jakości zasilania u mnie w domu - będę kombinował. Gdyby ten TV miał mniejszy pobór mocy to może pomogło by trafo separujące - tak jak to zrobiłem z dobrym skutkiem w sprzęcie audio. Tomasz

Dzięki zibi lecz to zrobiłem jako pierwsze ( nie zawracałbym wam głowy bez uprzednich prób samodzielnych) Po włączeniu osobnego kabla audio dwięk jest ale trzeba wyłączyć tryb HDMI na TV i przejść na któreś AV i wtedy oczywiście nie ma obrazu. No chyba , że są inne gniazda audio ( próbowałem z jednymi) którę przenosza dźwięk niezależnie od ustawionego wejscia na TV. Pozdrawiam Tomasz
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

scott

New member
kiki napisał:
oczywiscie że są różnice gradacji czerni. Na ile są one istotne , każdy sam sobie musi odpowiedzieć. (..)

Czerń będzie zawsze tylko tak "czarna" jak wyłączony ekran. Do oceny tej akurat cechy najlepiej wyłączyć telewizor.
 

tomania

New member
Witam wszystkim!
Szczególnie serdecznie "zibi61" oraz "Pansłonik" i dziękuję im za skuteczną pomoc. Przytrzymanie RES dało rzeczywiście efekt ale niestety tylko chwilowy. Po ponownym włączeniu N-ki znowu cisza. Dopiero przełączenie na HDMI/DVI na N-ce oraz podłączenie kabla Audio Jack-2xRCA dało efekt i terez wszystko gra. Obraz dobry i fonia w miarę dobra , ale jest!!. Będę jeszcze porównywał z componentem ( jak go zdobędę). Jeszcze raz dzięki za szybką pomoc. Pozdrawiam. Tomasz
 

setunia

New member
Bez reklam
tomania napisał:
Witam wszystkim!
Szczególnie serdecznie "zibi61" oraz "Pansłonik" i dziękuję im za skuteczną pomoc. Przytrzymanie RES dało rzeczywiście efekt ale niestety tylko chwilowy. Po ponownym włączeniu N-ki znowu cisza. Dopiero przełączenie na HDMI/DVI na N-ce oraz podłączenie kabla Audio Jack-2xRCA dało efekt i terez wszystko gra. Obraz dobry i fonia w miarę dobra , ale jest!!. Będę jeszcze porównywał z componentem ( jak go zdobędę). Jeszcze raz dzięki za szybką pomoc. Pozdrawiam. Tomasz

Rozumiem, ze masz video puszczone po HDMI a audio cinchami.
Jak zmusiles TV do pobrania wizji i fonii z dwóch wejsc.
Sory za brak ogonków, ale cos mi sie pomerdalo w kompiku.
 

scott

New member
S_Mac napisał:
Włączona plazma nie wygasza całkowicie matrycy, więc czerń nie jest tak głęboka jak kolor matrycy przy wyłączonym sprzęcie.

Oczywiście. Z powodu zjawiska, o którym piszesz "czerń" może jaśniejsza, ale nigdy nie będzie ciemniejsza od koloru ekranu.
 

Mistic

New member
Prawda jest taka że LCD jest technologią domową a plazma jest technologią bardziej wyrafinowaną, ale trzeba przyznać że plazma jest o wiele lepsza od LCD, mam w domu obie technologie zarówno PDP jak i LCD i kiedy oglądam HD to na plaźmie jest o wiele bardziej ostry obraz nie mówiąc o kolorach i nasyceniu barw, obaz o wiele lepszy na plaźmie.
Pozdrawiam.
 
Do góry