Denon avr-x3000 - podłączenie i konfiguracja kolumn 2.0

fool

New member
Witam,
Od wczoraj jestem posiadaczem denona avr-x3000. Kolumny na chwilę obecną są tak tragiczne że wstyd się przyznać ale mam nadzieję niebawem uda się dokonać zakupu upatrzonych na dzień dzisiejszy zensorów 7.

Z racji tego, że jest to mój pierwszy tak zaawansowany amplituner i dodatkowo pracuje i będzie pracował w systemie 2.0 to mam kilka pytań:
-amplituner ma drugą strefę do podłączenia kolumn w stereo. Ja swoje podpiąłem do pierwszych z brzegu dwóch gniazd front left i front right. Czy jest to podłączenie prawidłowe czy powinienem je podpiąć gdzie indziej?
-sprawa druga to brzmienie a konkretnie brak mocnego basu. Konfigurację wykonałem automatyczną przy użyciu załączonego mikrofonu. Tak jak pisałem kolumny są potwornie biedne ale wiem że wydobywający się z nich bas przy podłączonym starym amplitunerze diory był zdecydowanie mocniejszy. W trybie audyssey po automatycznej kalibracilji nie widzę możliwości ręcznego podciągnięcia niskich tonów. Da się to jakoś zmienić czy trzeba zrezygnować z audyssey na rzecz ręcznych ustawień?

Z góry dzięki za sugestie,
Pozdr
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Skoro ma byc tylko stereo to po co kupowales amplituner kinowy za 3500zl a nie wzmacniacz stereo? Za 1500zl kupujesz wzmacniacz PMA 720 ktory brzmieniowo zjada na sniadanie i osmiesza amplituner kinowy nawet wysoki model jak X3000. Niestety ale amplitunery kinowe graja w Stereo przy okazji i nigdy nie brzmia tak jak wzmacniacze stereo. Podlaczenie masz ok, ew jesli twoje kolumny obsluguja BiAmp (2 pary wejsc na kable) to mozesz podlaczyc w ten sposob, zdejmujesz zworki w kolumnach a dodatkowa pare kabli podlaczasz pod wyjscia o ile dobrze pamietam Surround Back/Amp Assign i w menu ustawiasz Front A BiAmp.

Skoro przeprowadziles kalibracje, to teraz wejdz w menu, ustaw kolumny na duze "Large", nastepnie w opcji audyssey ustaw Bypass L/R i dynamic EQ na ON. Ew. mozesz wlaczyc Restorer HQ ktory tez podbije bass i gore pasma.

Jezeli nadal bedzie brakowalo basu, to wylacz dynamic EQ, wejdz w Tone Control, podbij bass i wlacz spowrotem Dynamic EQ.
 
Ostatnia edycja:

fool

New member
Skoro ma byc tylko stereo to po co kupowales amplituner kinowy za 3500zl a nie wzmacniacz stereo? Za 1500zl kupujesz wzmacniacz PMA 720 ktory brzmieniowo zjada na sniadanie i osmiesza amplituner kinowy nawet wysoki model jak X3000. Niestety ale amplitunery kinowe graja w Stereo przy okazji i nigdy nie brzmia tak jak wzmacniacze stereo. Podlaczenie masz ok, ew jesli twoje kolumny obsluguja BiAmp (2 pary wejsc na kable) to mozesz podlaczyc w ten sposob, zdejmujesz zworki w kolumnach a dodatkowa pare kabli podlaczasz pod wyjscia o ile dobrze pamietam Surround Back/Amp Assign i w menu ustawiasz Front A BiAmp.

Skoro przeprowadziles kalibracje, to teraz wejdz w menu, ustaw kolumny na duze "Large", nastepnie w opcji audyssey ustaw Bypass L/R i dynamic EQ na ON. Ew. mozesz wlaczyc Restorer HQ ktory tez podbije bass i gore pasma.

Jezeli nadal bedzie brakowalo basu, to wylacz dynamic EQ, wejdz w Tone Control, podbij bass i wlacz spowrotem Dynamic EQ.

Jeśli chodzi o pytanie dlaczego kupiłem amplituner kina domowego zamiast stereo to górę wzięły względy praktyczne. Miałem świadomość tego że klasyczny amplituner stereo zagra znacznie lepiej w konfiguracji 2.0 ale zależało mi na wejściach cyfrowych, USB z flac i mp3, radiu internetowym. Niestety jeśli chodzi o te kwestie to amplitunery stereo nie posiadają takich udogodnień. Poszedłem na świadomy kompromis kosztem jakości dźwięku....
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Dokladnie, ale czy ja wiem czy to jest bug skoro ja mam to w 1910 z przed 4 lat i obecnie nic sie nie zmienilo?

Wlasnie, skoro jestesmy przy Tone Control, nie wiecie czy ta regulacja dotyczy wszystkich kolumn czy tylko frontow?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak mam być szczery to ja myślałem, że jak włączymy dyn. EQ to tone control jest nie aktywne. Myślałem, że działa tylko w przypadku jak wyłączymy dyn. EQ. Marantz ma tak samo jak Denon.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Bo niby tak powinno byc, skoro dynamiczny EQ to tone juz nie powinien dzialac dlatego z automatu ta funkcja jest niedostepna, ale mozna ampli oszukac czyli wylaczyc audyssey, podbic sobie bass/treble i zalaczyc spowrotem audyssey ;)
 

fool

New member
Rzeczywiście tak można zrobić. Podbiłem bas na maxa na 6 ale dalej szału nima :) Sprawa druga jest taka, że może mój słuch jest już wypaczony i przez lata przyzwyczaiłem się do nadmiernej ilości niskich tonów.....

Odnośnie zmiany wielkości kolumn w ustawieniach, to ktoś w którymś wątku pisał że przy kolumnach jamo trzeba zmienić wielkość frontów na małe i wtedy bas jest mocniejszy. Jak u siebie zmieniam na małe to automatycznie dwie linijki niżej subwoofer włącza się na aktywny i jak go wyłączę to fronty automatycznie zmieniają się z małych na duże więc nie bardzo ten sposób u mnie działa.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Przy ustawieniu frontów na small, więcej basu dostaje subwoofer, i to pewnie o to chodziło? Ma to zastosowanie w KD, bo w stereo przeważnie daje się fronty na Full Band. Nie podbijaj basu czy sopranu na max. Mogą wtedy wystepować przestarowania przy głosniejszym odsłuchu. Jeżeli brakuje basu to albo dokupic suba, albo zmienić kolumny. Już spotkałem się z kilkoma przypadkami że kolesie sobie jarali głośniki wysokotonowe, bo właśnie podbijali sopran na max. i dawali ognia:)
 

dyzio4

Klub HDTV.com.pl
VIP
A najlepiej dokup sobie końcówkę mocy. Wtedy będziesz miał super stereo, które ustawisz poprzez ampli a jak dokupisz głośniki to będzie fajne kino domowe.
 

Stratoss

Member
Bez reklam
Skoro ma byc tylko stereo to po co kupowales amplituner kinowy za 3500zl a nie wzmacniacz stereo? Za 1500zl kupujesz wzmacniacz PMA 720 ktory brzmieniowo zjada na sniadanie i osmiesza amplituner kinowy nawet wysoki model jak X3000. Niestety ale amplitunery kinowe graja w Stereo przy okazji i nigdy nie brzmia tak jak wzmacniacze stereo. Podlaczenie masz ok, ew jesli twoje kolumny obsluguja BiAmp (2 pary wejsc na kable) to mozesz podlaczyc w ten sposob, zdejmujesz zworki w kolumnach a dodatkowa pare kabli podlaczasz pod wyjscia o ile dobrze pamietam Surround Back/Amp Assign i w menu ustawiasz Front A BiAmp.

Skoro przeprowadziles kalibracje, to teraz wejdz w menu, ustaw kolumny na duze "Large", nastepnie w opcji audyssey ustaw Bypass L/R i dynamic EQ na ON. Ew. mozesz wlaczyc Restorer HQ ktory tez podbije bass i gore pasma.

Jezeli nadal bedzie brakowalo basu, to wylacz dynamic EQ, wejdz w Tone Control, podbij bass i wlacz spowrotem Dynamic EQ.

Na chwilę obecną za 3500 można już kupić wyższy model X-4000 z kalibracją XT32, czyli znacznie skuteczniejszą niż w modelu X-3000.
Amplitunery w stereo też potrafią zabrzmieć i to jak, przykład Denon AVC-A1HDA.
Więc na Twoim miejscu nie mierzyłbym jednakową miarką wszystkich amplitunerów i twierdził, że w stereo one nie grają. Warunek jeden: trzeba najpierw takiego sprzętu co nieco posłuchać i to nie tylko z niszowej półki, potem można wygłaszać opinie...
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:
Do góry