Denon AVR 4306 vs Harman Kardon AVR 460

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam

Chcę tu przedstawić moją krótką recenzję porównawczą dotyczącą wymienionych w temacie amplitunerów kina domowego . Podkreślam że jest ona AMATORSKA ( żeby nikt się nie czepiał słownictwa ;-). Zdaję sobie również sprawę z tego że model Denona (wypożyczony od znajomego na kilka dni) , choć z 2006 roku, jest klasowo wyżej niż mój HK AVR460 – nie wiem czy nawet w tamtym roku to nie był „topowy” model tej firmy. Jeśli chodzi o sam sens tego porównania – ciekaw byłem czy Denon potwierdzi swoją klasę, jak wypadnie w porównaniu z moim HK i czy będzie to duża różnica w brzmieniu .

Źródłem niestety odtwarzacz BR Panasonic BDT220 połączony analogowo(najzwyklejsze kabelki) z klockami , natomiast elektronika połączona kablem Van Den Hul – Snowline z moimi kolumnami Monitor Audio BX6 :)

Jeśli chodzi o muzykę to słucham głównie elektronicznej ( od komercyjnych pierdów po ambitniejsze kawałki ) , jednak do testu także wykorzystałem płytki Wilków, Roxette, Bryan Adams oraz pojedyncze pliki FLAC, skorzystałem z niektórych kawałków The Offspring, soundtracku z Matrix, Trzeciego Wymiaru(HH) oraz Linkin Park.

Zacznę od tego zakresu co był najbardziej wyrównany, otóż była nim średnica, mój HK w porównaniu do Denona wyciąga ją na pierwszy plan , ma się wrażenie że wokale są czystsze tj błyszczące, u Denona były bardziej łagodne co nie znaczy że brzmiały gorzej , po prostu inaczej, może nazwa „plastyczne brzmienie” byłaby odpowiednia, dodam też że najbardziej urzekł mnie wokal w Harmanie kiedy zapuściłem utwory Hip-Hopowe . Tu od razu przejdę do wysokich tonów, tak jak wspomniałem HK podaję brzmienie błyszczące i to co było atutem w niektórych utworach , okazało się być irytujące w szczególności w kawałkach gdzie króluje brzmienie gitarowe , słuchając Wilków czy Roxette już przy troszkę wyższej głośności zaczęły lekko kłuć w uszy, podobnie przy wokalu Florence (a potrafi nim wręcz „zabić” :p), po dłuższym odsłuchu mogłaby zacząć boleć głowa , nie wspominając o mocniejszym brzmieniu, odsłuchując moich kolumn z HK stwierdzam że w takim połączeniu nie nadają się zbytnio do słuchania muzyki rockowej, do HH jak najbardziej, świetne też brzmią utwory Jean Michel Jarre, Disclosure, Rudimental, dobrze natomiast tego typu jak Chemical Brothers, Moderat, Justice. A teraz Denon, tu właśnie jeden ważny aspekt , tak jak i średnica, góra tak samo jest łagodna, nie ma mowy o kłuciu w ucho podczas odsłuchu utworów z „gitarą na pierwszym planie” , można usłyszeć ładnie odseparowanie wokali od tych najwyższych rejestrów, wysokie tony są tj. Ładnie zaokrąglone a Florence już nie śpiewa tak jazgotliwie jak w HK, słuchając tych samych utworów na Denonie pojawił mi się uśmiech na twarzy , nawet Offspring czy Linkin Park przyjemnie się słuchało, dopiero przy na prawdę wysokim poziomie głośności zaczęło się pojawiać nakładanie, ale długo i tak by nie dało radę słuchać w takich warunkach:) I na koniec basik, tutaj Denon pokazuje absolutne mistrzostwo, bas jest zdecydowanie lepiej kontrolowany, jest go też więcej przy podobnym poziomie głośności, słuchając po kolei każdą nutkę, słyszałem a co ważne , czułem bas w miejscach gdzie go wcześniej nie było lub był delikatnie odczuwalny. Harman starał się nadążyć , w niektórych kawałkach jak Rudimental – Waiting all night czy w remixie Flume utworu Disclosure-You & Me powiedziałbym że jest blisko Denona ale jeszcze troszkę brakuje, w większości jednak Japończyk króluje , nawet nie spodziewałbym się że moje BX-y mogą dać tyle basu :)

Podsumowując mój HK niestety poległ z Denonem :( , można powiedzieć że dźwięk który zapodaje AVR 4306 jest kompletny , świetna podstawa basowa , lekko cofnięta, plastyczna(?) średnica z łagodnymi wysokimi tonami. HK może pochwalić się szklistą średnicą , troszkę jazgotliwą góra ( głównie w rockowych kompozycjach)i nie złym basem. Trzeba jednak zaznaczyć to że Denon przy „wejściu” na rynek kosztował w granicach 7-8 tysięcy zł , Harman 2 x mniej , więc chyba jeszcze nie gra najgorzej :p No cóż amplitunera nie wymienię jednak ale następnym krokiem będzie wypróbowanie wzmacniacza aby wykorzystać PRE OUT w Harmanie:) i przy okazji będzie porównanie jak wypada wzmak za 2000 zł do ampli za 7-8 k :)
 

Dakon

New member
Moim zdaniem to porównanie jest całkiem przydatne, ze względu na to, że czasem warto zastanowić się, czy kupić kilkuletni sprzęt z wyższej półki, czy nowy, ale jednak kilka klas niższy. No i okazuje się, że często warto ten starszy... W kinie domowym nowsze sprzęty bronią się multimediami (dostęp do sieci, odtwarzanie flac), ale np. przy wzmacniaczach nie ma aż tak dużego rozwoju.
Dzięki za spisanie swoich opinii. Sam właśnie rozglądam się za sprzętem i być może np. wzmacniacz kupię używany.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Dzięki stary za recenzje. O wiele bardziej przyda się takie porównanie, niż skakanie sobie do gardeł z byle powodu. Oby więcej podobnych testów.
 

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
do Dakon:
Najlepiej byłoby jakbyś odsłuchał sobie i porównał czy warto zaryzykować zakup używki , wiesz różnie może być ze sprzętem z drugiej lub nawet trzeciej ręki, jednak co nowe to nowe... gwarancja na jakiś czas jest :)
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Ja mogę tylko potwierdzić same dobre oceny Denona 4306 którego używam od 2006 roku. Rzeczywiście był to prawie topowy amplituner (był jeszcze wyższy model) i kosztował 6999 PLN. Najwięcej używam go do słuchania muzyki (bardzo różna: prog-rock, rock, prog-metal, jazz, pop, klasyka, elektronika) z CD, DVD-Audio, SACD, streaming plików flac - wszystko z podpiętego odtwarzacza Denon blu-ray DBT 1713UT na kolumnach KEF iQ9, iQ5, PSW3500. Muzyka stereo i multichannel. Także świetny jest oczywiście w kinie domowym. Pamiętam, że gdy go kupowałem to miał bardzo dobre recenzje także przy ocenie odtwarzania stereo.
 

werf

Active member
Bez reklam
Dawno temu zestawiałem 4306 z Yamahą 3xxx Denon leżał na dynamice bardzo leżał Poza tym sprzęt bardzo poprawny Pure-direct na wysokim poziomie jak na AV
 

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
Z chęcią sprawdziłbym Yamahę i inne marki jak CA,Marantz itd. ale nie ma się możliwości technicznych;p A w porównaniu Denon oczywiście w Pure Direct :)
 

ro35

New member
fajnie by było przetestować sprzęt po wejściu cyfrowym,
średniej klasy amplitunery powinny mieć znacznie lepsze przetworniki (to też świadczy o klasie i wartości ampli) od budżetowego bluraya
 

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
Przetestowałbym na wejściach cyfrowych ale niestety sekcja ta nie działała, ampli Denon jest kolegi mojego kuzyna i próbował chyba w kilku serwisach to naprawić , na razie bez powodzenia.
 
Do góry