Denon AVR-2300 + HTPC w 4K = regularny czarny ekran

Golic

New member
Witam serdecznie,

Mam bardzo dokuczliwy problem związany z moim zestawem kina domowego + PC. Od niedawna dorobiłem się TV 4K (Sony Bravia 9005). Problem zapoczątkowała chęć wyświetlania obrazu w innej rozdzielczości niż natywne 4K (1080p, 1440p) na PC (gry). Normalne, domyślne ustawienia powodowały iż ekran po ustawieniu innej niż natywna rozdzielczość pokazywał wszystko w takim zielonkawym odcieniu jak z TV kineskopowego, lub w kolorach ewidentnie przejaskrawionych. Zwyczajnie nie dało się z tego skorzystać. Udało mi się pozbyć problemu poprzez ustawienie trybu ‘ulepszone HDMI’ w ustawieniach TV. Jest to ten tryb który pozwala na obsługę HDR oraz gamy kolorów 4:4:4 oraz 4:2:0. Problem g...ego obrazu w nieregularnych rozdzielczościach zniknął.

Pojawił się natomiast dużo bardziej uciążliwy i dokuczający problem. A mianowicie obraz regularnie łapie 3-sekundowy czarny ekran tak jakby użytkownik manualnie zmieniał rozdzielczość ekranu. Jest to powszechny obraz takiego mignięcia podczas którego pojawia się interface TV (wybrane źródło HDMI oraz aktualna rozdzielczość). Pojawia się on jak np. Zmienia się źródło obrazu za pomocą aplitunera przełączając przykładowo z radia (572p) do konsoli (1080p).

Jednakże problem migotania zwyczajnie pojawia się bez powodu i ingerencji użytkownika. Poniżej testowane sposoby które NIE POMOGŁY:

1. Zmiana kabli HDMI – aktualnie oba kable HDMI (PC -> amplituner oraz amplituner TV) są nowe w technologii HDMI 2.0 z przepustowością danych 18GB/s. Wcześniej korzystałem ze starych kabli oraz kabli dołączonych do konsol. Aktualny kabel:

KABEL HDMI Full HD 4K Professional v2.0 / 3m (5612081222) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

2. Kombinowanie z wejściami/wyjściami HDMI – próbowałem wszystkich możliwości. W instrukcji TV podane jest iż HDMI 2 oraz HDMI 3 (ARC) obsługuje najwyższy standard 4K więc użyłem tych wejść w połączeniu z dwoma w amplitunerze – Monitor 1 (ARC) oraz Monitor 2. Niezależnie od kombinacji problem występuje.

3. Kombinowanie z każdą kombinacją funkcji HDMI Pass-Through w amplitunerze – wyłączenie, gra, film. We wszystkich trybach problem występował nawet w tym wyłączonym gdzie sygnał HDMI idzie w niezmienionym formacie pomiędzy urządzeniami

4. Zabawa z przeplotem – ustawienie manualnej rozdzielczości 4K również nie pomogło

Pare obserwacji które będę aktualizował:
• Im wyższa rozdzielczość, tym częstszy black screen. Przy 1080p problem występuje dosyć rzadko, przy 1440p problem jest już regularny a przy 2160p problem jest nagminny (średnio kilka-kilkanaście razy w ciągu godziny)

• Problem najczęściej występuje przy odtwarzaniu zawartości 4K, rzadziej przy przeglądaniu stron i graniu

• Wszystkie wejscia HDMI (1-7) są w standardzie HDCP2.2 więc wg mnie nie ma znaczenia które wejście jest używane ale używam pierwszego

• Wydaje mi się iż problem nie występuje przy wyłączeniu z obiegu amplitunera (a więc podpięciu PC bezpośrednio do komputera) oraz przy konsolach które obsługują 4K

Rozkładam ręce w niemocy... Z mojej strony wyczerpałem już limit możliwości.
 
Do góry