Denon AVR-1912 vs Onkyo TX-NR609

tewje

New member
Witam! Chcę skompletować kino domowe skaładające się z amplitunera Denon AVR-1912 lub Onkyo TX-NR609 oraz zestawu głośnikowego.

Pomieszczenie, w którym będzie grał sprzęt to pokój o powierzchni ok. 30m2 i wysokości 3,3m. Stosunek kino/muzyka - 50/50. Muzyki rzadko będę słuchał naprawdę głośno. Zazwyczaj będzie grać stosunkowo cicho dlatego zależy mi żeby brzmiała dobrze również przy ściszonym sprzęcie.

Słucham różnorodnej muzyki (cholera, jak ja nie lubię szufladkowania): pop (A-ha, Dido, Red Box), rock (U2, Editors, The Cranberries), muzyka lat 80-tych (Ultravox, Talk Talk, OMD), "syntetycznej" (Depeche Mode, Camouflage, De/Vision), elektronicznej (Vangelis, J.M. Jarre, M. Oldfield), klasycznej (głównie instrumentalnego baroku), kapele ze stajni 4AD oraz ambient i chillout. Jak widać raczej łagodniejsze brzmienia.

Do amplitunera chcę kupić zestaw 5.0 w cenie ok. 3000 zł. Subwoofer, ze względu na kasę, na razie nie wchodzi w grę. :( Myślałem o zestawie opartym o Monitor Audio M6, ale...

Jak M to trzeba już chwilę poczekać na MR, będą w nowych kolorach i jakości starych BR

...tu blackninja zabił mi ćwieka :-D.

Przy założeniu, że oba amplitunery podobnie spisują się w kinie (chyba, że to błędne założenie :-D), który ampli bardziej pasuje do takiej muzyki i czy dobrze zgra się z głośnikami MA. A może jednak wybrać inne? Jestem otwarty na wszelkie konstruktywne uwagi w tym względzie. Pozdrawiam!
 

mors111

Active member
Bez reklam
miałem do czynienia z 1611 i sam mam 609

po załączeniu audyssey praz dynamic equalizer przy cichym słuchaniu w Onkyo nawet nie będziesz potrzebował suba przy dobrych kolumnach

basu i dynamiki jest aż nadmiar

w pure direct Denon zagrał troszkę lepiej od Onkyo , ale po co się męczyć
i tak ustawisz jak będzie Tobie pasowało

Onkyo kupisz troszkę taniej więc i może i jak jeszcze troszkę dołożysz to i na suba starczy

dla mnie Denon odpadł bo ma za mało wejść optycznych jak i coaxialnych ( 1+1 , a w 609 masz 2+2 ) a jak nie lubię się ograniczać i potem kombinować z połączeniami
 

Attachments

  • 1912.jpg
    1912.jpg
    10,9 KB · Wyś: 1939
  • 609.jpg
    609.jpg
    13,2 KB · Wyś: 1930

michal_j

New member
Pragnę nadmienić, że Denona również można podkręcić Audyssey'em. A sam kolega stwierdził, że w Pure Direct zagrał nieznacznie lepiej. Moim zdaniem warto posłuchać. Bo różnica w jednym coaxie i opticalu to doprawdy niewiele.

A co do kolumn to rzeczywiście bym się wstrzymał i zaczekał na MA MR. Powinny być na przełomie miesiąca.
 

mors111

Active member
Bez reklam
pewnie ,że można ale ja mam tak podłączone :

-amplituner do TV za pomocą HDMI z wyjście OUT abym mógł mieć menu na ekranie ( podłaczenie TV przez HDMI do wejścia z amplitunera raczej mi nie załatwi obrazu na TV )

-TV podłączony optykiem do amplitunera aby mieć dźwięk z TV ( bez znaczenia z jakiego źródła jest sygnał )

-Blue-ray podłączony do TV za pomocą HDMI

-Blue-ray podłączony optykiem aby mieć dźwięk w amplitunerze bez włączania TV

-dekoder za pomocą HDMI do TV

Blue-ray celowo nie wpinam w amplituner , bo kiedy nie chcę go używać to oglądam i słucham na samym TV a w amplitunerze nie korzystam z HDMI Through ( chyba tak to się pisze , chodzi o to ,że nie muszę mieć włączonej odpowiedniej funkcji w amplitunerze aby móc przesyłać sygnał na TV poprzez HDMI kiedy on jest w stanie "uśpienia" )

tak więc mam wykorzystane 2 wejścia optyczne ( nie wspominając już o tym że nagrywarka z wyjściem optycznym akurat chwilowo stoi przy drugim kinie )

co jak co Denon nie zaszalał z tymi wejściami ,
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Mors111 ja osobiście też nie jestem zwolennikiem podpinania wszystkiego po HDMI, jakoś nie przekonuje mnie to połączenie, zwłaszcza po postach wielu osób w kwestii zaniku dźwięku, włączaniu urządzeń w określonej kolejności bo inaczej obraz zanika lub dźwięk itp. Ale jeśli masz odtwarzacz BD to po optyku nie puścisz dźwięku w HD, a jakość dużo lepsza jak by nie było.
 

Slawko1

New member
Bez reklam
Czy wy macie jakieś niepełnosprawne HDMI w tych Onkyo czy jak.
Ja mam podłączone po HDMI pod Denona 1611, tuner sat, media playera, PC,
TV Samsunga i nie mam problemu z dźwiękiem, obrazem, przy wyłączonym TV, czy wyłączonym amplitunerze.
Wystarczyło tylko odpowiednio ustawić TV i Amplituner.

Blue-ray optykiem do Amplitunera ? po co sobie degradować jakość dźwięku.
 
Ostatnia edycja:

tewje

New member
Witam kolegów! W końcu udało mi się wygospodarować chwilę czasu i wbić na forum. I co widzę?

Zresztą po co w tym momencie więcej wejść cyfrowych jak wszystko sie wpina przez HDMI :>

Niestety nie zawsze jest to takie proste kolego bagiennik. Mam LCD Samsunga z HDMI 1.3 a to oznacza, że nie obsługuje on ARC. W związku z tym ampli do telewizora przez HDMI ale już dźwięk z LCD do ampli po innym kabelku, np. optycznym. I tu zaczyna się w Denonie robić wąskie gardło, bo w przypadku opisywanych na tym forum (także w tym wątku) kłopotów, wejść cyfrowych nie-HDMI może zabraknąć. Nie przewiduję takiej opcji lecz nie ukrywam, że wyposażenie Onkyo pod tym względem przemawia na jego korzyść.

Ale nie samymi złączami człowiek żyje... Może tak coś więcej o tych ampli? Jak jest z obsługą FLAC? W różnych miejscach można znaleźć mało precyzyjne i czasami sprzeczne informacje na ten temat. Czy obsługiwane są pliki CUE, innymi słowy czy płytkę zrzuconą do jednego pliku ampli widzi podzieloną na poszczególne utwory czy jako jeden długi? Jakie pauzy występują przy kolejnych wczytywanych utworach? No i nieśmiało przypominam o głośniczkach. Jak sprawują się Monitor Audio z tymi ampli? Czy nadają się do muzyki, którą słucham? Pozdrawiam!

A co do Denon AVR-1912 czy Onkyo TX-NR609
Udaj się na odsłuch :)

I tu się z tobą zgodzę. Zanim jednak wojsko pójdzie w bój musi wybadać przedpole! :)
 
Ostatnia edycja:

Slawko1

New member
Bez reklam
A używasz możne iPhona i iTunes ?
Bo wtedy niezłym bajerem w Denonie jest AirPlay
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Czy wy macie jakieś niepełnosprawne HDMI w tych Onkyo czy jak.

Wszystko jest ok. Tylko ja i pewnie kolega też ma wieksze zaufanie do podłączeń coaxial/optical. O połączeniach HDMI różnie się czyta i słyszy. A to kabel nie taki, to dźwięku czy obrazu brak. Z kablem optycznym jeszcze nie słyszałem żeby były jakieś problemy. Podam Ci przykład: mam podpięte dvd kablem HDMI z TV. Nieraz sią zdarza że jak włączę najpierw dvd a pózniej wybiorę pilotem wejście HDMI to nie wykrywa mi odtwarzacza dvd. Muszę wtedy z powrotem przełączyć w tryb TV i znowu w tryb HDMI i dopiero jest ok.
 

tewje

New member
A używasz możne iPhona i iTunes ?
Bo wtedy niezłym bajerem w Denonie jest AirPlay

Nie używam. I nie dlatego, że lubię chodzić pod prąd tylko ten sprzęt w stosunku do możliwości jest moim zdaniem zwyczajnie za drogi. Brałem pod uwagę AirPlay ale jak wypłuczę się na KD to nieprędko zakupię jakiś nowy gadżet. Żonka by mnie chyba zabiła... :grin:

BTW, używasz może tego Denona?

Proszę, zostawmy już te kabelki i pogadajmy o za i przeciw tych ampli. Naprawdę potrzebuję rad użytkowników tego sprzętu bo moje doświadczenia ze sprzętem audio zakończyły się na etapie diorowskiej wieży z "szufladą" oraz tonsilowskich Mildtonów 110... :niewiem:

Sprzęt ma mi posłużyć kilka następnych lat więc nie chcę sobie strzelić w stopę. Idę do pracy zarabiać "budżetowe" pieniądze w "budżetówce" na "budżetowy" sprzęt. ;-) Pozdrawiam!
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Za Onkyo jest więcej bajerów, a za Denonem jest w zamian za dodatki lepsze brzmienie.

To może też tak nie do końca. Wydaje mi się że twórcy Onkyo postawili na sprzęt typowo do kina domowego i w tej definicji jest bezkonkurencyjne. Takie marki jak Denon czy HK mają lepsze stereo, ale czy w kinie sprawdzają się równie dobrze jak Onkyo...kwestia gustu. Jeżeli ktoś szuka ampli uniwersalnego do kina i muzyki powiedzmy 50/50 to bym wybrał Denon, Marantz, HK a jeżeli ma być zajebiste w kinie to stawiam na Onkyo. Osobiście też tą markę wybrałem bo 90% to filmy. I Fakt że Onkyo ma sporo wejść i bajerów.
 

tewje

New member
To może też tak nie do końca. Wydaje mi się że twórcy Onkyo postawili na sprzęt typowo do kina domowego i w tej definicji jest bezkonkurencyjne. Takie marki jak Denon czy HK mają lepsze stereo, ale czy w kinie sprawdzają się równie dobrze jak Onkyo...kwestia gustu. Jeżeli ktoś szuka ampli uniwersalnego do kina i muzyki powiedzmy 50/50 to bym wybrał Denon, Marantz, HK a jeżeli ma być zajebiste w kinie to stawiam na Onkyo. Osobiście też tą markę wybrałem bo 90% to filmy. I Fakt że Onkyo ma sporo wejść i bajerów.

Kilkukrotnie na tym forum spotkałem się z twierdzeniem, że Denon jest lepszy w stereo od Onkyo. Jeżeli jest ZAUWAŻALNIE lepszy, to poszedłbym w kierunku Denona pomimo tego, że Onkyo jakoś bardziej mi leży z kilku praktycznych względów. Póki co dzięki za Wasze wypowiedzi i proszę o więcej. ;-) Muszę do końca miesiąca się zdecydować i z początkiem grudnia dobrać ze dwa trzy zestawy głośników do odsłuchu. Intrygują mnie Monitor Audio MR ale na ich temat są jeszcze bardzo skąpe informacje. Według blackninja premiera to początek grudnia. Chyba poczekam... :)
 

mors111

Active member
Bez reklam
jak wszystko dobrze poustawiasz to i Onkyo w stereo zagra wyśmienicie z pełną dynamiką ( jak na tą klasę sprzętu , bo słuchać w pure-direct w tej klasie cenowej nie ma sensu , aczkolwiek aż tak źle też nie będzie )
 

ndo

New member
Ocziwiste jest ze roznica w stereo pomiedzy tymi amplitunerami siega +/- 5% natomiast nie zapomnijmy to są amplitunery kina domowego i z taka mysla sa kupowane
 

michal_j

New member
Jak wszystko dobrze poustawiasz to i Denon w kinie zagra wyśmienicie.... Można tak w kółko....
 
Ostatnia edycja:

BADy8

New member
jak wszystko dobrze poustawiasz to i Onkyo w stereo zagra wyśmienicie z pełną dynamiką ( jak na tą klasę sprzętu , bo słuchać w pure-direct w tej klasie cenowej nie ma sensu , aczkolwiek aż tak źle też nie będzie )
Mam leciwe już Onkyo 484 i gra bez porównania lepiej niż 609 :roll: Co więcej zdecydowanie lepiej gra poprzedni model czyli 608. 609-tkę miałem dwa tygodnie i oddałem, a problemu nie było bo w sklepie schodzą migiem, bo radio internetowe, USB i milion cudów. Tylko co z tego, jak "nie gra"... Wiem, wiem - milion fanów Onkyo nie może się mylić... ale (po)słuchałbym uważnie.
 
Do góry