Denon 2807 i JBL E-250 - first impressions :-)

mobor

Banned
No dobra ;)

Wczoraj doszła paczka (a w zasadzie 2)

- Denon 2807
- sub JBL E-250

Subik okazał się (zgodnie z tym czego się spodziewałem) dośc sporych rozmarów i słusznej masy ;)
Denon - - jak to Denon -- jego wygląd mozna ocenić jako wyniosłą (ale nie ekstrawagancką jak w wypadku Heńka) elegancję
Wraz z amplitunerem, producent dostarczył pilota, antenę AM/FM, 3 baterie do commandera oraz mikrofon do audiokalibracji naszego show-roomu
Po mniej więcej godzinie użerania się z kabelkami których - jak to zwykle w wypadku amplitunerów bywa - jest masa, kolejnych kilku minutach walki z ustawianiem menu - sprzęt został pomyślnie przygotowany do boju.
Kilka uwag odnosnie menu i ogólnie systemu ustawiania amplitunera zaaplkowanego w Denonie. Jest on pomyslany jakos tak dziwnie i nielogicznie. Zatwierdzenie opcji to nie jak zazwyczaj klawisz akceptacji (enter) ale ...strzałki kursora (?!) Jest to wyjątkowo upierdliwe i mocno uprzykrzajace życie rozwiązanie. Natomiast pilot, w porównaniu do tego znanego mi z modelu 1803 (już sprzedany) jest znacznie logiczniej rozwiązany. Klawisze i ich funkcje mają znacznie bardziej szczęśliwe rozmieszczenie i funkcjonalność...choć do tej pory nie udało mi się odpalić takiego głupiego TEST TONE, nie ma tez funkcji DIMMER - szczegóły ;)
Podłączyłem sub'a i wybrawszy drogę "na skróty" (bez uruchamiania kalibracji) odpalam całość i ...konsternacja. SUB milczy jak zaklęty !
Rozkręciłem gały na tyle na ile fabryka dała (co dało się odczuć nawet w podłożu na którym stałem) - a sub jak milczał tak milczy.
Wizyta w menu niewiele zmieniła - sub okazał sie być włączony. Zapodałem jednakowosz nafaszerowany basem koncert Cliffa Richarda z Royal Albert Hall (DVD z DTS) i...bas się odnalazł. W koncu poczułem czym jest "poduszka basowa" ;) 10 minut relaksu i ....
Powrociłem do testowania płyt CD, Tunera....sub znowu zamilkł mimo iż wszystkie gały jakie w nim przewidziano poszybowały w max ustawienia. Zdegustowany, postanowiłem odpalic płytę SADE (cd) która aż kipi od niskich rejestrów.
Cisza
Sub milczy jak wryty osioł. Kolejny utwór z płyty Sade- podobnie. Nie pomogło nawet podbicie basu w pokładowym korektorze amplitunera. Jakby na przekór moim poczynaniom- sub najspokojniej w świecie przeszedł w stan uśpienia. ZGROZA !!
Niezle wkurzony - przepiąłem suba z gniazda dedykowanego w sekcji preamp'a do wyjscia kanału prawego. Sub momentalnie zerwał sie na rowne nogi. Chwila przy gałach i...już :) To jest to :) Sub w koncu gra. Jeszcze tylko niewielki face-lifting menu (ustawienie subwoofer na off co by wszystkie doły szły na "przody") i zabawa rozpoczęta. Sub robi niezły hałas - na razie jest mi trudno ocenic jego mozliwosci (szczególnie na tle konkurencji) ale są potężne. Gra dość miękko choć w istocie trudno jest mi go oceniać - to mój pierwszy sub ;)
Bez punktów odniesienia jakimi są produkty konkurencyjne- trudno wydać rzetelny werdykt. Jedno jest jednak pewne. E-250 to klamot o najlepszym stosunku możliwosci/cena na rynku. Przy jego pomocy mozna sobie napytać biedy u sąsiadów - chyba że mamy wokół głuchoniemych ;)
Króko mówiąc- jesli masz nieco ponad 1300zł na sub'a - mozesz smiało brać ;)
Niezle dudni a do tego może robić jako szafka pod lampkę nocną (to dobry argumen jesli chcemy przekonac do zakupu kobietę) ;)


Teraz kilka słów o ampli

Denon zabrzmiał...zupełnie jak mój "stary" 1803. Miękko, soczyście. Tak jak lubię ;)
Dziś rano jednak postanowiłem zdać się na "autokalibratora" - system Odyseja ;)
Odpaliłem- poczekałem i.... sie przeraziłem !!!
Dwukrotnie zostałem poinformowany o tym że mam zle podłączony głosnik (faza) do sekcji wzmacniacza. Mimo ze przewody mam oznakowane, mysle sobie - trudno, pewnie się pomyliłem. 20 minut odsuwania sprzetu, zamiana kabelków i... to samo ::cry: Ponownie zanurkowałem, zamieniłem na powrót kabelki i.... znów ten sam komunikacik.:evil:
Spoglądam w manuala i co czytam ? "Nie raz tak się zdarza" - załamka. Na pocieszenie i otarcie łez, manual zaleca wybranie funkcji "skip" w takim wypadku - innymi słowy - olanie z góry wskazania o błędzie !
Ok - w porządku- myślę sobie - każą olać, to oleję :)
Zapuszczam ponownie test i ..co widzę? Tym razem wszystko okazuje się ok. Test przeszedł w całosci (dziwne- prawda? Wg mnie taka niepowtarzalność pomiarów nie rokuje pozytwnej opinii o tym systemie)- na koniec pytanie - czy chce zapisac ustawienia ?- potwierdzam.
Wlączam sprzet i ... PRZERAZENIE
Grają tylko przody i nienaturalnie głośno centralny - sub i reszta "uderzyły w kimono". Co tu kurna znowu jest? - pomyślałem
Zagladam w parametry i ...MATKO BOSKA
Sub wyciszony na -3.5 dB (zaczyna pompować dopiero przy +6dB), satelitki ustawione na 0db i -1dB. Korektor ? .....:D
Nie bede nic wiecej mowic. :D
Bajzel jakbym dał się bawic pilotem mojemu kilkuletniemu synowi ! Bez ładu i składu (po 3 minutowych obliczeniach - spodziewałem się czegoś bardziej sensownego)
Powiem tylko tyle - zagrało to logicznie dopiero gdy wywaliłem w cholerę to całe auto-skalibrowanie i ustawiłem sobie sprzet "na ucho" W koncu zamruczał sub (uwaga!! przełączyłem go do wyjscia FRONT-R pre-out dopiero PO zabawie z Odyseją) i zagrały tyły. Musiałem tez pogrzebac w korektorze

Krótko mówiąc- ta cała słynna Odyseja to pic na wodę- fotomontaż
Przyanjmniej w moim wypadku- system okazał sie całkowitą klapą

To byłoby tyle na poczatek - w razie czego - pytać ;)

Sprzet mam od wczoraj wiec nie wszystko jest juz opanowane. Jedna rzecz która mnie nieco zniesmaczyła to....plastikowe gały amplitunera zamiast aluminiowych w 1803 Wielki obciach przy modelu z tej półki cenowej (strach co jest w nizszych modelach)
Reasumując jednak - sprzęt warty zakupu TYLKO wtedy jesli potrzebujesz switcha HDMI, 3 wejsc COMPONENT i ...potężnego wykopa ;)
W porównaniu do mojego "sterego" 1803 uwazam że ani Odyseja, ani słynny AL24 ( i inne "wynalazki") nie zmieniaja NIC w docierającym do nas dzwieku - mam na mysli normalnego sluchacza w normalnym mieszkaniu a nie audiofila w wyciszonym pokoju z nagłosnieniem wartym dziesiątki tysiecy złotych. Na chwilę obecną nie ruszałem tematu p/t deinterlacing Ma to dla mnie drugorzędne znaczenie

Na koniec. Sprzet ładnie się prezentuje i równie ładnie gra. Na pewno jednak nie jest wart 4000zł (cena dedykowana temu modelowi). Gdyby nie potrzeba wymiany ampli ze wzgledu na okreslone potrzeby (switch component, hdmi) - mysle ze dalej uzywałbym 1803....

to są moje opinie - mozna sie z nimi zgodzic lub nie ;)
 
Ostatnia edycja:

ThYX

New member
W AVR2307 nie miałem żadnych problemów z autokalibracją. Wszystko działało od pierwszego strzału:)

Na której płycie Sade testowałeś suba ?

Co do suba to też mam dziwne wrażenie że powinien załączać się częściej a jakoś to się nie dzieje. Na razie mam podłączony do wyjścia z tułu PRE OUT i o ile DTS/DD sub wydaje dzwięki o tyle gdy ustawie stereo to niestety sub jest jakiś głuchy :-( Ogólne nie wiem jak sprawdzić i skalibrować dobrze subwoofer i może w tym jest problem..
 
Ostatnia edycja:

deniro24

Member
Bez reklam
Panowie jak to jest w końcu z tymi subami i ich podłączeniami do ampli. Nie rozumiem - sub działa nie prawidłowo (czyt. cicho, brak potężnego basu) po podłączeniu go do dedykowanego wejścia w ampli? Dopiero w pre-out front gra dobrze? Kompletnie nie rozumiem tego.
Suba mam zamiar kupić na początku grudnia i będzie to własnie JBL E-250. Ampli mam Yamaha RXV659. Chciałbym słuchając muzyki w końcu usłyszeć bas z utworów mp3. zależy mi żeby słuchając cicho bas był juz słyszalny (obecnie tragedia). 1300 zł piechotą nie chodzi i nie chciał bym sie po raz kolejny zawieźć.
Nie chciałbym dojść w końcu do wniosku (a na to się niestety zapowiada) że amplitunery KD kompletnie nie nadają sie do stereo (rodzaj muzyki raczej dance, pop, techno, r'n'b - czyli muzyka z dominującym basem).
 

ThYX

New member
deniro24 napisał:
Panowie jak to jest w końcu z tymi subami i ich podłączeniami do ampli. Nie rozumiem - sub działa nie prawidłowo (czyt. cicho, brak potężnego basu) po podłączeniu go do dedykowanego wejścia w ampli? Dopiero w pre-out front gra dobrze? Kompletnie nie rozumiem tego.
Suba mam zamiar kupić na początku grudnia i będzie to własnie JBL E-250. Ampli mam Yamaha RXV659. Chciałbym słuchając muzyki w końcu usłyszeć bas z utworów mp3. zależy mi żeby słuchając cicho bas był juz słyszalny (obecnie tragedia). 1300 zł piechotą nie chodzi i nie chciał bym sie po raz kolejny zawieźć.
Nie chciałbym dojść w końcu do wniosku (a na to się niestety zapowiada) że amplitunery KD kompletnie nie nadają sie do stereo (rodzaj muzyki raczej dance, pop, techno, r'n'b - czyli muzyka z dominującym basem).

Hehe .. w końcu dokopałem się do ustawień suba w moim AVR2307 :) i gra teraz wszytko cudnie :) W sumie sub mi działał ale nie we wszystkich trybach.

Mi dobrze gra sub podłączony do preout w aplitunerze. Nie podłączałem do kolumny bo to bez sensu skoro mam wyjście w waplitunerze.

Co do stereo to wybierając Denona (w końcu to sprzęt do KD) odsłuchiwałem kolumny także na innych sprzętach m.in słuchałem Harmana, który był tylko do stereo ... był to model sprzed 1-2 lat i powiem szczerze .. Denon grał lepiej ! Więc nie masz się co martwić o stereo :)

A.. jak dla mnie słuchanie mp3 na dobrym sprzęcie to pomyłka :-(
 

qba74

New member
ThYX napisał:
Hehe .. w końcu dokopałem się do ustawień suba w moim AVR2307 :) i gra teraz wszytko cudnie :) W sumie sub mi działał ale nie we wszystkich trybach.

Mi dobrze gra sub podłączony do preout w aplitunerze. Nie podłączałem do kolumny bo to bez sensu skoro mam wyjście w waplitunerze.

Chyba mam podobny problem, mówimy o 2307. Kalibracja bez problemów, ale w stereo sub się normalnie wyłącza i nie gra....albo gra b. cichi. To gdzie w tych ustawieniach to znajde??

Aha, i jeszcze jedno. To moj pierwszy Denon i zastanawia mnie dlaczego mimo regulacji glosnosci od -80 do +18, de facto zaczyna cos normalnie grac przy -40 w góre. To co po taki szeroki zakres??
 

ArtS007

New member
Bez reklam
qba74 napisał:
ThYX napisał:
Aha, i jeszcze jedno. To moj pierwszy Denon i zastanawia mnie dlaczego mimo regulacji glosnosci od -80 do +18, de facto zaczyna cos normalnie grac przy -40 w góre. To co po taki szeroki zakres??
To raczej normalne i to nie tylko w Denonie. Obsłuchuję w tej chwili HK AVR-132 i zachowuje się podobnie.

ArtS :)
 

ThYX

New member
qba74 napisał:
Chyba mam podobny problem, mówimy o 2307. Kalibracja bez problemów, ale w stereo sub się normalnie wyłącza i nie gra....albo gra b. cichi. To gdzie w tych ustawieniach to znajde??
Sprawdz ustawienia suba LFE lub LFE + min
Dodatkowo Advanved Playback->2ch Direct/Stereo tam też jest ustawienie suba.. u mnie pomogło.
 
Ostatnia edycja:

Hary

New member
Mam 3806 podłączonego do suba Jamo D4 i też wydawało mi sie, że bas jest zbyt szczupły. Na pewno, żeby w stereo w ogóle bas zagrał musi byc ustawienie LFE + fronty. Bas też może być "gorszy" jak słuchasz przez przewód cyfrowy. Spróbuj pożyczyć dobry kabelek analogowy. Jest różnica (van den hul robi fajny ciepły i niski basik). Jak posłuchasz na analogu to nie wrócisz do cyforwego włacznie z denon linkiem. Słuchałem Sade (nie wim czy o tej samej płycie mówimy) ale bas był porażający.

Z drugiej strony prawdą jest, że wadą Denona jest to, że sub musi być bardziej czuły zeby sam się włączył niż w przypadku HK, miałem kiedyś HK i zawsze włączał mi się bas. Za to w Denonie jak już się włączy to jest go tyle co potrzeba. Sprawdź też jaką masz częstotliwość odcięcia przy stereo dla suba.

Pozdrawiam,
P.
 

ThYX

New member
Hary napisał:
Mam 3806 podłączonego do suba Jamo D4 i też wydawało mi sie, że bas jest zbyt szczupły. Na pewno, żeby w stereo w ogóle bas zagrał musi byc ustawienie LFE + fronty. Bas też może być "gorszy" jak słuchasz przez przewód cyfrowy. Spróbuj pożyczyć dobry kabelek analogowy. Jest różnica (van den hul robi fajny ciepły i niski basik). Jak posłuchasz na anal
ogu to nie wrócisz do cyforwego włacznie z denon linkiem. Słuchałem Sade (nie wim czy o tej samej płycie mówimy) ale bas był porażający.
Swięte słowa ... muza tylko po analogu.
A którym interkonekcie van den hul piszesz ? Mam Qunex3 Qed i raczej jestem zadowolony ale muszę kupić 3 pary interkonektów do SACD i nie wiem które kabelki wybrac....

Ja mam suba Paradigm Ultra Cube i szczerze jestem zawiedzony tym subem w muzyce. W KD jest ok, ale muzykę słucham tylko na frontach (Dali Ikon 6) gdyż jakoś sub nie nadąża za frontami. Sade można słuchać i z subem gdyż tam nie ma super dynamicznego dzwięku ale ogólnie wyleczyłem się chyba z suba do muzyki...
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
Przy analogowym połączeniu należy pamiętać o tym, że w takim przypadku decydującą rolę odgrywają przetworniki odtwarzacza. Jeśli odtwarzacz jest słaby, to nawet najlepsze kable analogowe nie pomogą.

ArtS :)
 

qba74

New member
Dzięki wszystkim za pomocne uwagi. Wczoraj wieczorem sam doszedłem, że musi być LFE+fronty, żeby sub zagrał, no i zagrał w stereo. Moja ładniejsza połowa tylko się śmieje ze mnie, że kupiłem sobie zabawkę, którą nie do konca wiem jak się bawić..... Ech, te kobiety;)
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Muszę Ci powiedzieć na pocieszenie, że Denon do zbyt intuicyjnych urządzeń nie należy. Miałem już w swoich rękach 4 amplitunery różnych firm i przy Denonie jest najtrudniej. Jest po prostu trochę nietypowy z tymi swoimi sposobami akceptowania ustawień. Może to wynikać również z bogactwa opcji, których w 2106 jest sporo. Niemniej jednak, jest trochę narowisty. I, co ciekawe, dużo łatwiej się go obsługuje przy pomocy przycisków i pokręteł na panelu przednim, niż z pilota. Może to wina pilota?

ArtS :)
 

Michal999

New member
Witam,

Mam do znawców tematu małe pytanie.
Zakupiłem wczoraj 2807 i mam nadzieje podłączyć go dziś, a że jest to moj pierwszy amplituner troche sie nie znam jeszcze na tym i mam pytanie:

W związku z tym że obecnie troche brało mi jeszcze kasy na głośniki na razie chce podpiąć do niego głośniki komputerowe z zestawu Creative MegaWorks550 THX, i pytanie:

Czy nie przepale tych głośników na tym amplitunerze ?? Jak ustawić ten amp ??

Wiem że to trochę bez sensu taki Amp i takie głośniki ale na razie tak musi byc u mnie :-(
 

Fatman_1

New member
Bez reklam
Trochę karkołomne. Ja bym nie ryzykował zwłaszcza, że te kolumnienki zasilane są chyba z suba a sygnał idzie z karty dźwiękowej kompa i złącza są inne.

Hmmm... to trochę tak jakby czystej krwi araba zaprząc do sochy :D
 

Michal999

New member
Dzieki Fatman_1 za odpowiedz, wiem że to troche karkołomne, tak są zasilane z suba, ale teraz nie mam wyjscia musze tak podpiąc na miesiąc, dwa.

Napisz mi jak to zrobic zeby nie popalic tych kolumienek.
 

Hary

New member
ThYX napisał:
Swięte słowa ... muza tylko po analogu.
A którym interkonekcie van den hul piszesz ? Mam Qunex3 Qed i raczej jestem zadowolony ale muszę kupić 3 pary interkonektów do SACD i nie wiem które kabelki wybrac....

Ja mam suba Paradigm Ultra Cube i szczerze jestem zawiedzony tym subem w muzyce. W KD jest ok, ale muzykę słucham tylko na frontach (Dali Ikon 6) gdyż jakoś sub nie nadąża za frontami. Sade można słuchać i z subem gdyż tam nie ma super dynamicznego dzwięku ale ogólnie wyleczyłem się chyba z suba do muzyki...

W tej chwili mam najtańszego The bay C5 - na razie mi wystarcza, ale znalazłem juz kupca i może kupie the integration hybrid. Odpowiada mi ocieplenie vdh, denon jest bardzo analityczny a frony Jamo D450 bardzo naturalne ale też dynamiczne więc odrobinka ciepła jak najbardziej wskazana.

Daj znac jak duża jest róznica po analogu na SACD.

Plusem (przynajmniej w muzyce) D4 jest to że obudowa jest zamknieta. dzięki temu sub jest lepiej kontrolowalny nie wyrywa sie za bardzo i nie hałasuje niepotrzebnie, jak dla mnie w sam raz)

Pozdrawiam,

Piotr
 

mabi77

New member
kilka pytań do znawców tematu

Przeglądam fora od dobrego tygodnia mam zamiar zrobić sobie kino domowe w nowym mieszkaniu. Telewizor na 100 % PIONEER 507XD
Ampli albo DENON 2807 albo PIONEER 1700 jeszcze sprawa odsłuchania o ile znajdę gdzie mogę to zrobić. Głośniki to INFINITY BETA EMOTION lub JBL NORTHRIGE MOVIE 3 - tak jak wyżej do odsłuchu.
Proporcje telewizja (N, POLSAT) 30% DVD 60% Muza 10%. Pokój to 60-70mqw. To kilka słów dla lepszego obrazu a teraz pytania (zaznaczam, że to moje pierwsze zetknięcie się z tematem i jeszcze sporo nie wiem, jak komuś poprawię humor głupim pytaniem to będzie mi miło, że kogoś potrafię ubawić)
1. Jaka kombinacja ampli i głośników jest lepsza teoretycznie. - pytanie ocean
2. Jak podłączyć suba do denona widze gniazdo pre out ale innego nie ma
1_dg_av_AVR2807_back1.JPG
sub to E210 albo BETA SW 10
3. Czy nagłośni to pomieszczenie
4. Jakie kable ma to znaczne ogromne w obrazie i dźwięku?
5. Jeśli tak to mniej więcej jaka to różnica w % i czy na prawdę warto sadzić się na kable
 
Do góry