Denon 1912 - zmnieszenie basu w centralnym glosniku

dawidk

New member
Witam!

Jak zmniejszyć bas w centralnym glosniku - Przy filmie avatar myslalem ze mi go rozsadzi Chce je obnizyc?

Gdzie w opcjach mozna to zrobic ?
 

mors111

Active member
Bez reklam
Witam!

Jak zmniejszyć bas w centralnym glosniku - Przy filmie avatar myslalem ze mi go rozsadzi Chce je obnizyc?

Gdzie w opcjach mozna to zrobic ?

skoro masz jako small to spróbuj go wyciszyć o kilka db , albo zmienić pasmo przenoszenia np z 80hz na 120hz ( jak dźwięk nie będzie pasował to wróć do poprzednich ustawień )

jakie masz kolumny

do że bas idzie z centrala raczej nie powinno przeszkadzać ( niech sobie poskacze głośnik , jak nie słuchasz za mocno to go nie uszkodzisz )
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Może tak jak pisze kolega wyżej masz odcięcie za nisko ustawione na centrala? Teoretycznie jesli kolumny są z jednego "zestawu" i po kalibracji poziom ich głośności jest jednakowy, niskie częstotliwości idą na suba to nie powinno się nic złego stać.
 

dawidk

New member
ja lubie sluchac glosno Mam JAMO 608 + sub 250 ustawil mi ampli auto na 40 Hz dobrze ? naprawde az pierdzi w niektorych momentach masakra
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
ja lubie sluchac glosno Mam JAMO 608 + sub 250 ustawil mi ampli auto na 40 Hz dobrze ? naprawde az pierdzi w niektorych momentach masakra

Z tego co widzę to central jest od 75 Hz, więc powinieneś ustawić na 80Hz. Nie ma się co dziwić że dławił się jak na 40Hz był ustawiony. Ja do Kd mam odcięte wszystkie kolumny na 80 Hz i sub w ampli również odcięty na 80 hz. Do muzyki odłączam sub, fronty na Full Band, audyssey przełączam na off lub manual i tryb stereo. Jak dla mnie gra lepiej i dynamiczniej. Przetestuj to ustawienie i napisz czy nadal dudni.
 

mors111

Active member
Bez reklam
Z tego co widzę to central jest od 75 Hz, więc powinieneś ustawić na 80Hz. Nie ma się co dziwić że dławił się jak na 40Hz był ustawiony. Ja do Kd mam odcięte wszystkie kolumny na 80 Hz i sub w ampli również odcięty na 80 hz. Do muzyki odłączam sub, fronty na Full Band, audyssey przełączam na off lub manual i tryb stereo. Jak dla mnie gra lepiej i dynamiczniej. Przetestuj to ustawienie i napisz czy nadal dudni.
też bym tak zrobił że surrandy od 80hz , no chyba że surrandy są pełnowymiarowymi kolumnami , wtedy czemu nie full band
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
subwoofer na 120 Hz i co to jest crossover ? jak ma byc ustawiony ? Jeszcze nie kiedy za dudni
Jak najlepiej go ustawic?

Ustaw odcięcie suba na 80 Hz, bo wtedy pasmo będzie spójne i nic się nie będzie nakładać. Crossover na subie to jest to samo co odcięcie w ampli. Przy prawidłowym podłączeniu suba do wejścia LFE, crossover powinien być nieaktywny. Pokręć gałką i zobacz czy coś się zmieni? Ustaw ją na subie w pozycji max. bo i tak ampli steruje odcięciem. Do buczenia może być przyczyną właśnie ustawienie na 120Hz, ustaw na 80 Hz i powinno być lepiej. Jak nie pomoże to już bardziej złożona sprawa, bo związana jest z tym akustyka pomieszczenia, zbyt duży sub,za głośno ustawiony kanał LFE, za blisko dosunięty do rogu pomieszczenia. Bądźmy szczerzy w tych pieniądzach obracamy się w subach budżetowych co potrafią zadudnić. Mój też czasami zabuczy. Jak by się chciało dobry sprzęt to już trzeba dać od 2tys wzwyż.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
ustawilem central na 100hz sub na 80hz fornt i tylnie na 60 hz chyba jest dobrze Pozdrawiam

Tylko że w tym przypadku te 20 Hz ci się nakłada z frontów i suba (60 Hz - 80 Hz), bo powyżej 60Hz, czyli 70 i 80 odtworzą kolumny i poniżej 80Hz sub. Poza tym surroundy nie ma sensu ustawiać na 60 Hz bo i tak ci tych częstotliwości nie odtworzą. W specyfikacji surroundy grają od 80Hz. Ja na twoim miejscu bym wszystkie kolumny i sub ustawił na 80Hz do KD a do muzyki jak chcesz więcej basu na frontach to w setup ampli wyłączysz suba i fronty na full band. Ja też do KD mam inne ustawienia i do muzyki też inne (tylko stereo bez suba). Chyba że masz możliwość ustawienia suba niżej to możesz fronty na 60 Hz i suba też tak ustaw, wtedy więcej basu idzie na kolumny a sub rzadziej się będzie odzywał.
 

maderos

Member
Bez reklam
Czy czasem nie jest tak, ze jak ustawiamy kolumny na Large to nic nie jest obcinane? Dopiero ustawienie na Small, powoduje, ze część pasma leci na sub.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Czy czasem nie jest tak, ze jak ustawiamy kolumny na Large to nic nie jest obcinane? Dopiero ustawienie na Small, powoduje, ze część pasma leci na sub.

I tak i nie. Trzeba zacząć od tego że ścieżka 5.1 ma specjalnie dedykowany kanał dla suba i odpowiednie częstotliwości powinny trafić właśnie do niego, szczególnie w filmach. Wszystko zależy od tego czy ustawisz kolumny na Large i wyłączysz sub - wtedy całe pasmo przejmują kolumny, czy masz włączoną opcję Front +swfr - wtedy bas rozdziela się na suba i fronty. Wdł mnie lepszym rozwiązaniem jest kolumny na small, lub odciąć przy odpowiednich Hz a resztę na suba. Dlatego że po pierwsze odciążasz kolumny, po drugie w filmach kolumny mogą nie zagrać tak nisko i z takim powerem jak sub. Po własnych doświadczeniach z ustawieniami amplitunera stwierdzam że sub gra najmocniej jak właśnie kolumny są odcięte lub ustawione na small, bo wtedy trafia do niego wszystko to co powinno. Przy ustawieniach Front +swfr, ani kolumny ani sub nie zagrały dobrym basem. Poza tym gdy poczytasz trochę w necie o ustawieniach to np. THX zaleca nawet duże podłogówki ustawić jako small.
 

maderos

Member
Bez reklam
Ok. W THX o ile się nie mylę, kolumny powinny być ustawione na 80Hz, reszta idzie na sub...Przetestuje to u siebie, teraz mam tak,z e fronty na Large, reszta na small, odcięcie na 80Hz...czyli, ze teraz część basu idzie na kolumny przednie, a tylko specjalna ścieżka LFE na sub ( plus bas, którego nie zdołają odtworzyć fronty )...tak to rozumiem...
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ok. W THX o ile się nie mylę, kolumny powinny być ustawione na 80Hz, reszta idzie na sub...Przetestuje to u siebie, teraz mam tak,z e fronty na Large, reszta na small, odcięcie na 80Hz...czyli, ze teraz część basu idzie na kolumny przednie, a tylko specjalna ścieżka LFE na sub ( plus bas, którego nie zdołają odtworzyć fronty )...tak to rozumiem...

Mnie sie wydaje że przy ustawieniu Large , nawet bas którego częstotliwość nie odtworzą fronty też częściowo na nie pójdzie, bo ampli przecież nie wie jak nisko schodzą fronty. I właśnie nie wiem czy przypadkiem dedykowana ścieżka LFE też się nie podzieli między fronty a sub? Wielu ma ustawione tak jak Ty, więc jak ci się podoba to może tak zostać. Możesz przetestować te ustawienia i sam zobaczysz jak ci lepiej zagra. Mnie osobiście lepiej pasiło odciąć kolumny na 80Hz i sub też na 80Hz, lub w Yamaszce wszystkie kolumny na small i odcięcie na subie (tylko by trzeba było wyczytać przy ustawieniu small do jakiej częstotliwości przetwarzają kolumny żeby nie obciąć pasma)
Tu masz link do podobnego pytania http://www.audiostereo.pl/ustawienie-large-medium-small-a-sub_15808.html
 
Ostatnia edycja:
Do góry