DENON 1911 - systemy dźwięku, ustawienia, pomóżcie.

krazy777

Member
Bez reklam
Witam, jestem laikiem w sprawach KD i audio i mam kilka pytań do znawców i użytkowników amplitunera Denon 1911:
Ile macie dostępnych dekoderów dźwięku w trybie standard bo u mnie jest PLII Cinema i DTS NEO:6 cinema i tak jak już ktoś kiedyś pisał tu na forum niczym się nie różnią w odsłuchu.

Czy tak ma być ?

Instrukcje już czytałem, ale ona jest jakaś poryta i nie wiem o co kaman:x

Wrzuciłem dziś przez PS3 film na BluRayu "Prawo Zemsty". On ma audio DD True HD a na ampli pokazuje dolby digital. Wchodzę w opcje i surround parameter i tam praktycznie nie ma nic do ustawienia.
Oglądając "n":
1. Polsat HD - na ampli pokazuje Pro Logic
2. BBC Knowledge - Pro Logic, po wciśnięciu OPT (pilot n) i zmianie języka na angielski pokazuje już Dolby Digital
Po wciśnięciu standart na pilocie od ampli można to zmienić na DTS NEO 6. A w audio adjust można zmienić na Pro Logic II : Cinema, Music albo Game. Co to daje? Jak najlepiej ustawiać?

Sprzęt ustawiony jest tak:
http://www.hdtv.com.pl/forum/inne/4671-nasze-zestawy-39.html

Zastosowałem się jak na razie do kilku rad kolegów. Sub zamieniony z lewym frontem. Kwiatek usunięty. Centralny wieszam na dniach. Surroundy fizycznie odłączone.
Jak to zrobiłem, to zrobiłem ustawienia automatyczne za pomocą dołączonego mikrofonu i sprzęt gra o wiele ciszej niż poprzednio i z mniejszym przytupem. Co jeszcze warto poustawiać?
Te kolumny co mam mają opcje bi-amp. Warto tak podłączyć? Da to jakąś poprawę w stereo? W sumie koszt kabla to ok. 50zł by było więc może warto spróbować?


Trochę pogmatwałem, ale liczę że zrozumiecie moje wypociny i pomożecie.:)
 

fazer58

Member
Bez reklam
Nie wiem,czy ktoś "rozgryzie" to co tu napisałeś:) Moim zdaniem,Dolby Pro Logic,czy NEO 6,dotyczy połączeń stereo,także ampli nie może pokazywać,że jest dźwięk DD True HD. Zresztą piszesz,że nie masz podłączonych głośników(centralny,surrond). Nie wiadomo nawet jakich połączeń używasz (przewodów). Może powinieneś zaprosić kumpla,który ma jakieś pojęcie w temacie i pomoże Ci to ogarnąć.Albo opisz dokładnie,co z czym łączysz,jakim przewodem,co masz ustawione na wyjściach/wejściach.Zapewne wtedy ktoś Ci pomoże.:)
 

krazy777

Member
Bez reklam
A więc tak:

PS3, dekoder "n" i odtwarzacz Wiwa mam podpięte przez HDMI do amplitunera do wejść HDMI (kable hdmi 1.3) a potem poprzez HDMI OUT idzie kabel hdmi 1.4 do telewizora. Ponadto optykiem mam połączony TV z ampli (używam tego gdy oglądam filmy poprzez odtwarzacz wbudowany w telewizorze).

Czy dobrze rozumiem, że te Pro Logic i DTS Neo 6 to są procesory dźwięku, które się włączają na amplitunerze gdy ten dostaje sygnał stereo (2.0)? Jako odtwarzacza BluRay używam Playstation3 i wtedy jak oglądam film albo gram w grę to pokazuje mi opcje MULTI CH IN. Odtwarzając film jest tam taka opcja zmiany dźwięku "Linear PCM" i wtedy pokazuje właśnie MULTI CH IN a jak tę opcję przełączam na Bitstream to wtedy mam DOLBY.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ustaw w PS3 aby wysylal tylko sygnaly Dolby Digital/ DDtrue HD DTS DTS HI res, DTS MASTER AUDIO wtedy jesli ktorys z tych systemow kodowania bedzie na plycie to i taki bedzie odbieral Amplituner.

Jesli sluchasz muzyki czy ogaldasz kanal TV ktory ma sciezke stereo to sluchaj jej w stereo a nie baw sie w procesory dzwieku .
 

krazy777

Member
Bez reklam
Nie no muzykę to zawsze w stereo bo tak brzmi najlepiej. W PS3 będę musiał przed następnym filmem na Blu właśnie tak ustawić i zobaczę co wtedy odbierze i wyświetli amplituner.
 

piczon

New member
kociur, co twoj post wniosl do tematu ?

mysle ze logo wyswietlane na ampli zalezne jest od nadawania danej stacji/sygnalu. U mnie na onkyo tez tak bylo, jakie masz ustawienia na wyjsciu audio ps3 ?
 

Kociur

New member
W sumie chyba mój post nic nie wniósł do tematu. Ale chodzi o to, że osoba zakładająca go ma taki sam sprzęt co ja i możemy wymieniać się doświadczeniami. Np. ja mam taki problem, że przy głośności około 0dB po krótkim czasie amplituner się nagrzewa i wyłącza. Możliwe, że to wina kolumn.
Pozdrawiam
 

krazy777

Member
Bez reklam
A jak Ci gra z Jamo? Daje radę? Na 0Db to ja jeszcze nigdy nie rozkręcałem i Ci nie pomogę w Twoim problemie. Mogę Ci tylko podpowiedzieć żebyś obserwował kontrolkę przy włączniku w jaki sposób mruga. Gdzieś w instrukcji jest napisane w jaki sposób mruga gdy sprzęt się przegrzewa.

Mam w mkv koncert Shakiry i na ampli dźwięk pokazuje jako dts hd master audio.
 

Kociur

New member
Dźwięk jest spoko, choć nie miałem porównania z innymi kolumnami. Po ponad roku użytkowania oddają jeden z frontów do naprawy, gdyż zauważyłem, że głośnik sopranowy zdecydowanie ciszej gra. Coś mi od samego początku nie pasowało jak kupiłem ten zestaw kolumn. Podczas kalibracji jeden z frontów wysyłał dwa razy sygnał a pozostałe głośniki tylko raz. Zobaczymy jak wróci z naprawy, czy też przy około 0 dB będzie potrafił się sam wyłączać. Dodatkowo po kalibracji wyświetla mi się ostrzeżenie, że źle podłączyłem fazę, choć sprawdzałem i jest wszystko dobrze podłączone. A jak jest u Ciebie? Czy też wyświetla komunikat o źle podpiętej fazie?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ja nie przeprowadzilem kalibracji bo tez wyskakuje blad fazy itd. Lepiej samemu wziac metrowke do reki spisac sobie odleglosci, poziomy kolumn na sluch, EQ wg swoich gustow i wsio.

Nie dziw sie ze na 0dB sie amp grzeje, przeciez on wtedy pracuje na pelnym obciazeniu, ja maxymalnie do -34db doszedlem na cicho nagranej plycie, zazwyczaj -42dB to optymalny poziom.
 

krazy777

Member
Bez reklam
W instrukcji pisze, że niektóre kolumny mimo że podłączone są dobrze to może pokazywać błąd fazy. Wtedy trzeba dać Skip i autokonfigurację można dokończyć bezproblemowo.
Ja tego problemu nie miałem.

Ja dawałem zdecydowanie więcej głośności od kolegi Whiplash i nie zaobserwowałem żadnego nagrzewania się amplitunera. A nie raz pograł przy -20Db, a nawet -10Db.
 

diuczysko

New member
Bez reklam
Ja nie przeprowadzilem kalibracji bo tez wyskakuje blad fazy itd. Lepiej samemu wziac metrowke do reki spisac sobie odleglosci, poziomy kolumn na sluch, EQ wg swoich gustow i wsio.

Nie dziw sie ze na 0dB sie amp grzeje, przeciez on wtedy pracuje na pelnym obciazeniu, ja maxymalnie do -34db doszedlem na cicho nagranej plycie, zazwyczaj -42dB to optymalny poziom.

Kalibracja to nie tylko odległości i odcięcia kolumn, po wykonaniu i uruchomieniu audyssey uaktywnia się dynamic EQ, który zapewnia w pełni dynamiczny equalizer w zależności od poziomu głośności, dobrany pod twoje pomieszczenie. Można wtedy równiez aktywować dynamic volume które wyrównuje poziom sygnału dla różnych źródeł. Dodatkowo u mnie po kalibracji została świetnie dobrana faza suba (poprzez odległość suba, która jest dużo większa niż w rzeczywistości), bas stał się naprawdę dużo głębszy. Dla mnie różnica jest kolosalna. Piszę na podstawie audyssey w onkyo, w denonie powinno być analogicznie.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Wszytko sie zgadza ale jak ktos ma troche pojecia o konfiguracji to moze sobie spokjnie dac rade bez AutoKalibracji.

Amplituner chyba nie moze zmienic fazy suba, mozna to zrobic z poziomu subwoofer'a . Powiedz mi jaka masz odleglosc od suba w rzeczywistosci a jaka ustawil amplituner ?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
To nie duza roznica, kolega diuczysko pisze ze u niego jest o wiele wiecej niz w rzeczywistosci.

A EQ jak ci poustawial? Ladnie wszytko teraz gra? Sciszyl jakies kolumny?
 

krazy777

Member
Bez reklam
Jak sprawdzam w AUTO SETUP > PARAMETER CHECK > CHANNEL LEVEL CHECK to pokazuje tak:

Front L: -2,5dB
Front R: -3,5dB
Center: -3,0dB
Subwoofer: -12dB

Crossover:
Front: Full Band
Center: 40 Hz

I gra słabo w sumie. Jak słucham w stereo to podkręciłem sobie w CHANEL LEVEL oba fronty na + 6,0dB. I teraz na -30dB już gra przyjemnie.

W filmach fronty ustawiam podobnie, centralny też w tych granicach (w zależności jaki film bo wczoraj w jakimś ściszałem do -3dB) a suba żeby jechał ostro na +10dB (ale wczoraj oglądałem "Strzelec" nagrany na dekoderze N ściszyłem na +4dB bo za mocno basowało).
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Dzieki za checi i sprawdzenie. Ja mam wszystko na 0 tylko tylne +4 i suba +12 bo inaczej to go nie slychac.
 

krazy777

Member
Bez reklam
Ja niestety tylne mam odłączone w tym momencie. A z subem mam tak samo jak ty, wogóle nie ma go jak się nie podkręci prawie na maxa. Z drugiej strony jak oglądam filmy wieczorem to już za mocno się bas niesie a jak się mieszka w bloku i ma przybitych sąsiadów to nawet bez suba oglądam.
 

HubiiDubii

New member
Kociur może Twoja sztuka prądowo nie wyrabia, lub masz gdzieś zwracie w istalacji, kable masz konfecjonowane czy gołe druty? Albo poprostu Twój amplituner ma mało komfortowe warunki pracy i się gotuje przy podkręceniu gałki :]. Co do ustwawień przez audyssey wydaje mi się że jednak lepiej amplituner sobie z tym radzi niż nasze ucho u mnie wszytsko poustawiało się dokładnie tak jak jest dodatkowo są w/w korzyści jakie podał diuczysko, ale mój mikrofon jest dość czuły na pogłosy po wymianie dywanu na bardziej mięsisty i z dłuższym włosiem problem rozwiązał się sam a ustawiane odległości były zgodne z tym co wskazywała miarka w ręku :]
 
Do góry