Decyzja Samsunga o HbbTV

Samsung podjął decyzję w sprawie HbbTV w Polsce

Redakcji serwisu hbbtv.pl udało się uzyskać informacje nt planów firmy Samsung w zakresie wsparcia dla HbbTV w telewizorach Samsung dedykowanych na polski rynek.
Na nasze pytania odpowidział Pan Grzegorz Stanisz z Samsung Electronics Polska.
1. Czy firma Samsung planuje udostępnić wsparcie dla odbioru HbbTV w Polsce?
Samsung podjął decyzję o wsparciu technologii HbbTV w Polsce. Obecnie w naszym R&D w Warszawie prowadzimy szeroko zakrojone testy, obejmujące wiele aspektów wykorzystania tej technologii. Termin zakończenia testów nie jest jeszcze znany. Musimy uwzględnić wymagania i specyfikacje wszystkich polskich obecnych i potencjalnych nadawców treści HbbTV. Od strony technicznej Samsung jest gotowy na zastosowanie technologii HbbTV. W Czechach i w Niemczech – gdzie HbbTV jest nadawane od dłuższego już czasu i standard jest już stabilny telewizory Samsung bez problemu wyświetlają nadawane treści. Uważamy, że HbbTV ma potencjał koegzystencji z zawansowaną, najbardziej rozpowszechnioną i dobrze przyjętą technologią Samsung Smart TV. Samsung Smart TV jest ona obecnie najbardziej rozbudowaną platformą udostępniania różnych treści na ekranie telewizora za pośrednictwem Internetu. Od stycznia do kwietnia blisko 33% wszystkich kupionych przez Polaków telewizorów firmy Samsung zostało podłączonych do Internetu.
2. Czy niecierpliwi użytkownicy oczekujący na HbbTV powinni na własną rękę przestawiać kod kraju w TV Samsung?
Oczywiście nie zalecamy takiego działania. Telewizory sprzedawane w Polsce mają oprogramowanie dostosowane do odbioru programów lokalnych nadawców, w tym także programów kodowanych dostępnych za pośrednictwem sygnału satelitarnego, oraz tych, którzy udostępniają swoje treści za pośrednictwem Internetu. Zmiana wyboru kraju może spowodować niewłaściwe działanie niektórych usług czy programów.
3. Czy to prawda, że firma Samsung wypuściła update firmware do TV, który rzekomo miał blokować możliwość przestawienia kodu kraju w celu odbioru HbbTV?
Nic mi na ten temat nie wiadomo. Samsung nie aktywował jeszcze odbioru technologii HbbTV w Polsce, więc publikowane aktualizacje oprogramowania nie dotyczą technicznego obszaru związanego z HbbTV. Nowe wersje oprogramowania, które pojawiają się cyklicznie, dotyczą drobnych poprawek działania systemu telewizorów przeznaczonych do wykorzystania w naszym kraju. Wybór kodu kraju innego niż Polska nadal jest możliwy, choć lista krajów może ulec zmianie, jeżeli wdrożone techniczne usprawnienia dotyczą tylko niektórych rynków.
4. Czy osoby zamierzające w najbliższym czasie zakup telewizora do odbioru HbbTV powinni wstrzymać się z decyzją o zakupie telewizora Samsung?
Telewizory firmy Samsung są przygotowane do wykorzystania technologii HbbTV w takim samym stopniu jak urządzenia innych firmy. W Niemczech i w Czechach posiadacze telewizorów firmy Samsung korzystają z tej technologii. W Polsce HbbTV testujemy i uruchomimy tę funkcjonalność po sprawdzeniu specyficznych dla Polski aspektów technicznych. Nie widzę więc powodu, dla którego należałoby rezygnować z zakupu najchętniej wybieranych przez Polaków telewizorów. Technologia HbbTV, jak wszystkie nowe i początkujące technologie jest w sferze naszego zainteresowania. Według naszej wiedzy jak na razie bardzo wolno zdobywa użytkowników i ma ubogą ofertę.
5. Część z osób odbierających HbbTV na TV Samsung zgłaszało błędy w wyświetlaniu aplikacji Euro 2012 od TVP. Czy firma Samsung współpracuje z TVP w zakresie wyeliminowania tych błędów?
Samsung prowadzi testy HbbTV w Polsce i sprawdzamy obecnie specyficzne dla Polski aspekty techniczne. Korzystanie z funkcjonalności, które nie otrzymały certyfikatu do współpracy w telewizorach w Polsce niesie zawsze z sobą ryzyko niewłaściwego działania. Dziś telewizory są skomplikowanymi platformami z których korzysta wielu dostawców treści. Producenci i dostawcy muszą więc współpracować, aby zapewnić jak najlepszą jakość usług. W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie przedstawicieli TVP i firmy Samsung w sprawie HbbTV. Nasza dotychczasowa współpraca przy wdrażaniu i certyfikacji aplikacji dla telewizorów Samsung Smart TV była konstruktywna i korzystna dla obu stron. Mam nadzieję, że i tak będzie tym razem.
 

Sk_uter

New member
Bez reklam
a pytali na jakich modelach bedzie udostepniona ta funkcja?
Bo np seria C zagranica tez to ma, ciekawe jak u nas, bo mi by sie taka opcja przydala
 

Sk_uter

New member
Bez reklam
a idzie odblokowac na serii C wlasnie HBbTV wystarczy wlaczyc tryb hotelowy i tam odblokowac, wiec powinni tez tutaj to dac
 

darknes64

New member
No właśnie. Sugestia pytającego była wyraźna, ale odpowiedź wymijająca.
Niby nie ma się czym przejmować, ale...

Hmm, jak dla mnie to odpowiedź jest wystarczająca. TV Samsunga od strony technicznej są gotowe na HBBTV. Potwierdzeniem może być rynek niemiecki. Teraz pozostaje tylko kwestia softwarowa na rynek polski. Moim zdaniem jak inżynierowie Samsunga rozwiążą kwestie naszych nadawców TV to wtedy ukaże się odp. soft do naszych TV i będzie po problemie.
 

blusky

New member
uważam i jestem niemal pewny, że dopiero w nowych typach samsunga będzie włączona ta funkcja. jest to dodatkowa okazja i reklama dla samsunga by sprzedawać nowe telewizory z funkcją hbbtv.
 

Przyczajony

New member
a idzie odblokowac na serii C wlasnie HBbTV wystarczy wlaczyc tryb hotelowy i tam odblokowac, wiec powinni tez tutaj to dac

To ja poproszę o instrukcję krok po kroku jak HbbTV włączyć. Ostatni raz powtorzę. Pomyliłeś HbbTV z MHP. Najpierw poczytaj lub sam wejdź do menu serwisowego TV serii C a dopiero później pisz takie bzdury.
Przeczytaj ten POST.
 
Ostatnia edycja:

JacekSzulc

Klub HDTV.com.pl
vip
Hmm, jak dla mnie to odpowiedź jest wystarczająca. TV Samsunga od strony technicznej są gotowe na HBBTV. Potwierdzeniem może być rynek niemiecki.

Wolałbym jednak jednoznaczne potwierdzenie. O tym, że technicznie da się to zrobić wszyscy wiemy. Przecież niektórym się to udało. Problem jest jednak inny. Czy Samsung będzie chciał uruchomić taką usługę w odbiornikach już sprzedanych. Nie musi tego robić bo sprzedając ich nie reklamował się z funkcją HbbTV.
 

mrs

New member
Oczywiście, że nie musi, tak samo jak nie musi robić update softu, a jednak to robi. Jeden update softu i będzie po sprawie, będzie HbbTV w naszych samsungach i wszyscy zapomną o problemie. Jeśli tego nie zrobią to będziemy długo o tym rozprawiać, a to na dobre samsungowi nie wyjdzie.
 

fenek

Member
No Samsung trochę by popłynął gdyby nie wypuścił softa do serii C telewizorów. Bo przecież nikt nie będzie wymieniał prawie niego telewizora żeby mieć ta usługę.

TAPATALKNIETO
 

darknes64

New member
Wolałbym jednak jednoznaczne potwierdzenie. O tym, że technicznie da się to zrobić wszyscy wiemy. Przecież niektórym się to udało. Problem jest jednak inny. Czy Samsung będzie chciał uruchomić taką usługę w odbiornikach już sprzedanych. Nie musi tego robić bo sprzedając ich nie reklamował się z funkcją HbbTV.

Pewnie, że nie musi ale zrobi. Tam gdzie będzie to możliwe. Choćby po to abyś na przyszłość nie omijał szerokim łukiem wyrobów firmy samsung :)
 

SATAn_

New member
Bez reklam
Znajac Sycie i Samsunga to HBBTV uruchomia ale na TV w nastepnej serii jak to bywalo wczesniej, powatpiewam aby na C nawet chcieli to zrobic, powatpiewam nawet ze na D uruchomia w 100% ta usluge.
 

JacekSzulc

Klub HDTV.com.pl
vip
Pewnie, że nie musi ale zrobi. Tam gdzie będzie to możliwe. Choćby po to abyś na przyszłość nie omijał szerokim łukiem wyrobów firmy samsung :)

Mam po prostu złe doświadczenie z Canonem.
Dokupiłem nową kartę pamięci klasy 10 do kamery i dopiero zorientowałem się, że kamera nie obsługuje tych kart prawidłowo. Wymagana jest zmiana biosu kamery.
Dla mnie to ewidentna wada kamery, która powinna być wykonana gratis.
Wczoraj dostałem odpowiedź z serwisu Samsunga, że skoro gwarancja minęła to updata biosu będzie kosztował 130zł + koszty wysyłki kamery.
Rozumiem kwestie gwarancji, ale dla mnie to nie jest naprawa.
W przypadku HbbTV może być podobnie i obym się mylił.
 

13FoCuS13

New member
Z tego co wiem, to czynnosci wymiany biosu to nic najdzwyczajnego, wszystko udostepnia dany producent, tutaj aktualizacja napewno będzie w postaci nowego softu i nic poza tym, akurat z tym nie powinno być zadnego problemu.
 

aphexmar

Banned
Dzisiaj natrafiłem na widget, który uruchomił w menu opcję Hbb tv. Wcześniej nie miałem tej opcji (ps51e550). Widać, że Samsung się obudził :)
 

zarluk

Member
Dzisiaj natrafiłem na widget, który uruchomił w menu opcję Hbb tv. Wcześniej nie miałem tej opcji (ps51e550). Widać, że Samsung się obudził :)

To nie HBBTV tylko aplikacja londyn2012 którą albo można uruchomić samodzielnie albo zainstalować loadera z Samsung Aps i wówczas podczas oglądania kanałów TVP będzie niebiesko-różowa belka wciśnij Enter.

W sprawie HBBTV Samsung odpisuje co następuje: "Proszę Pana, żaden z naszych obecnie sprzedawanych telewizorów nie obsługuje tej technologii, gdyż w chwili wprowadzania ich do sprzedaży taka telewizja w naszym kraju nie była nadawana. Obecnie jest ona dopiero w fazie testów na naszym rynku. Po wprowadzeniu regularnego nadawania sygnału w technologii HBBTV na rynek polski nasza firma uczyni odpowiednie kroki, aby nasze odbiorniki mogły taką telewizję obsługiwać."
 
Do góry