Dac

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Panowie potrzebuje rady.

Najprawdopodobniej będę rezygnował z kina domowego i będę skupiał się (i pewnie inwestował) na stereo. Już od dawna zaobserwowałem, że głównie słucham muzyki, a filmy oglądam coraz rzadziej. Pewnie z 2-3 w miesiącu. Subwoofer bym sobie zostawił żeby podczas filmów zatrząsł pokojem:)

I teraz pytanie. Blu oczywiście zostanie i będę musiał go podłączyć do wzmacniacza więc najlepszym wyjściem będzie zakup przetwornika? Czy jest sens inwestować w drogi DAC tylko po to żeby podłączyć go między blu i wzmacniacz (do oglądania filmów) ? Muzyki słucham głównie z CD więc raczej pozostanę przy kompakcie. Z drugiej strony jakbym kupił porządny dac to mój Azur 350C mógłby robić za transport? Nie mam kompletnie doświadczenia z przetwornikami.
 

werf

Active member
Bez reklam
Dac świetna sprawa miałem jakiś czas temu zapożyczony od forumowego kolegi HD25 robiło to maleństwo zaj... robotę
Z racji tego że ja z kina raczej nie zrezygnuję a dodatkowe pudełka nie wchodzą w grę postanowiłem zmienić blu Oppo 93 na 105 którego obecnie testuje i puki co nie widzę dla nie go konkurencji w moim zestawie
 

SDman

Banned
...
I teraz pytanie. Blu oczywiście zostanie i będę musiał go podłączyć do wzmacniacza więc najlepszym wyjściem będzie zakup przetwornika? Czy jest sens inwestować w drogi DAC tylko po to żeby podłączyć go między blu i wzmacniacz (do oglądania filmów) ? Muzyki słucham głównie z CD więc raczej pozostanę przy kompakcie. Z drugiej strony jakbym kupił porządny dac to mój Azur 350C mógłby robić za transport? Nie mam kompletnie doświadczenia z przetwornikami.

Witam,
pewnie już nie raz czytałeś moje wypowiedzi więc tylko się powtórzę.
Transport nie ma najmniejszego znaczenia więc, czy będzie to Blu czy Twój CD "wsio rawno".

To zdanie mogę napisać z pełną odpowiedzialnością wiedząc jaki posiadasz wzmacniacz i kolumny.

Udaj się do T0pHifi i pożycz sobie MF V90, jak czytałeś miałem go w domu, gra bardzo dobrze -poziom wyższy od Azur`a 350C

Pozdr.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jakoś mentalnie nie mogę się przestawić, że płytę CD będę wkładał do blu :) Na pewno będę robił testy. Tego MF wezmę na testy. Bo jak się okaże, że faktycznie transport nie ma znaczenie to nie ma sensu trzymać odtwarzacza CD. Pytanie drugie. Gdybym kupił lepsze CD np. MH a35.2 lub Atoll CD100 to jak się do nich ma się taki powiedzmy budżetowy MF V90? Ty masz przetwornik Beresford?
 

SDman

Banned
Jakoś mentalnie nie mogę się przestawić, że płytę CD będę wkładał do blu :) Na pewno będę robił testy. Tego MF wezmę na testy. Bo jak się okaże, że faktycznie transport nie ma znaczenie to nie ma sensu trzymać odtwarzacza CD. Pytanie drugie. Gdybym kupił lepsze CD np. MH a35.2 lub Atoll CD100 to jak się do nich ma się taki powiedzmy budżetowy MF V90? Ty masz przetwornik Beresford?

To BDT360 nie czyta Flac ? po co rzeźbić napędem to nie po audiofilsku ;)

Tak masz również okazję na Beresforda w "12Q" słuchawki sobie odsprzedasz dodatkowo ma jedno wejście więcej (coax) oraz świetny
wzmacniacz słuchawkowy do 1k bezkonkurencyjny.
Wygrywa Beresford ale z zasilania akumulatorowego -takiego używam.

Bresford nie dał się w zestawie za ponad 50k w starciu z Primare cd32 faktem jest, brzmieniowo cały zestaw słabiutko wypadł -nie moja sygnatura
brzmieniowa obarczam winą kolumny Audiovector S1 signature i ogólne niedopasowanie zestawu.

W domu szedł łeb w łeb w moim systemie (polecałem Ci kiedyś zakup CD) z Micromega minium CD2 ten CD`ek miał sławny przetwornik TD1541 Philipsa.
W "12Q" możesz również wypożyczyć, test porównawczy CD vs DAC powinieneś przeprowadzać na takich samych RCA.
Miałem na testach w domu również myryad z20 2 x droższy od powyższych -wniosek nie warto, nie pasował mi. Różnice zainwestował bym w dobry RCA.

Co do zakupu droższych CD czy DAC trąci lekkim bezsensownym wydatkiem, najpierw porządne kolumny.
W zeszłym roku moje Spendory S1 dały popalić takim konstrukcjom jak Audium Comp3, B&W CM5, ProAc 115, a w tym KEF LS 50, R300, Dali Mentor 2
Po niedzieli będę miał świetnie oceniane ATC SCM7, hmm raczej nie dadzą rady :idea: .

Wracając do DAC`ów oba są godne polecenia MF jest bardziej znany -wiadomo, ma więcej recenzji ale BF to audiofilskie zaskoczenie.

Pozdr.
 

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
No widzę że kolejna osoba zmienia kino na stereo.... mnie już dopadło bo komplet 5.0 poszedł i został ampli :)

PS. SDman wyczyściłbyś skrzynkę wiadomości bo chciałem coś zapytać na priv ale .... pełna skrzynia ;)
 

SDman

Banned
No widzę że kolejna osoba zmienia kino na stereo.... mnie już dopadło bo komplet 5.0 poszedł i został ampli :)

PS. SDman wyczyściłbyś skrzynkę wiadomości bo chciałem coś zapytać na priv ale .... pełna skrzynia ;)

Witam,
przez ostanie 5lat może z 10x kino włączyłem, chyba sprzedam.
Skrzynka czysta.

Pozfr
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
To BDT360 nie czyta Flac ? po co rzeźbić napędem to nie po audiofilsku ;)

Tak masz również okazję na Beresforda w "12Q" słuchawki sobie odsprzedasz dodatkowo ma jedno wejście więcej (coax) oraz świetny
wzmacniacz słuchawkowy do 1k bezkonkurencyjny.
Wygrywa Beresford ale z zasilania akumulatorowego -takiego używam.

Bresford nie dał się w zestawie za ponad 50k w starciu z Primare cd32 faktem jest, brzmieniowo cały zestaw słabiutko wypadł -nie moja sygnatura
brzmieniowa obarczam winą kolumny Audiovector S1 signature i ogólne niedopasowanie zestawu.

W domu szedł łeb w łeb w moim systemie (polecałem Ci kiedyś zakup CD) z Micromega minium CD2 ten CD`ek miał sławny przetwornik TD1541 Philipsa.
W "12Q" możesz również wypożyczyć, test porównawczy CD vs DAC powinieneś przeprowadzać na takich samych RCA.
Miałem na testach w domu również myryad z20 2 x droższy od powyższych -wniosek nie warto, nie pasował mi. Różnice zainwestował bym w dobry RCA.

Co do zakupu droższych CD czy DAC trąci lekkim bezsensownym wydatkiem, najpierw porządne kolumny.
W zeszłym roku moje Spendory S1 dały popalić takim konstrukcjom jak Audium Comp3, B&W CM5, ProAc 115, a w tym KEF LS 50, R300, Dali Mentor 2
Po niedzieli będę miał świetnie oceniane ATC SCM7, hmm raczej nie dadzą rady :idea: .

Wracając do DAC`ów oba są godne polecenia MF jest bardziej znany -wiadomo, ma więcej recenzji ale BF to audiofilskie zaskoczenie.

Pozdr.

BDT360 czyta flac-i, ale mam kolekcję płyt na CD. Lubie mieć płytki ma półce :) Z flac-ów również korzystam, ale rzadziej.

widziałem tą ofertę na Beresforda z słuchawkami. Jakbym je sprzedał (a na pewno bo mam AKG i jest z nich zadowolony ) to wyszła by dobra cena po odliczeniu słuchawek.

Kolumn na razie nie zamierzam zmieniać. Moje Dynki 2/8 dają radę. W ich przedziale cenowym ciężko będzie mi znaleźć następce. Lubie ich gęste, ciepłe brzmienie z dużym potencjałem w basie.

MF faktycznie bardziej mnie przekonuje jako marka, Promocja jest chyba na srebrne, a ja na pewno potrzebuje czarne. Zobaczymy, w przyszłym tyg. postaram się posłuchać.

No widzę że kolejna osoba zmienia kino na stereo.... mnie już dopadło bo komplet 5.0 poszedł i został ampli :)

Decyzja jeszcze na 100% nie zapadła, ale już na 90% tak. Wiem, że do filmów nie ma jak kino domowe, ale tak jak wcześniej pisałem rzadko oglądam filmy bo też mam wrażenie, że coraz mniej fajnych filmów wychodzi. A przecież w 2.0 czy 2.1 też można obejrzeć. Dodatkowo będzie mniej klocków, kabli itp. I do tego powoli muszę się brać za robienie potomstwa więc czasu będzie jeszcze mniej :)
 

eddielublin

New member
nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach DAC staje się niezbędnym składnikiem zestawu stereo, jest kilka możliwości "koncepcyjnych", osobne urządzenia lub 2,3 w jednym. Wbudowane dac-e maja cd-ki, odtwarzacze sieciowe. Ostatnio też DAC+ wzmacniacz słuchawkowy + preamp jak Hegel HD12 czy też Marantz HD dac1.
Na rynku DAC-ów obecnie można zauważyć dwie koncepcje:
- urządzenia znanych marek europejskich
- urządzenia ze wschodu (tam projektowane i produkowane), min wspomniane gdzieś urządzenia Audio GD, których to dystrybutorem został ostatnio "wiodący" salon audio.
Ja osobiście mogę polecić Hegla z 2 powodów: bo sam go posiadam oraz dlatego że doskonale spełnia moje "dźwiękowe" oczekiwania.

Wszystko jak zwykle zależy od budżetu jaki chciałbyś przeznaczyć, warto porozglądać się też za używanym urządzeniem.

No i wypada się cieszyć z kolejnego "nawróconego" na stereo :)
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
W domu szedł łeb w łeb w moim systemie (polecałem Ci kiedyś zakup CD) z Micromega minium CD2 ten CD`ek miał sławny przetwornik TD1541 Philipsa.

Jeżeli dobrze pamiętam to były cztery wersje tego przetwornika różniły się minimalnie na pomiarach ,co ciekawe cała ta linia była przeznaczona do pracy w sprzętach powszechnego użytku .W ogóle były to przetworniki 16 bitowe ,chętnie również używane w trybie multiple DAC gdzie pracowały 4 takie scalaki (po 2 na kanał) połączone równolegle ,ale jest możliwość aplikacji układu gdzie pracuje np.16 połączonych równolegle "scalaków"
Niezwykłość tego układu polega na tym ,że odpowiadający próbce cyfrowej prąd wyjściowy jest zamieniany na napięcie na zwykłym rezystorze ,czyli jest możliwości usunięcia konwertera U/I (w postaci kolejnego układu scalonego ) oraz filtru analogowego wycinającego sygnały powyżej 20khz (czyli pozostałości po przetwarzaniu) . Prawdziwy majstersztyk

W ogóle przez wielu melomanów , audiofilii przetworniki wielobitowe brzmią lepiej niż obecne "super dokładne" przetworniki 1 bitowe (sigma-delta )
 

SDman

Banned
Witam,
dla tego o nim wspomniałem, Micromega
potrafiła robić świetne CD. Nawet ta budżetowa w tamtych i obecnych czasach biła nie jedna markę.

Pozdr.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Micromega ten układ stosowała też w innych swoich modelach ,zresztą takich przypadków jest więcej ,jak choćby Audio Reserch ,Sugden ,Rotel czy chociażby Arcam w serii Apha oraz procesorach D/A Delta Black Box .Tak nawiasem mówiąc w tym czasie Micromega bój toczyła z Arcamem ,Arcam wypuścił serię Apha , a Micromega odpowiedziała Serią Stage
 
Ostatnia edycja:

dzik87

New member
Z droższych DACów to Hegla polecam,
ze średnio drogich Rega DAC r, Audio GD tego sam kupuje.
z Tanich Arcam.
 

MarcinGD

New member
W stereo nie ma zmiłuj się. Kupisz dobry przetwornik i podlaczysz do niego gowniany transport w stylu playera blu ray, finalnie dostaniesz to co wyjdzie z najslabszego elementu toru. Jak chcesz tak sie do tego zabrać to bierz przetwornik do 1000zł i będzie pan zadowolony.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
No to widzę, że opinie są podzielone co do transportu. Jako transport mogę wykorzystać Azura 350C. Powinien być lepszy niż blu ray.
 

SDman

Banned
No to widzę, że opinie są podzielone co do transportu. Jako transport mogę wykorzystać Azura 350C. Powinien być lepszy niż blu ray.

Witam,
szybko ulegasz idiotycznym opiniom, zapraszam do siebie :)

W stereo nie ma zmiłuj się. Kupisz dobry przetwornik i podlaczysz do niego gowniany transport w stylu playera blu ray, finalnie dostaniesz to co wyjdzie z najslabszego elementu toru. Jak chcesz tak sie do tego zabrać to bierz przetwornik do 1000zł i będzie pan zadowolony.

Witam,
bzdura niemiłosierna -wiedza w tym zakresie równa "0" :( .
Poparta doświadczeniem równym również "0" tak przypuszczam :cry: .

Pozdr.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Witam,
szybko ulegasz idiotycznym opiniom, zapraszam do siebie :)

Nie ulegam. Sprawdzę u siebie będę wiedział. Jest sporo osób które twierdzą, że transport ma znaczenie. Nigdy tego nie sprawdzałem więc nie mam zdania. A z zaproszenia jak będzie chwila chętnie skorzystam :)
 

SDman

Banned
Nie ulegam. Sprawdzę u siebie będę wiedział. Jest sporo osób które twierdzą, że transport ma znaczenie. Nigdy tego nie sprawdzałem więc nie mam zdania. A z zaproszenia jak będzie chwila chętnie skorzystam :)

Tak napisałem w pierwszej wypowiedzi w wątku:
Transport nie ma najmniejszego znaczenia więc, czy będzie to Blu czy Twój CD "wsio rawno".
To zdanie mogę napisać z pełną odpowiedzialnością wiedząc jaki posiadasz wzmacniacz i kolumny.


Owszem może w klasie High-End za 1000000000.......... zł ma znaczenie.

Pozdr.
 

SDman

Banned
A co myślisz o Music Hall Dac 15.2?

Poruszamy się w podobnych kwotach więc spokojnie możesz go brać.
Ale zadałbym sobie trud aby pożyczyć MF V90-DAC`a i na własne ucho się przekonać.
Jak Ci wszystko będzie pasować - podjąć decyzję, którego chcesz mieć i takiego zakupić.

Pozdr.
 
Do góry