Czym ciąć gotowy film HD bez edycji?

avzi

New member
Witam,
Sprawa jest nastepująca.
Mam kamerę HDV (Canon HV30), z której zrzucam materiał i edytuję go przy uzyciu Pinnacle 12 Ultimate. Gotowe filmy eksportuję do formatu mpeg-2 1080i (który daje chyba najlepszą jakość), a następnie przechowuję wszystko i odtwarzam przy uzyciu konsoli PS3, co jest dla mnie niezmiernie wygodne.
Zdarza się jednak, że w pliku wynikowym chcę coś zmienić, najczęściej chodzi po prostu o wycięcie jakiegoś fragmentu. Czy w takich sytuacjach muszę dokonywać zmian w projekcie i tworzyć plik od nowa (co trochę trwa), czy też mozna to czymś przyciąć "na szybko" na zasadzie "wytnij i połącz"?
Będę wdzięczny za podpowiedź.
Z góry przepraszam, jeśli gdzieś w zakamarkach tego forum znajdują sie informacje na ten temat. Podobnego tematu nie znalazłem, stąd nowy wątek.
 

avzi

New member
BoDeX napisał:
Nie ma lekko - trzeba ciąć i kleić do nowego pliku.


Niezawodny jest TsMuxer - http://www.smlabs.net/tsMuxer/tsMuxeR_1.10.6.zip

Problem w tym, że w pliku wynikowym wystepuje prawie zawsze dokładnie jedno krótkie zakłócenie obrazu w gotowym filmie powstałe podczas eksportu (takie chwilowe poziome paski). Czasami więc chodzi o to, aby wyciąć ten króciutki fragment, który mnie troche irytuje. W materiale źródłowym nie ma tych zakłóceń.

Przy okazji - zdarzaja się Wam takie przypadki? Nie wiem od czego to zależy, ale bez wzgledu na długość filmu prawie zawsze występuje w gotowym pliku wynikowym dokładnie jedno takie zakłócenie. Próbowałem już ponownie eksportowac ten sam materiał i oczywiście zakłócenie (dokładnie jedno) pojawiało się znowu, choc już w innym miejscu.

Dlatego szukam rozwiązania, które nie będzie wymagało ponownego tworzenia pliku, bo właśnie ta operacja "płodzi" takie zjawiska.

Czyli mam przyjąć, że bez ponownego eksportu się nie obejdzie, tak?
 

viValdi

New member
Bez reklam
A dlaczego nie wypuszczasz z Pinnacle'a w formacie HDV2 czyli dokładnie takim jak nagranie na taśmie? Przy takim formacie Pinnacle nie przekodowuje i eksport jest naprawdę szybki.
Poza tym co to znaczy że tworzą się paski przy eksporcie - tak nie ma prawa być. Ja nigdy nie spotakłem się z takim zjawiskiem.

Nie wiem czy PS odtwarza HDV, myślę że tak.
 

avzi

New member
viValdi napisał:
A dlaczego nie wypuszczasz z Pinnacle'a w formacie HDV2 czyli dokładnie takim jak nagranie na taśmie? Przy takim formacie Pinnacle nie przekodowuje i eksport jest naprawdę szybki.
Poza tym co to znaczy że tworzą się paski przy eksporcie - tak nie ma prawa być. Ja nigdy nie spotakłem się z takim zjawiskiem.

Nie wiem czy PS odtwarza HDV, myślę że tak.

Przyznam, że tego nie zgłębiałem, ale w Pinnacle format HD 1080i daje zdecydowanie największy rozmiar pliku (od HDV2 również), więc uznałem, że zapewnia też najwyższą jakość video. Czy się myliłem?:???:
 

viValdi

New member
Bez reklam
Myliłeś się.

Bo skąd się mają brać dodatkowe piksele - przecież nagrałeś 1440x1080 (standard HDV). Wygenerowanie z HDV materiału 1920x1080 nieuchronnie wymaga renderingu a każdy rendering pogarsza jakość - może niewiele ale jednak.

Trzymaj natywną rozdziałkę a wszystko będzie dobrze.
 
Do góry