Czy wyzszosc jakosci obrazu plazmy nad lcd to mit ?

Tom0000

New member
Sucha teoria i informacje techniczne o plazmie gdzie kontrast i jasnosc sa kilka razy wieksze sprawiaja, ze trzeba sie zgodzic o wyzszosci plazmy.
Jednak jak pojdzie sie do sklepu i stanie przed rzedem lcd i plazm to nie zauwaza sie juz roznicy na plus dla plazmy jesli chodzi o kolory i obraz.
Nie widac nawet roznicy jasnosci... ?
Zawsze sie balem , ze jak lcd stanie sobie w salonie i slonce zaswieci to koniec. Albo zaslaniamy okna albo wyrzucamy lcd.
Obserwujac w dzien lcdki w sklepie nie jestem pewien czy trzeba sie ciagle tego bac. A co o tym powiedza uzytkownicy ?

Mam lcd przy komputerze (fujitsu MVA)i slonce w oknie oznacza koniec uzywania - tylko roleta i max kilka milimetrow odslonietego okna.

Jakos trudno mi uwierzyc , ze lcd tv o dwa razy wiekszej jasnosci cos tu zmieni. Napiszcie jak to jest ...
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
witam
zapraszam na specjalny test w sklepie = rano i wieczorem .
Sam nie uwierzysz własnym oczom.
Ale ważne jest właśnie jakie jest nasłonecznienie pokoju.
Zobaczysz gdzie zaczyna się mit a gdzie rzeczywistość

pozdrawiam
 

Tom0000

New member
Zdaje sobie sprawe , ze to co proponujesz to najlepsze rozwiazanie.
ALE niekoniecznie mieszkam tam , gdzie takie pokazy sa organizowane. Dlatego stworzylem ten watek z prosba o subiektywne obserwacje.
 

szarp

New member
mam LCD który stoi w rogu pod oknami. TV ma wbudowany czujnik świtała i z zależności od potrzeb zwiększa lub zmniejsza jasność panelu. Bez względu na jasność na zewnątrz obraz jest OK.

Co się zaś tyczy cyferek i różnic pomiędzy plazmą a LCD to pewnie mogą mieć znaczenie wieczorem i w nocy. Czerń z plazm powinna być lepsza niż z LCD. Ja jestem ze swojej wystarczająco zadowolony.
 

grygiel

New member
Koledze się chyba pomyliło, ja bym powiedział że przy święcącym słońcu lcd wypada wręcz rewelacyjnie w porównaniu ze zwykłym crt i plazmą, ja po zmianie z crt na lcd już nie muszę zasłaniać okien żeby coś oglądnąć po południu(okno od zachodu).Pozdrawiam
 

grygiel

New member
Może tańsze lcd tak mają , nie wiem , mój jvc 37s60 w każdym bądź razie bardzo ładnie odbiera w nasłonecznionym pokoju, może inni się wypowiedzą w tym temacie.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Nie wiem czy mit. Ja po oglądaniu i porównywaniu obrazów w różnych sklepach stwierdziłem, że w plazmach można ustawić bardziej naturalne barwy niż w LCD i m. in. dlatego kupiłem plazmę. Odwrotnie niż piszesz, uważa się że to właśnie plazmy mają większe problemy w nasłonecznionych pomieszczeniach. Ja mam bardzo jasny salon, jednak nie mam problemów z oglądaniem mojej plazmy. W ogóle nie muszę zacieniać pomieszczenia. No chyba że chcę obejrzeć jakiś film lub mecz to nieco opuszczam rolety.
 

_Sebek_

New member
Również posiadam LCD 32" i w porównaniu do telewizora CRT którego użytkowałem poprzednio, zauważam znaczącą poprawę jakości obrazu oglądanego w nasłonecznionym pokoju.

Przy CRT musiałem podkręcąc na maksa kontrast co skutkowało rozjeżdżaniem się konturów, paradoksalnie zmniejszeniem ostrości i zanikiem gradacji odcieni kolorów i czerni.

Przy LCD tego nie ma. Również korzystam z automatycznego podświetlenia matrycy, co przy ustawionych na stałe parametrach jasności-kontrastu-nasycenia daje bardzo zadowalające efekty.

Myślę, że na subiektywne poczucie wyrazistości obrazu w nasłonecznym pokoju duży wpływ ma fakt, iż LCD posiadają matową powłokę matrycy. W kapitalnym stopniu eliminuje to powstawanie odblasków - w przeciwieństwie do plazm.

Oglądąjąc mecze na LCD widzę boisko i piłkarzy a nie boisko, piłkarzy i siebie samego siedzącego na kanapie z piwkiem w ręku...

Pozdrawiam
 

Marcin_s

Member
pozatym nikt mi nie wmowi ze lipna rozdzielczosc predysponuje je do miana hd ready - owszem jest poprawa ale wielkosc pixela to wielkosc pixela i rozdzielczosc cudem sie nie zwieksza.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
jeszcze raz
Ile osób tyle opinii. I słusznie bo każdy kupuje dla siebie.
Sprawdzaj zawsze przed zakupem , bo mimo najszczerszych checi , musisz wybrać samemu. Chociaż plazma ma bardziej naturalne barwy , to jesli masz nasłonecznione mieszkanie - lepiej może grać LCD. Jeśli nie chcesz trzymać rygoru docierania , jeśli masz dzieci lub rodziców przesiadujących przed telewizorem - może sie okazać ,że lepszym wyborem jest LCD.
Sprawdzaj- w prezentacjach w domu.
 

bovima

New member
_Sebek_ napisał:
...

Oglądąjąc mecze na LCD widzę boisko i piłkarzy a nie boisko, piłkarzy i siebie samego siedzącego na kanapie z piwkiem w ręku...

Pozdrawiam

Znamienne jest, że nic nie piszesz o widzeniu piłki. To temat, którego w przypadku LCD lepiej nie poruszać...
 

grygiel

New member
bovima napisał:
Znamienne jest, że nic nie piszesz o widzeniu piłki. To temat, którego w przypadku LCD lepiej nie poruszać...

Widze że kolega @bovima przespał ostatnie dwa lata jeżeli chodzi o technologie lcd i nie wie poprostu co mówi ,ale jest upał i można to zrozumieć;) , proponuję wycieczke do jakiegoś dużego marketu i obejrzenie meczu ,akurat temat na czasie więc napewno będzie taka możliwość, wszystkie markowe lcd ze średniej półki już dawno wyeliminowały efekt smużenia ,ale to trzeba zobaczyć na własne oczy...żeby uwierzyć:D
 

andsie

New member
Witam!
Kolega @bovima wie, co pisze i nic do tego nie ma upał. Smużenie jest i jest widoczne w czasie meczu. Może to Ty nie widzisz tego albo nie chcesz zobaczyć w swoim telewizorze. Pooglądaj relacje z tenisa.
Pozdrawiam. Andrzej S.
 

bovima

New member
Kolega bovima nie musi chodzić do marketu, kolega bovima ma dom zaprojektowany tak, że salon ma okna od wschodu, więc nawet mecze rozgrywane od 15:00 ogląda on na swojej plaźmie w komforcie i z satysfakcją z dokonanego wyboru. Wszystkiego dobrego, koledzy!
 

ein

New member
Tak, to nadal

jest problem lcd - szczegolnie tych z dolnej/sredniej polki. Ale tez sa modele (najnowsze dokonania Sharpa, JVC m.in) gdzie Panowie efekt smugi udalo sie wyeliminowac na tyle skutecznie, ze faktycznie mimo najszczerszych checi nie da sie tego wychwycic. Oczywiscie w plazmach praktycznie to nie wystepuje i to nawet tych tanszych, z "aptekarskimi" rozdzielczosciami. U mnie, mimo dosc szybkiej matrycy (7-ka) efekt jest zauwazalny choc w stopniu na tyle nie duzym, ze zasadniczo nie przeszkadza (ale jest! I traktuje to jako najwieksza wade odbiornika, reszta jest dobra, b.dobra, ale tutaj jest tylko dostatecznie!). Wiele robi elektronika, dlatego warto szukac LCD po prostu b.dobrze wyposazonych. Tu oszczednosci odbieraja przyjemnosci i to bardzo brutalnie. W plazmie tego nie ma (sa takie ktore graja gorzej, ale jeszcze nie widzialem nowej plazmy, ktora z SD grala by zle - po prostu takich nie ma, a lcd i owszem sa).
Plazma ma jednak takze bardzo powazne wady i tak naprawde im dalej (im blizej pelnego HD) tym gorzej dla PDP. Mnie na dzien dobry sie po prostu nie kalkuluje, bo musialbym kupic conajmniej 42 jak nie 50 cali biorac pod uwage HD a to duuuza kasa, dalej duuuuze zapotrzebowanie na przestrzen, 2-3 krotnie wiekszy pobor pradu (a energia coraz drozsza), pewne obawy co do trwalosci (moze nieuzasadnione ale na psyche dziala), slonecznie u mnie a ciagle zaciemnienie to nie dla mnie, fullHD beda jeszcze wieksze i tu mozna smialo powiedziec - to nie bedzie dla przecietnego zjadacza chleba (nawet nie cena a wymiary!). Plazma bardziej do mnie przemawia jako ekran kinowy a mniej telewizyjny (wielkosc, czas grania na dobe, zaciemnienie) - takie "za" dla projektora (gdzie trzeba bardziej kombinowac z wlasciwym doborem pomieszczenia i jego aranzacja). Wreszcie trend - ciekly krysztal wygrywa i juz dominuje na rynku i tak zapewne pozostanie jeszcze przez pare latek.
 

grygiel

New member
andsie napisał:
Witam!
Kolega @bovima wie, co pisze i nic do tego nie ma upał. Smużenie jest i jest widoczne w czasie meczu. Może to Ty nie widzisz tego albo nie chcesz zobaczyć w swoim telewizorze. Pooglądaj relacje z tenisa.
Pozdrawiam. Andrzej S.
Tak jak mówię ,ślepy nie jestem ani ja ani moi znajomi ,nikt, powtarzam zdecydowanie nikt przynajmniej w moim jvc37s60 nie widział nawet jedenej sceny w której występowało by smużenie , tv mam od lutego więc troche czasu już oglądam, być może mój model jest wyjątkowy w co wątpie , w razie wątpliwości zapraszam do mnie chętnie zobacze jak kolega mi pokaże w którym miejscu występuje smużenie w tym modelu.
Pozdrawiam.Mirek
 

absolus12

New member
Smużenie w LCD jest niemal niezauważalne, przynajmniej w JVC R70, non stop oglądam piłkę i tenisa i zero (powtarzam zero) smużenia. Niektórzy nawet nie wiedzą co to jest smużenie a wypowiadają się na ten temat.

mój znajomy posiada LCD sony za ok 9000K, jeżeli tv leci z satelity to smużenia brak ale i jak podłączy kablówkę to nędzny obraz z meczu na polsacie może lekko przypominać "symulować smużenie.

Smużenie w LCD bardziej działa na waszą psychikę i jest to takie małe placebo.

Pozdrawiam
 

bovima

New member
Już bez docinków - rzeczywiście LCD z wyższych półek praktycznie nie smużą, ale do oglądania telewizji SD dla prawie każdego telewizora LCD niezbędny jest upskaling do natywnej rozdzielczości panelu. Przy dobrym sygnale, szczególnie z cyfrowego dekodera TVSat czy DVD jest OK, przy oglądaniu zwykłej telewizji (antena na dachu/za oknem lub kablówka) bywa to już róznie. Plazmy - szczególnie SD - radzą sobie z tym dużo lepiej, przy czym przewaga plazmy SD rośnie wraz z odległością z jakiej się obraz ogląda. Giną zarówno wady obrazu (mniejsze jednak w przypadku PDP) jak i zalety wyższej rozdziałki LCD. Z bliska lepiej się chyba prezentują wady obrazu LCD niż widoczne elementy struktury obrazu plazmy SD (przy niedoskonałym sygnale, bo z DVD nawet obraz na plaźmie 42' z 2 m wygląda bardzo przyzwoicie). Dlatego do niewielkiego mieszkania z kablówką na ogół lepiej nada się LCD, do dużego wnętrza z cyfrowym sygnałem - plazma, nawet SD.
A co do zużycia energii, już o tym pisano, dla takiej samej powierzchi ekranu różnice sa kilkuprocentowe, mit energożerności plazmy wynika z porównywania bezwzględnego poboru mocy przez np. 42' PDP i 32-37' LCD.
Poza tym plazmy mają jakby bardzej naturalne kolory, ale to juz sprawa regulacji i osobistych preferencji.
 
Ostatnia edycja:

timonek

Member
Bez reklam
witam wszystkich powiem wprost jezeli chodzi o ogladanie w dzien dosc sloneczny to mozn akupic lcd ale jezeli chodiz o ogladanie filmow w npcy zeby uzyskac dobry kontrast to tylko plazma
 
Do góry