Czy wasze matryce plazmowe "świecą" nawet wtedy, gdy nie jest podawany sygnał?

Grigorij

New member
dnc napisał:
Gdybys znał zasadę działania ekranów plazmowych to byś wiedział, że fosfor, który emituje światło widzialne jest nagrzewany przez gaz, który znajduje się wewnątrz matrycy. Dlatego w ciemnościach ekran lekko jaśnieje. To normalne. Wyłącz go na 2 godziny, a jak włączysz ekran będzie już czarny.
Dlatego jeśli to komuś przeszkadza m.in. dobrze jest oglądać TV z włączonym małym światełkiem (lampka gdzieś z boku na szafie), który absorbuje poświatę ekranu.
dnc, OK, tyle tylko, że chłopaki w zacytowanym wątku wypowiadają się, że gdy włączą TV i on akurat miał wybór źródła gdzie nie było sygnału to ekran i tak się wyraźnie rozjaśnia... Zasada którą przytoczyłeś odnosi się do odwrotnej sytuacji, tzn. ekran który przed chwilą świecił został wygaszony i ma jeszcze lekką poświatę.
 

dnc

Moderator
VIP
Grigorij napisał:
dnc, OK, tyle tylko, że chłopaki w zacytowanym wątku wypowiadają się, że gdy włączą TV i on akurat miał wybór źródła gdzie nie było sygnału to ekran i tak się wyraźnie rozjaśnia... Zasada którą przytoczyłeś odnosi się do odwrotnej sytuacji, tzn. ekran który przed chwilą świecił został wygaszony i ma jeszcze lekką poświatę.

Dla mnie to nie jest takie jasne. Mówi się o tym, że plazma jaśnieje, ale powiedziane jest, że przy wyłączeniu (post 10). Tylko, że jak jest używana i sie ją wyłączy, to fosfor nadal jaśnieje. Jeśli im coś świeci mimo, że nie była włączona tzn, że panele LG są jakieś dziwne (bez obrazy!). Panel nierozgrzany świecić ni powinien. Możliwe jest natomiast, że szklany ekran ochronny nie daje pełnej czerni. Ale to są moje domysły.
 

S_Mac

New member
dnc, chodzi o świecenie plazmy gdy jest ona włączona, tzn nie da dię uzyskać czerni w ciemnych scenach filmowych.
Na załączonym obrazku widać efekt świecenia:
maksymalnie zaciemnione pomieszczenie,
plazma przełączona na wejście bez sygnału (widać wyświetlaną informację "brak sygnału"),
(dodam tylko, że ściany są prawie całkiem białe, a w czasie robienia zdjęć było na tyle ciemno, że były zupełnie niewidoczne)



Pozdrawiam
S_Mac
 

Smartek

New member
@S_mac, moze i matryca "sama w sobie" swieci, wiec czern nie moze byc calkiem czarna jak ekran wylaczonej plazmy, ale z cala pewnoscia jest lepsza niz na LCDku gdzie jest "szaro-metaliczna" i do tego kazdy odcien wyglada bardzo podobnie..

Pzdr.
 

S_Mac

New member
Mam w pobliżu plazmy monitor LCD Benq t904 (nie są to wysokie loty), a czerń na nim nie jest słabsza, a nawet może głębsza.
 

dnc

Moderator
VIP
Aha. Czyli rozumiem, że plazma jest wyłączona i przedtem nie była używana. Jak się ją włączy to widać jasność panelu? Tak?
 

dnc

Moderator
VIP
No to bardzo ciekawe. U mnie na Panasonicu takie coś występuje tylko po kilku godzinach pracy. Dlatego nie do końca zrozumiałem o co chodzi. Wydaje mi się, że powodem tej sytuacji może być "sztuczne podgrzewanie" matrycy przez sterowanie TV. Lub też ustawienia jasności panelu są zbyt mocno pociągnięte. Tak czy siak po włączeniu panel winien być czarny. Niemniej warto pokombinować z ustawieniami.
 

satmar

New member
dnc napisał:
No to bardzo ciekawe. U mnie na Panasonicu takie coś występuje tylko po kilku godzinach pracy. Dlatego nie do końca zrozumiałem o co chodzi. Wydaje mi się, że powodem tej sytuacji może być "sztuczne podgrzewanie" matrycy przez sterowanie TV. Lub też ustawienia jasności panelu są zbyt mocno pociągnięte. Tak czy siak po włączeniu panel winien być czarny. Niemniej warto pokombinować z ustawieniami.


tez wlasnie mysle ze jest to jakis nowy niezabardzo dobry sposob firmy LG na rownomierne zuzycie panelu, po sciagnieciu kontrastu , jasnosci itd.. na 0 % wyraznie widac ze panele te sa niewygaszone i swieca na szaro , dlatego uzyskanie ladnej glebokiej czerni jest niemozliwe, zadne regulacje z pilota niedadza porzadanego efektu, mysle ze w menu serwisowym mozna by cos zrobic ale zapewne istnieje duze ryzyko uszkodzenia panelu, wiec bawienie sie ustawieniami niema sensu chyba ze ktos mialby rozpiske konkretnych ustawien, ale jezeli producent ustawil to tak a nie innaczej to mial ku temu jakies powody, reasumujac LG wg. mnie zbytnio sie niepopisal w nowych modelach TV :(, majac starszy model 42PX4RV obraz byl naprawde znakomity, w 42PC1RR jest mniej kontrastowy i posiada mniejsza ilosc odcieni szarosci, czasami to jaskrawy kolor przechodzi bezposrednio w czern i niewidac szczegolow posrednich, mam tylko nadzieje ze panel niewytrzyma dwoch lat i wowczas bede walczyl jak lew o zwrot kasy :)
 

S_Mac

New member
Znalazłem w menu coś takiego jak "poziom czerni", tylko nie jest to aktywne i jest ustawione na "auto". Może tam są jakieś możliwości ustawienia głębszej czerni?
Wchodzimy w "menu", potem kolejno "obraz", "zaawansowane" i tam jest "poziom czerni". Niestety u mnie nie ma możliwości ustawiania tego parametru:( Może na jakimś innym wejściu? Ja mam na razie sygnał tylko z tv, s-video i composit. Może po HDMI, PC, component albo RGB będzie działać?
Jeśli ktoś ma możliwość sprawdzenia, to proszę o podpowiedź;)
 

satmar

New member
S_Mac napisał:
Znalazłem w menu coś takiego jak "poziom czerni", tylko nie jest to aktywne i jest ustawione na "auto". Może tam są jakieś możliwości ustawienia głębszej czerni?
Wchodzimy w "menu", potem kolejno "obraz", "zaawansowane" i tam jest "poziom czerni". Niestety u mnie nie ma możliwości ustawiania tego parametru:( Może na jakimś innym wejściu? Ja mam na razie sygnał tylko z tv, s-video i composit. Może po HDMI, PC, component albo RGB będzie działać?
Jeśli ktoś ma możliwość sprawdzenia, to proszę o podpowiedź;)


to masz menu serwisowe po polsku? :)
 

AWGUST72

Klub HDTV.com.pl
VIP
S_Mac napisał:
Znalazłem w menu coś takiego jak "poziom czerni", tylko nie jest to aktywne i jest ustawione na "auto". Może tam są jakieś możliwości ustawienia głębszej czerni?
Wchodzimy w "menu", potem kolejno "obraz", "zaawansowane" i tam jest "poziom czerni". Niestety u mnie nie ma możliwości ustawiania tego parametru:( Może na jakimś innym wejściu? Ja mam na razie sygnał tylko z tv, s-video i composit. Może po HDMI, PC, component albo RGB będzie działać?
Jeśli ktoś ma możliwość sprawdzenia, to proszę o podpowiedź;)


Jeżeli jest tak jak w lcd-akach to "poziom czerni" moża regulowac tylko przy połączeniu przez hdmi
 

S_Mac

New member
Czy ktoś może sprawdzić jak działa funkcja "poziom czerni" w plazmach LG i czy da się tym trochę zaciemnić matrycę?
 
Do góry