Czy warto inwestować w 7.1?

Greenhorn

New member
Czy warto inwestować w system głośnikowy 7.1 (zamiast 5.1)?

Proszę szanownych uczestników niniejszego forum o pomoc w podjęciu decyzji dot. zakupu dookólnego systemu głośnikowego: 5.1 czy 7.1? Czy warto wydawać dodatkową kasę na dwa dodatkowe głośniki? Pierwotnie byłem zdecydowany na wariant 7.1, ale ostatnio mam wątpliwości. Znane mi argumenty przeciwko 7.1:
1. Brak źródeł sygnału przygotowanego w tym standardzie (filmy, programy HDTV). Generalnie w ogóle zastanawia mnie czemu tak jest? Przecież np. Sony z jednej strony produkuje amplitunery obsługujące standard 7.1., a z drugiej jest jednym z największych producentów filmów.
2. Trudności skalibrowania w pomieszczeniu zestawu głośnikowego o ilości głośników >5.1.
3. Dodatkowy koszt do poniesienia na zakup tylnych głośników.

Czy są istotne argumenty za 7.1?

Co ciekawe, byłem ostatnio w jednym ze sklepów specjalizujących się w budowaniu pod klucz instalacji kina domowego. Człowiek, z którym rozmawiałem strasznie się starał, aby mi wybić z glowy zamiar zakupu 7.1...

Pomijając dość ogólny charakter pytania, podaję dodatkowe informacje dot. mojej ew. inwestycji: pomieszczenie o powierzchni ok. 30 m2, wzmacniacz raczej z wyższej półki (dla takich 7.1 to standard), budżet na głośniki ok. 10kpln.

Pozdrawiam
 
Jeśli masz SALON tylko do K.D. to zapewne warto bo to sprawa przyszłościowa.Jeżeli jesteś przed remontem pokoju lepiej załóż dodatkowe kanały w ścianie na EX y.
 

dnc

Moderator
VIP
Tomek Sprzedawca RTV napisał:
Jeśli masz SALON tylko do K.D. to zapewne warto bo to sprawa przyszłościowa.Jeżeli jesteś przed remontem pokoju lepiej załóż dodatkowe kanały w ścianie na EX y.

Faktem jest, że żadna stacja TV nie nadaje programów czy filmów w 7.1, mało jest też DVD z takimi wersjami. Lecz to wcale nie oznacza, że nie można mieć zestawu 7.1 w domu. Są amplitunery, jak np. Yamaha, który wspomaga dźwięk 5.1 poprzez DSP i dodaje 2 tylne kanały. Nie wiem jak u innych producentów amplitunerów, ale tutaj tak to wygląda. Jednak by móc korzystać z 7.1 warto mieć duże pomieszczenie, w którym fotel lub inne miejsce siedzenia jest oddalone od ściany tylnej conajmniej 1,5 - 2 metry. Wydaje mi się, że taki zestaw to bardzo ciekawa instalacja do dużych pomieszczeń.
 

Kemp

New member
Myślę, że sprzedawca dobrze Ci radził. Mając 10kpln na głośniki możesz śmiało pokusić się o audiofilski zestaw 5.1 a do tego podłączyć podobnej klasy amplituner, który pewnie i tak będzie miał 7.1.. Tomek Sprzedawca RTV dobrze radzi aby wyprowadzić kable jako opcję na przyszłość. Dzisiaj masz marne szanse na efektywne wykorzystanie 7.1.
Sam ostatnio doradziłem "nowicjuszowi" zakup zestawu Onkyo 503 z DVD i głosnikami M-Audio 7.1 (w MM) i szczerze mówiąc jest to za dużo szczęścia. Nie wspomnę o utrudnieniach z montażem i dopasowaniem do wystroju pokoju.
Warto poczytać miesięcznik "Audio Video" ( http://www.av.com.pl/ ) gdzie znajdziesz świetne recenzje i testy.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
A ja nie polecam zbytnio AV, chociaż sam czytam :p i nie jestem zadowolony.

Ale wracając do tematu, jeżeli masz zasięg($) i odpowiednio duże pomieszczenie to nie widzę argumentów przeciw. Zawsze te 2 dodatkowe głośniki można dokupić później.
 

Kemp

New member
Temat jakości AV to jednak rzecz gustu. Oczywiście trzeba traktować każde źródło informacji (jak również to forum) jako pewnego rodzaju poradnik. Im więcej źdródeł tym łatwiejsza i pewniejsza decyzja.
Na dobrą sprawę "admin" niejako potwierdził iż warto wyprowadzić kable, do których później można dokupić 2 głośniki czyli - przeciwskazań nie ma a 5.1 Ci dzisiaj wystarczy.
 

Greenhorn

New member
Witam

Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zechcieli się wypowiedzieć w założonym przeze mnie wątku. Wasze rady będą mi pomocne. A już traciłem nadzieję, że ktokolwiek się wypowie... (przez 11 dni brak odpowiedzi - chyba większość forumowiczów leży na plaży :))

Gdyby ktoś jeszcze zechciał wyrazić swoją opinię, to zapraszam do kontynuacji wątku. Myślę, że temat jest dość ogólnej natury i więcej osób może skorzystać z opinii przezentowanych tutaj.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Amplituner który kupisz i tak będzie miał 7,1.
Ile bym kupił kolumn do niego to juz kwestia pomieszczenia od 30m2 i więcej można juz myślec o 7,1. Przy remoncie napewno wyprowadziłbym tylne kabelki.
Tak dla ciekawostki sa juz amplitunery Yamahy 9,1 :)
 

mzdral

New member
Osobiście używam zestawu 5.1 (HK AVR 630+ JBL seria LX) od 1.5 roku i uważam że jest OK. Jednak jak to mówią w miarę jedzenia apetyt wzrasta. Ostatnio udało mi się w końcu dokupic dodatkowe 2 głośniki aby skompletowac zestaw 7.1. Niestety z braku czasu nie zdążyłem jeszcze takiej konfiguracji przetestować. Przez pewien czas robiłem tylko testy pomiędzy DTSem i DD. Dla mnie DTS znacznie lepszy (rozkład dźwięku). Co do filmów obsługujących zestawy 7.1 to wszystkie DTS-ES i DD-EX, a tych jak się zorientujesz jest naprawdę sporo (począwszy od Gwiezdnych Wojen). Zapomniałem dodać że mam pokoik 28m2.
 
Do góry