Czy warto dołożyć 2 kanały aby mieć 7.1?

kamil.szymcz

New member
Witam, obecnie używam głośników w systemie 5.1. Mój amplituner pozwala na rozbudowę o jeszcze 2 kanały do 7.1. Często oglądam filmy ze ścieżką 7.1, zastanawiam się czy warto rozbudować system o kanały boczne? Problemem jest małe pomieszczenie, a dokładniej strefa TV. Pokój to prostokąt, a strefa TV to mały kwadrat, kanapa i na przeciwko TV, całość to ok 10mkw. Zatem czy jest sens dokładania bocznych głośników, czy nie ma to sensu na tak małej powierzchni?
 

ROMAN38

New member
Bez reklam
Nie wiecie co piszecie , nawet w małym pomieszczeniu kalibracja Oddyseya odpowiednio ustawia te kolumny i nie jest to przestrzeń powiedzmy pokoju 30 m2 ale WARTO nawet ze względu na przechodzące efekty z kolejnych kolumn tylnia L, P, boczna itd , nowe produkcje w DTS HD 7.1 mają doskonale zrobione właśnie takie efekty więc powtarzam warto rozbudować bo koszty nie są duże.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Efekt w 7.1 jest znaczaco lepszy od 5.1 ALE..... trzeba miec miejsce. Jak masz mala klitke to 7'1 bedzie ci gozej gral niz 5.1
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Nawet nie chodzi o mała klitkę jak o umiejscowienie miejsca siedzącego i "tyłów". Jeśli jest miejsce na tyły to tak. Jeśli już kanapa jest na linii z 5.1 to nie ma sensu.
Dodatkowo trzeba uświadomić sobie, że taka konfiguracja to nie klasyczne 7.1 (Przody, boki i tyły), ale 5.1 rozszerzone (fronty, fronty "wide" i boki).
W moim przekonaniu po testach dodatkowe "szerokie" fronty nie wnoszą zbyt wiele do wrażeń.
Teraz Caparzo testuje. Może się wypowie? :D
 

Drunk

New member
Bez reklam
Jeśli chodzi o monitory monopolowe to przy małym pomieszczeniu sensu nie ma żeby bezpośrednio do ucha huczały, natomiast przy głośnikach di-polarnych warto by się zastanowić.
 

RAF1977

Banned
Nawet nie chodzi o mała klitkę jak o umiejscowienie miejsca siedzącego i "tyłów". Jeśli jest miejsce na tyły to tak. Jeśli już kanapa jest na linii z 5.1 to nie ma sensu.
Dodatkowo trzeba uświadomić sobie, że taka konfiguracja to nie klasyczne 7.1 (Przody, boki i tyły), ale 5.1 rozszerzone (fronty, fronty "wide" i boki).
W moim przekonaniu po testach dodatkowe "szerokie" fronty nie wnoszą zbyt wiele do wrażeń.
Teraz Caparzo testuje. Może się wypowie? :D
O fajnie, że to napisałeś, bo ostatnio bawię się trochę adyssey dsx i myślałem żeby dołożyć szerokie fronty.
Ogólnie adyssey dsx dobrze się sprawdza przy filmach 5.1 z telewizji.
 

kamil.szymcz

New member
tak jak myślałem, dokładnie 2 kanałów mija sie z celem w tak małym pomieszczeniu tym bardziej, że już tylne są na lini z kanapą. Jest opcja jeszcze przednich wysokich tylko przy moich głośnikach to też sie chyba mija z celem, zostanę przy tym co mam.
 

RAF1977

Banned
Musi być upmixer, który je obsłuży. Jeśli masz w amplitunerze wyjście na górne przednie, to i masz czym je obsługiwać.
Jaki masz dokładnie amplituner?
 
Ostatnia edycja:

Caparzo

New member
Bez reklam
Nawet nie chodzi o mała klitkę jak o umiejscowienie miejsca siedzącego i "tyłów". Jeśli jest miejsce na tyły to tak. Jeśli już kanapa jest na linii z 5.1 to nie ma sensu.
Dodatkowo trzeba uświadomić sobie, że taka konfiguracja to nie klasyczne 7.1 (Przody, boki i tyły), ale 5.1 rozszerzone (fronty, fronty "wide" i boki).
W moim przekonaniu po testach dodatkowe "szerokie" fronty nie wnoszą zbyt wiele do wrażeń.
Teraz Caparzo testuje. Może się wypowie? :D

Eee yyy tak, sprzedam cd i kupuje na 7.1. Jak odłoczyłem boczne i potem.coś oglądałem to mi brakowało czegoś z boku. Tak jak ci mówiłem, dla mnir jakieś 20-30% na plus. Z tym że były to głośniki stare nadające aie tylko do sprawdzenia.
 

ROMAN38

New member
Bez reklam
A ja tak przy okazji nie na temat ale widzę że korzystacie z konfiguracji ATMOS i jak jest kiedy do ampli dostarczany jest sygnał 2.0 albo 5.1/7.1 bez atmos-a i ustawienie w ampli jest na ATMOS , to czy grają wtedy górne sufitowe jako oczywiście pseudo atmos ? Zawsze byłem tego ciekaw.He ale nakręciłem ale chyba wiadomo o co mi chodzi:lol:
 
Ostatnia edycja:
Do góry