Czy w SONY da się permanentnie wyłączyć DolbyVision

kola01

Well-known member
Bez reklam
Czy w SONY (mam akurat XH9505 ale pewnie w innych modelach LCD będzie podobnie) da się permanentnie wyłączyć DolbyVision?
Często oglądam w nocy i razi mnie czy wręcz oślepia to jasne światło na filmach z DV w NETFLIX. Po godzinie oglądanie często mnie wręcz oczy pieką. Poza tym, ogólnie nie podoba mi się ten ficzer. Wolę standardowy, naturalny obraz, bez blasków i dodatkowych smug światła zalewających co chwilę cały ekran.

Wiem, że w czasie filmu z DV mogę wybrać sobie opcję "Dolby Vision ciemny" czy w ogóle przyciemnić obraz ale to nie daje pełnego efektu a przede wszystkim powoduje, że pomimo przyciemnienia, podświetlenie matrycy i tak wali pełną jasnością, co widać np. na pasach na górze i dole filmów. W filmach bez DV tego problemu nie ma. Włącza się domyślnie tryb standardowy obrazu, który sobie skalibrowałem i który mi bardzo odpowiada.

Dlaczego w ogóle w trakcie filmu z DV niedostępne są podstawowe tryby obrazu (np. standardowy lub własny) a jedynie trzy: DV jasny, DV ciemny i żywy?
 
Ostatnia edycja:

daroquaresma

Klub HDTV.com.pl
VIP
No faktycznie, jest tylko wybór DV. Choć Ja zmniejszyłem jasność w Dolby Vision Ciemny i jest w miarę ok.

A masz włączone X-tended Dynamic Range? Weź wyłącz całkowicie to też powinno pomóc.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Zależałoby mi, żeby mieć tryb obrazu "standardowy" we wszystkich filmach, także tych z DV. To byłoby dziwne, żeby nie dało się tak ustawić.
 

SEBOL74

Member
Bez reklam
Zależałoby mi, żeby mieć tryb obrazu "standardowy" we wszystkich filmach, także tych z DV. To byłoby dziwne, żeby nie dało się tak ustawić.


DV to najbardziej zaawansowany tryb HDR. Obecnie są 4 "typy" HDR: HLG, HDR10, HDR10+ i DV. Nie da sie tego wyłączyć i ma ograniczone warianty wyboru do DV bright, dark i vivid. Możesz pobawic sie jedynie ustawieniami trybow DV.



Z całym szacunkiem, ale po co kupowałes najwyzsza serie skoro ci przeszkadza DV? Dużo taniej byloby kupic tv bez HDR.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
TV nie kupuje się dla HDR, ewentualnie nie tylko dla HDR. W dzień, może i fajnie wygląda ale po obejrzeniu 2-3 filmów w nocy uznałem, że to tak trochę jak z 3D było kiedyś. Każdy chciał mieć TV z 3D ale po 2-3 filmach dochodzili do wniosku, że wolą zwykłe 2D. Ja przynajmniej mam takie samo podejście podejście do DV i ogólnie HDR. Lubię ciemne, głębokie - nie zakłócone kolory i tyle. DV zaburza ten układ ale co najgorsze, przeszkadza w oglądaniu i powoduje pieczenie oczu. Podejrzewam, że w telewizorach z małą jasnością, DV daje marny efekt ale w XH9505 jasność jest wręcz porażająca. W domyślnym ustawieniu potrafi mocno oślepić w nocy, że trudno dojść przez chwilę do siebie. Dlatego na razie mocno zmniejszyłem jasność w trybie DV ale wtedy ściemniły się też pozostałe sceny, które tu już są za ciemne.

Ale to kompletnie bez sensu, żeby się nie dało DV (czy w ogóle HDR) wyłączyć w TV.
Przecież starsze telewizory (bez HDR) poprawnie odtwarzają filmy z DV (na YT, NETFLIX), czyli można je normalnie odtworzyć w SDR. Skąd takie ograniczenie w SONY? Aż nie mogę uwierzyć że jestem skazany na notoryczne męczenie wzroku i męczenie podświetlenia na 100% pomimo, zmniejszenia jasności na minimum w tym trybie. Nawet czujnik oświetlenia w tym trybie jest nieaktywny a chciałbym żeby był..... No bez sensu.

Może ktoś jeszcze potwierdzić, że nie da się wyłączyć DV/HDR ?
 
Ostatnia edycja:

rafallo777

New member
A ja mam philips 8535 I dv jest za ciemny. Jade na hdr jaskrawy, ale I tak tryb sdr w tym tv bije hdr I dv.

Tez chcialbym to gowno wylaczyc ale nie da sie. Odpala sie film I w opcjach mam hdr jaskrawy, ciemny I dv ciemny I jasny.

W Samsungu z 2017r nawet nie wlaczalem hdr.
Przy ps4 hdr mam wylaczony, bo tryb sdr jest zdecydowanie lepszy.

Szkoda, ze I Sony I Philips maja na stale te tryby, ze nie mozna wymusic na tv trybu sdr.
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Ale zastanawiam się, czym się kierują producenci, pozbawiający nas możliwości wyboru. Pakują masę, często niepotrzebnych pierdół do ustawiania a tak istotna opcja jest na stałe????
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Chyba tak zrobię. Zaczynając wątek miałem nadzieje, że ktoś z użytkowników mi wskaże rozwiązanie, że raczej na pewno niejedna osoba ma podejście takie jak ja do HDR.
 

rafallo777

New member
A powie ktos, czy w Samsungach tegorocznych q70t np mozna wylaczyc tryb hdr? Czy tez jest na stale?

Gdyby w philips moim dalo sie wymusic na tv tryb sdr, jakby dalo sie wylaczyc hdr to byloby super.

W ps4 jakos da sie wylaczyc. W tv powinno tym bardziej sie dac
 

Ampersand

New member
Chyba tak zrobię. Zaczynając wątek miałem nadzieje, że ktoś z użytkowników mi wskaże rozwiązanie, że raczej na pewno niejedna osoba ma podejście takie jak ja do HDR.
Zmień sobie Ustawienie Odtwarzania na koncie Netflixa na niższy to może wyłączysz 4K a co za tym idzie DV - nie wiem czy zadziała...
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Mylisz się materiałów hdr nie da się poprawnie wyświetlić w sdr, każda taka konwersja będzie ułomna.

Muszę tutaj dopisać poprawkę, chodzi mi o konwersję hdr do sdr na panelu fhd przeczytałem tylko kawałek zdania stąd moja błędna interpretacja co chcesz zrobić.
 
Ostatnia edycja:

rafallo777

New member
Mylisz się materiałów hdr nie da się poprawnie wyświetlić w sdr, każda taka konwersja będzie ułomna.

To jakim cudem u mojego samsunga z 2017 roku gdy wyłączę hdr w tv obraz jest 100 razy lepszy od włączonego hdr? Na netflix przy każdym filmie. Oglądam bez hdr i jest o niebo lepiej.

Albo jak wytłumaczyć ten przeskok? Sdr bije hdr jakoscia.

https://www.youtube.com/watch?v=kp55jILqJaE

Od 9:20
 

bl4ck

Active member
Bez reklam
Partactwem producentów sony to już całkowity mistrz w niedoróbkach.

@kola01
Na shield tv w netflix w trybie hdr też masz taki efekt który ci nie odpowiada?
 
Ostatnia edycja:

SDman

Banned
TV nie kupuje się dla HDR, ewentualnie nie tylko dla HDR. W dzień, może i fajnie wygląda ale po obejrzeniu 2-3 filmów w nocy uznałem, że to tak trochę jak z 3D było kiedyś. Każdy chciał mieć TV z 3D ale po 2-3 filmach dochodzili do wniosku, że wolą zwykłe 2D. Ja przynajmniej mam takie samo podejście podejście do DV i ogólnie HDR. Lubię ciemne, głębokie - nie zakłócone kolory i tyle. DV zaburza ten układ ale co najgorsze, przeszkadza w oglądaniu i powoduje pieczenie oczu. Podejrzewam, że w telewizorach z małą jasnością, DV daje marny efekt ale w XH9505 jasność jest wręcz porażająca. W domyślnym ustawieniu potrafi mocno oślepić w nocy, że trudno dojść przez chwilę do siebie. Dlatego na razie mocno zmniejszyłem jasność w trybie DV ale wtedy ściemniły się też pozostałe sceny, które tu już są za ciemne.

Ale to kompletnie bez sensu, żeby się nie dało DV (czy w ogóle HDR) wyłączyć w TV.
Przecież starsze telewizory (bez HDR) poprawnie odtwarzają filmy z DV (na YT, NETFLIX), czyli można je normalnie odtworzyć w SDR. Skąd takie ograniczenie w SONY? Aż nie mogę uwierzyć że jestem skazany na notoryczne męczenie wzroku i męczenie podświetlenia na 100% pomimo, zmniejszenia jasności na minimum w tym trybie. Nawet czujnik oświetlenia w tym trybie jest nieaktywny a chciałbym żeby był..... No bez sensu.

Może ktoś jeszcze potwierdzić, że nie da się wyłączyć DV/HDR ?
Przerażam się coraz bardziej, po analizie filmików SDR vs HDR na YT jeszcze bardziej.
To co piszesz potwierdza te materiały. Widzę, że na podobnych falach nadajemy, 3D tylko 15 minut na całe 7 lat oglądałem.
PDP daje głębię "jakby 3D" i absolutnie nie czułem takiej potrzeby.
Przez parę miesięcy analizuję i testuję obecne modele TV pod kątem jak najlepszego wyświetlania -skalowania obrazu 1080i /50Hz (kablówka DVB-C) będąc przekonanym, że cała reszta to cud miód.
Ciekawi mnie taki test, może Ciebie też zaciekawi:
Pobierz program 4K Video Downloader i ściągnij materiał, który jest w HDR ale w jakości 1080.mp4,
zakładam, że on pobierze się bez HDR, porównaj jakość z odległości 3m.
 

SEBOL74

Member
Bez reklam
@SEBOL74 - z całym szacunkiem, ale po co, wbrew regulaminowi Forum, cytujesz w całości post, na który bezpośrednio odpowiadasz?

@kola01 - z tym może być problem. Ponoć starsze tv Sony miały opcję wyłączania HDR w ustawieniach. Może warto zapytać samego producenta, jak to teraz wygląda czy to z DV, czy też HDR?


O czym Ty do mnie rozmawiasz? Wbrew regulaminowi??? A jak inaczej sie odniesc do czyjejs wypowiedzi? Skoro jest zakladka "cytuj post" to znaczy ze chyba mozna uzyc, nie?
 

kola01

Well-known member
Bez reklam
Partactwem producentów sony to już całkowity mistrz w niedoróbkach.

@kola01
Na shield tv w netflix w trybie hdr też masz taki efekt który ci nie odpowiada?

Podłączyłem na chwilę NV Shield TV (2017) do XH9505 i z niej Netflix nie leci z DV a jedynie 4K HDR10 ale co najciekawsze, mogę go wyłączyć z poziomu menu TV i ustawić dowolny tryb obrazu jaki mi odpowiada (co nie było możliwe na filmach DV z NETFLIXA zainstalowanym w TV). Po przełączeniu na SDR, kolory są jednak mocno wyprane i mdłe. Nie wygląda to najlepiej. Z dwojga złego już wolę ten HDR.
Na co dzień, Shield TV działa z moim innym TV (w podpisie), który jest FHD i oczywiście nie ma HDR. Te same filmy z Netflixa, puszczone na tym TV, pomimo że z oczywistych względów są w SDR, mają poprawne i bardzo ładne kolory. Czyli jednak można wyświetlić poprawnie filmy HDR w SDR.

Obecnie, skoro jestem skazany na DV, pobawiłem się jego ustawieniami i doprowadziłem go częściowo do używalności. Dalej jednak nie rozumiem, dlaczego w trybie obrazu Dolby Vision, czujnik światła jest wyłączony i nie da się tego zmienić (komunikat "funkcja nieaktywna"). Chciałbym żeby działał, dostosowując jasność do oglądania w dzień lub w nocy jak ma to miejsce w zwykłych trybach obrazu.
 
Ostatnia edycja:

kola01

Well-known member
Bez reklam
Podłączyłem na chwilę NV Shield TV (2017) do XH9505 i z niej Netflix nie leci z DV a jedynie 4K HDR10 ale co najciekawsze, mogę go wyłączyć z poziomu menu TV i ustawić dowolny tryb obrazu jaki mi odpowiada (co nie było możliwe na filmach DV z NETFLIXA zainstalowanym w TV). Po przełączeniu na SDR, kolory są jednak mocno wyprane i mdłe. Nie wygląda to najlepiej. Z dwojga złego już wolę ten HDR.
...

Chciałem też dopowiedzieć, że dokładnie tak samo wszystko działa i wygląda na YouTube wbudowanym w telewizor. Materiały HDR mają wszystkie dostępne tryby obrazu (jak na NV Shield) i można ten HDR wyłączyć ale wtedy kolory są mocno wyprane i mdłe.

Chciałem też trochę zmienić moją opinię odnośnie Dolby Vision. Do tej pory oceniałem ją głownie w Netflixie na serialu The Crown, który oglądamy z żoną od kilku dni, gdzie Dolby Vision (właściwie chyba ogólnie HDR) średnio albo wręcz słabo wypada (punkty zbyt jasnego światła wylewają się za daleko, powodując wyraźny spadek kontrastu na całym ekranie). Zauważyłem jednak, że na innych filmach Netflix, DV duże lepiej wygląda. Jasność jest równie duża ale dobrze kontrolowana i przede wszystkim w końcu wywołuje banana na ustach. Jasność oczywiście sobie znacznie zmniejszyłem.
 
Ostatnia edycja:
Do góry