Czy to mogą być surroundy???

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Witam,

wpadłem na pomysł, aby może zakupić kino domowe etapami, a wybrać dzięki temu droższe/wyższe modele sprzętu. To znaczy zakupić na razie tylko amplituner Onkyo 616, dwa fronty JBL Studio 190 i dedykowany im głośnik centralny. Z suba na kilka miesięcy bym w ogóle zrezygnował. A tymczasem surroundy zastąpiłbym na jakiś czas czymś takim:

http
://
katalogagdrtv.pl/kolumny_aiwa_sxns30_bass_reflex_3way_od1zl-i1242009290
.html

Pod linkiem są zdjęcia i krótki opis. Impedancja widoczna na tabliczce znamionowej to 6 Ohm. Poziomu mocy nie napisali, ale różne źródła podają:
„40 W - Nominalna
70 W – Muzyczna”

lub po prostu
„30Watt”

Jest to para starych głośników „AIWA SX-NS30 BASS REFLEX 3-WAY”. Akurat mam takie na stanie.

I teraz pytania:
Czy one nie uszkodzą w jakiś sposób amplitunera?
Czy amplituner nie uszkodzi ich?
Czy to w ogóle jako tako zagra?

Pozdrawiam,
A.

PS. Link podałem w taki dziwny sposób, bo nie mogę dodawać linków…
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Raccoon - tak właśnie się powinno robić.Nie od razu Rzym wybudowano.Wiele osób kupuje od razu wszystko, a potem narzeka że to albo tamto. Te Aiwy na razie mogą być ,póki nie nazbierasz resztę kasy.Amplitunerowi nie zaszkodzą na pewno.Wybór sprzętu ok.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
To teraz już ciut bardziej technicznie.

Skoro fronty są 8 Ohm, a te surroundy Aiwy 6 Ohm, czy ja muszę jakies ustawienia poczynić w samym amplitunerze?
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Ok, czyli zarówno stareńkie tyły 6 Ohm (AIWA sprzed 20 lat), jak i nowiusieńkie fronty 8 Ohm (JBL Studio 190) pojadą na tym samym ustawieniu w Onkyo 616, tzn. "6 Ohm+"? Rozumiem też, że to można ustawiać osobno na wszystkie 5 (lub 7) kanałów? I tylko się po raz ostatni upewniam: nic głośnikom, ani amplitunerowi nie grozi?

Dzięki za odpowiedź :) :) :)
 

graphia

New member
A nie lepiej poszperać po aukcjach? Ostatnio szukałem tyłów i znalazłem piękne srebrne kompletne JBL Control One za.... 160 zł para :D
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Kolejne pytanie. Te AIWY mają kabel głośnikowy zorganizowany następująco:

Do głośnika wchodzi pod obudowę i nie ma tutaj żadnej możliwości zmiany/obejrzenia.
Z głośnika wychodzi jeden przewód składający się z dwóch wiązek. Obie są w gumowej "otoczce/kołnierzu" i jakby sklejone razem - ale można je rozcinać. Oczywistym jest, że jedna wiązka to + a druga -. Kabel jest czarny, a jedna z wiązek dodatkowo oznaczona cienką białą linią. Czy to jest + czy -? Pytam, bo chciałbym cały zestaw 5.0 mieć dobrze podłączony.

W przypadku amplitunera i nowych JBL Studio problemu nie będę miał. Czerwone w głośniku do czerwonego w amplitunerze i po sprawie. A tutaj jak? Biała kreska to plus (czyli kolor czerwony)?
 
Ostatnia edycja:

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Naprawdę nikt nie umie pomóc? :)

Poza tym dodatkowe pytanie. Na kablach w ścianie/podłodze (kładł poprzedni właściciel mieszkania) są oznaczenia następujące: czarne strzałki i napis "real cable" (chyba dobrze zapamiętałem) na jednej wiązce, a na drugiej nie ma nic. Abstrahując od tego, że generalnie wystarczy rozróżnić wiązku, to dopytam: zwyczajowo taka oznaczona wiązka to + czy -? ;P
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Kolejne pytanie. Te AIWY mają kabel głośnikowy zorganizowany następująco:

Do głośnika wchodzi pod obudowę i nie ma tutaj żadnej możliwości zmiany/obejrzenia.
Z głośnika wychodzi jeden przewód składający się z dwóch wiązek. Obie są w gumowej "otoczce/kołnierzu" i jakby sklejone razem - ale można je rozcinać. Oczywistym jest, że jedna wiązka to + a druga -. Kabel jest czarny, a jedna z wiązek dodatkowo oznaczona cienką białą linią. Czy to jest + czy -? Pytam, bo chciałbym cały zestaw 5.0 mieć dobrze podłączony.

W przypadku amplitunera i nowych JBL Studio problemu nie będę miał. Czerwone w głośniku do czerwonego w amplitunerze i po sprawie. A tutaj jak? Biała kreska to plus (czyli kolor czerwony)?

Po raz ostatni ryzykuję odświeżenie tematu - może ktoś pomoże? Obiecuję, że więcej nie będę. Ewentualnie pójdę do jakiejś innej sekcji.

A jeśli nikt nie wiem co taka biała kreska na czarnym kablu oznacza (+/-) to może chociaż uzyskam odpowiedź na inne pytanie. Po podłączeniu tych głośników (surround) identycznie względem siebie, mam pewność, że będą grać w tej samej fazie. Czyli ok. Ale już np. nie wiem czy podłączyłem plusem czy minusem, więc jest ryzyko, żę nie będą grać jednej fazie z frontami i centralem. Czy to dużo zmieni? Ewentualnie jak to sprawdzić? Dodam, że nie mogę z nich zdjąć osłonek materiałowych, więc metoda z baterią i obserwacją membrany nic nie da....
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Nikt nie pomógł ??? :niewiem:

Odnośnie kabli - niektóre kable są kierunkowe ,co oznacza że zaznaczono na nich kierunek przepływu prądu albo za pomocą strzałek albo >>> ,czyli należy podłączyć amplituner >>> kolumny (a w przypadku interkonektów CD>>> wzmacniacz/amplituner) .Przeważnie polaryzacja na kablach jest zaznaczona za pomocą kolorów czerwonego i czarnego ,a nieraz tylko za pomocą czarnej lub białej kreski .Ponieważ oba kable są takie same nie ma znaczenia czy ten z kreską będzie plusem czy minusem ,ważne żeby w obu kolumnach podłączyć identycznie .Jeżeli źle podłączysz kolumny nie będą grać w jednej fazie tzn.membrany nie będą się wychylać w tą samą stronę ,takie połączenie od razu da się wyczuć ,po prostu efekt stereo będzie nie naturalny
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Byłoby bez znaczenia, gdybym miał osobny kabel i na głośniku oznaczenie + i -. A tak, mam kabel wychodzący z głośnika i nie wiem która końcówka jest która. Więc ma znaczenie niestety...
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Głośnik nie musi mieć oznaczenia wystarczy że kabel ma ,a jeżeli nie ma to możesz zidentyfikować metodą prób i błędów - nie uszkodzisz amplitunera bez obaw
 
Do góry