Czy telewizory posiadają technologie Flicker Free? czy TV migoczą tak samo jak monitory?

wladysz

New member
Cześć!
Na pytanie z tytułu tematu nie mogę znaleźć odpowiedzi, więc mam nadzieje, że ktoś oświeci.
Czy podświetlenie w panelach HDTV zasilane jest napięciem puslacyjnym przez co występuje migotanie, obecne tez w większości monitorów LCD?
Czy może HDTV wykonywane są technologii opartej na napięciu stałym, eliminującym migotanie?

Czy występują obecnie jakieś modele TV z flickerfree?

Pytanie zadaje w kontekście użytkowania TV jako monitora i porównania TV z monitorem pod względem wpływu na zdrowie oczu.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Ja nie widzę migotania w telewizorach LCD (i niech tak zostanie).

----------------------------------------------
Flicker-free czyli brak migotania.
Migotanie (ang. flicker, flashing effect) to termin określający postrzeganie przez człowieka szybkich i zwykle znacznych zmian jasności emitującego światło obiektu jakim jest np. ekran monitora. Długotrwałe obserwowanie migoczącego ekranu - nawet jeśli go praktycznie nie zauważamy (migotania) – powoduje zmęczenie wzroku i może powodować bóle głowy oraz utrudniać koncentrację czyli powodować ogólne zmęczenie.

Monitory z tradycyjnym podświetlaniem diodami LED niezauważalnie dla oka migocą – tym bardziej im bardziej zmniejsza się jasność podświetlenia. Migotanie wynika z prostego faktu, że zmniejszenie jasności ekranu podświetlanego diodami LED uzyskujemy nie poprzez zmniejszenia jasności świecenia poszczególnych diod tylko poprzez ich naprzemienne włączanie i wyłączanie z częstotliwością ok. 200 Hz przy minimalnym zmniejszeniu jasności ekranu.

Najłatwiej przekonać się na czym polega migotanie należy na ekran monitora LED spojrzeć przez wirujące śmigło wentylatora lub na ekran smartfona w trybie nagrywania wideo. Jeśli widoczne są cienie wirującego śmigła lub przemieszczające się czarne pasy na ekranie smartfona to jest to efektem migotania obrazu.

Nowe rozwiązanie podświetlania LED - BenQ Flicker-free - zastosowane przez inżynierów BenQ pozwoliło na całkowitą eliminację migotania ekranu, co znakomicie zmniejsza zmęczenie wzroku i zwiększa komfort pracy.
-------------------------------------------------------

W kontekście pytania o zdrowie oczu wkleiłem linka.
Więc to jedno pytanie. Monitory konkretne już mają takie rozwiązanie.

W telewizorach - z tego co ja wiem , nie pracuje się nad tym elementem.
 

wladysz

New member
Ja nie widzę migotania w telewizorach LCD (i niech tak zostanie).

Najłatwiej przekonać się na czym polega migotanie należy na ekran monitora LED spojrzeć przez wirujące śmigło wentylatora lub na ekran smartfona w trybie nagrywania wideo. Jeśli widoczne są cienie wirującego śmigła lub przemieszczające się czarne pasy na ekranie smartfona to jest to efektem migotania obrazu.
Przystaw coś, a zobaczysz. Ja w swoim TV 200hz widzę te paski, aczkolkwiek nie wiem czy to jest takie same zjawisko jak na monitorach i identyczna technologia (PWM) jak na migoczących monitorach.
 
Do góry