Czy telewizory 4K to wielka

collider

New member
Bez reklam
O to właśni mi chodziło w tym temacie! Lepiej bym tego nie ujął !

Kolejne pytanie kiedy w Polsce na nc+ czy też polsacie będą dostępne kanały 4k ? (takie sensowne w ilości porównywalnej do tej jakie dziś oferują w HD, o ile jest to HD)

Kiedy nastanie ten czas warto będzie kupić tv 4K.

No, ale na telewizorze 4K tez mozesz ogladac kanaly FHD. Malo tego on ci jeszcze je skaluje i zawsze masz mozliwosc obejrzenia sobie jakis materialow UHD czego nigdy w pelnej rozdzialce nie zobaczysz na FHD.
 

alsander

New member
"bubafat" myślę, że wyciągasz złe wnioski z tego co napisałem.
Przecież nie twierdzę, że nie chciałbym oglądać programów czy filmów w jakości 4K.
Po prostu wiem, że jest ich w tej chwili bardzo mało i stąd moje pytanie czy warto w tej chwili płacić 2xrazy więcej za efekt jaki daje skalowanie formatów niższych niż 4K do 4K.

Na telewizorze głównie oglądam filmy i mecze piłki nożnej, stąd akurat inne możliwości sprzętu 4K które przedstawiał "blueray" w kolejnych wiadomościach akurat mnie nie interesują.

Najważniejsza w tej chwili jest dla mnie jakość obrazu jaki mogę zobaczyć po przeskalowaniu formatu niższego niż 4K do 4K.
"bubafat" "bluray" macie jakieś doświadczenia w tej kwestii ?
Czy film w jakości FullHD skalowany przez sprzęt do formatu 4K różni się mocno od natywnego filmu 4K ? A jeśli różnica jest duża, to może jednak różnica pomiędzy FullHD a przeskalowanym formatem FullHD do 4K jest na tyle duża, że uzasadnia wydanie większej kwoty na sprzęt z 4K.

Powtarzam po raz enty te pytania, więc już więcej nie będę ich powtarzał.
Jak ktoś ma jakąś merytoryczną wiedzę w tym temacie to będę wdzięczny za wypowiedź.


Aleksander.
Nie zrozum mnie prosze zle, nie jest moja intencja kpic z cudzych przekonan.
Kupno telewizora 4k, do tego aby upskalowac BD i wydac na ten cel extra 3.5k, abstrahujac od odleglosci w jakiej bedziesz siedzial, to najbardziej nieprzekonywujacy, zeby nie napisac absurdalny argument.
Jwzeli nie zamierzasz na telewizorze ogladac filmow, telewizji, czy wogole jakichkolwiek materialow w 4k, to po co ci on?
Kup sobie model FHD, a zaoszczedzona kase wydaj na projektor. Nie jest to wprawdzie koniec wydatkow, bo zakup, czy wykonanie ekranu, bedzie wymagalo dodatkowych nakladow finansowych ( chyba ze po prostu pomalujesz sciane), ale frajda, a przede wszystkim sens ogladania filmow z Bluray wiekszy niz na 55" ekranie. A wrazenia kinowe.
Jesli nie jestes pozeraczem filmow, to odpusc sobie ten "klopot", kase zainwestuj, a za 2-3 lata kup wiekszy telewizor UHD, technologicznie rozwiniety i przystosowany do pracy w przyszlosci.
 
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
Nie ma znaczących różnic.
Komfort matrycy 4K polega na większej gęstości pixeli.
Powoduje to po przeskalowaniu mniejsze schodkowanie linii.
Korzyść ta zanika wraz z odległością od TV.

Także mniejsze artefakty wyświetlania linii prawie poziomych i prawie piononowych.
Np. koszule w pasy czy biurowce itp.
To efekt rzadko występujący.

Pisałem Ci, że natychmiastową korzyść UHD dostajesz przy pokazywaniu foto UHD. Opad szczeny gwarantowany.
 

vvv

Well-known member
Bez reklam
To krótko i na temat .
Mam jeszcze tego Philipsa jak w stopce do tego BD
Mam ta przyjemność aby ocenić obraz na TV S 9000 i tym Philipsie
Warto wydać wiecej na TV 4K obraz po Skalowaniu to inna Bajka !!!
PS o Foto już kiedyś pisałem i jak pisze bluray jest Super jakość 👍
 
Ostatnia edycja:

bubafat

Active member
Bez reklam
Aleksander.
Piszac "jesli nie masz zamiaru" mialem na mysli dokladnie to, ze materialow tego typu jest niewiele. Jesli nie chcesz ponosic trudow i kosztow zwiazanych z dostepem to tresci UHD, to na zadane przez Ciebie pytanie, czy warto przeplacac spora kwote moja odpowiedz brzmi nie.
Jestem oredownikiem UHD, posiadam telewizor 4k od przeszlo roku jak i dostep do materialow UHD wszelkiej masci, a przede wszystkim wlasciwa odleglosc do telewizora i aparat wzroku na tyle dobry, aby te4k zobaczyc..
Nie powtarzam mitow, jak osoby, ktore stycznosc z technologia UHD maja jedynie dzieki wystawom sklepowym i opiniom przeczytam w internecie.
W sktocie UHD tak, ale IMHO kase nalezy wydawac rozsadnie. To nie jest najlepszy moment. Warto wziac na przeczekanie. Wszystko zalezy od efektu, jakiego oczekujesz i jakie masz warunki lokalowe, budzet. Jesli zamierzasz kupic telewizor na 5+ lat, to lepiej poczekaj i zrob to w przyszlym roku. Nie chodzi mi bynajmniej teraz o szerszy, latwiejszy i tanszy dostep do materialow UHD, ale o zmiany dotyczace samych telewizorow. Telewizor 4k ktory kupisz teraz, bedzie przestarzaly technologicznie i funkcjonalnie. Chyba ze masz 20k na telewizor do wydania w tej chwili.
Albo jedz do Niemiec po oleda 55eg9609 za 10k
 
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
" Telewizor 4k ktory kupisz teraz, bedzie przestarzaly technologicznie i funkcjonalnie. "
To chyba żart.
Od lat nie widzę postępu technologicznego.
Wyłączam, Samsung JS9500 z HDR.
OLED to top ale jeszcze się modyfikuje raz na rok.

W sytuacji kiedy oglądamy TV SAT/KABEL, pliki po USB czy BD to żadnych zmian od lat nie ma.

Tzw. funkcjonalność dotyczy powolnego procesu implementowania cech komputera PC z internetem do telewizora. Każdy 5-letni laptop umie więcej podłączony po HDMI do TV. Problemy z YT na TV są wskazywane powszechnie. Zupełnie tego nie rozumiem. Mam PC podłączony do TV, zmieniam źródło i jadę co chcę. Po co mi to w TV ?
Owszem dla osoby, która nie ma kompa/lapa/smartphona i ma tylko TV.
 
Ostatnia edycja:

bubafat

Active member
Bez reklam
Bluray.
Zabawnie to zabrzmialo, poniewaz w tym samym poscie napisales, ze odstepstwami od reguly sa nowinki, prezentujace cechy przez Ciebie porzadane, a ktore przeciez moga ( lub nie; raczej tak, o czym warto sie przekonac przeczekujac chwile) stac sie cechami mainstreamu, czyli dostac cene na ktora kazdy moze sobie pozwolic.
Nie bardzo mam czas wykladac dlaczego uwazam, tak jak napisalem. Poza tym tak uwazny obserwator i entuzjasta technologii, jakim jestes, powinien rozumiec wplyw cykli technologicznych i ekonomicznych na cechy i to rozwoj produktu.Troche dziwi mnie, ze potraktowales moja wypowiedz w ten sposob i probujesz sprowadzac kontekst do tego co potrafi jakis twoj "5-letni laptop". Nie jest to cecha, o ktorej bym wspomnial. Smart byl u mnie "na tapecie" 5-3 lata temu. Byc moze pamiec juz nie domaga, albo przestales kompletnie czytac konkurencje. Na chwile obecna moznaby wspomniec o porownaniu funkcjonalnosci menu Webos2, a Samsungowego Tizena,.. czy kompatybilnoscia z HDR.
Interesuje mnie raczej co nas czeka, poza nowymi kontrolerami, HDR, przyspieszeniem reakcji matryc, ulepszeniem wyswietlaczy, dodaniem nowych skladowych elementow barwnych, rozszerzeniem gamutu, miarodajnymi informacjami dotyczacymi trwalosci OLEDow LG, a nie porownania co moze, a czego nie moze zrobic telewizor, w zestawieniu z 5-letnim komputerem.
Mysle, ze oderwales sie troche od konkretow. Przeczytaj watek jeszcze raz, a jesli nie znajdziesz sensu, to
w takim razie kup sobie teraz telewizor z polki 7kpln, o jakim wspomina Kolega i pogamy za rok, albo 2, o tym, dlaczego chcialbys go wymienic. A moze nie musimy czekac, bo juz wiesz czego bedzie Ci w nim brakowac?
 
Ostatnia edycja:

bluray

Banned
Nastawiam SAT TV na n-kę i manipulujemy w rodzinnie pilotem N-ki.
Wg, zaleceń pmcomp z forum innego. Tak to doskonały pilot.

TV mnie w tej sytuacji w ogóle nie interesuje.
Od lat.
Mało kiedy zmieniamy źródło sygnału na Bluray player. Kiedyś tak.
Oceny dzisiejszych telewizorow są absurdalnie poza tym czego potrzebujemy w salonach.
Recepta na optymalizację kosztów od lat to zakup kilku TV w w zależności od potrzeb. Do kuchni co innego
 

bubafat

Active member
Bez reklam
Trudno znalezc w powyzszym poscie odpowiedz na postawiony problem, albo wyjasnienie Twojej fascynacji OLEDEm 4k HDR, oraz innymi nowinkami technologicznymi, na temat ktorych zajawki wrzucasz od lat na roznych forach.
Moze jednak zrobmy przerwe. ;)
 
Ostatnia edycja:

alsander

New member
"bluray" i "bubafat" dzięki wielkie za odpowiedź i zaangażowanie w dyskusję.
Pomimo różnic co do oceny zaawansowania 4K i tego na ile lat wystarczy obecny odbiornik, Wasze opinie okazały się dla mnie pomocne. Dzięki jeszcze raz.
 

ARKOT

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja porównałem bezpośrednio dwa Sony W829 Full HD i X8309 4K NA TYM SAMYM SYGNALE Z NC+. O ile na programach HD różnice na korzysc 4K bylo widac tylko z bliska o tyle przy sygnalach SD lepiej sobie radzil zdecydowanie telewizor 4K. Moze to kwestia procesorow ale ja polecam 4K albo Oleda bo na nich obraz jest naprawde swietny.
 

emmet07

New member
Ja porównałem bezpośrednio dwa Sony W829 Full HD i X8309 4K NA TYM SAMYM SYGNALE Z NC+. O ile na programach HD różnice na korzysc 4K bylo widac tylko z bliska[/U] o tyle przy sygnalach SD lepiej sobie radzil zdecydowanie telewizor 4K. Moze to kwestia procesorow ale ja polecam 4K albo Oleda bo na nich obraz jest naprawde swietny.[/QUOTE

Poruszyłeś ważny "szczegół", mianowicie odległość. Autor postu nie napisał nic o odległości z jakiej ogląda tv a to jest moim zdaniem kluczowe w tej sprawie. Jeżeli ktoś tv 55 cali ogląda z odległości 3,5m (tak jest w moim przypadku) to 4K mija się z celem. Tym bardziej ,że dopłata względem fullHD jest niewspółmierna do korzyści jakie nam daje 4K. Pół roku temu stałem przed podobnym dylematem, czekać na oled 4K czy kupić FHD. Po wielu testach stwierdziłem ,że nie ma sensu dopłacać gdyż z odległości 3,5m nie widać różnicy. Powiem więcej, różnica zaczyna się zacierać już przy 2,5-3m. Tak więc wybór padł na oled 930v. 4K w przyszłości ale min. 65 cali. Mniejsza przekątna mija się z celem chyba,że oglądamy z odległości 1,5m.
 

radzio133

New member
Panowie a ja mam taki dylemat mam 2 metry do tv i zastanawiam się nad sony w809c albo nad x8309 jeden 50 cali drugi 49 czy z 2 metrów będzie różnice widać?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Oczywiście że będą różnice . Szczególnie na obrazach natywnych.
Ponieważ jesteś niebieski masz specjalną cenę i kalibrację gratis.
 
Do góry