Czy potrzebuje tuner mpeg-4 w TV

janusz23

New member
Jestem przy zakupie tv LCD(big problem wyboru). Czy naprawdę potrzebuję tunera mpeg-4 mając sygnał z kablówki a w przyszłości n-kę (bliskiej-:D dzięki mogę zostawić sobie internet w UPC rezygnując z TV kab:D ).
 

carramba

New member
Dla kablówki i n-ki - nie potrzebujesz.
Jeśli będziesz chciał oglądać HD TV ze zwykłej anteny na dachu, wpiętej bezpośrednio do tv, co podobno ma być możliwe w dużych miastach jeszcze w tym roku (testowo już ponoć gdzieś działa) - będziesz potrzebował.
 

Sych

New member
Jak kupujesz tv na 2-3 lata i w tym czasie będziesz korzystał z kablówki, czy z N, to nie potrzebujesz. Ale dosyć szybko rusza naziemna tv cyfrowa, z kanałami HD, więc chyba warto zainwestować w tv z tunerem MPEG4. Zawsze masz alternatywę, a jest już sporo modeli na rynku oferujących ten dekoder. Ja juz taki mam i nie kupił bym bez.
 

sławol15

New member
Mpeg-4

Nie ma konieczności kupowania takiego telewizora ponieważ są już do nabycia oddzelne tunery z MPEG-4. Teraz kosztuje to ok 400 zł, a będzie jeszcze tańsze i bardzo dostępne. Musiałbyś kupić tylko Sony, choć w LCD to doby wybór, choć drogi.
 

martinezkmicic

New member
W Sahrpie też telewizorki lcd posiadają takie tunery MPEG-4 są to modele serii HD1 oraz DH65. Moim zdaniem nie warto wybierać telewizorka pod kątem tego czy posiada czy nie posiada tunera MPEG-4 lepiej sobie kupić swój wymarzony i dokupić do niego tuner.
 

Sych

New member
Macie racje, ale większość dobrych, nowszych telewizorów ma już ten tuner. Oczywiście podstawowym kryterium powinna być jakość obrazu, ale skoro można mieć dobry telewizor z prawie doskonałym (doskonały jeszcze nie istnieje) i z tunerem MPEG4 za niewiele drożej, bądź w tej samej cenie, to wolałbym kupić już z tym tunerem.
 

halskee

New member
Większość TV ma wbudowany tuner DVB-T - do odbioru cyfrowej TV naziemnej (w chwili obecnej - na przykładzie nadajnika w Śremie nadawane są 3 programy w MPEG-2 TVN, POLSAT, TV4 oraz 5 w MPEG-4 TVP1,TVP2,TVP INFO Poznań, TVP HD, TVP Sport) podobno w 2013 roku standardem będzie właśnie MPEG-4, do kablówki potrzebny jest tuner DVB-C w chwili obecnej posiadają je tylko TV Sony Bravia i chyba 2 modele Sharpa w cenie pow. 10tys zł. Jeżeli UPC nie obsługuje modułów dostępu warunkowego CI i nie planuje w najbliższej przyszłości (najlepiej zasięgnąć informacji u operatora) to nie ma sensu kupować TV z tunerem DVB-C, bo poza listą programó i EPG można będzie oglądać max kilka programów, które nie wymagają uprawnień.
Z drugiej strony zawsze można do TV podpiąć zewnętrzny Set Top Box który będzie kompatybilny ze standartami operatora. Reasumując
Tuner MPEG-4 ma sens tylko wtedy gdy operator nie paruje karty z dekoderem, lub paruje z modułem dostępu warunkowego.
 
J

Judash

Guest
Wg mnie warto kupic TV z tunerem mpg4, bo moze sie okazac, ze ktos nie potrzebuje zadnej platformy cyfrowej, a podlaczajac zwykla antene obejrzy: TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP SPORT, TVP HD, TVN, Polsat, TV4, Puls i cholera jeszcze wie kto, co wymysli ;).
 

Edrik

New member
tuner mpg4

a tak właściwie to o ile się nie mylę to chodzi o tuner cyfrowy DVB-T z obsługą mpg4, bo przecież mpg4 to "kodek" obrazu a nie urządzenie i czasem nie trafia jak słyszę "tuner mpg4"

chyba że się mylę to proszę o sprostowanie
pozdrawiam
 

amadeo

New member
halskee napisał:
... do kablówki potrzebny jest tuner DVB-C w chwili obecnej posiadają je tylko TV Sony Bravia i chyba 2 modele Sharpa w cenie pow. 10tys zł. Jeżeli UPC nie obsługuje modułów dostępu warunkowego CI i nie planuje w najbliższej przyszłości (najlepiej zasięgnąć informacji u operatora) to nie ma sensu kupować TV z tunerem DVB-C, bo poza listą programó i EPG można będzie oglądać max kilka programów, które nie wymagają uprawnień.
Dodaj Samsunga B650 do tej listy. Co do modułów, to moja kablówka obiecuje, że w ciągu maks. dwóch miesięcy będzie możliwość oglądania kanałów cyfrowych bez dekodera.
 

kriss21

New member
Warto mieć w tv tuner MPEG-4 z trzech powodów:
1) Gdy jednak chciałbyś kiedyś mieć tv naziemną cyfrową to dochodzi zakup dekodera zewnętrznego lub karty o ile tv posiada odpowiednie gniado na moduły. Zewnętrzny dekoder to kolejne urządzenie, kolejny kabel, kolejne połączenia, kolejny pilot. Można sterować z uniwersalnego lecz nie zmienia to faktu że kolekcja się powiększa
2) Gdyby kiedyś padł twój dekoder sat cyfrowy lub kablówka a sygnał analogowy naziemny byłby już niedostępny (za kilka lat nastąpi) zostajesz całkowicie bez telewizji na jakiś okres czasu
3) Jeżeli planujesz kupić kolejny tv powiedzmy do sypialni, dla dzieci, kuchni itp. a nie musi być na nim 100 kanałów to dobrym rozwiązaniem będzie kilkanaście kanałów za darmo w cyfrowej jakości ze zwykłej antenki.
 

amadeo

New member
Armitage napisał:
Jaka to kablowka ?
SAT-MONT-SERVICE. Może nie skończy się tylko na obietnicach. W tej chwili mam dekoder SD z wyjściem RGB w SCART (czyli drobny paradoks - telewizja cyfrowa w analogu). Nie wybrałem dekodera HD z HDMI ponieważ musiałbym płacić dodatkowo 20zł za kanały HD, których w tej chwili jest tylko kilka.
 

marti5

New member
Interfejs CI

Witam!
Przymierzam się do plazmy Panasonica 42G10E który posiada zarówno tuner DVB-T (z MPEG-4) oraz Interfejs CI. Są jednak modele które posiadają tylko Interfejs CI, ktory umożliwia w przyszłości wpięcie karty/tunera telewizji cyfrowej. Gdzieś wyczytałem, że zachwalając taki atut TV (np. Panasonic X10E) przemilacza się fakt, że te karty nie będą mogły dekodować cyfrowego sygnału HD a jedynie SD. Jaka jest prawda? A czy trafne jest porównanie jakości sygnału, że HD z platformy cyfrowej = SD nadawane cyfrowo?
 
Do góry