Czy opłaca mi się zmieniać? 5.0 a 5.1?

ferdex

New member
witam
posiadam głośniki Logitech z-5500 i postanowiłem zmienić na zwykłe kino domowe.
nie słucham muzyki ani nie oglądam telewizji interesują mnie wyłącznie filmy odtwarzane z blu-ray oraz format mkv z komputera.
pokój mój ma wymiary 360cm x 400cm. miejsca jest dużo ponieważ powyrzucałem wszystko co się da i zrobiłem z tego sale kinową, TV mam 47"

teraz nie wiem jaka jest różnica miedzy 5.1 a 5.0 do filmów bo nigdzie tego na Googlach nie mogę znaleźć wyczerpującej wypowiedzi.
nie jestem aż takim maniakiem ale lubię widząc na ekranie przelatujący samolot czuć to i słyszeć w odpowiednich głośnikach i z dokładnością

znalazłem taki ammplik YAMAHA RX-V371 + JAMO S506 HCS 506
na allegro taniej by wychodził zestaw z tą yamahą jest z w zestawach z głośnikami PRISM ONYX 200 za ok 1700-2000 zł

takie coś mi przychodzi do głowy i myślę ze by mi starczyło chyba ze macie inne propozycje dla mnie.
oczywiście miałem też namysł ze w tym przedziale cenowym pozostać przy moich z-5500 ale ma tylko zwykły DTS a ja chcę DTS HD Master Audio. Czy zmieniając nie będę czuł różnicy.
Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odpowiedź
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Na pewno po przejściu z plastików na kolumny podłogowe poczujesz różnicę. Tak samo jest z ze zwykłym DTS i DTS HD, to tak jak byś porównał DD i DTS, różnica jest słyszalna. Co do suba w kinie różnica jest już kolosalna, no chyba że masz mały pokój i kolumny z mocnym basem. Ja na swoich Jamo też mógłbym bez suba słuchać ale jak go włączę to bass jest głębszy, bardziej odczuwalny. Szczególnie do filmów uważam że sub jest niezbędny, tym bardziej że w ścieżce 5.1 masz specjalnie dedykowany kanał właśnie na sub.Ile masz max. kasy na wydanie? Te kolumny Prism sobie odpuść bo to marketowy bubel. Dużo lepsze będą jamo s506 a jeszcze lepiej mogą zagrać Quadral Quintas 5000.Napisz czy ta max kasa to ze subem czy tylko ampli + kolumny?
 

diuczysko

New member
Bez reklam
Jeżeli zmienisz zestaw pod kątem kina to niestety sub jest niezbędny, amplituner YAMAHA RX-V371 to najniższa półka yamahy - nie polecam. Do twoich wymagań potrzebujesz mocnego suba oraz ampli z dobrą dynamiką i kalibracją - inaczej po przesiadce z logitechów będziesz zawiedziony, które jednak suba mają dosyć mocnego. Jeżeli nastawiasz się na kino to oczywistym wyborem będzie Onkyo, które w tym przypadku sprawdza się bardzo dobrze. Polecam ampli min. Onkyo 509, ale najlepiej 608/609, kolumny możesz wziąć wspomniane wyżej jamo s506 lub Quadral Quintas 5000 i do tego sub min 10" np. jamo 250.
 

ferdex

New member
no tak planuję udać ok 2500 chyba że już dokładając te 300 zł będę czuł o wiele berdzie różnicę.
a sub mogę zawsze dokupić później. jak mi kasy nie starczy

Onkyo 509+ Quadral Quintas 5000 +jamo 250.
czy lepiej droższy amplik?
609 + s506 + jamo 250
 
Ostatnia edycja:

ferdex

New member
na allegro jest zestaw
ONKYO TX-NR509 + JAMO S 606 HCS3 + SUB 210 to już lepiej dołożyć i kupić z subem bo w zestawie taniej wychodzi za 3400
i to będę miał gotowy zestaw pod moje oczekiwania.
Ale może się ktoś jeszcze wypowie na ten temat w końcu 3k drogą nie chodzi :)
-------------------
a tak z ciekawości pytam sub powinien być najlepiej ustawiony w rogu tak aby ..(aby właśnie co?)
powietrze powinno wylatywać w jakąś stronę a membrana gdzieś powinna być ustawiona czy to nie gra roli?
 
Do góry