Czy mozna umiescic LCD nad kaloryferem?

marbab

New member
Witam,
od niedawna jestem posiadaczem tv lcd Sony w5500. Miejsce w ktorym znajduje sie obecnie jest niezbyt fortunne, wiec mysle o przemeblowaniu.
Niestety najbardziej odpowiadajaca mi opcja jest miejsce, w ktorym znajduje sie spory kaloryfer. Telewizor wisialby ok. 50cm nad nim, lecz na tej wysokosci wyraznie da sie odczuc gorace powietrze unoszace sie z grzejnika. Ew. w gre wchodzi przesuniecie kaloryfera, lecz nawet wtedy 70cm tv bedzie znajdowalo sie nad nim.
Co doradzacie? Czy kaloryfer (cieple powietrze) ma wplyw na tv? Wydaje mi sie, ze to nie bedzie mialo dobrego wplywu na telewizor w perspektywie dalszej przyslosci.
Pozdrawiam
 

Ajsy

New member
Wątpie żeby to miało jakiś poważniejszy wpływ na telewizor, jakkolwiek umieszczanie elektroniki w pobliżu źrodeł ciepła nie jest dobrym pomysłem i ja na twoim miejscu bym tego nie robił. Jeżeli nie możesz znaleźć lepszego miejsca to po prostu postaw go tam gdzie chcesz i zakręć grzejnik.
 

marbab

New member
Dzieki, za odpowiedz.
Niestety zekrecenie kaloryfera nie wchodzi w gre (pokoj na parterze, najzimniejsze pomieszczenie w domu, do tego ten kaloryfer jest tu jedynym zrodlem ciepla). ehhh, zawsze cos.
pozdrawiam
 

Ares78

New member
Teoretycznie nowe telewizory nie nagrzewają się jakoś strasznie, ale faktycznie w dłuższej perspektywie czas mogą wyjść jakieś problemy, a wiadomo sprzęt nie jest tani i nikt nie chce ryzykować. Nie wiem czy zastanawiałeś się może nad jakąś formą zabudowy kaloryfera? Coby ciepłe powietrze nie dochodziło bezpośrednio do telewizora? Jeśli masz wybrany wstępnie model, można spróbować zasięgnąć języka na infolinii producenta.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Oczywiście że możesz bez przeszkód. Pisaliśmy o tym wiele razy w specjalnym wątku z cyklu - telewizor nad kominkiem.
 

Ares78

New member
Nad kominkiem to wiadomo, w stanach rozwiązanie dość popularne co widać po wszelkiej maści zdjęciach, ale wydaje mi się, że trochę inaczej wygląda oddawanie ciepła, chyba, że się mylę? Na pewno byłaby to dobra wiadomość dla Marbab'a ;)
 

adamo_

New member
Bez reklam
Witam,
od niedawna jestem posiadaczem tv lcd Sony w5500. Miejsce w ktorym znajduje sie obecnie jest niezbyt fortunne, wiec mysle o przemeblowaniu.
Niestety najbardziej odpowiadajaca mi opcja jest miejsce, w ktorym znajduje sie spory kaloryfer. Telewizor wisialby ok. 50cm nad nim, lecz na tej wysokosci wyraznie da sie odczuc gorace powietrze unoszace sie z grzejnika. Ew. w gre wchodzi przesuniecie kaloryfera, lecz nawet wtedy 70cm tv bedzie znajdowalo sie nad nim.
Co doradzacie? Czy kaloryfer (cieple powietrze) ma wplyw na tv? Wydaje mi sie, ze to nie bedzie mialo dobrego wplywu na telewizor w perspektywie dalszej przyslosci.
Pozdrawiam


wklej zdjecia pokoju, pomyslimy.


Swoją drogą ja bym nie umieszczał TV nad kaloryferem nie z tego względu że ciepło... ale ze względu czysto estetycznego i praktycznego. wyobraź sobie siebie, lub kogokolwiek patrzącego na TV... a pod nim kaloryfer , a gdzie potem wstawisz głośnik centralny jak kupisz sobie kino... pod kaloryfer? , chyba ze nakleisz na kaloryfer fototapetę z obrazkiem stolika RTV :)

po prostu wyjdzie wiocha moim zdaniem
 

LUPO78

Banned
odnoszę wrażenie że co niektórzy w ogóle nie wiedzą do czego służy instrukcja,a w niej jest zawarta najczęściej strona z ustawieniem tv od ściany itp dla dobrej wentylacji sprzętu i nie tylko tv bo w innych instrukcjach np dvd czy ampa też to jest i tylko po to by dany sprzęt miał dobrą wentylację tzn chłodzenie elektroniki-tak więc dogrzewanie grzejnikiem na pewno dobrym rozwiązaniem jest :fool: -tak więc ci którzy tak twierdzą że tv może wisieć nad źródłem ciepła proponuję odłączyć wentylatory w kompach i czekać na efekty
 

kapsell

New member
Bez reklam
fakty

Nie kieruj sie emocjami tylko faktami i nie strasz ludzi. Poczytaj inne watki na forum i wtedy pisz (np. telewizor nad kominkiem).
 

nocai

New member
tu jest problem że te fakty to głupota ludzka którą ty dalej przekazujesz
Się rozpisałem i coś mi wcięło. Raz jeszcze.

Całkowicie zgadzam się z LUP78. Przekraczanie zalecanej przez producenta temperatury pracy, to powolna, lub szybka (w zależności od jakości) śmierć dla elektroniki. Wewnątrz urządzenia panuje temperatura o ok. 20 oC wyższa niż otoczenia. Zazwyczaj padnie szybko procesor, pamięć, w najlepszym przypadku, po jakimś czasie (tygodnie, miesiące) wyschną kondensatory w przetwornicy.

Połóżcie termometr na kaloryferze i zmierzcie temperaturę! Z kaloryfera ciepło leci generalnie do góry (można by zastosować jakiś ekran)

Zresztą dnia 07-04-2007, 13:45 kiki napisał :"ostatnio był problem z plazmami LG które nie miały wentylatorów, a temperatura w lato w pomieszczeniu była bardzo wysoka. Plazmy nie wytrzymywały upału i lądowały w serwisie".

i jak to ma się do :"Oczywiście że możesz bez przeszkód. Pisaliśmy o tym wiele razy w specjalnym wątku z cyklu - telewizor nad kominkiem."
:?::?::?:
 
Ostatnia edycja:

skipper

New member
To ja mam pytanie do specjalistów, jak to jest z LCD np. w samochodach na jachtach? W aucie latem jest pewnie często gęsto ponad 60 stopni i jakoś to wsztstko działa. Czy to znaczy że tam takie LCD padnie po roku? Jakoś nie sądzę. Co do instrukcji obsługi i zaleceń w nich związanych to ciężko by było sie zastosowac do wszystkiego. Ampli po 20 cm z każdej strony DVD to samo, BR też tuner itd. Szafki by nie starczyło na to wszystko. Ciekawy jestem co jest napisane w instukcji takich slim TV co to maja po 2 cm grubości, czy też każą je wieszać 10cm od ściany?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
nocai - mieszasz pojęcia , albo jak ktoś ładnie powiedział dwa systemy walutowe.
Plazma LG a LCD. I sprawdź systemy chłodzenia.
Weź też termometr i zmierz temperaturę .
Ja zmierzyłem
Możesz śmiało wieszać.
Jeśli będziesz miał jeszcze wątpliwości to połóż ręcznik albo coś podobnego na kaloryfer.
 

adamo_

New member
Bez reklam
Jeśli będziesz miał jeszcze wątpliwości to połóż ręcznik albo coś podobnego na kaloryfer.


albo koc hehehe.... usmiałem się


do autora wątku:
ogólnie zazwyczaj kaloryfery są pod oknem, tym bardziej jestem ciekaw jak to jest u ciebie i jak to chcesz zrobić :) wklej fotkę pokoju


kociogrzenik2.jpg



kaloryfer to ulubione miejsce Kotka
 
Ostatnia edycja:

marbab

New member
Dzieki za wszystkie odpowiedzi. Na poczatku od razu dodam, ze chodzi mi o kaloryfer (identyczny jak na zdj. Adamo), a nie o kominek. Przeciez, cieplo inaczej rozchodzi sie z kominka, a inaczej z kaloryfera, gdzie fala goraca uderza do gory. Powiem, ze obecnie moj tv stoi na kominku.
Adamo, masz racje, byc moze nie bedzie to wygladalo estetycznie, ale uwierz mi, ze to jak prezentuje sie moj tv teraz na kiczowatym bialym kominku to wiocha do kwadratu, przy tym kaloryfer pod tv to sielanka :)
Moim planem jest likwidacja tego nieszczesnego kominka i "przerzucenie" tv na przeciwlegla sciane. To jest najbardziej sensowne rozwiazanie. Zgadza sie, kaloryfer zwykle umieszcze sie pod oknem, ale ja mam w pokoju jedno duze okno ogrodowe (na cala sciane) wiec nie ma mozliwosci instalacji kaloryfera pod oknem, bo siega ono od podlogi do sufitu. Do tego najgorsza sprawa w moim pokoju - schody. Mieszkam w Anglii i tutaj praktykuje sie takie rozwiazania, ze kiedy mysle, ze juz nic glupszego nie zobacze, zawsze mnie zaskakuja :) Mam schody w salonie, i to strasznie ogranicza ustawnosc. Tzn. sam tv mozna umiejscowic na kazdej scianie, ale gdzies sensownie trzeba by usiasc (najlepiej na wprost tv).
Nie chcialbym kombinowac z zadnymi polkami, obudowami ze wzgledow czysto ogrzewniczych, bo jak wczesniej wspomnialem jest to najzimniejsze pomieszczenie w moim domu (nie maly wplyw na temp. ma wlasnie okno ogrodowe i kominek).
Osobiscie uwazam, ze gorace powietrze niezbyt korzystnie wplynie na tv, a boje sie zaryzykowac, bo ta zabawka jednak sporo kosztuje.
pozdrawiam
 

nocai

New member
Weź też termometr i zmierz temperaturę .
Ja zmierzyłem
Możesz śmiało wieszać.
Jeśli będziesz miał jeszcze wątpliwości to połóż ręcznik albo coś podobnego na kaloryfer.

Też zmierzyłem, temperatura 55 oC i skończyła mi się skala w termometrze. Do tego dodaj jakieś 20-30 stopni ciepła od elektroniki i kondensatory w przetwornicy powysychają Ci w ciągu kilku tygodni, o ile prędzej nie padnie procek.
Ale jak chcesz, to na odpowiedzialność kikiego wieszaj - potem zdasz relację :)
 

kub@

New member
no i jeszcze ciepłe jeszcze powietrze unosi kurz(czasem widać czarne ściany na źródłami ciepła) - więc warto też nad tym się zastanowić :)

jeśli już musi tam być to chyba najprościej na długość kaloryfera dać jakąś wąską półkę
-ograniczy ciepło idące do tv
-ciepło nie będzie iść bezpośrednio do góry tylko na pokój -więc lepiej będzie się sprawował sam kaloryfer
 
Ostatnia edycja:

adamo_

New member
Bez reklam
no i jeszcze ciepłe jeszcze powietrze unosi kurz(czasem widać czarne ściany na źródłami ciepła) - więc warto też nad tym się zastanowić :)

jeśli już musi tam być to chyba najprościej na długość kaloryfera dać jakąś wąską półkę
-ograniczy ciepło idące do tv
-ciepło nie będzie iść bezpośrednio do góry tylko na pokój -więc lepiej będzie się sprawował sam kaloryfer



dokładnie, jeśli już ma wisieć nad kaloryferem........ (myślę że udało by się znaleźć inne rozwiązanie jeśli byśmy znali układ pokoju ze zdjęć ) to tylko i wyłącznie montaż półki nad kaloryferem która zahamuje emisję do góry, można zawsze obudować ładnie kaloryfer tak by dawał ciepło ale by go widać nie było , każdy stolarz by coś poradził

ja bym wstawił w kąt ten TV na jakiś stoliczek RTV lub coś takiego

http://allegro.pl/item905261706_stolik_rtv_alladyn_2_plazma_lcd_hit_promocja_raty.html
http://allegro.pl/item906952636_stolik_rtv_bolero_2_plazma_lcd_hubertus_hit_raty.html
http://allegro.pl/item906009161_stolik_rtv_atlanta_2_plazma_lcd_nowosc_2009_raty.html


ew coś takiego i z tyłu kaloryfer
http://allegro.pl/item886913655_wielka_wyprzedaz_stolik_rtv_jowisz_plazma_lcd_tv.html


pod żadnym względem nie wieszaj nad gołym kaloryferem bo: raz że wiocha i to polska w UK a dwa że narażasz sprzęt
'


]
 
Do góry