czy mozna spiac dwa glosniki efektowe na jednym kablu?

timbot

New member
Bez reklam
pytanko, mam nadzieje ze mnie nie wysmiejecie:
wzmacniacz mam 5x100W, obslugujacy impendancje 4-8 omow (z tym, ze jest info, ze jesli za dlugo na duzej mocy na 4 omach dziala to moze sie wylaczyc)
do tego mam glosniki fronty - 100W 4omy
centralny - 8 omow
tyly - 8 omow, o nedznej mocy - kolo 20 Watow - spory niedosyt mocy pozostawiaja

moge za grosze dostac dwa identyczne satlity, czy moge je podpiac razem z tylami ktore mam? da to cokolwiek? (ja mysle ze ze bede mial 2x20Watow dzieki temu). na amplitunerze moge kanal podbic, gdyby byl oslabiony sygnal.
jesli je spinac to jak szeregowo/rownolegle? nie walnie mi wzmacniacz?
bo w ten sposob bym sobie zrobil mocnijesze tyly i lepiej moglbym rozlozyc dzwiek na tylach.

dzieki z gory za pomoc!
 

Zorro

New member
Jeśli już koniecznie chcesz, to możesz je spiąć równolegle.
Jeśli jednak teraz surroundy mają impedancją na poziomie 8 ohmów ( w rzeczywistości zapewne mniej, ok.6-7), to po połączeniu z drugą sztuką, będziesz miał impedancję poniżej 4 ohmów, co może stanowić niemałe obciążenie dla Twojego amplitunera. Niemniej jednak, przynajmniej na przyziemnych głośnościach, nic nie powinno się stać, a amplituner będzie się mocniej grzał. Będziesz miał wtedy 40W mocy, ale podejrzewam, że nie w mocy tkwi tu problem, a w efektywności kolumienek. Po podłączeniu jeszcze dwóch będzie 6dB więcej. Choć głośności są dobierane przez właściciela lub amplituner. Jeśli koniecznie chcesz, - ryzykuj. Tylko pamiętaj, nie masz 100% pewności, że końcówki mocy nie ulegną spaleniu.
 

timbot

New member
Bez reklam
Zorro napisał:
Jeśli już koniecznie chcesz, to możesz je spiąć równolegle.
Jeśli jednak teraz surroundy mają impedancją na poziomie 8 ohmów ( w rzeczywistości zapewne mniej, ok.6-7), to po połączeniu z drugą sztuką, będziesz miał impedancję poniżej 4 ohmów, co może stanowić niemałe obciążenie dla Twojego amplitunera.
...

a jesli bym je podlaczyl szeregowo? impendancja by mi sie nei zmienila, wiec amplituner bylby mniej zagrozony spaleniem :) a glosnosc moge dla tylnich kanalow zmieniac w zakresie -12 +12 dB. co o tym myslisz? czy jednak probowac rownolegle?
 

Sylwek_007

New member
Jak musisz to równolegle, jednak pamiętaj ze impedancja nie jest wartoscią stałą! Na każdej częstotliwości impedancja jest inna, więc po takim połączeniu może (dla niektórych częstotliwości) wynościć około 2ohmy, więc wzmacniacz będzie się bardziej grzał... Spalić się nie powinnien, myślę że śmiało możesz spróbować.
 
Do góry