Czy możliwe jest ze x10y ma w rzeczywistości matrycę Full HD?

apollo

New member
Witam. Szczegóły techniczne: mam x10y 50" podpięty kablem HDMI-DVI do Radeona 9550 ze sterownikami ATI Catalyst, najnowsze możliwe pasujące do tej leciwej karty, czyli 9.3 o ile pamięć mnie nie myli. Do tej pory używałem jedynie rozdzielczości 1280x720 ( teoretyczna natywna tego tv to 1366x768 ) Obraz przy niej jest idealnie ostry. Telewizor ustawiony jest jako monitor główny, a monitor kompa jest przedłużeniem pulpitu.

Przy próbie włączenia rozdzielczości 1920x1080 we właściwościach pulpitu tv robi się czarny (oficjalnie nie obsługuje takiej rozdzielczości), tak samo przy próbie ustawienia tej rozdzielczości w Catalyst Control center.
Natomiast kiedy w Catalyst Control Center włączam wymuszenie częstotliwości odświeżania 24Hz tv sam przełącza się na rozdzielczość 1920x1080 :smile: pulpit się powiększa, ikonki i czcionki się zmniejszają. Czcionki są nadal czytelne choć trochę mniej przez to że są mniejsze, ale bez problemu je odczytuję siedząc 2,5m od telewizora. Następnie zachowując tę rozdzielczość da się przełączyć odświeżanie na 25, 30, 50 i 60Hz. Przy 24Hz jak i 50Hz jest idealnie, a tv zgłasza "wejście 1080p". Przy 25 i 30Hz obraz lekko drży przy oknach w momencie ich przesuwania albo np przy liście w momencie jej przewijania, a tv zgłasza "wejście 1080i". Przy 60Hz obraz jest przesunięty tak że kawałek lewej strony pulpitu mam po prawej i jest ona odgraniczona od prawej strony czarnym paskiem, a tv zgłasza 1080p. Podsumowując obraz jest idealny przy 24 i 50Hz. W Windowsie we właściwościach ekranu widać wtedy rozdzielczość 1920x1080 ,a w kracie "monitor"| odpowiednio: "24Hz z przeplotem", lub 50Hz (bez dodatku "z przeplotem"). Włączyłem program do testowania monitora "Tester Monitora" ver.2.0.1.1 i ustawiłem żeby wyświetlał kratkę z dokładnością co 50 linii. Liczbę wyświetlonych linii policzyłem i pomnożyłem razy 50 co dało 1920x1080.

Nie jestem specem od HD, bo to mój pierwszy płaski tv, może źle rozumuję, może o czymś nie wiem, a może panel tego tv jest w rzeczywistości Full HD a ograniczony do HD Ready jedynie elektronicznie o czym mogłoby świadczyć możliwość wymuszenia 1920x1080 z poziomu sterowników?

edit:

Znalazłem bardzo ciekawy darmowy program do testowania możliwości każdego monitora, można go ściągnąć tutaj: xxxx://www.entechtaiwan.com/util/moninfo.shtm (wpisz http zamiast xxxx)

Z testu przy podpięciu kablem HDMI wynika że realne odświeżanie pionowe tego tv wynosi 23-61Hz (przy kablu VGA pewnie wyjdzie więcej), oraz że zgodnie z tym co napisałem może on wyświetlić 1920x1080p przy 24, 50 lub 60Hz, przy czym natywna jego rozdzielczość to 1280x720p przy 50 lub 60Hz

Z tego co zrozumiałem program odczytuje dane bezpośrednio z telewizora w czasie rzeczywistym (powyższe), oraz w drugim logu z rejestru Windowsa w którym to podane są już tylko 2 natywne formaty czyli 1280x720p przy 50 lub 60Hz czyli te "oficjalne".
 
Ostatnia edycja:

apollo

New member
Teoretycznie i oficjalnie nie, ale w praktyce jakim cudem udało mi się włączyć rozdzielczość 1920x1080? Nie ma żadnego skalowania w dół. Pulpit jest większy, ikony mniejsze, czcionki mniejsze ale czytelne. Windows pokazuje że ustawiona rozdzielczość to 1920x1080, sterowniki tak samo i Nokia Monitor Test V1.0a też tak pokazuje. Do tego tak jak napisałem powyżej Monitor Asset Manager V2.43.0.822 w logu przedstawia m.in. wszystkie możliwe rozdzielczości i częstotliwości odświeżania danego ekranu i tutaj m.in. jest wymienione 1920x1080p @ 24, 50 i 60Hz.

Jak to wyjaśnisz Kiki? Nie trzymajmy się tego co jest napisane na papierze, a tego co widać na ekranie na własne oczy. Zaznaczam że "oficjalnymi" drogami jak np zwykłe przełączenie w Windowsie nie udało mi się uzyskać tej rozdzielczości, a jedynie poprzez wymuszenie 24Hz w Catalyst Control Center. Tak jak pisałem powyżej ekran wtedy sam przełącza się na 1920x1080, a następnie można zmienić częstotliwość odświeżania z 24Hz (jeśli ktoś chce) na 50 lub 60Hz. Przy 24Hz plazma nie miga bo pewnie mnoży to sztucznie x2 lub x4 poprzez własną elektronikę. W tym momencie można puścić sobie z kompa film Full HD bez żadnego juddera czyż nie?
 

danch

New member
Mam monitor samsunga 22'' i on ma natywna 1680x1050, zapewniam Cie ze po hdmi z karty ati jestem w stanie wlaczyc fullhd, czyli 1080p 60Hz. Obraz jest wtedy oczywiscie rozmazany i nieostry ale karta robi sobie skalowanie w gore. Tak wiec matryc TV to jedno, a skalowanie karty ati to drugie. Jak chesz obraz jak najbardziej ostry to sproboj ustawic natywna TV, w moim 4850 jak podpinam monitor przez hdmi to mam do wyboru natywna, a jak chec moge sobie odpalac tryby telewizyjne 720p czy 1080p, przy czym do 720p moge sobie wybrac rozdzielczosc.
 

apollo

New member
x10y 50" ma jak najbardziej panel Full HD. Przy rozdzielczości 1920x1080 wszystko jest bardzo ostre i obraz jest idealny.

Żeby utwierdzić się w 200% przeprowadziłem bardzo prosty teścik:
1. Zrobiłem cyfrówką zdjęcie o rozdzielczości 1600x1200 (2Mpx), przedstawiające pokój ze stolikiem. Na boku szklanego blatu stolika widać 3 mikro ubicia.
2. Na tv ustawiłem rozdzielczość 1280x720 i włączyłem zdjęcie w programie Picasa. Picasa dopasowując wielkość zdjęcia do wielkości ekranu pomniejszył je do 45% (program ten ustawia zdjęcie w centrum ekranu zostawiając też puste przestrzenie u góry i dołu, tak więc zdjęcie nie zapełnia całego ekranu). Na zdjęciu widać wtedy ledwo 1 z 3 ubić (to największe)
3. Na tv ustawiłem rozdzielczość 1920x1080 i włączyłem to samo zdjęcie. Picasa chcąc uzyskać tą samą wielkość zdjęcia na ekranie pomniejszył je juz tylko do 75% (bo ekran wyświetlał więcej pixeli), no i ujawniły się wszystkie 3 mikro ubicia (przy tej samej wielkości zdjęcia). Ekran po prostu wyświetlał więcej szczegółów przy tej samej wielkości zdjęcia bo mógł je wyświetlić w większej rozdzielczości! :twisted:
 

LUPO78

Banned
nie ma takiej opcji żeby była full hd,tak jak kolega wyżej napisał
odpalasz z karty taką rozdzielczość
 

apollo

New member
Co z tego że odpalam z karty, co za różnica z czego odpalam? Przecież karta w jakiś "cudowny" sposób nie pokaże więcej szczegółów na zdjęciu sama z siebie. Nie wiem o co Ci chodzi.
 

LUPO78

Banned
jak dalej nie wiesz o co chodzi z powyższych odp to nie pytaj więcej,tylko weź instrukcęj w łapkę i zacznij czytać jaką rozdzielczość tv może przyjąć przez wejście HDMI tylko nie pytaj co to jest HDMI -- a w ramach podpowiedzi możesz znaleźć coś takiego w instrukcji :arrow::arrow: ( sygnał HDMI 1080p TAK ) :!::!::!: w nawiasie masz podpowiedź :eek:k:
 
Ostatnia edycja:

apollo

New member
Bez obrazy, ale widzę że Twoja wiedza nie wykracza poza instrukcję, nie wspominając już o umiejętności logicznego myślenia i czytania ze zrozumieniem.

Tak więc specjalnie dla Ciebie: TAK, wiem że w instrukcji jest max rozdzielczość 1280x720, wiem że tak samo jest na stronie panasonic.pl... i co z tego?! Jakby Ci napisali że max rozdzielczość to 640x480 to też byś tak powtarzał widząc co innego?!
Na chłopski rozum, bo inaczej nie zrozumiesz: skoro przy rozdzielczości 720p widzę zdjęcie o danej powierzchni i przy tej samej powierzchni zdjęcia widzę więcej szczegółów na nim włączając 1080p to co to znaczy? Znaczy to że zdjęcie składa się z większej ilości punktów które pokażą więcej szczegółów, których to nie widać przy mniejszej rozdzielczości bo zdjęcie wtedy składa się z mniejszej ilości punktów tak Panie Instrukcja?
Tobie w ramach podpowiedzi radzę odłożyć instrukcję i zacząć używać mózgu
P.S. Nie przechwalaj się że wiesz co to HDMI ;)
P.S.2 Poczytaj trochę więcej (ale nie instrukcję) to może dostrzeżesz różnicę między przyjmowaniem sygnału 1080p a wyświetlaniem go. Ten tv oficjalnie go nie wyświetla, ale przyjmuje tak więc jeśli puścisz 1080p z odtwarzacza BD to tv zrobi downscaling do 720p. Tak jak już pisałem wcześniej 1080p da się uzyskać tylko z kompa!
 
Ostatnia edycja:

pejotpe

New member
Bez reklam
x10y 50" ma jak najbardziej panel Full HD. Przy rozdzielczości 1920x1080 wszystko jest bardzo ostre i obraz jest idealny.

Żeby utwierdzić się w 200% przeprowadziłem bardzo prosty teścik:
1. Zrobiłem cyfrówką zdjęcie o rozdzielczości 1600x1200 (2Mpx), przedstawiające pokój ze stolikiem. Na boku szklanego blatu stolika widać 3 mikro ubicia.
2. Na tv ustawiłem rozdzielczość 1280x720 i włączyłem zdjęcie w programie Picasa. Picasa dopasowując wielkość zdjęcia do wielkości ekranu pomniejszył je do 45% (program ten ustawia zdjęcie w centrum ekranu zostawiając też puste przestrzenie u góry i dołu, tak więc zdjęcie nie zapełnia całego ekranu). Na zdjęciu widać wtedy ledwo 1 z 3 ubić (to największe)
3. Na tv ustawiłem rozdzielczość 1920x1080 i włączyłem to samo zdjęcie. Picasa chcąc uzyskać tą samą wielkość zdjęcia na ekranie pomniejszył je juz tylko do 75% (bo ekran wyświetlał więcej pixeli), no i ujawniły się wszystkie 3 mikro ubicia (przy tej samej wielkości zdjęcia). Ekran po prostu wyświetlał więcej szczegółów przy tej samej wielkości zdjęcia bo mógł je wyświetlić w większej rozdzielczości! :twisted:

Obawiam się, że cała sprawa bierze się ze skalowania źródła - zarówno w pierwszym przypadku masz skalowanie (z 1280 do 1366), jak i drugim (tylko z 1280 do 1920). To pierwsze zetnie Ci więcej szczegółów niż to drugie. Przy okazji: komórki w plazmach 720p wysokość powinny mieć podobną jak 1080p - tylko są większe przerwy między komórkami (tak było przynajmniej w Samsungach). Aby sprawdzić jaki masz panel wystarczy policzyć komórki :mrgreen:
 

apollo

New member
co znaczy wg. Ciebie skalowanie z 1280 do 1920? Przecież wszystko zależy od fizycznej wielkości pikseli tworzących matrycę. Skoro jestem w stanie uzyskać bardziej szczegółowe zdjęcie tzn że te piksele jednak są fizycznie mniejsze. Przy rozdzielczości 720p piksele "stają się większe" przez co zdjęcie traci szczegóły. Przy 1080p osiągają one najmniejsze możliwe rozmiary, czyli fizycznie i dlatego oddają zdjęcie bardziej szczegółowo. Pisałem też powyżej o 3 różnych programach które potwierdzają max rozdzielczość jako 1080p czy to poprzez testowanie czy też wyświetlanie kratki z liniami np co 1 linie, co 6 itd. Nie da się skalować do wyższej rozdzielczości, ponieważ jeśli prawdziwa matryca 720p ma 1280x720 pikseli czyli składa się w sumie z 921600 pikseli, to poprzez skalowanie nie pojawią się w niej magicznym sposobem dodatkowe piksele. Nie da się skalowaniem zrobić z 720p Full HD! Matryca fabrycznie ma albo te 921600 komórek, pikseli, czy punków przy 720p albo ma ich 2073600 przy 1080p i żaden proces obróbki obrazu, skalowania czy "odpalania z karty" nic tu nie zmieni. Tu chodzi o hardware!

Btw. do 1366 tez nic nie jest skalowane, jeśli już to z teoretycznych 1366x768 do 1280x720.
 
Ostatnia edycja:

LUPO78

Banned
Bez obrazy, ale widzę że Twoja wiedza nie wykracza poza instrukcję, nie wspominając już o umiejętności logicznego myślenia i czytania ze zrozumieniem.


Ten tv oficjalnie go nie wyświetla, ale przyjmuje tak więc jeśli puścisz 1080p z odtwarzacza BD to tv zrobi downscaling do 720p. Tak jak już pisałem wcześniej 1080p da się uzyskać tylko z kompa!
panie nie instrukcja jeżeli w BD będziesz miał kartę graficzną i będziesz mógł wymusić wyższą rozdzielczość to będziesz miał taki sam efekt jak z kompa,ale puki co to nie ma takiej opcji w BD-tak więc to że udało ci się włączyć rozdzielczość w kompie 1920x1080 i zmienić częstotliwość odświeżania to jeden z powodów jest taki że wejście HDMI obsługuje taką rozdzielczość tzn 1080 i drugi z powodów tak jak wyżej napisałeś panie myślący mózgiem (ale chyba ptasim) została wymuszona taka rozdzielczość i odświeżanie gdzie jakość obrazu też się będzie zmieniać --- pejotpe szkoda się męczyć i poświęcać czas na tłumaczenie,ale jeszcze jeden przykład można podać gościowi - niech sobie weźmie fotkę o rozdzielczości np 1920x1080 zmniejszy do rozdzielczości przykładowo 1280x720 , wyświetli najpierw jedną potem drugą będzie taki sam efekt, fotka 1920x1080 będzie bardziej wyraźniejsza
 
Ostatnia edycja:

apollo

New member
Lupo na początku Twoja ignorancja mnie drażniła, ale teraz już mnie wręcz bawi :)
1. To że jest wejście HDMI jeszcze o niczym nie świadczy specu od HDMI, a to że ten standard obsługuje 1080p to wiem, już mówiłem żebyś się nie chwalił ;)
2. Tak, wiem że zmusiłem ten tv do wyświetlenia 1080p. Nie musisz powtarzać tego co już napisałem i jest tematem tego wątku. Gdyby ten tv nie miał matrycy Full HD to nie zmusiłbym go do niczego choćbym nie wiem z jakiej karty "odpalał" tą rozdzielczość ;)
3. Czyli wg. Ciebie "gościu" fotka 1920x1080 wyświetlona w rozdzielczości 1280x720 będzie lepszej jakości, czy wyraźniejsza jak to napisałeś niż ta sama fotka 1280x720 wyświetlona w 1280x720? Podsumowując efekt końcowy zdjęcie 1280x720 będzie miało lepszą jakość niż to samo zdjęcie w tej samej rozdzielczości? Tu już mnie powaliłeś na kolana :grin:

W swoim ostatnim poście wykazałeś się wybitną niewiedzą. Bez sensu kłócić się z kimś kto nie ma zielonego pojęcia na dany temat, bo to niczego nie wnosi i po prostu szkoda czasu i miejsca na forum. Zamiast robić z siebie pośmiewisko weź do ręki aparat, porób fotki w różnych rozdziałkach, pobaw się rozdziałkami monitora. Zobacz na własne oczy jakie zależności są między tym wszystkim. Poczytaj w necie o tych tematach, zacznij od podstaw. Każdy ma prawo do niewiedzy, doucz się po prostu zamiast wykłócać i w tym akapicie nie ma ani krzty ironii.
 

LUPO78

Banned
:rolleyes: No dobra apollo ten twój panas ma rozdzielczość 1920x1080,a nie tak jak podaje producent 1366 x 768 i to specjalnie dla ciebie w 50 calach wstawił panel full hd :eek:k::eek:k: bo za dużo ich miał w magazynie,byś mógł się chwalić teraz znajomym z jednak tv Full HD i oczywiście :grin::grin::grin::grin::grin: możliwością wymuszenia obrazu z karty graficznej w takiej rozdzielczości no bo w tv o rozdzielczości 1366 x 768 nie da się wymusić :roll::roll::roll: -tak więc naprawdę odkryłeś ciekawostkę godną pochwały :lol: że masz jednak tv Full HD . Normalnie aleś ty mądry :fool::fool::fool: trzeba było sobie kupić TX-P50S10E tam byś miał Full HD,a może jednak nie? :shock::shock:
 
Ostatnia edycja:

apollo

New member
:rolleyes: No dobra apollo ten twój panas ma rozdzielczość 1920x1080,a nie tak jak podaje producent 1366 x 768 i to specjalnie dla ciebie w 50 calach wstawił panel full hd :eek:k::eek:k: bo za dużo ich miał w magazynie,byś mógł się chwalić teraz znajomym z jednak tv Full HD i oczywiście :grin::grin::grin::grin::grin: możliwością wymuszenia obrazu z karty graficznej w takiej rozdzielczości no bo w tv o rozdzielczości 1366 x 768 nie da się wymusić :roll::roll::roll: -tak więc naprawdę odkryłeś ciekawostkę godną pochwały :lol: że masz jednak tv Full HD . Normalnie aleś ty mądry :fool::fool::fool:

Szkoda że Ty nie jesteś taki mądry...nie chce mi się Cie przekonywać. Możesz sobie wierzyć we wszystko co producent w instrukcji napisze, nawet w kontrast 20000:1 czy 1000000:1 jak Ci wygodniej, nie obchodzi mnie to. Przedstawiłem logiczne dowody mojej tezy dla zainteresowanych. Tobie nawet nie chce się sprawdzić podstawowych rzeczy, a jedyne co potrafisz to ustawiać rzędy emotikon. Twoja sprawa. Myślę że zakończyliśmy już tę bezcelową dyskusję.
 

kertis

New member
Możesz sprawdzić to na 2 sposoby:

1. ściągnij darmowy System info for Windows, on listuje aktualny tryb pracy i możliwe tryby, lub inny program, najlepszy byłby jednak jakiś Linux aby pominąć całkowicie sterowniki karty.
2. Już to po części próbowałeś robić - ściągnij tapetkę w kilku rozmiarach, ustaw ją w systemie na oryginalny rozmiar i sprawdź jak się zachowuje jak się zachowuje przy różnych wielkościach pliku.

Obie metody są tylko częściowo miarodajne, każda z wyświetlaniem obrazu wiąże się z przekłamaniem (obraz ma jeszcze rozdzielczość a i sterowniki robią różne cuda).

Jedyna miarodajna metoda to odczytać kod z matrycy i pogooglać. Co do tego, czy może być jednak full hd - oczywiście może i wcale producent nie musi o tym pisać. Dla przykładu w notebookach IBMa zdarzały się dyski 60GB obcięte do 40GB - pewnie dlatego, że nie chcieli być niezgodni z drukowaną makulaturą reklamową, a być może akurat 40 się skończyły i taniej było wstawić 60 niż czekac na dostawę. Ludzie potem sobie odblokowywali, jest trochę o tym w sieci.
 

boggio

Member
U mnie po podłączeniu kompa przez HDMI do TV który ma rozdz. 1024x768 i ustawieniu na karcie graficznej rozdz. 1920×1080 wyświetla taką. Czy to znaczy, że mam TV FULL HD ? :grin:
 

LUPO78

Banned
Szkoda że Ty nie jesteś taki mądry...nie chce mi się Cie przekonywać. Możesz sobie wierzyć we wszystko co producent w instrukcji napisze, nawet w kontrast 20000:1 czy 1000000:1 jak Ci wygodniej, nie obchodzi mnie to. Przedstawiłem logiczne dowody mojej tezy dla zainteresowanych. Tobie nawet nie chce się sprawdzić podstawowych rzeczy, a jedyne co potrafisz to ustawiać rzędy emotikon. Twoja sprawa. Myślę że zakończyliśmy już tę bezcelową dyskusję.
nie no oczywiście tv z full hd jest najczęściej droższy od 1366 x 768 tak jak tv 100Hz od 50Hz,ale dla ciebie specjalnie sprzedali Full HD taniej podając rozdzielczość 1366 x 768 - tak więc żeby udowodnić twoją zdecydowanie porytą teorię kupie sobie DVD od panasa,a nóż widelec może panas zrobił podmiankę w jakimś DVD i wstawił napęd Blu-ray (wiesz może za dużo napędów BD mieli w magazynach i władowali do DVD różnie to bywa) lub jest jeszcze inna opcja że będzie to naprawdę BD tylko sprzedają jako DVD bo się pomylili,albo jeszcze druga że też specjalnie sprzedają jako DVD bo niższa cena i więcej będzie im schodziło sprzętu ------ ty naprawdę głową myślisz,ale tą z jedną dziurą na głowie,bo tą w której się mózg znajduje to zdecydowanie NIE :!::!::!::!::!: :fool::fool::fool: zdecydowanie możesz szukać pracy w kierunku szef marketingu w jakimś dużym sklepie,najlepiej rtv agd w np. saturn MM itp z twoimi tezami po wprowadzeniu ich w życie towar to by im szedł jak świeże bułki
 

LUPO78

Banned
U mnie po podłączeniu kompa przez HDMI do TV który ma rozdz. 1024x768 i ustawieniu na karcie graficznej rozdz. 1920×1080 wyświetla taką. Czy to znaczy, że mam TV FULL HD ? :grin:
właśnie że nie boggio masz na pewno 1024x768 - gość po prostu za bardzo się podniecił jak zobaczył cyferki 1920×1080 po wymuszeniu z karty i teraz z szoku nie może wyjść sądzi że panas go okłamał i pogonił mu tv o jakieś 10 stówek taniej z resztą sam sobie porównaj ceny TX-P50X10Y to jest tv naszego myśliciela,a ten jest w full hd TX-P50S10E obudowa ta sama Full HD podobna specyfikacja,ale są różnice i z tego powodu jest chyba droższy :grin::grin::grin: jak myślisz :?::?::?: chyba że to następne kłamstwo ze strony panasa :grin::grin::grin:
 
Ostatnia edycja:
Do góry