Czy mój Sharp 40LE705 jest uszkodzony?

ereste83

New member
Tutaj: www youtube com/watch?v=GyhHALa9KPQ (trzeba zamienić spacje na kropki - mam za mało postów aby wklejać linki). Film jest nagrany aparatem, przekompresowany kilka razy i zapewne będzie oglądany na laptopach/zwykłch monitrach, których smużenie z założonia jest gorsze niż telewizora (a przynajmniej powinno). Teoretycznie jego przydatność powinna być więc zerowa - a jednak widać na nim efekt o który mi chodzi. Zobaczcie jak nierówno zaciągają kolory (czarny/czerwony) i jak cholernie mocno! Szczególnie widać to w tej scenie przy ruchu w prawo. Tragedia.

Największym dla mnie problemem jest to, że siła owego smużenia/smolenia nie jest stała. Jednego dnia gorzej, innego lepiej.
 

satanica

New member
Tutaj: www youtube com/watch?v=GyhHALa9KPQ (trzeba zamienić spacje na kropki - mam za mało postów aby wklejać linki). Film jest nagrany aparatem, przekompresowany kilka razy i zapewne będzie oglądany na laptopach/zwykłch monitrach, których smużenie z założonia jest gorsze niż telewizora (a przynajmniej powinno). Teoretycznie jego przydatność powinna być więc zerowa - a jednak widać na nim efekt o który mi chodzi. Zobaczcie jak nierówno zaciągają kolory (czarny/czerwony) i jak cholernie mocno! Szczególnie widać to w tej scenie przy ruchu w prawo. Tragedia.

Największym dla mnie problemem jest to, że siła owego smużenia/smolenia nie jest stała. Jednego dnia gorzej, innego lepiej.

ciezko wywnioskowac po tym filmiku, widac troche ze obraz sie rozmazuje, jest to inny efekt niz ja mam. u mnie tylko czasami czerwony lub czarny sie rozmaze na twarzy w ciemnych scenach. Czasem tego wcale nie widac, moze to zalezy od kopii filmu itp. Jak dotychczas odpalalem Black ops z kompa i wszystko bylo ok, nie widzialem takiego efektu jak u ciebie. Z czego odpalales filmik z kompa czy z konsoli? Moze grafa ci nie wyrabia?
 

SierzantHarris

New member
Bez reklam
Oglądałem ten filmik na crt i muszę szczerze napisać że nie widzę w owym efekcie nic niepokojącego - ot panel w tym sharpie smuży trochę bardziej niż robi to z reguły spva która smuży znowu bardziej niż amva a różnice pomiędzy nimi są małe i naprawdę uważam że nawet najlepsza plazma Cię nie zadowoli pod względem smużenie (green ghosting to już by Cię chyba zabił). Serio mówię że z tego filmiku nawet tak marnej jakości jasno wynika że z twoim sharpem wszystko ok. Z drugiej zaś strony to co piszesz wcześniej o ciągnących się smugach za piłkarzami w fifa przeczy temu co widać na filmie, to co widziałem w twoim filmiku to standard ale nawet na 5cio letnim lcd w fifie nie widzę żadnych smug. Dałbyś lepszy filmik.
 
Ostatnia edycja:

SlawekR

New member
Tutaj: www youtube com/watch?v=GyhHALa9KPQ (trzeba zamienić spacje na kropki - mam za mało postów aby wklejać linki). Film jest nagrany aparatem, przekompresowany kilka razy i zapewne będzie oglądany na laptopach/zwykłch monitrach, których smużenie z założonia jest gorsze niż telewizora (a przynajmniej powinno). Teoretycznie jego przydatność powinna być więc zerowa - a jednak widać na nim efekt o który mi chodzi. Zobaczcie jak nierówno zaciągają kolory (czarny/czerwony) i jak cholernie mocno! Szczególnie widać to w tej scenie przy ruchu w prawo. Tragedia.

Największym dla mnie problemem jest to, że siła owego smużenia/smolenia nie jest stała. Jednego dnia gorzej, innego lepiej.


Wyłącz redukcję szumów. Pewnie jest ustawiona na auto. Wyłącz układ kompensacji ruchu. Poza tym jest wszystko ok. Nie widać nic, co by odbiegało od normy w tego typu konstrukcjach.
 

ereste83

New member
Wyłącz redukcję szumów. Pewnie jest ustawiona na auto. Wyłącz układ kompensacji ruchu. Poza tym jest wszystko ok. Nie widać nic, co by odbiegało od normy w tego typu konstrukcjach.
Napisałem w pierwszym poście, że zarówno redukcja szumów jak i wszelka kompensacja ruchu są wyłączone. Filmik jest nagrany z konsoli, kompresja bardzo spłaszcza efekt zaciągania kolorów, nie mam kamery aby uchwycić to w lepszej jakości. Jak również napisałam mój poprzedni telewizor również smużył, ale w nie taki sposób. Z tego co piszesz prawdopodobnie inna matryca.

Efekt nie jest stały. Specjalnie teraz włączyłem sobie tą samą scenę i kolory nie zaciągają tak jak na filmiku Smuży dużo bardziej niż oczekiwałem, ale jak to zwykły LCD. Raz jest gorzej, raz lepiej, ostatnio częściej lepiej - jednocześnie ostatnio dużo więcej używam telewizora niż wcześniej. Ustawiłem też jasność na maksa i jakby było lepiej, ale może to tylko złudzenie bo wszystko jest wyblakłe.

Odnośnie innych telewizorów nie mogę się zgodzić, że nic by mnie nie zadowoliło. Widziałem w sklepach LCD na których za nic nie byłem w stanie dojrzeć smużenia. Tyle, że kosztowały dwa razy tyle co ten Sharp.
 

SlawekR

New member
Napisałem w pierwszym poście, że zarówno redukcja szumów jak i wszelka kompensacja ruchu są wyłączone. Filmik jest nagrany z konsoli, kompresja bardzo spłaszcza efekt zaciągania kolorów, nie mam kamery aby uchwycić to w lepszej jakości. Jak również napisałam mój poprzedni telewizor również smużył, ale w nie taki sposób. Z tego co piszesz prawdopodobnie inna matryca.

Jeśli wszelkie układy elektroniczne, mogące mieć na to dodatkowy wpływ, są wyłączone, to znaczy że smuży matryca. I robi to w typowy sposób dla tego typu panelu (odmiana PVA/MVA). Największe smużenie da się dostrzec na kolorach brudno buraczkowych, na kontrastowym tle jasno biało-niebieskim.

Oznacza to, to co już wcześniej napisałem. Dokonałeś wyboru sprzętu nieoptymalnego dla siebie. Trzeba było kupić coś na IPSie. Jakiegoś wyższego LGka albo Panasonica.

Efekt nie jest stały. Specjalnie teraz włączyłem sobie tą samą scenę i kolory nie zaciągają tak jak na filmiku Smuży dużo bardziej niż oczekiwałem, ale jak to zwykły LCD. Raz jest gorzej, raz lepiej, ostatnio częściej lepiej - jednocześnie ostatnio dużo więcej używam telewizora niż wcześniej. Ustawiłem też jasność na maksa i jakby było lepiej, ale może to tylko złudzenie bo wszystko jest wyblakłe.

Jasność regulowana poprzez moc podświetlenia, nie będzie mieć na to wpływu. No chyba, że któraś jej część jest ustawiana za pomocą polaryzacji ciekłych kryształów. Bo tylko zmiana tego parametru plus zmiana kontrastu, może mieć dostrzegalny związek ze smużeniem.

Intensywność występowania tego zjawiska zależy też od kilku innych czynników, zmiennych w czasie, na przykład od temperatury samej matrycy. Cieplejsza, czyli taka która już pracuje godzinę, będzie mniej smużyć. Taka zaraz po włączeniu, będzie smużyć bardziej. To normalne zjawisko. Tutaj też pojawia się pośredni wpływ podświetlenia. Mocniejsze podświetlenie, bardziej i szybciej nagrzewa matrycę.

Odnośnie innych telewizorów nie mogę się zgodzić, że nic by mnie nie zadowoliło. Widziałem w sklepach LCD na których za nic nie byłem w stanie dojrzeć smużenia. Tyle, że kosztowały dwa razy tyle co ten Sharp.

No i dotknąłeś sedna problemu :). Plus ewentualnie to co napisałem wcześniej, czyli typ matrycy. IPS dla Ciebie byłby bardziej optymalnym wyborem.

Po temacie.
 
Do góry