Czy istnieje jakaś tegoroczna "ledowa" alternatywa dla plazmy?

grzech_s

New member
W związku z rychłym końcem produkcji PDP przez Pansa i i pustkami magazynowymi u Kikiego chciałbym poznać Waszą odpowiedź na pytanie zawarte w temacie. Czy są telewizory LED, które mogą nawiązać walkę z plazmami w kwestii kontrastu i odwzorowania koloru? Chodzi mi głównie o tegoroczne modele. Jeszcze kilka miesięcy temu byłem zdecydowany na LCD LED, ale 99% sprzedawców sieciówek zapytanych o telewizor oferujący dobry obraz, polecało plazmę, z LCD pojawił się Sony HX850 i jego następca W905. Pozostaje jeszcze kwesta kątów widzenia, mój telewizor będzie stał na szafce o wysokości 129cm (odległość od odbiornika to ok. 3 m), co nie pozostaje bez znaczenia dla jakości obrazu.

Proszę o wszelkie sugestie, interesuje mnie telewizor o wielkości min. 46'', bez maksymalnej, który pozwoli cieszyć się obrazem w zaciemnionym pomieszczeniu.

Z pewnych względów nie biorę pod uwagę modeli PFL9706/7.

Do tej pory oglądałem filmy i telewizję (internetową) na 22'' monitorze HP (matryca VA podświetlanie ccfl).

Gorąco proszę o propozycje, niedawno zdecydowałem się na model 50VT60 (z darmowym tabletem, miałem nadzieję, że się załapię), a tu okazało się, że Kikiemu Ksawery przewietrzył magazyn. Z góry dziękuję za sugestie i pozdrawiam.

WESOŁYCH ŚWIĄT :).
 

ROMAN38

New member
Bez reklam
Tylko Sony W905 jest najbliższy plazmom Panasonica ale jego cena to parodia.Jeśli oglądasz z min 3,6 metra i masz na to 11 tyś zł , to bez wahania bierz póki jeszcze są Panasa 65VT60 i zakup na dobre parę lat póki oledy nie zaczną rządzić.
 
Ostatnia edycja:

prezy

New member
Bez reklam
Każdy Tv ma swoje wady i zalety.
sprowadzenie dwóch różnych technologii LCD i Plazmy do wspólnego mianownika kończy się katastrofą.
To tak jak by porównywać silnik ZI z ZS. Pewnie tylu ilu jest użytkowników tyle będzie zdań.
Wszyscy "sprzedawcy" tak bardzo chwalący zalety Plazmy przy okazji wymieniają wady LCD. Ale jak by zapytać ich o 3 główne wady plazmy, to już jest problem. A przecież każda technologia ma wady i ograniczenia.
Osobiście jestem bardzo daleki od wkładania do jednego worka Plazmy i LCD.
Oczywiście jest tylko moje zdanie.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Bardzo celna uwaga - pozostał jeszcze Samsung, a raczej wyłącznie Samsung jako producent plazm. O plazmach LG zamilczę, jeśli w grę wchodził Panasonic 50VT60.

W praktyce obecnie są na rynku poza Panasonikiem 2 plazmy wysokiej klasy:

1) Samsung 51F8500 za około 5900-6150 zł,
2) Samsung 64F8500 za około 10000 zł.

Oba modele to bardzo udane telewizory, szczególnie do jasnych pokojów, dzięki świetnemu, ciemnemu filtrowi ekranowemu i dużej jasności (znacznie większej niż VT60). Ustępują Panasonikom minimalnie poziomem czerni w zaciemnionych pomieszczeniach i ostrością odwzorowania ruchu.

Jeszcze plazma nie umarła!!!

Żaden LCD nie powalczy na serio z plazmami Panasonika pod względem czerni i kontrastu - trzeba czekać na panele OLED. Natomiast kolory są bardzo dobre - na wprost większość LED-ów średniej klasy zapewnia po kalibracji świetne wyniki.
Jeden z najciekawszych tegorocznych paneli LED wymieniłeś - Sony 55W905 kosztujący w okolicach 7500 zł. Cechuje go dobry kontrast i czerń dzięki udanemu wygaszaniu pseudo-lokalnemu i znakomite oddanie ruchu. Kolory również niezłe, chociaż niektórzy zauważyli pewien krok wstecz w porównaniu do HX850/HX950. Natomiast kąty są ewidentnie słabe i tyle - to dobry telewizor dla singli ;). Niestety Sony nie produkuje 65" wersji W905 ani z tylnym, pełnym podświetleniem LED - zajęli się ciekawszymi rzeczami w postaci drenażu kieszeni przy pomocy paneli 4K.

Z tańszych LCD możesz zainteresować się Samsungiem 55F6500 (4500 zł) lub 55F6770 (4800 zł) - bardzo przyzwoite LED-y ze świetnym Smart TV za taką sumę. A przecież ich "zabójca", tj. Panasonic 55ST60 (4950 zł) na wymarciu :x.
Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

jacabad

New member
Jak dla mnie na razie nie ma żadnej alternatywy leda wobec plazmy. Ledowe lobby które wykańcza nie wiadomo czemu rynek plazm bombarduje nas ledowymi nowościami, a i tak dopiero po włączeniu takiego leda na zwykłych warunkach domowych i na kanałach cyfrowych wychodzi szydło z worka co do jakości wyświetlanego obrazu i naturalności kolorów.
 

mckk

New member
Dla mnie nie ma żadnej alternatywy CRT. Telewizor LED, który kupiłem za 2000 zł ma nie porównywalnie gorszą jakość obrazu niż stary CRT.
 

B.D.

New member
Jako posiadacz vt60 uważam że największym problemem plazmy jest jasność która czasami stanowi problem i powidoki które są mało dostrzegalne ale występują. Jeśli masz ciemne pomieszczenie to plazma będzie lepsza, jeśli pomieszczenie jest jasne i dużo oglądasz w dzień to led będzie lepszy. Ja osobiście wziąłem pfl8008 (clouding), wymieniłem na w905 (smugi od podświetlenia, fatalne kąty) i wymieniłem na vt60. Ale gdybym znalazł led bez widocznych wad podświetlenia to brałbym leda ( podobno są egzemplarze tego samego modelu które takich wad nie maja tylko trzeba dobrze trafić, mi się nie udało).
 

grzech_s

New member
Thx za odpowiedzi i liczę na więcej (najlepiej wzorowanych na odpowiedzi Alkora THX - rzetelnie i przejrzyście).

prezy nikt niczego nie krzywdzi matematyką, ani wspólnym workiem, a żaden sprzedawca nie obrzydzał mi zakupu LCD, ale i też nie zachęcał, wyrażali subiektywne opinie,

kkdrg
A to plazmy nie panasa to już nie plazmy tylko co? Rozwiń proszę Swoją myśl, bo nie wiem o co pytasz.

B.D. podzielam Twoje rozterki, nie mam czasu na zamawianie i odsyłanie LCD, nie chcę też ponosić kosztów wysyłki.

Samsunga wezmę pod rozwagę, niemniej jednak proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Mam świadomość ograniczeń każdej z technologii ( jak mawia moja babcia Z gówna bicza nie ukręcisz - LCD świeci cały czas, więc trudno o podobny pozom czerni jak w PDP), ale czy istnieje jakaś ledowa alternatywa, który led ma najlepszy obraz pod kątem czerni i kontrastu.
W piątek podjechałem do M. Expert w Raciborzu i z pena uruchomiłem plik o słabej rozdzielczości na 50VT60 i 55 W905 i ... na LCD Sony obraz był ostrzejszy (w obu tryby kinowe, ostrość standardowo), wykazywał mniej skaz (na każdym materiale: ntc, pliki 2, 4, 10 GB). Dodam, że obsługa sklepu umieściła plazmy w takim miejscu, aby móc wyłączyć światło padające na ekran, co pozwala na umiarkowanie rzetelną ocenę obrazu. Pytanie do praktyków. Co jest grane? Czy jest możliwe, aby obraz z tego samego źródła/pliku był mniej wyraźny na plazmie niż na LCD? Byłem przekonany, że plazma zapewni lepszy obraz z kiepskiego źródła.

PS. oba modele wyświetlały każdy z podanych plików, ale z napisami w txt tragedia.
Strasznie mnie irytuje podejście firmy Philips do spray oprogramowania. Oglądałem model 8008 (rywal W905), ale tylko obudowę, TV ładny, Ambi :), ale zwiecha uniemożliwiła mi dokładniejsze zapoznanie się z nim, aplikacja na "Andruta" TV Buying guide od dwóch tygodni nie działa prawidłowo. To daje do myślenia (Czyżby spłodzona przez tych samych programistów?).
Pozdrawiam.
 

Alkor

New member
Bez reklam
Takich odpowiedzi "jak Alkora" nie będzie, bo Alkor jest tylko jeden ;) - przynajmniej na naszym Forum.

Plazmy nie-Panasa to obecnie plazmy Samsunga i LG, dopóki firmy te również nie zaprzestaną produkcji.

Co do tego porównania 50VT60 i 55W905, ustawienia są jednak ważne, zwłaszcza funkcji IFC w Panasoniku, która stosowana na maksimum sieje artefaktami - czyli dodaje najprzeróżniejsze szumy, podwójne kontury itp. Fabryczne ustawienia ostrości również mogą być za wysokie w Sony - trzeba by bardzo dokładnie skalibrować ostrość na tablicach testowych, ustawić odpowiednio, nie za wysoko upłynniacze ruchu (IFC/Panas; Motionflow/Sony), redukcję szumów i wtedy takie porównanie byłoby bardziej miarodajne - ale nie wykluczam, że Sony mógłby wygrać.

Faktem jest natomiast, że Sony 55W905 wydaje się być jednym z najlepiej odtwarzających ruch (ostrość, ilość artefaktów, płynność) telewizorów w ogóle - pod tym względem przewyższa nawet minimalnie Panasonika.
Pod względem kontrastu i czerni w okolicy 8000 zł nie widać dobrych konkurentów - Samsung F8000 ustępuje wyraźnie - W905 przewyższa go dobrym układem (pseudo)lokalnego wygaszania dynamicznego. Drogie LED-y LG i Panasonic na matrycach IPS mają znakomite kolory (po kalibracji), ale kontrast maksymalnie w okolicach...1000:1 - nadają się wyłącznie do oglądania z włączonym światłem.

Porównując z plazmą pomiary kontrastu:
- Panasonic 50VT60 - kontrast >15000 :1, pod kątem w poziomie niewielkie zmiany,
- Sony 55W905 - kontrast 3000-3500:1, ale pod kątem 45 st. około... 300-400:1.
I to przewaga plazmy. I jeszcze brak bandingu, nierównomierności podświetlenia matrycy, jasnych rogów (jak się źle trafi), plam, śliwkowej "czerni" pod kątem, bladych kolorów pod kątem itd. Decyzja należy do ciebie. W905 może za to świecić z mocą 350 cd/m2 z dobrymi kolorami, co wystarczy w prawie każdych warunkach oświetleniowych.

Za takie pieniądze kupiłbym jednak Panasonika 65ST60 (ewentualnie Samsunga 55F6500) - Sony 55W905 jest dobry, ale drogi, jak na 55 cali.

Jako miłośnik projektorów, nie mogę się powstrzymać od następującej refleksji. Jak fantastyczny obraz 100-120 cali mógłbyś mieć za podobne pieniądze - 8000 zł kosztuje przykładowo rzutnik 1080p 3D firmy Sony HW30, a w ciemnym pokoju mógłby swobodnie powalczyć jakością z plazmami oferując o wiele większy obraz. Ale cóż, projektory są nie tylko w Polsce niedoceniane - możliwe, że chodzi o "traumę" z pseudo-pokazów bladego, koszmarnego obrazu na uczelniach i w biurach przy pomocy zabawek udających projektory ;).

Pozdrawiam.
 

ROMAN38

New member
Bez reklam
Thx za odpowiedzi i liczę na więcej (najlepiej wzorowanych na odpowiedzi Alkora THX - rzetelnie i przejrzyście).

prezy nikt niczego nie krzywdzi matematyką, ani wspólnym workiem, a żaden sprzedawca nie obrzydzał mi zakupu LCD, ale i też nie zachęcał, wyrażali subiektywne opinie,

kkdrg
A to plazmy nie panasa to już nie plazmy tylko co? Rozwiń proszę Swoją myśl, bo nie wiem o co pytasz.

B.D. podzielam Twoje rozterki, nie mam czasu na zamawianie i odsyłanie LCD, nie chcę też ponosić kosztów wysyłki.

Samsunga wezmę pod rozwagę, niemniej jednak proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Mam świadomość ograniczeń każdej z technologii ( jak mawia moja babcia Z gówna bicza nie ukręcisz - LCD świeci cały czas, więc trudno o podobny pozom czerni jak w PDP), ale czy istnieje jakaś ledowa alternatywa, który led ma najlepszy obraz pod kątem czerni i kontrastu.
W piątek podjechałem do M. Expert w Raciborzu i z pena uruchomiłem plik o słabej rozdzielczości na 50VT60 i 55 W905 i ... na LCD Sony obraz był ostrzejszy (w obu tryby kinowe, ostrość standardowo), wykazywał mniej skaz (na każdym materiale: ntc, pliki 2, 4, 10 GB). Dodam, że obsługa sklepu umieściła plazmy w takim miejscu, aby móc wyłączyć światło padające na ekran, co pozwala na umiarkowanie rzetelną ocenę obrazu. Pytanie do praktyków. Co jest grane? Czy jest możliwe, aby obraz z tego samego źródła/pliku był mniej wyraźny na plazmie niż na LCD? Byłem przekonany, że plazma zapewni lepszy obraz z kiepskiego źródła.

PS. oba modele wyświetlały każdy z podanych plików, ale z napisami w txt tragedia.
Strasznie mnie irytuje podejście firmy Philips do spray oprogramowania. Oglądałem model 8008 (rywal W905), ale tylko obudowę, TV ładny, Ambi :), ale zwiecha uniemożliwiła mi dokładniejsze zapoznanie się z nim, aplikacja na "Andruta" TV Buying guide od dwóch tygodni nie działa prawidłowo. To daje do myślenia (Czyżby spłodzona przez tych samych programistów?).
Pozdrawiam.
Uważaj kolego bo zaraz osiwiejesz :D Plazmy nigdy nie miały takiej ostrości jak LCD , dlatego nie nadają sie jako monitor do PC.Za to to co najważniejsze czyli wysoki kontrast , plazma pokazuje bez problemu.Ale jeśli nie przeszkadza ci bzyczenie elektroniki na jasnych scenach i spadek jasności na jasnych tłach-limiter ABL oraz oglądasz głównie materiały HD, to plazmy Panasa serii 60 to najlepszy obraz na rynku.Ja jak patrze na led-y, na ich płytki , no ostrzejszy obraz mimo to, to cieszę sie że kupiłem 65VT60.Po kalibracji albo chociaż dobrym ustawieniu z netu, obraz zachwyca aż nieraz szczęka opada, led nigdy tego mi nie zapewni.:p Na plazmie unikaj tylko takich tworów TV jak puls tv, tv4, tv6 ,tele 5, itp. obraz jest fatalny na tej technologii.
 
Ostatnia edycja:
Do góry