Czy drogimi kablami euro pozbędę się przebić?

kantona

New member
Ok to teraz ja odświeżę temat. Kupiłem ostatnio cyfrę + (dekoder pace) oraz nagrywarkę dvd samsunga dvd-hr773. Mam to wszystko podłączone do TV lcd LG (model 32lc52) kablami euro z zestawów - kable pewnie jakieś tanie jak to w zestawach ze sprzętem. Podczas podłączania tego wszystkiego zauważyłem, że na po podłączeniu kabla do euro 1 w TV obraz jest ciut lepszy niż na euro 2 (najłatwiej to zauważyć na kanale canal+ film bo wtedy słowo "film" na euro 2 co kilka sekund zaczyna drgać i potem przestaje). Ogólnie nagrywając coś nagrywarką (i jednocześnie to oglądając) zauważyłem (podczas jakiejś mrocznej sceny filmowej), że są jakieś przebicia obrazu itp. Czy kupując kable euro Prolinka za około 70-80 zł pozbędę się takich problemów? Pytam bo szkoda mi wydać na 3 kable ponad 230 zł z przesyłką, jeżeli nie zobaczę różnicy itp.
 

a4tech

New member
To nie są "drogie" kable "EURO" ;)


Ale do rzeczy...


Przy dobrych kablach w standardzie SCART "Euro", zawsze zobaczysz rożnice na plus a już napewno pozbędziesz się ew. zakłuceń.

Co do gniazd AV1 i AV2 to różnicę w jakości obrazu może powodować RGB a właściwie jego brak na AV2.
Wiele TV nie posiada obsługi standardu RGB na drugim wejściu :(

Nie wiem jak to jest dokładnie z twoim odbiornikiem ale polecam instrukcję obsługi TV.
Tam powinno być to opisane.

Co do jakości dorzucanych kabli "euro" przez operatorów to masz 100% racji :(


Prolink produkuje zacne kable jak na tą klase cenową.

A czy pozbędziesz się "takich problemów" to pewności Ci nie dam.
Zbyt wiele jest możliwości przyczyn takiego stanu :(
Od kabli zaczynając, na usterce nadajnika lub odbiornika kończąc.

ps. sprawdź jeszcze czy aby poprawnie wtyczki powciskałeś (może nie do końca siedzą w gniazdach).
 
Ostatnia edycja:

kantona

New member
Dziś doszły kable - kolory się "ożywiły" ale niestety na av2 problem jest nadal - nie potrzebowałbym av2 wcale - ale niestety muszę do niego podłączyć osobno dekoder cyfry - powinno wystarczyć podłączenie go tylko do nagrywarki (a nagrywarkę do tv do av1) ale niestety kiedy nagrywarka jest włączona - jest ok a kiedy ją wyłączę, zostaje sam obraz a nie ma dźwięku - nie wiem jak sobie z tym poradzić :(

Sprawdzałem instrukcje itp. i nic nie pisze o takim przypadku - napisałem do Samsunga ale nie odpisują mi wcale na moje wołania o pomoc.

Na necie też nie znalazłem nikogo z takim problemem jak mój (brak dźwięku po wyłączeniu nagrywarki)
 

a4tech

New member
Rozumiem, ze w nagrywarce masz 2 gniazda "EURO" ???
Pod ktore podlaczasz sygnal z Pace-a a pod ktore TV ???

Nie wiem doklanie jak wyglada w twoim modelu panel tylny, ale patrzac na ten z DVD-HR753 - LINK (ostatnie zdjecie), to pod AV1 podpinasz TV a pod AV2 dekoder.

I tak powinno byc OK.

Ew. sprobuj zlapac sygnal przez kabel koncetryczny (wyszukujac czestotliwosc nagrywarki, tunerem TV).
Zobacz czy wtedy objawy ustapia.

Z drugiej strony patrzac to niezlego babola samsung by strzelil, jezeli z tym fantem nic nie da sie zrobic :(

Najlepiej podejdz do sklepu gdzie kupowales nagrywarke i zapytaj jak to powinno wygladac gdy nagrywarka jest w stanie czuwania.
Ew. popros o podlaczenie dwoch podobnych sprzetow ze soba i sam sprawdz ten aspekt.

Powodzenia.


ps. jakie kable wybrales ??? :D
 

kantona

New member
Podpięte wg. instrukcji - czyli w sumie tak jak piszesz.

Sprzęt kupiony wysyłkowo więc nie mogę iść do sklepu - w moim mieście nie mają takich modeli - bo poszedłbym jako "klient który chce kupić" i sprawdziłbym :(

"Ew. sprobuj zlapac sygnal przez kabel koncetryczny (wyszukujac czestotliwosc nagrywarki, tunerem TV).
Zobacz czy wtedy objawy ustapia."

Nie za bardzo wiem o co chodzi :(
 

a4tech

New member
Każde urządzenie które posiada wyjście antenowe (a twoja nagrywarka je posiada), ma swoją określoną czestotliwość UHF lub VHF.

Sprobuj podłaczyć TV z nagrywarką przewodem antenowym (wyjście z nagrywarki RF Out i drugi koniec przewodu do TV).

Pace-a podłącz "euro" złączem z nagrywarką i uruchom te dwa urządzenia.

Teraz włącz w TV telewizję analogową i wejdź w programowanie (wyszukiwanie) stacji.
Spróbuj znaleźć w TV częstotliwość sygnału nagrywarki. Jeżeli ją ustawisz to zapisz ją jako nowy program w TV.

Teraz wyłącz nagrywarkę w stan czuwania i zobacz czy obraz z dekodera SAT będzie z dzwiękiem czy dajej bez...


Jak cos to pisz... Bedziemy myśleć co dalej ;)


Rozumiem, że to jest dokładnie ten model ??? LINK

Jak bede się kręcił po mieście i bedzie dostepna, to zbadam TEN teren ;)
 
Ostatnia edycja:

krawietz

New member
Problem nie jest w kablach, a w zasadzie nie do końca.
Miałem to samo przy poprzednim TV CRT, n-ce i nagrywarce panasonica.
Podpiete to było tak N-ka -> nagrywarka -> TV.

Tak samo były przebicia innego programu widoczne na ekranie. Okazało się, że wynna jest w sumie nagrywarka i to wyłączona !! Podłączenie inaczej sprzętu nie wchdziło w gre ze wzgledu na brak odpowiednej ilości wejść w TV. Ostatecznie wykryłem, że na przebiciach widać obraz z tego kanału na ktorym ustawiony jest tuner w telewizorze.
Przebicia powodowała nagrywarka na linii wejściowej composite z gniazda Euro w TV. W TV ustawionym na AV i tak dzialal tuner i wysylal sygnał po linii composite do nagrywarki, a tam robił sie syf.. Pomogło rozebranie kabelka euro łączącego TV z nagrywarką i odciecie linii odpowiedzialnych za przesylanie sygnału z TV do nagrywarki. Oczywiście tak zmodyfikowany kabel stał sie "jednokierunkowy" - ważne było ktora wtyczka jest wpięta do TV a która do nagrywarki.

Polecam sprawdzić czy przypadkiem u Ciebie nie jest to ten sam problem.

Krawiec
 

a4tech

New member
@krawietz

Możesz podać mi model tego Panasia ???
Pytam, ponieważ jestem na etapie wyboru nagrywarki i chciałbym uniknąć właśnie takich niespodzianek ;)


ps. dzieki za opis własnych zmagań z elektroniką. Tekst skopiowany i zapisany w txt (archiwum wiedzy) ;)
 

kantona

New member
Właśnie sprawdziłem ten sposób z kablem antenowym - niestety nie znajduje obrazu :(

Obecnie udało mi się podłączyć wszystko na tyle, że mogę przynajmniej cyfrę oglądać w "normalnej jakości".

Oto jak mam podłączone teraz:

1.
Cyfra (podłączone w dekoderze do wyścia "tv") kablem euro do tv w wejście AV1. To obecnie pozwala mi na oglądanie kanałów cyfry bez przebić, drgania obrazu itp.

2.
Cyfra (podłączone w dekoderze do wyjścia "magnetowid") kablem euro do nagrywarki, następnie drugim kablem euro do tv w wejście AV2.
Kiedy nagrywarka jest wyłączona nie przesyła dźwięku - obecnie już mi to nie przeszkadza skoro działa podłączenie nr.1
Niestety czy nagrywarka jest włączona czy nie - obraz jest gorszej jakości. Przykłady: jeżeli zmieniam kanał - na dole pojawia się tradycyjnie czerwony prostokąt z nazwą programu, który co około sekundę lub dwie drga zmieniając się w hmmm jakby to nazwać "drobne ukośne paseczki". Tak samo widać to oglądając np. "Canal+ Film", kiedy to także co kilka sekund dzieje się to samo na logo kanału w prawym górnym ekranu. Na samym oglądanym obrazie nie jest to aż tak widoczne, bo akcja się toczy i nic nie stoi w miejscu aby zacząć drgać itp.

Więc w obecnej sytuacji mogę sobie komfortowo oglądać Cyfrę ale jeżeli chcę coś nagrać i potem oglądać to wygląda to tak jak opisałem w punkcie 2.

Wydaje mi się, że coś jest nie tak na "linii" pomiędzy dekoderem a nagrywarką. Obraz traci na jakości przelatując przez nagrywarkę ponieważ próbowałem już nawet podpinać nagrywarkę do tv kablem HDMI - wtedy nie dość, że obraz jest jakiś taki lekko rozmazany (jakieś skalowanie czy coś heh), to występują te same objawy co w punkcie 2.

Pod tym linkiem jest instrukcja do mojej nagrywarki - może ktoś znajdzie tam coś co ja pominąłem - chociaż bawię się tym już kilka tygodni i wydaje mi się, że próbowałem wszystkiego.

hxxp://diplodocs.pl/instrukcja-obslugi-uzytkowania/SAMSUNG/DVD-HR773-_O
 

mataman

New member
Bez reklam
kantona napisał:
Właśnie sprawdziłem ten sposób z kablem antenowym - niestety nie znajduje obrazu :(


Może się myle ale tv nie da sie dostroic do nagrywarki, tak jak kiedys to było w magnetowidach. Nagrywarka służy tylko jako przelotka sygnału do tv (oczywiście z możliwością zaprogramowania wszystkich kanałów na niej samej). Na moim pionerze nie ma takiej możliwości i na panasie mojego ojca też.

Co do utraty jakości. Tracisz poprostu RGB podłączjąc w ten sposób. Dochodzą do tego straty sygnału po przejściu przez nagrywarkę, z drugiej strony raczej inaczej się nie da.
 

a4tech

New member
mataman napisał:
...Na moim pionerze nie ma takiej możliwości i na panasie mojego ojca też.

No to mnie ostro zdziwiłeś :confused:
Byłem pewien, że istnieje taka możliwość :???:

Właśnie jestem na etapie wyboru nagrywarki...


Dlatego proszę również innych właścicieli nagrywarek o wypowiedzenie się na ten temat.


ps. może tylko produkty koncernu Masushita tak mają ??? ;)
 

kantona

New member
Już się chyba muszę pogodzić z tą jakością. Próbowałem wszystkiego. Zapewne jest tak jak pisał poprzednik czyli że tracę RGB podłączając kabel do nagrywarki i od nagrywarki do tv.
 
Do góry