CZy da sie zmierzyc pobor pradu lcd i plazmy ?

marianek1

New member
W MM widziałem lcd 52` i plazme 50` podłączoną do mierników prądu,które pokazywały od 130 do 330 W (lcd) i od 80 do 355 W (plazma).Oczywiscie najmniejszy pobor był przy czarnym ekranie a najwiekszy przy białym.Najdziwniejsze jest to co podaje producent z tyłu telewizora lcd-300W,plazma 450W.Jak to mozliwe,ze plazma która pobiera o 50% (jak podaje producent) wiecej prądu od lcd w rzeczywistosci bierze tyle samo a w ciemnych scenach nawet połowe tego co lcd?Czy da sie zmierzyc rzeczywisty pobór prądu przez lcd i plazme,czy jest to niewykonalne (podobnie jak spalanie w aucie)?Czy ktos mierzył pobór lcd na ledach?
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
Plazmy nie mierzyłem, ale LCD tak.
Nie wiem jak w MM (nie dla idiotów ... hmmm) dokonywano tych pomiarów, ale ja "mierzyłem" dwa LCD (tego co miałem i co mam) i pobór mocy LCD zależła tylko od stopnia podświetlenia matrycy, a ten praktycznie nie zmienia. dziwi mnie zatem jak ten pobór mocy w LCD mógł się wahać w zależności od obrazu. Chyba, że ktoś/coś ciągle zmieniało to podświetlenie. Nie ma znaczenia czy jest biały ekran czy czarny, przy plaźmie zapewne tak. Oczywiście moge sie mylić, stwierdzenie moje oparte jest na pomiarach tylko dwóch LCD.
 

ivf

New member
w LCD pobór prądu też nie jest do końca stały (jeśli zastosowano jakieś funkcje dynamicznie oszczędzajace energię).. i od zawsze było tak, że plazma w ciemnych scenach pobierała mniej prądu niż LCD, w jasnych więcej.

nie rozumiem dlaczego nie można zmierzyć spalania auta? lejesz paliwo pod korek, jedziesz i mierzysz kilometry, ponownie lejesz pod korek i dzielisz to co dolałeś przez ilość przejechanych kilometrów, całość mnożysz przez 100 i masz spalanie "na setkę" ;)

no i to pytanie "czy da się zmierzyć" .. widzisz podłączone mierzące mierniki i jeszcze się pytasz czy się da? dzisiejsze samochody również pokazują na żywo spalanie, nie rozumiem więc pytania. uważasz, że to co jest napisane na tabliczce jest rzeczywiste, a to co pokazują mierniki jest fikcyjne?

jest już kilka tematów dotyczących prądożerności, między innymi: Pobór prądu nowych technologii
polecam też wielokrotnie przytaczany link do strony z uśrednionymi zmierzonymi wartościami
 
Ostatnia edycja:

gatar

Active member
Bez reklam
kodi1985 napisał:
a mozesz podac dokładne dane tych modeli.
Witam.
LCD JVC LT-42S90BU
tu dane producenta http://tiny.pl/v3sf
Zmierzone przeze mnie:
- włączona funkcja "eko" - max 120W
- wyłączoną ------------ max 180 W
- stb - 0,4W
Poprzedni model Sharp 32BV9 (chyba), model nieprodukowany i pomiarów nie pamiętam, ale gdzieś na forum są.
 
Do góry