Czerń na Samsung PS50B551

pawelt

New member
Witam
Mam problem z czernią, tzn z jej brakiem. Nie wiem czy to jest wina tego modelu, ustawień, czy jakiś problem techniczny, czy po prostu tak ma być :/

Gdy telewizor jest wyłączony ekran jest ciemno-szary, dość znacznie różni się od czarnej obudowy.
Po bliższym przyjrzeniu się, matryca składa się z linii ciemno szarych (pikseli poziomych) oraz z linii czarnych (między pikselami).

Po włączeniu tv świecą się się tylko te linie ciemno-szare i nigdy nie są ciemniejsze jak stan w którym są gdy tv nie jest włączony.

Na planszach testowych z USB czerń (na pasku 0 RBG) jest właśnie ciemno szara, taka jak te piksele w spoczynku.

Ustawienia mam dość ciemne (film, podświetlanie - 2, jasność 40 itp), ale nawet jak dam wszystko na min to nic to nie pomaga.

Czego to może być wina?
Da się coś z tym zrobić?
Zaczęło mi to przeszkadzać, szczególnie po wczorajszym filmie aleksander, gdzie w scenach ciemnych było to uciążliwe.
Dodam, że czerń na monitorze LCD sprzed 6 lat, na którym teraz pisze posta jest znacznie lepsza niż na tym tv :/

Zamieszczam screena:
Na TV u mnie gradacja czernii kończy się na 5 prostokącie od prawa. Czyli piąty prostokąt od prawa i każdy następny w lewo wyglądają tak samo! A tutaj na LCD widzę zmiany czerni na każdym z osobna.
pawelt_php81ck2l_Jasnosca.jpg
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
jeśli nie da się tego skorygować wybierając odpowiedni tryb ekranu i dobierając podstawowe parametry - kontrast, jasność itd to znaczy że masz źle skalibrowany tv
 

pawelt

New member
Zmieniałem ustawienia i nic. Te 5 prostokątów od lewej się rozjaśniały i ściemniały, a tych po lewo nadal nie było widać. Co prawda te 5 prostokątów od prawej strony nie wyglądają tak jasno jak tutaj, są ciemniejsze, ale chyba nie powinno to tak wyglądać? U mnie wygląda to mniej więcej tak:

pawelt_phpTmlm9H_pawelt_php81ck2l_Jasnoscaa.jpg



Źle skalibrowany tzn? CO z tym da się zrobić?
 
Ostatnia edycja:

don111

Banned
z tego co pamiętam, u mnie na trybie kinowym widać było ładnie wszystkie paski, w innych trybach nie wszystkie choć na pewno nie aż 5...
nie wiem jak wygląda sprawa kalibracji w samsungu (chodzi o fabryczne ustawienia - gammy, poszczególnych składowych RGB i parę innych), w Panasonicu mogłem się tam dostać przez pewną kombinację klawiszy
popytaj w dziale Samsunga czy jest taka możliwość
 

gopiter

New member
pawelt nie wiem skąd masz ten plik ale wydaje mi się że jest z nim coś nie tak.Na moim tv ten plik wygląda bardzo dziwnie tzn. prostokąty (licząc od prawej do lewej) są bardzo jasne do 3/4 długości całego paska i gwałtownie znikają-więc totalna porażka jakaś.Kiedyś bawiłem się płytą do kalibracji obrazu i tam też była podobna planasza i tam wszystko było ok gradacja była prawidlowa.Spróbuj może na innym pliku lub ściągnij jakąś płytę do kalibracji i sprawdź jak to będzie wyglądac.
 

honki

New member
Pawelt,

czerń możesz sprawdzić na kawałku materiału do kalibracji z tego postu:

http://www.hdtv.com.pl/forum/508198-post34.html

Wszystko na prawo od reference black powinno migać, u mnie da się to osiągnąć dopiero na GAMMA+1 (brightness 48 bo powyżej mam za bardzo wzbudzony fosfor i są zielone piksele na czarnym tle, kontrakst nie pamiętam w tej chwili ale b. wysoko, 95? jasność matrycy 8 - każdy egzemplarz TV może mieć inne ustawienia w celu osiągnięcia dobrej kalibracji ale możesz spróbować uznać je za wyjściowe).

Sam materiał też jest ważny, jeżeli chcesz to wytnę ci kawałek wideo, który uważam za pokaz b. dobrej czerni tego TV - cyfrowa kamera, kawałek jakiegoś koncertu. Natomiast materiał z telewizji satelitarnej (seriale USA) generalnie wyglądają gorzej przy takich samych ustawieniach. O telewizji N nie wspominam, bo mój TV reaguje na sygnał 50Hz podniesieniem jasności całego ekranu i migotaniem :/
 

pawelt

New member
honki

po pierwsze, nie wiem jak ściągnąć te pliki.
po drugie podłączyłem kompa do telewizora przez zwykły kabel dsub i wtedy widać wszystkie kwadraciki, czerń jakby nieco lepsza, ale nadal nie idealna.

Poza tym było widać dośc znaczne migotanie ekranu na jasnych tłach. Tv pokazywał 60Hz, a migotanie było znacznie większe niż na TV 50Hz.

Pisałeś tez gdzieś, żeby zmienić 50Hz na 60Hz, gdzie to się robi???

Od tego migotania prawdopodobnie bolą mnie oczy ciągle. Moja żona ogląda więcej tv ode mnie i nie ma żadnych dolegliwości, za to ja mam bóle oczu, głowy, zawroty, budzę się nad ranem, pocę się w nocy. Coś moje oczy nie trawią chyba tego migotania :/ (o ile to o to chodzi)
 
Do góry