Czemu LCD a nie plazma

karyx

New member
Witam serdecznie,

Mam pytanie do znawcow tematu.

Otoz dlaczego w dalszym ciagu znaczna wiekszosc kupujacych nowe TV wybiera ekrany LCD.
Przeciez przy wszystki zaletach (i wadach) ekranow plazmowych, wybor powinien byc oczywisty (osobiscie sklaniam sie ku plazmie), a jednak tak nie jest i wszyscy kupuja LCD.
Czy to tylko dzialania marketingowe ukierunkowywuja masy ludzi czy jeszcze inne aspekty?

Pozdrawiam wszystkich
 

zn21

Member
generalnie LCD kupują ludzie bez zagłębianie się w temacie i do tego podpuszczani przez sprzedawców. Plazmę biorą przede wszystkim fani filmu i obrazu oraz mocno siedzący w tych sprawach. Do tego zdecydowanie większy wybór LCD więc i statysyta będzie po stronie LCD
 

tomi-pops

Banned
Mając jeden i drugi wolę oglądać na LCD - może to subiektywne odczucie ale obraz jest dla mnie przyjemniejszy, poza sportem - szybkie sceny - tu przewagę ma plazma ale to zrozumiałe dlaczego. :cool:
 

kivlov

New member
Albo to sprawa powidoków, których nie ma w LCD... Np. przy używaniu tv do komputera to plazma raczej się nie sprawdzi (kilka godzin to samo). Czy coś się zmieniło?
 

jedi22

New member
LCD są bardziej uniwersalne od plazm (tak przynajmniej myślę) można konsole podłączyć, komputer i nie martwić się że coś się wypali... zawsze w przypadku plazmy jakieś ryzyko istnieje, choć pewnie niewielkie. Sam miałem kupić plazmę a na koniec wziąłem lcd-ka i nie żałuję. Bardzo dużo filmów oglądam i lcd daje radę dobra czerń itd. poza tym jak gram na konsoli to nie martwię się że coś tam się utrwali. Jak bym nie miał konsoli i nie podłączał komputera to pewnie bym miał plazmę;)
 

digitalus

Banned
w przeszlosci gdy byly tylko telewizory crt najlepsza jakosc obrazu mozna bylo uzyskac z telewizorow sony trinitron ale kupowano tez telewizory innych firm.
bylo tez takie powiedzenie, telewizory dziela sie na sony i badziewie:)
teraz wzorem jakosci obrazu jest plazma, przede wszystkim dlatego bo plazma ma najbardziej zblizona jakosc obrazu do crt.
uwazam ze lcd nadaje sie tylko jako monitor do komputera, na pewno nie do ogladania telewizji sd.
http://hdtvmania.pl/2009/07/15/specyfikacje-lcd-to-bzdura/
plazma wygrywa tez pod wzgledem jakosci obrazu z telewizorem laserowym.
wszystko na youtube
http://hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=16409&page=101
aby zauwazyc wyrazna roznice na plus dla plazmy trzeba posiadac dobra karte graficzna np ati radeon, najlepiej widac to jesli posiadamy monitor komputerowy crt.
lcd to slabosc, laser tez
dlaczego mam posiadac lcd jesli jakosc obrazu jest lepsza w telewizorze plazmowym.
 
Ostatnia edycja:

pac

New member
ja np. z pełną świadomością kupiłem lcd, właśnie po klku tygodniach spędzonych na czytaniu tutaj opinii,po prawie dwóch latach użytkowania 100hz telewizora wiem, że nastepny też bedzie lcd tyle,że większy,
poprostu pasuje mi taki obraz po podłączeniu, komputera, cyfry+ hd, gier i filmów blurey, dodatkowo u mnie tv potrafi "grać) od 7 rano do 16 na jednym kanale z bajkami (minimini), po takim czasie wypalone logo stacji zostało by pewnie na stałe ;)
 

kivlov

New member
No właśnie wywołany przeze mnie temat powidoków ujawnia słabą stronę plazmy, ale jeszcze trzeba dodać, że czcionka również nie jest taka ostra jak w LCD. Poza tym słyszałem opinię, że Plazma bardziej męczy oczy,a le nie potwierdzam tego, gdyż wnikliwie temu się nie przyglądałem.
 

digitalus

Banned
wklejalem juz informacje ze strony centrumdobregoobrazu.
[FONT=Tahoma, sans-serif]Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Osace (Japonia) udowodniły, że zbyt jaskrawy obraz jest dużo bardziej męczący dla oczu. Badani z jednej strony określili obraz plazmowy jako ciemniejszy i mniej błyszczący niż w telewizorze LCD, z drugiej – mniej męczący i bardziej wyraźny. Okazało się, że godzina oglądania telewizora plazmowego powoduje wzrost aktywności powieki o ok. 10%, natomiast LCD o 40 %.[/FONT]
 

bogdan_kr

Member
Bez reklam
digitalus napisał:
uwazam ze lcd nadaje sie tylko jako monitor do komputera, na pewno nie do ogladania telewizji sd.
Przy czym jest to opinia subiektywna, jak rozumiem ;)
Zważ, że sporo zależy od tego co dany widz jest w stanie przyjąć jako oglądany obraz. Na małych telewizorkach lcd 7 cali też można oglądać filmy i sporo osób to robi ;)

Pozdrowienia!
 

vip_1

New member
co do wypalania logo to jest w moim przypadku wielka ściem, TV czasami gra na jednym kanale 6-8 godzin (minimini) i nigdy nic się nie wypaliło, podobnie jest pod Xboxem, co do jakości obrazu to plazma bije lcd jak Adamek Gołote ;)
 

marxxx

New member
pac napisał:
ja np. z pełną świadomością kupiłem lcd, właśnie po klku tygodniach spędzonych na czytaniu tutaj opinii,po prawie dwóch latach użytkowania 100hz telewizora wiem, że nastepny też bedzie lcd tyle,że większy,
poprostu pasuje mi taki obraz po podłączeniu, komputera, cyfry+ hd, gier i filmów blurey, dodatkowo u mnie tv potrafi "grać) od 7 rano do 16 na jednym kanale z bajkami (minimini), po takim czasie wypalone logo stacji zostało by pewnie na stałe ;)
Mój syn na plazmie też potrafi cały dzień oglądać mini mini bądz inne stacje z dużym logiem i nic się nie wypala, obraz jest dużo mniej męczacy dla oka niż z crt lub LCD, bo plazma nie świeci w oczy, obraz przypomina kinowy, niema plakatowych kolorów jak w LCDekach.

Jedyna wada to to że nie nadaje się do pokoju dobrze nasłonecznionego.

te prastare fałszywe opinie o wypalonych logach i poborze prądu powielają ludzie którzy plazmy na oczy nie widzieli
 
Ostatnia edycja:

kivlov

New member
Bardzo proszę Cię zatem o podłączenie swojej plazmy do komputera i buszowanie w internecie - pasek narzędzi na widoku. Proszę o test ok 3-4 godzin bez przerwy chciałbym wiedzieć czy będą powidoki. Jestem naprawdę bardzo ciekawy.
 

Alf2

New member
witam,

Zamienilem po 2 latach uzytkowania LCD Samsunga (32 cale) na plazme Panasonica (42 cale) i przez 2 pierwsze dni wydawalo mi sie, ze obraz jakis taki blady, niekolorowy. Po tygodniu uzytkowania twierdze ze obraz jest naturalny, kolory bardziej odzwierciedlaja rzeczywistosc, czern jest bardziej czarna, katy boczne duzo lepsze, ogladanie sportu sprawia wiecej frajdy (brak smuzenia).

Fakt, obraz jest duzo lepszy wieczorem, w ciemnym pomieszczeniu, ale my wlasnie o tej porze ogladamy TV- ale i w dzien tez nie jest jakos tragicznie.

Polecam do filmow i sportu- bajki tez wymiataja.... :eek:k:

P.S laptopa i konsoli nie podlaczam- zainwestowalem niedawno w nowego kompa stacjonarnego i monitor 22cale-gierki smigaja az milo...

pozdr.
Alf
 

pac

New member
marxxx napisał:
Mój syn na plazmie też potrafi cały dzień oglądać mini mini bądz inne stacje z dużym logiem i nic się nie wypala, obraz jest dużo mniej męczacy dla oka niż z crt lub LCD, bo plazma nie świeci w oczy, obraz przypomina kinowy, niema plakatowych kolorów jak w LCDekach.

Jedyna wada to to że nie nadaje się do pokoju dobrze nasłonecznionego.

te prastare fałszywe opinie o wypalonych logach i poborze prądu powielają ludzie którzy plazmy na oczy nie widzieli

ja też na poczatku chciałem kupić plazme :D
ale właśnie na tym forum przeczytałem opinie UŻYTKOWNIKÓW plazm o powidokach , chodziło o loga , białe napisy w filmach do tego brzęczenia, jakieś zielone otoczki w grach itp
myslałem wtedy o plazme 42 cale lg, ale to było z 1,5-2 lata temu, teraz jest chyba lepiej ale i lcd są lepsze,
mój następny tv napewno będzie większy ale w jakiej technologii jeszcze nie zdecydowałem :cool:
poczytam tutaj , pooglądam w sklepach
 

castus

New member
A ja szukam odpowiedzi na pytanie, jakie są różnice w ostrości obrazu z komputera podłączonego przez HDMI? Oczywiście plazma i LCD full HD 1920 x 1080 px.
 
Do góry