czarne pasy :(

Witam!!!

Posiadam od 2 tygodni PS3. Ogólnie działa dobrze tylko jest 1 problem, otóż kiedy włączam filmy (obojetnie jakie BD, DVD...) na dole i u góry są czarne pasy. Da się coś z tym zrobić? Kupiłem nawet film BD (opowieści z narnii książe kaspian ) a tu lipa bo są czarne pasy a nie lubie tego.

Mój sprzęt to:
TV Sharp 42X20E
Playstation 3 80 GB

Pozdrawiam!!!
 

Masta_J

Active member
Bez reklam
Przecież masz telewizor w formacie 16/9 a filmy podajesz 2.35/1 to jak chcesz nie mieć pasów?!

Pozdrawiam,
 

Bambolo82

Banned
To normalne. Kupileś telewizor w formacie telewizyjnym HDTV 16:9, a filmy na DVD/Bluray są zapisane w innych formatach:

1) 2.35:1 - grube czarne pasy z góry i dołu, obraz jest najbardziej panoramiczny i daje zbliżoną panoramę do tego co widać w nowczesnych kinach

2) 1.78:1 - obraz jest bliski HDTV 16:9, zobaczysz tylko cienkie czarne paski z góry i zdołu, a obraz prawie wypełni panel twojego telewizora, ale jest mniej panoramoczny

Mniej więcej 66% nowych filmow jest wydawanych w formacie 2.35:1 a reszta w 1.78:1. Dużo starszych filmów jest w 1.78:1.

Podobno w Ameryce, kinofile kupują sobie osobno telewizory do telewizji i gier video (16:9), a osobno specjalne LCD w formacie 2.35:1 do filmów DVD/Bluray. Droższe projektory dedykowane do kina mogą być rozbudowane o specjalne optyczne konwertery (obiektywy) panoramicze do filmów 2.35:1 (cena ok. 8000-10000 $ za sam konwerter).

Także chyba jezeli nie masz grubej gotówki, a chcesz ogladac filmy to musisz się przyzwyczaic do tych pasów, bo twój telewizor nie jest sprzetem dedykowanym do kina, a własnie do telewizji i gier 16:9.
 

jarwlos

New member
Ostatnio oglądałem Transformersów - ripa z DVD albo BD (nie pamiętam) i miał czarne pasy. Wcześniej leciał na C+ i pasów nie było (tak jakby lekko obcięto boki, żeby dopasować do telewizyjnego formatu 16/9). Wszystko znośne, ale rozwaliło mnie, ze w tych dwóch filmach były różne tłumaczenia i inni lektorzy. Po co kase wywalać na drugie tłumaczenie filmu?
 

pejotpe

New member
Bez reklam
jarwlos napisał:
Ostatnio oglądałem Transformersów - ripa z DVD albo BD (nie pamiętam) i miał czarne pasy. Wcześniej leciał na C+ i pasów nie było (tak jakby lekko obcięto boki, żeby dopasować do telewizyjnego formatu 16/9). Wszystko znośne, ale rozwaliło mnie, ze w tych dwóch filmach były różne tłumaczenia i inni lektorzy. Po co kase wywalać na drugie tłumaczenie filmu?
Jak odtwarzacz pozwala, to można się pozbawić czarnych pasów, w zamian tracą część obrazu po bokach (fuj!) albo rozciągając obraz w pionie (fujfuj!)
Tłumaczenie jest własnością tego, kto je zrobił. Zwykle to każda stacja robi własne tłumaczenie nadawanych filmów (chyba, że odkupi prawa do tłumaczenia). To samo z wydawcą na DVD/BD.
 

drzefkovitsh

New member
Ostatnio oglądałem Transformersów - ripa z DVD albo BD (nie pamiętam) i miał czarne pasy. Wcześniej leciał na C+ i pasów nie było (tak jakby lekko obcięto boki, żeby dopasować do telewizyjnego formatu 16/9)

no to były te boki poobcinane? czy mogą przycinać sobie filmy żeby dopasować do odbiorników, czy też dopasowują te filmy w inny sposób, ale tak żeby całość kadrów była wyświetlana?
mnie też denerwują te pasy... mam zaje***ty telewizor Samsung 46 cali, a odtwarzając filmy z lapka przez HDMI wyświetlane są te pasy i mniej więcej 1/4 ekranu jest niewykorzystywana :/ Czy naprawdę żeby oglądać filmy bez pasów trzeba mieć telewizor typu Philips Cinema 21:9?!
 
Do góry