Czarne pasy

LukeSky

Member
Bez reklam

jery--

New member
Bez reklam
LukeSky masz racje ale częściowo. Wersje OPOEN MATTE to niestety rzadkość i chyba nie występują w naszej telewizji, najłatwiej jest przyciąć obraz do formatu 16/9 lub co gorsza 4/3 i po sprawie.
Filmy na płytach są tak wydawane bo taki jest oryginalny kinowy obraz i przede wszystkim tak jest taniej;).
Ja osobiście nie widzę problemu bo po to są TV o dużych przekątnych by obraz nawet z pasami był na ich odpowiedniej wielkości.
 

LukeSky

Member
Bez reklam
Niby tak, ale jednak im większa przekątne tym więcej miejsca tracisz. Oglądanie w HD na pełnym ekranie to przyjemność, a oglądanie z pasami to jednak masz wrażenie jak by Cię czegoś pozbawili.

Oglądałem tak sporo na DVD i miałem nadzieję że na BR będą robić wszystko by jednak to kino było pełno ekranowe.
 

jery--

New member
Bez reklam
Jak czytałeś w tym artykule format 16/9 jest 'wymyślony' specjalnie dla telewizji i przede wszystkim telewizja produkuje programy w tym formacie.
A został wybrany właśnie dlatego że jest kompromisem pomiędzy starym standardem 4/3 a filmowym 2.35/1 i czarne pasy występujące przy wyświetlaniu tych skrajnych formatów pewnie są najmniejsze przy 16/9 właśnie. Gdyby TV były 2.35/1 to podejrzewam że nie dało by się komfortowo oglądać obrazu 4/3.
Formatów jest dużo i złotym środkiem jest właśnie 16/9.
Mi też po przesiadce na LCD początkowo przeszkadzały te pasy (przyzwyczajenia kiedy TV miał 21' i prawie wszystko wypełniało cały ekran;)). Teraz traktuję TV po prostu jak wyświetlacz, ma odtwarzać taki obraz jak dostaje. Jakbyś miał projektor to ekran na który pada obraz też w każdym wypadku nie byłby w 100% wypełniony.
Wyobraź sobie że tam gdzie są pasy nie ma już TV;). Nie ma na to rady przynajmniej na razie :(.
 
Do góry