Cyfra+HD

jarmalik

Member
Bez reklam
DanielS napisał:
Przecież wszedzie pisano , że mają być 2 transmisje w HD. Dzisiaj i w sobotę. No to jak w końcu u wszystkich HD czy u połowy ? :)

Do wczoraj na wyszukiwarce na stronie www.cyfraplus.pl nie było dzisiejszej transmisji wśród programów HD. Przed chwilą sprawdziłem jeszcze raz i ze zgrozą stwierdziłem, że teraz jest tam ta transmisja oznaczona jako HD. Piszę "ze zgrozą" ponieważ jakość tego przekazu nie miała nic wspólnego z HDTV i jeżeli taki miałby być ten "standard" to oznaczałoby to cofnięcie się do stanu z końca zeszłego roku - przynajmniej na tym kanale. Mam madzieję że to tylko pomyłka i w sobotę będzie już jak należy (niestety nie będę mógł sprawdzić bo wyjeżdżam)
 

Jan-Luc

New member
Chyba nie bez znaczenia jest oświetlenie stadionowe, stadion w Lesznie spełnia wymogi oświetleniowe dla transmisji SD, ale dla HD chyba za mało luxsów.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Jan-Luc napisał:
Chyba nie bez znaczenia jest oświetlenie stadionowe, stadion w Lesznie spełnia wymogi oświetleniowe dla transmisji SD, ale dla HD chyba za mało luxsów.

Myślę że nie ma co naciągać. Wystarczy sobie przypomnieć jak wyglądała transmisja HD w n-ce z Pucharu Polski. To było to! Fakt że dawno i więcej chyba nie było, ale to inna sprawa i także wielki wstyd dla tej platformy że n-sport HD wciąż nadaje HD tylko od święta (nawet ze studia nadają SD co jest wielką porażką:twisted:
 

mdag

New member
Jaka jest aktualna wersja oprogramowania dekodera HD Philipsa dla Cyfry ? Tydzień temu u dystrybutora wymieniałem właśnie na dekoder HD i sprzedawca powiedział że wgrane jest najnowsze oprogramowanie. Po sprawdzeniu w menu wyświetla się "52".

Póki co nie jest dobrze, Spodziewałem się - czytając opinie - że super nie będzie, w zamiarze za kilka miesięcy mam kupno czegoś lepszego, ale że będzie tak źle się nie spodziewałem. Na razie same problemy. Zawieszanie się, czarny obraz - zarówno świeżo po włączeniu, jak i po przełączeniu na jakiś konkretny kanały, dźwięk jest, obrazu nie ma....
 
Ostatnia edycja:

dnc

Moderator
VIP
Transmisja była w HD, ale mozliwe, że testowano jak będzie wyglądać jakośc okienka komentatorów. Możliwe, że robiono upscaling bo nie mają tyle kamer. To pewnie był taki test. Jakoś trzeba sprawdzic czy i jak działa sprzęt, by przed rozpoczęciem ligi piłkarskiej wszystko było zapięte na ostatni guzik. Możliwe także, że już w sobotę będzie OK.
Jakość obrazu była bardza dobra jesli obraz był statyczny. Jesli tylko coś się na ekranie ruszało pojawiało się dużo makrobloków. Widać, że kompresja była duża i mimo jakości 720p jakośc mogła wielu, zwłaszcza na TV fullHD, nie zadawalać.
To był pierwszy taki pokaz HD w C+ z polskich stadionów. Gdzieś trzeba to wszystko potestować i dostroić.

Na mnie najwiksze wrażenie robi jednak NGC HD. Kanał jest naprawdę w doskonałej jakości. I tak się miło ogląda, że aż potem powrót do SD wydaje się niewyobrażalny.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
dnc napisał:
Transmisja była w HD (...)
Na mnie najwiksze wrażenie robi jednak NGC HD. Kanał jest naprawdę w doskonałej jakości. I tak się miło ogląda, że aż potem powrót do SD wydaje się niewyobrażalny.

Jeśli to była transmisja HD to dla mnie tragedia. Jednak pozostanę przy swoim zdaniu - czasami był to tylko dobry obraz SD a czasami nawet to SD było marnej jakości.

Co do NG HD pełna zgoda! Rewelacja co do jakości a i treść niczego sobie.
 

Tomzo

New member
Na 32 calowym LCD wyglądało to całkiem nieźle, ale niestety przekaz nie umywa się do jakości C+ Film HD czy NGC HD. A wszystko przez te nieszczęsne 720p, bo jak dla mnie to realizacja przekazu jest w FullHD, a potem przy transmisji skalują na 720. Do tego jeszcze dochodzi ponowne skalowanie w telewizorze / tunerze. I to niezależnie od ustawień, bo przecież większość TV HD Ready ma rozdzielczość pionową 768, więc nie ważne jak ustawimy tuner to i tak musi sobie TV trochę przeskalować. O TV FullHD nawet nie trzeba wspominać, bo nieważne czy w nim samym, czy w tunerze, ale skalowanie rzecz jasna być musi. I właśnie przez to podwójne skalowanie obrazu jest on nieco rozmazany i mniej naturalny, bardziej "cyfrowy" (w negatywnym znaczeniu), pomijając tutaj kwestię samej rozdzielczości, bo u mnie na Samsungu HD Ready widać wyraźną różnicę między transmisją 720 a 1080, a przecież teoretycznie rozdzielczość wynikową mam taką samą.

Najgorszą jakość wg mnie miało "studio" z Kryszakiem, przez to, iż, jak już słusznie zauważyliście, najprawdopodobniej był to upscale z SD. Wystarczyło sobie przełączyć na chwilę na NGC HD, gdzie też są często "zbliżenia twarzy w HD", żeby zobaczyć przepaść dzielącą obydwa przekazy. Szkoda naprawdę tego całego nowego sprzętu i wozu transmisyjnego, bo na pewno jakość samego nagrania jest zajefajna (tam gdzie rzeczywiście użyli kamer HD ;) ), ale po transmisji w 720p już nie do końca. Miejmy nadzieję, że szybko przejdą na 1080i i będziemy mogli się cieszyć transmisjami żużla i piłki (zwłaszcza tej zagranicznej ;) ) w doskonałej jakości.

P.S. Zauważyliście, że grafika ekranowa była definitywnie upscalem z SD?! Dosyć nie ostra w porównaniu z obrazem na żywo. Ale to nie była grafika realizowana przez C+, tylko przez organizatorów, a ci nie bardzo byli przygotowani na HD, hehe. ;)
 

mustang

New member
mdag napisał:
Jaka jest aktualna wersja oprogramowania dekodera HD Philipsa dla Cyfry ? Tydzień temu u dystrybutora wymieniałem właśnie na dekoder HD i sprzedawca powiedział że wgrane jest najnowsze oprogramowanie. Po sprawdzeniu w menu wyświetla się "52".

Póki co nie jest dobrze, Spodziewałem się - czytając opinie - że super nie będzie, w zamiarze za kilka miesięcy mam kupno czegoś lepszego, ale że będzie tak źle się nie spodziewałem. Na razie same problemy. Zawieszanie się, czarny obraz - zarówno świeżo po włączeniu, jak i po przełączeniu na jakiś konkretny kanały, dźwięk jest, obrazu nie ma....

Obecna wersja softu to 56, zrob sobie update recznie, ja jak odebralem swoj dekoder z 52 tez mialem takie problemy, ale przy 56 zniknely
 
J

Judash

Guest
Tomzo napisał:
Na 32 calowym LCD wyglądało to całkiem nieźle, ale niestety przekaz nie umywa się do jakości C+ Film HD czy NGC HD. A wszystko przez te nieszczęsne 720p, bo jak dla mnie to realizacja przekazu jest w FullHD, a potem przy transmisji skalują na 720. Do tego jeszcze dochodzi ponowne skalowanie w telewizorze / tunerze. I to niezależnie od ustawień, bo przecież większość TV HD Ready ma rozdzielczość pionową 768, więc nie ważne jak ustawimy tuner to i tak musi sobie TV trochę przeskalować. O TV FullHD nawet nie trzeba wspominać, bo nieważne czy w nim samym, czy w tunerze, ale skalowanie rzecz jasna być musi. I właśnie przez to podwójne skalowanie obrazu jest on nieco rozmazany i mniej naturalny, bardziej "cyfrowy" (w negatywnym znaczeniu), pomijając tutaj kwestię samej rozdzielczości, bo u mnie na Samsungu HD Ready widać wyraźną różnicę między transmisją 720 a 1080, a przecież teoretycznie rozdzielczość wynikową mam taką samą.

Najgorszą jakość wg mnie miało "studio" z Kryszakiem, przez to, iż, jak już słusznie zauważyliście, najprawdopodobniej był to upscale z SD. Wystarczyło sobie przełączyć na chwilę na NGC HD, gdzie też są często "zbliżenia twarzy w HD", żeby zobaczyć przepaść dzielącą obydwa przekazy. Szkoda naprawdę tego całego nowego sprzętu i wozu transmisyjnego, bo na pewno jakość samego nagrania jest zajefajna (tam gdzie rzeczywiście użyli kamer HD ;) ), ale po transmisji w 720p już nie do końca. Miejmy nadzieję, że szybko przejdą na 1080i i będziemy mogli się cieszyć transmisjami żużla i piłki (zwłaszcza tej zagranicznej ;) ) w doskonałej jakości.

P.S. Zauważyliście, że grafika ekranowa była definitywnie upscalem z SD?! Dosyć nie ostra w porównaniu z obrazem na żywo. Ale to nie była grafika realizowana przez C+, tylko przez organizatorów, a ci nie bardzo byli przygotowani na HD, hehe. ;)

W 720p beda wsie transmijsje sportwe C+.Podobno to w zupelnosci wystarczy i nie jest to opinia tylko C+.Po co Ci w tym 32" telewizorku 1080 i tak nie zobaczysz roznicy.
 

Tomzo

New member
Judash napisał:
W 720p beda wsie transmijsje sportwe C+.Podobno to w zupelnosci wystarczy i nie jest to opinia tylko C+.Po co Ci w tym 32" telewizorku 1080 i tak nie zobaczysz roznicy.

I tu się mylisz, wydać i to wyraźną, zresztą pisałem o tym, przeczytaj uważnie. ;)
Nie chodzi o rozdzielczość, bo gdyby tak, to rzeczywiście bym tego nie zauważył. Pogorszeniu jakości obrazu winne jest niepotrzebne skalowanie w górę, bo TV musi sobie rozciągnąć 720 do 768, co zawsze psuje obraz. Co innego przy przekazie 1080, wtedy skaluje sobie w dół, co zawsze wychodzi znacznie lepiej, z uwagi na większą ilość "danych" w obrazie. A szczęśliwych posiadaczy TV FullHD to chyba w ogóle nie muszę przekonywać, musi być 1080 i tyle, 720 na takim TV wygląda co najmniej kiczowato w porównaniu do 1080. Dorzucę tutaj jeszcze moją teorię spiskową, że oni mają kamery 1080, a potem to skalują do 720 co byłoby już zupełnie bez sensu - podobnie przecież jest z ligą angielską!


Zauważ, co pisał jarmalik kilka postów wyżej, myślał że to transmisja SD była, właśnie przez "rozmycie" obrazu spowodowane skalowaniem. Wtedy szlag trafia całe to HD. Nie wiem, po co w ogóle jest standard 720 skoro prawie wszystkie TV robią przynajmniej 768, ale jedynym sposobem obejścia tego jest przekaz 1080, co zresztą widać na C+ Film HD. Niektóre upscale z SD wyglądają na tym kanale znacznie lepiej, niż to co wczoraj na żywo leciało w "HD" na C+ Sport HD, nawet na moim, jak to napisałeś, "32'' telewizorku"!

EDIT: Jak napisał skar na innym forum przekaz był prowadzony na satelicie Eutelsat W1 (10.0°E) w 1920x1080 MPEG-2 4:2:2 bitrate 20500 kb/s. A co nam C+ zaprezentowało?! :???:
 
Ostatnia edycja:

jarmalik

Member
Bez reklam
Tomzo napisał:
Zauważ, co pisał jarmalik kilka postów wyżej, myślał że to transmisja SD była,

I dalej tak myślę, zważywszy, że widziałem jakieś reklamy filmów w 720p na tym kanale i wyglądały bardzo dobrze, a mój syn oglądał jakiś czas temu animowany film "Czerwony Kapturek" i twierdził że wyglądał fantastycznie.
 
J

Judash

Guest
jarmalik napisał:
I dalej tak myślę, zważywszy, że widziałem jakieś reklamy filmów w 720p na tym kanale i wyglądały bardzo dobrze, a mój syn oglądał jakiś czas temu animowany film "Czerwony Kapturek" i twierdził że wyglądał fantastycznie.

Bajek raczej ne ogladam, ale "Czerwony Kapturek" wywarl na mnie wrazenie ogromne naprawde super jakosc.
 

effe

New member
Bzdura!!! Jeśli chodzi o 32'' telewizory to nie ma różnicy czy o jest HD czy Full HD bo różnicy nie ma żadnej. Pracuje w sklepie RTV i wiem, że jeśli jest prawdziwe HD nagrane prawdziwą kamerą HD bez żadnych cudów to obraz jest jak żyleta. Jak narazie Cyfra plus tego nie pokazuje. Jak dla mnie to jest ulepszone SD a nie HD. HD można urywkami ale tylko urywkami zobaczyć na NGC HD. W pracy mam puszczone filmy takie jak: Legenda zorro, Mr. i Mrs Smith oraz mecze z ligi angielskiej obraz nie samowity na telewizorach typu Samsung R81b, R71b, S71b S81b, Sony V2000, V2500. Full HD głównie robi się dla telewizorów 37'' i powyżej. Oczywiście zdażają się full HD 32'' głównie firmy sharp.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
effe napisał:
HD można urywkami ale tylko urywkami zobaczyć na NGC HD.

No myslę że jednak więcej niz urywkami. Materiału HD jest tam więcej, trudno ocenić mi procentowo, ale wydaje mi się że połowa będzie, jeśli nie więcej. Ostatnio widziałem niesamowity film o budowie sztucznych wysp-palm w Dubaju oraz porażający wręcz jakością obrazu serial o agentach łowcach zwierząt.
 

effe

New member
jarmalik napisał:
No myslę że jednak więcej niz urywkami. Materiału HD jest tam więcej, trudno ocenić mi procentowo, ale wydaje mi się że połowa będzie, jeśli nie więcej. Ostatnio widziałem niesamowity film o budowie sztucznych wysp-palm w Dubaju oraz porażający wręcz jakością obrazu serial o agentach łowcach zwierząt.
No może przesadziłem z tymi urywkami, no chyba, że wina leży po stronie dekodera Philips od C+. Ale z drugiej strony to śmieszne że taka firma jak cyfra plus rozdaje swoje dekodery wiedząc że jest taka słaba jakość. To przecież jest dla nich antyreklama.
 

jarmalik

Member
Bez reklam
effe napisał:
Full HD głównie robi się dla telewizorów 37'' i powyżej. Oczywiście zdażają się full HD 32'' głównie firmy sharp.

Oj mało dajesz! IMO Full HD ma sens (przy oglądaniu TV a nie w roli monitora komputerowego) gdzieś od 65-80 cali wzwyż. Przyczyna jest prosta: aby ogladać TV komfortowo, trzeba być oddalonym od ekranu o minimum 3-4 metry ponieważ wtedy możemy założyć, że oczy nie akomodują czyli mają nastawioną ostrość do dali co wiąże się z rozluźnieniem mięśni w oczach, tym samym nie powodując męczenia się oczu i innych nieprzyjemnych objawów. Ale żeby na ekranie zobaczyć najmniejsze szczegóły HD z tej (lub większej) odległości, ekran TV musi być odpwiednio duży oraz elementy obrazu (piksele) muszą być odpowiednio duże. Jeśli z tej odległości będzie się oglądać ekran 32 a nawet 37 czy 42 cali, to nie dostrzeże się wszystkich szczegółów zawartych w obrazie. Wynika to ze zdolności rozdzielczej ludzkiego oka. Ja oglądam obraz HD na 50 calowej plazmie 1366*768 z 3 metrów i przy dobrym sygnale obraz jest perfekcyjny! Matryca 1920*1080 niewiele by tu zmieniła, sprawdzałem to także w sklepie - nie ma żadnej różnicy w jakości obrazu! Musiałbym zbliżyć się do TV na bliższą odległość, ale wówczas jak już napisałem, pojawiłyby się problemy z oczami. Jedyne wyjście to większy ekran (TV, rzutnik). Wobec tego ocenianie jakości obrazu HD na TV 32 calowym jest delikanie mówiąc - problematyczne. Kolega Tomzo co prawda pisze głównie o problemach ze skalowaniem obrazu na swoim telewizorze, ale to jest nieco odrębne zagadnienie i zależy w dużym stopniu od elektroniki poszczególnych TV, natomiast to o czym napisałem to czysta fizjologia i prawa optyki które technologia musi wykorzystywać i do nich się dostosowywać.
 

Tomzo

New member
Pomijając kwestię możliwości oceny jakości sygnału HDTV na 32’’ telewizorku (nie o to przecież chodziło w moich wcześniejszych wypowiedziach :eek: ), czy nie uważacie koledzy, że realizacja przekazu w 1080i a potem jego retransmisja w 720p jest lekko pozbawiona sensu i przyczynia się do pogorszenia jakości obrazu?? Przecież nie od dziś wiadomo, że im mniej jest po drodze obróbki sygnału, tym lepszy efekt końcowy.
 

maszek

New member
Bez reklam
No i rozpczęła się "uczta żużlowa" w 720p na C+Sport HD. Naprawdę dobra jakość obrazu - widać to nawet na "fryzurze" Kryszaka:D
 

jarmalik

Member
Bez reklam
maszek napisał:
No i rozpczęła się "uczta żużlowa" w 720p na C+Sport HD. Naprawdę dobra jakość obrazu - widać to nawet na "fryzurze" Kryszaka:D

No właśnie, panowie. Jak tam? Widać różnicę? Jest lepiej niż w czwartek? Ja jestem poza domem i nie mogę ocenić, ale mój syn twierdzi że jest dużo lepiej.
 
Do góry