Cyfra+HD niby cyfrowa ??

Szemot

New member
MOze nie jestem na bierząco ale jakie napisy z telegazety ?? Co, włączam telegazete np Canal+ i włączam sobie z nich napisy czy tam z TVP2 ?? i jesli tak to jak to zrobic ?
 

jarmalik

Member
Bez reklam
Szemot napisał:
MOze nie jestem na bierząco ale jakie napisy z telegazety ?? Co, włączam telegazete np Canal+ i włączam sobie z nich napisy czy tam z TVP2 ?? i jesli tak to jak to zrobic ?

Tak, włącza się telegazetę i np. w TVP wybierasz stronę 777 i masz napisy dla niesłyszących (działa już od wielu lat). W cyfrze jednak wyczaiłem, że poszczególne kanały mają inne numery: Canal+ 777, Canal+ Film/HD 778 (jednak działa!) i Canal+ Sport/HD 779. Oglądając tak film, jesteś w trybie telegazety w związku z tym nie działają różne funkcje sterowania pilotem. Aby móc przestawić np. program, trzeba wyjść z trybu telegazety.
 

jery--

New member
Bez reklam
Mając tuner PVR HD Cyfry+ żeby na National Geografik był dźwięk 5.1 muszę na chwilę wejść do menu i zaraz z niego wyjść, wtedy pojawia się 5.1. Nie wiem czy to normalny objaw ?
 

Szemot

New member
Ok a zeby nie produkowac tematów to ja spytam sie moze tutaj. Biorac jeden z popularnych gazetek z programem TV widze rózne logo przy kanałach np logo 16:9 Tak walsciwie to czym sie rozni program z tym logiem od zwyklego filmu 16:9 ale bez tego logo. Myslalem na poczatku, ze to bedzie jak z Canal+ gdzie wtedy automatycznie dostosowuje sie do rozmiaru TV i nie musze sie nic bawic a oprocz tego jest ladniejsza jakosc obrazu. a własciwie widzę, ze roznica jest taka, ze logo stacji TV jest na filmie a nie ponad filmem i nadal jesli chce dopasowac do wymiarów TV to musze uzywac przycisku 16:9 itp. Zatem czym rozni sie taki program z logo 16:9 od innego programu w tym samym formacie ale bez tego logo ??
 

jery--

New member
Bez reklam
Chyba niczym (oprócz Canal+ film i sport które są nadawane amorficznie). Gazetowe progrmy podają te informacje bardzo wybiórczo (to samo tyczy się opisu dźwieku), najcześciej tylko dla najpopularniejszych stacji (TVP, TVN, POLSAT...).
 

Szemot

New member
Cyba raczej to nie jest takie wybiórcze. Mimo iż prawie wszystkie polskie stacje nadaja w stereo to jednak filmy same czesto takie nie są. I np nieraz idzie jakis film na TV4 czy Polsat gdzie TV wykrywa stereo bo sama stacja tak nadaje ale film jest mono wiec tego nie piosza w gazecie. A takie filmy na TVN czy seriale dajmy na to "Magda M" to słuychac wyraźnie nawet jesli nie mamy zadnego zestawu audio podłaczonego do TV. Jelsi chodzi jednak o obraz to widać jedna rzecz na pierwszy rzut oka która są z logiem 16:9 nawet jesli teg nie zobacze w gazecie na poczatku. Mianowicie logo stacji jest na filmie a nie na czarnym pasku nad filmem. Wiec jesli mamy np nasz TV w formacie 16:9 i dopasujemy film do formatu ekranu to logo stacji bedzie widac a w innym wypadku bedzie ponad filmem badz bedzie obcięte co moze nieco denerwowac gdy wydzimy np pół nzaczka TVN.
 

jery--

New member
Bez reklam
Ja nie dowierzam tak tym informacją z programów TV bo często są tam nieścisłości. Np. w internetowym progrmie Cyfry+ nigdy nie pisze że N.G. HD jest nadawany DD5.1 a jest tak nadawany (w gazetowych też nie ma tej informacji). Według mnie to gdzie widnieje logo stacji nic nie znaczy, nadawca może je umiścić gdzie chce. Dawniej było na czarnych pasach (w tv 4/3 nie zasłaniało obrazu), a teraz coraz częściej umieszcza się je na tle obrazu (nowe tv lepiej sobie wtedy radzą z trybem auto formatu obrazu). Sam napisałeś ze zauważyłeś lepszą jakość obrazu na Cyfrze+ film przy 16/9 od 16/9 np. na TVN. Jak pisałem na Cyfrze jest to obraz amorficzny (pełne 576 lini w pionie bez czarnych pasów nawet na tv 4/3 -wtedy obcina obraz po bokach). Kiedy widzisz czarne pasy u góry i dołu to jest takie symulowane 16/9 z epoki tv 4/3 które jeszcze dominuje bo dużo ludzi (większść ?) ma jednak stare tv. Taki obraz nie ma pełnch 576 lini w pionie bo część tych lini to właśnie te czarne pasy. I jeżeli w trybie (formacie) 4/3 swojego tv widzisz te pasy to nieważne czy logo stacji jest na obrazie czy na pasie to nie jest to amorficzne (o pełnej razdzielczości) 16/9.
 

jery--

New member
Bez reklam
Sam spotkałem się z takim okraśleniem odnośnie Cyfry+ film chyba w Satkurierze i sama Cyfra się tym chwaliła że jako jedyna (w Polsce) w SD tak nadaje "panoramę".
Ja nie znałem znaczenia tego słowa, może też przekręiłem tez jakąś literkę ? :???:
Różnicę naprawdę widać i zapewne jest to zasługa większej rozdzieczości w pionie, obraz nie jest rozciągany przez automatykę tv w górę i w dół aby ukryć pasy.
Myślę że amorficzny znaczy właśnie tyle że jest to obraz dokładnie wpasowany w format telewizorów 16/9 wprzeciwieństwie do np. obrazu typu latterbox którego kształt jest rozpoznawalny na ekranie tv.
 
Ostatnia edycja:

Szemot

New member
1. ale jesli ma w pionie 576 linii to znaczy, ze w poziomie tez ma wiecej czyli,ze generalnie jest to obraz o wiekszej rozdzielczosci niz standartowy Pal 4:3 ??

2. nie dziwota, ze w gazetowych programach nie ma wzmianki, ze National G HD jest w 5.1 bo nie ma programu papierowego na ta stacje. Jest tylko na zwykly national a to inna stacja
 

jery--

New member
Bez reklam
No właśnie, pisałem z pamięci i przekręciłem :).

Ale w elekronicznej wersji też nie pisze. A gazetek z programami jest multum.
 
Do góry