coaxial vs optical

dnc

Moderator
VIP
kocur75 napisał:
prosze laikowi wyjasnic roznice, oraz podac przykladowe ceny na 1,5 m

Różnice:

1. coaksialny zwany też kablwoym, to po prostu złącze cinch którym przesyła sie sygnały elektryczne cyfrowe. Przewód ma lepsze parametry elektryczne niz zwykły kabel cinch, przede wszystkim ma lepsze ekranowanie zakłóceń. Ceny za 2 metry od 30 do 100 zł (zalezne od jakości wykonania)
2. optyczny zwany światłowodem, gdyż sygnał jest posyłany przy pomocy impulsów świetnych. Kabel tego typu jest mniej podatny na zakłócenia zwłaszcza elektryczne (z powodów zasady działania) Sa one ciut droższe - 2 metry od 50 - 150 zł, zależnie od wykonania.

Moim zdaniem najlepiej kupić sobie przewód elektryczny. Ma lepsze parametry audio, mniej podatny na przekłamania przy transmisji danych. No i jest tańszy. Jeśli zatem masz mozliwość podłączenia w ten sposób, to polecam, ale jesli nie, to kable optyczny też spełni Twe wymagania. Na pewno nie zauważysz różnicy w jakości sygnału przy standardowych urządzeniach Hi-fi.
 

Marcin_s

Member
dnc napisał:
Różnice:

1. coaksialny zwany też kablwoym, to po prostu złącze cinch którym przesyła sie sygnały elektryczne cyfrowe. Przewód ma lepsze parametry elektryczne niz zwykły kabel cinch, przede wszystkim ma lepsze ekranowanie zakłóceń. Ceny za 2 metry od 30 do 100 zł (zalezne od jakości wykonania)
2. optyczny zwany światłowodem, gdyż sygnał jest posyłany przy pomocy impulsów świetnych. Kabel tego typu jest mniej podatny na zakłócenia zwłaszcza elektryczne (z powodów zasady działania) Sa one ciut droższe - 2 metry od 50 - 150 zł, zależnie od wykonania.

Moim zdaniem najlepiej kupić sobie przewód elektryczny. Ma lepsze parametry audio, mniej podatny na przekłamania przy transmisji danych. No i jest tańszy. Jeśli zatem masz mozliwość podłączenia w ten sposób, to polecam, ale jesli nie, to kable optyczny też spełni Twe wymagania. Na pewno nie zauważysz różnicy w jakości sygnału przy standardowych urządzeniach Hi-fi.
Ponoc niektore sprzety (np. yamaha) chadza lepiej po optycznym (to akurat sprawdzalem) choc jestem zwolennikiem coaksiala
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Temat rzeka. Kabelki wcale nie kończą się na 100pln :)
Koaksjal jest bardziej podatny na zakłócenia elektromagnetyczne, optyczny ma większy jitter. W obu jest ciężko usłyszec różnice. Ale przewód niskiej jakości jest często powodem trzeszczenia tylnych kanałów w DTS.
 

Gielen

New member
Posiadam zestaw Kody i musze powiedzieć, że kabel optyczny w pełni mnie zadawala, dlatego też taki bym polecił, do dźwieku nie mam zastrzeżeń :)
 

murart

New member
optyk vs. coax

nie można zapominać, że coax mimo, że wygląda ja zwykły chinch to w przeciwieństwie zwykłego (audio) chinch'a, który ma 60 Ohm oporu liniowego, coax ma 75 Ohm i jest ekranowany współosiowo czyli koncentrycznie,stąd jego angielska nazwa coaxial. Parametr ten spełniają kable Video Chinch, chociaż lepsze są po prostu coax.-y. Ceny jakie ja widziałem od 10 do prawie 400 zł. tych najdroższych nie widziałem na własne oczy. Co do różnic. Są dwie szkoły. Jedna mówi, że optyk to cudo, w którym nic poza przecięciem lub złamaniem kabla nie może zakłócić sygnału, druga mówi, że optyk jest do d... bo za dużo ingerencji elektronicznej w sygnał. Najpierw elektryczny sygnał, potem zamiana na optyczny i znów optyczny na elektryczny. Ja prywatnie preferuję rozwiązania analogowe ew. coax. ale tylko wtedy kiedy źródło sygnału ma gorszy przetwornik C/A, niż amplituner. POZDRAWIAM
 

murart

New member
coax vs. optyk vel toslink

Używam coaxial'i Thomsona po ok. 70 zł. sztuka, do łącza komponent. POLECAM
Można kupić w Media Markt. Znakomita separacja. Oczywiście za te pieniądze.
Sprawdzę na paragonie, jak go znajdę oczywiście, jaki kabelki mają symbol i podam go jeśli ktoś byłby zainteresowany.
 
Ostatnia edycja:

Deimos

Banned
Ja od dobrych trzech lat używam coaxialnego Monster Cable z serii 1000 silver (kosztował ok.800pln 1 metrowy)
W międzyczasie zmieniałem sprzęt, ale ten przewód wciąż nie do zastąpienia.
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
Deimos napisał:
Ja od dobrych trzech lat używam coaxialnego Monster Cable z serii 1000 silver (kosztował ok.800pln 1 metrowy)
W międzyczasie zmieniałem sprzęt, ale ten przewód wciąż nie do zastąpienia.

Nie dziwię się. Kabla wartego tyle pieniędzy na pewno nikomu nie oddasz z wymienianym sprzętem. A satysfakcja gwarantowana.

Monster Cable = Monster Price ;)

ArtS :)
 

murart

New member
coax vs. optyk

PRAWDA.Wielkimi literami PRAWDA. Używam interkonekta Monitor Lemnos 0,7 m niebieskiego (beztlenowa miedź, monokryształ). Ktoś kiedyś napisał o tym kablu ,, wulkan dynamiki''. W 100% zgadzam się. Nic nie zastąpi porządnego kabla. Sprzęt wymieniam od kilku lat lat,metodą prób i błędów, czwarty wzmacniacz, trzeci odtwarzacz DVD, ale tego kabla nie sprzedam nikomu ze sprzętem, chyba, że wygram w totolotka, to sobie wymienię cały sprzęt i wogóle.....POZDRAWIAM
ps. Koledze z kablem Monstera wcale się nie dziwię, że jest do kabla "przywiązany", a kwota jaką wydał na kabel może niektórych śmieszyć, ale ja też wyznaję zasadę "tanie mięso, psy jedzą"
 
Ostatnia edycja:

parzyk75

New member
coaxial czy component

Mam podobny problem nie wiem co mam wybrać. Mam telewizor LG LCD 37 LB 1 R oraz kino domowe Yamaha RX-V459 i DVD-559S , telewizor posiada wejscie component dvd ma wyjscie component i coaxial oraz inne ale na tych chcialbym sie skupic amplituner posiada 3 wejscia component i jedno wyjscie oraz wspomniane coaxialne. Ponieważ jestem młodym użytkownikiem kina domowego nie do końca wiem czy dobrze wszystko podłączyłem osiągając najwyższe możliwości posiadanego przeze mnie sprzętu. Sprzęt mam podłączony następująco:Dvd z telewizorem jest połaczone componentem a amplituner z dvd coaxialnym i tu własnie rodzi sie pytanie, czy nie zyskał bym łącząc dvd z amplitunerem componentem i componentem amplituner z telewizorem proszę o pomoc. Dziękuję
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
do Parzyk75, kabel coaxial sluzy tylko i wylacznie do przesylania dzwieku, natomiast component tylko i wylacznie do przesylania obrazu.
 

parzyk75

New member
Question coaxial czy component

Drosophilia dzięki, mam jeszcze pytanie jesli Dvd podłącze componentem nie bezpośrednio do telewizora tak jak mam teraz, a do amplitunera a nastepnie amplituner do telewizora podłącze tez componentem czy zyskam na jakości obrazu czy lepiej nie zmieniać oczywiscie dzwiek bedzie przesyłany coaxialem.
 

parzyk75

New member
Question coaxial czy component

Sygnał video idzie bezposrednio z dvd do telewizora kablem component, audio idzie z dvd do amplitunera coaxialem, moje pytanie brzmi czy jesli posiadam w amplitunerze 3 wejscia i 1 wyjscie component moge podlaczyc dvd do amplitunera i sygnal video za pomoca componenta przekazac na telewizor czy poprawi to jakosc obrazu niz podlaczenie bezposrednio dvd z tv.
 

kowal

New member
Na pewno sie nie poprawi, a czasem może się nawet pogorszyć. Wprowadzasz do toru sygnału dodatkowe połączenie ( Amp -TV ) i układy przełączające w Amplitunerze.
Zaleta jest taka, że Amplituner może wówczas służyć jako przełącznik 3 źródeł sygnału component ( np. DVD, TV sat, ... ) bo w TV zazwyczaj jest tylko jeden komplet wejść component i jak masz więcej niż jedno urządzenie to pojawia się problem z połączeniem do TV...

Jeśli po componencie używasz tylko DVD to ja zostawiłbym tak jak jest...
 

murart

New member
obraz do wzmaka

Polemizowałbym z kolęgą. Taki przykład: bierzesz cienki odtwarzacz DVD np. jakąś Mantę albo takie tam coś... podpinasz komponentem do wysokiej klasy amplitunera z upscalerem, który przekonwertuje sygnał komponent na HDMI upscalując obraz z 586 linii Pal na 1080i. Da się. To naprawdę działa. Tylko po groma komuś z takim wzmakiem cienki odtwarzacz DVD....
POZDRAWIAM.
 

ArtS007

New member
Bez reklam
Jak zwykle zapomina się przy tym, że odtwarzacz dekoduje MPEG2, następnie obrabia go cyfrowo (tanie parawdopodobnie tego nie robią) i dopiero wysyłają cyfrowo na wyjście. Stąd właśnie różnica. Amplituner jedynie podniesie rozdzielczość, nic więcej.

ArtS :)
 
Do góry