Co znaczy dobra kalibracja ?

z3

New member
Bez reklam
Oj chyba coś znów nie tak. Norma ISO, którą podałeś, odnosi się do typów matryc i tzw złych pixeli. Rozumiem, że wg Ciebie tryb dynamiczny wystarczy i nie ma po co go zmieniać (w większości tv ustawiony jest jako domyślny) i jest to poprawnie ustawiony telewizor (bo fabryka ustawiła go do jej normy)?
 

fula

New member
Oj chyba coś znów nie tak. Norma ISO, którą podałeś, odnosi się do typów matryc i tzw złych pixeli. Rozumiem, że wg Ciebie tryb dynamiczny wystarczy i nie ma po co go zmieniać (w większości tv ustawiony jest jako domyślny) i jest to poprawnie ustawiony telewizor (bo fabryka ustawiła go do jej normy)?

Doczytaj dokładnie czego dotyczy ta norma, zanim coś napiszesz.

Masz racje ustawienia kolorów są dokonywane i sprawdzane w trybie dynamicznym, który tak bardzo lubimy.

Ciekawi mnie jak Wy interpretujecie pojęcie "kalibracja obrazu", dla mnie każdy nowy odbiornik jest poddawany ustawieniom w fabryce. A wołanie obcą osobę, żeby ustawiła mi (np. zieleń dla mnie odpowiednią) telewizor, wywalanie kasy w błoto.
Jak wcześniej pisałem, podświetlanie i tak nie jest w zakresie całego światła białego, a poszczególne kolory zależą od filtra i tegoż podświetlenia. Dlatego każda partia, wersja, każdego producenta matryc ma inne ustawienia.
O tych parametrach dla poszczególnych kolorów wie tylko producent matryc (jakie komponenty zastosował), przy składaniu odbiorników kalibruje się kolorymetry na linii do tych parametrów.
Kolorymetrów jest pięć, na każdy róg odbiornika i środek, z nich jest wyciągana średnia wartości koloru i odpowiednio regulowany odbiornik, wszystko to odbywa się automatycznie dla każdego koloru. Ustawienie te są zapisane hexadecymalnie w meni serwisowym, radzę nie grzebać tam.
Oczywiście odbiornik musi przejść wcześniej przed kalibracją tzw. "wygrzewkę".

Więc co tu jeszcze chcecie kalibrować?

Jako ciekawostkę podam, że w polskich zakładach LG poddawane jest kontroli kalibracji kolorów 5% odbiorników na linii produkcyjnej i 5% poza linią (na szczegułówce).
Wystarczy jeden felerny odbiornik by cały lot (partia, około 1400 sztuk) został zawrócony z magazynu do poprawki.
 
Ostatnia edycja:

z3

New member
Bez reklam
Wg Ciebie jak telewizor ma co najmniej kilka trybów wbudowanych i wszystkie poprawnie wyświetlają kolory? A sami producenci dając możliwość zaawansowanej kalibracji ISF chcą w ten sposób podważyć wartość swoich własnych produktów i dzieła swoich inżynierów?

Chętnie się dowiem skąd więc wszelkie różnice pomiędzy wyświetlaczami i czemu, po jak twierdzisz zbędnej kalibracji przez "pana Mietka", potrafią wyświetlić obraz o zbliżonej charakterystyce. A no i nie wiem po co kalibrować monitory, drukarki i inne urządzenia które mają styczność z kolorami...

Nie mam zamiaru nikogo nawet namawiać na kalibrację, jak ktoś nie widzi różnicy to jak najbardziej niech ogląda tv na trybie dynamicznym z resztą ustawień prosto z opakowania.
 

fula

New member
Osobiście nie cierpię trybu dynamicznego i ustawiam parametry obrazu do własnych upodobań dla danego materiału, nawet pora dnia ma wpływ jak ustawię sobie np. podświetlenie.

Różnice między wyświetlaczami wynikają z ich budowy i użytych komponentów jak napisałem wcześniej.

Inną sprawą jest też, że każdy producent sprzętu audio- wideo używa innych wzorców, norm dla kolorów. Urządzenia takie jak generatory obrazu (wykorzystuje się do regulacji i kontroli TV) są kalibrowane tylko dla wzorca danego producenta sprzętu audio-wideo. Jak kupujemy Tv LG, to "skazujemy się" na cały osprzęt, najlepiej.


Z ciekawości zapytam, ile "pan Mietek" bierze za kalibracje obrazu i jakich technik używa?

Znalazłem sam :)
"Koszt

300zł pełna kalibracja

150zł optymalizacja ustawień, gdy nie ma możliwości kalibracji

100zł za korektę ustawień

Uwaga promocja !!!

oferujemy zniżki na kalibrację drugiegi i kolejnego odbiornika podczas jednej wizyty


Przebieg naszej usługi to trzy etapy
W pierwszym dokonujemy analizy obrazu na ustawieniach użytkownika, sprawdzamy czy system kina domowego podłączony jest w optymalny sposób, a także udzielamy użytkownikowi wskazówek w zakresie podłączania kolejnych urządzeń Audio-Video


W drugim etapie kalibrujemy wyświetlacz, to najbardziej czasochłonny proces. - i tajemniczy


Po kalibracji przyglądamy się rezultatom, prezentujemy wykresy i obraz na telewizorze, upewniamy się że wszystko poszło zgodnie z planem i klient jest zadowolony. Generujemy wtedy raport pozwalający wprowadzić ustawienia kalibracyjne własnoręcznie w przypadku nieumyślnego skasowania


Dodatkowe usługi:


  • Kalibracja drugiego profilu na tym samym telewizorze (wytrawny kinoman może chcieć mieć skalibrowane inne ustawienia dla dnia i nocy).
    Za dopłatą: 100zł
  • Kalibracja dodatkowego gniazda (możemy skalibrować każde złącze za wyjątkiem antenowego).
    UWAGA nie ma potrzeby kalibracji każdego ze złącz HDMI, ustawienia są kopiowane między nimi
    Każde kolejne, inne: 100zł "


Cudaki :)
 
Ostatnia edycja:
Do góry