Co znaczy dobra kalibracja ?

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Co znaczy kalibracja ? Coraz więcej osób docenia kalibracje w swoim telewizorze, ciesząc się nową jakością obrazu.

eye1_sc.jpg

Obraz po lewej jest poprawny. Obraz po prawej stronie to obraz z ustawień fabrycznych .
Zauważ ile brakuje szczegółów (chmury, budynek). (Credit: Geoffrey Morrison dla oryginalnego obrazu i modyfikacji)

W idealnym świecie każdy będzie mieć możliwość kalibracji z poziomu telewizora. Obecnie już tak jest i nazywa się to regulacja menu, ale jest to uciążliwe i wymaga sporych umiejętności.

eye2_sc.jpg

Obraz na górze jest poprawny. Obraz na dole jest zbyt ciemny i wymaga regulacji jasności. Zauważ braki szczegółów na kamieniach. (Credit: Geoffrey Morrison dla oryginalnego obrazu i modyfikacji)

Nie mają wątpliwości że kontrola koloru to najtrudniejsza kontrola dla gałki ocznej. To rzadko będzie wyglądać absolutnie poprawne, a co gorsza może to wyglądać OK na jakiejś treści, a nie na innych. Będziesz spędzać więcej czasu na tym ustawieniu niż na wszystkich innych razem wziętych.

Najbliższe prawdzie jest zawsze ustawienie na trybie Film.

eye3_sc.jpg

Obraz na górze jest poprawny. Obraz na dole jest wyostrzony , chociaż wiele osób może preferować takie ustawienie. Wystaw głowę przez okno i sprawdź na własne oczy.
(Credit: Geoffrey Morrison dla oryginalnego obrazu i modyfikacji)

Prezentujemy tylko trzy elementy skalibrowanego telewizora.
A w nowoczesnych modelach jest ich obecnie kilkadziesiąt .

photo_iPad_before_after.gif



asia cnet
 
Ostatnia edycja:

aldi18

New member
Dajcie mi kogoś kto dobrze skalibruje TV i znajduje się gdzieś w pobliżu Zamościa to mu zapłace, zauważmy, że takie możliwości są tylko w większych miastach np w południowo- wschodniej Polsce takie słowo jak kalibracja nie istnieje. Nawet w sklepach typu nie dla idiotów i innych kiedy pytam o kalibracje widzę jak jeden z drugim panem przewracają oczami by znaleźć to słowo w słowniku. Sprowadzenie kogoś np z Warszawy to koszt porównywalny z tym jakbym sobie kupił wyższy model TV, więc nie oszukujmy się, że dlatego to tak trudny temat w Polsce. Pozdrawiam
 

MaciekMR

New member
Dajcie mi kogoś kto dobrze skalibruje TV i znajduje się gdzieś w pobliżu Zamościa to mu zapłace, zauważmy, że takie możliwości są tylko w większych miastach np w południowo- wschodniej Polsce takie słowo jak kalibracja nie istnieje. Nawet w sklepach typu nie dla idiotów i innych kiedy pytam o kalibracje widzę jak jeden z drugim panem przewracają oczami by znaleźć to słowo w słowniku. Sprowadzenie kogoś np z Warszawy to koszt porównywalny z tym jakbym sobie kupił wyższy model TV, więc nie oszukujmy się, że dlatego to tak trudny temat w Polsce. Pozdrawiam

A macie namiary na kogoś z W-wy? Ile mniej więcej kosztuje kalibracja plazmy 50"?

Pozdr.
MR
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Jaja sobie robicie? Chcecie komus placic za pol godziny zabawy? Tyle jest materialow do kalibracji w sieci i plyt kalibracyjnych...
 

fula

New member
Z tą kalibracją "pic na wodę fotomontaż".
Kalibracji każdy może, nawet powinien dokonywać, zależnie od źródła i parametrów obrazu.
Co dobre przy oglądaniu sportu nie musi się sprawdzać w materiałach dokumentalnych, przyrodniczych itp.
Kalibracja odbiornika jest dokonywana w fabryce i to nie od widzi mi się, tylko według norm dla parametrów obrazów kontrolnych.
Innym problemem jest, że te parametry muszą być zgodne z innymi urządzeniami nadającymi sygnał wideo, oraz parametry zapisanego i nagranego materiału.

Każdy z nas też inaczej odbiera barwy i reaguje na nie (fizyka szkoły podstawowej).

Istnieją sytuacje rozkalibrowania się telewizora z wiekiem lub przez niewłaściwe użytkowanie (np. zmiany w meni serwisowym) połączone z utratą ustawień fabrycznych, wtedy powinno się dokonać kalibracji takiego odbiornika.
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
photo_iPad_before_after.gif


Obecnie kalibracja jest nie tylko wskazana ale konieczna , wystarczy przeczytać dowolne testy na dowolnym portalu na świecie.
http://www.hdtv.com.pl/forum/inne/6...arto-kalibrowac-telewizor-wygraj-nagrody.html
Tu jest wynik. Zresztą 99% uczestników ankiety też to potwierdziło.
Komu się podoba ustawienie - jego sprawa.
Ale proszę nie robić z tych co widzą i głosowali że widzą ,że mają ciemnotę "kalibracyjną"
Ba ja też widzę różnicę i odbieram wiele podziękowań od tych którzy nie mieli kalibracji a teraz mają i są super zadowoleni.

Ja też mam skalibrowany telewizor i jestem bardzo zadowolony !!!
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Kalibracji każdy może, nawet powinien dokonywać, zależnie od źródła i parametrów obrazu.
Co dobre przy oglądaniu sportu nie musi się sprawdzać w materiałach dokumentalnych, przyrodniczych itp.

Zgoda, oczywiście

utratą ustawień fabrycznych, wtedy powinno się dokonać kalibracji takiego odbiornika.

Nieprawda, ustawienia fabryczne z reguly daleko odbiegają od naturalnego obrazu, chyba, ze ktos lubi nienaturalne barwy, często zielone brązy, pomarańczowe twarze, wypalone biele, brak szczegółów czerniach, przekontrastowane i przeostrzone obrazy to jaknajbardziej :)

Co do materiałow kalibracyjnych to na prawdę trzeba tylko ruszyc myszką u dr Google i sprzędzić tam dłużej niż 5 sekund, to tylko kilka:

http://www.cinematic.pl/wiedza/interpretacja_wykresow.html
http://reviews.cnet.com/how-we-test/lcd-monitors/
http://www.homecinema-fr.com/colorimetre/release/Setup_v2_0_0.exe
http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=983943
http://www.videoessentials.com/DVE_HDBasics.php
Burosch

Najlepiej pościągać materiały wypalic na plyte, pendrive, zakup plyty jest o tyle fajny, że dostajemy filtry do ustawień kolorów. Kto bardziej ambitny moze sie zaopatrzyć w kolorymetr i soft, ale to juz wydatek. Owszem, nie spodziewajmy się cudów, wiekszosc mysli, ze po kalibracji jest gorszy obraz, mniej kolorowy, spokojniejszy, ale on jest po prostu bardziej naturalny. Na pewno pic na wodę to to nie jest.

Kiki podał dobre przykłady poprawnie skalibrowanych obrazów.
 
Ostatnia edycja:

fula

New member
photo_iPad_before_after.gif


Obecnie kalibracja jest nie tylko wskazana ale konieczna , wystarczy przeczytać dowolne testy na dowolnym portalu na świecie.
http://www.hdtv.com.pl/forum/inne/6...arto-kalibrowac-telewizor-wygraj-nagrody.html
Tu jest wynik. Zresztą 99% uczestników ankiety też to potwierdziło.
Komu się podoba ustawienie - jego sprawa.
Ale proszę nie robić z tych co widzą i głosowali że widzą ,że mają ciemnotę "kalibracyjną"
Ba ja też widzę różnicę i odbieram wiele podziękowań od tych którzy nie mieli kalibracji a teraz mają i są super zadowoleni.

Ja też mam skalibrowany telewizor i jestem bardzo zadowolony !!!

Ja też kalibruje telewizor do aktualnych upodobań zależnie od oglądanego materiału (codziennie coś zmieniam w obrazie).
 

z3

New member
Bez reklam
co niektórzy chyba nie wiedzą co oznacza kalibracja - czyli wzorcowanie! Jak można wzorcować do własnych upodobań??? Toć to bzdura ;]

Kalibracja jest nie dla każdego, niestety większość konsumentów lubi jak na ekranie przelewają się nieistniejące kolory a gałki wysuszają się od zbyt jasnego obrazu.
 

fula

New member
Zgoda, oczywiście



Nieprawda, ustawienia fabryczne z reguly daleko odbiegają od naturalnego obrazu, chyba, ze ktos lubi nienaturalne barwy, często zielone brązy, pomarańczowe twarze, wypalone biele, brak szczegółów czerniach, przekontrastowane i przeostrzone obrazy to jaknajbardziej :)

Co do materiałow kalibracyjnych to na prawdę trzeba tylko ruszyc myszką u dr Google i sprzędzić tam dłużej niż 5 sekund, to tylko kilka:

Jak interpretowa wykresy graficzne w testach sprztu video
How we test: LCD monitors - CNET Reviews
http://www.homecinema-fr.com/colorimetre/release/Setup_v2_0_0.exe
ColorHCFR v2.0 Available... - AVS Forum
Joe Kane Productions
Burosch

Najlepiej pościągać materiały wypalic na plyte, pendrive, zakup plyty jest o tyle fajny, że dostajemy filtry do ustawień kolorów. Kto bardziej ambitny moze sie zaopatrzyć w kolorymetr i soft, ale to juz wydatek. Owszem, nie spodziewajmy się cudów, wiekszosc mysli, ze po kalibracji jest gorszy obraz, mniej kolorowy, spokojniejszy, ale on jest po prostu bardziej naturalny. Na pewno pic na wodę to to nie jest.

Kiki podał dobre przykłady poprawnie skalibrowanych obrazów.

A kiedy uzyskałeś naturalny obraz na telewizorze?
To wszystko jest próba odwzorowania natury. To tak jakbyś wynalazł żarówkę świecącą w pełnym paśmie światła białego, Nobla masz w kieszeni :)
Kiki podał statyczne obrazy, co w jednym ujęci zachwyca w drugim jest za dużo czerwieni, przesycenie koloru, nienaturalne.
To jest moja opinia i więcej nie będę się wypowiadał w tym temacie, jeden woli więcej zieleni, błękitu czerwieni a inny ostrości, wszystko to jest tylko odwzorowanie lepsze lub gorsze natury.
 

fula

New member
co niektórzy chyba nie wiedzą co oznacza kalibracja - czyli wzorcowanie! Jak można wzorcować do własnych upodobań??? Toć to bzdura ;]

Kalibracja jest nie dla każdego, niestety większość konsumentów lubi jak na ekranie przelewają się nieistniejące kolory a gałki wysuszają się od zbyt jasnego obrazu.


Wzorcowanie jak to nazwałeś jest na etapie regulacji telewizora w zakładzie produkcyjnym, są przepisane ustawienia odpowiednim kolorom bez możliwości zmiany z poziomu użytkownika.
 

z3

New member
Bez reklam
fula z całym szacunkiem, widziałeś kiedyś zakładkę ustawienia zaawansowane w telewizorze? Poza tym to że kiedyś nie było na wierzchu pewnych ustawień nie znaczy że nie można było ich zmienić, przestań siać bzdury.
 

fula

New member
fula z całym szacunkiem, widziałeś kiedyś zakładkę ustawienia zaawansowane w telewizorze? Poza tym to że kiedyś nie było na wierzchu pewnych ustawień nie znaczy że nie można było ich zmienić, przestań siać bzdury.

Z szacunkiem jest to dostęp do ustawień z poziomu użytkownika.
Mam wrażenie, że wiele osób nie ma pojęcia o tym, że każdy nowy telewizor wypuszczony z fabryki jest skalibrowany do kolorów wzorcowych (ISO 13406-2), bez możliwości ich zmian. Każde inne ustawienie jest rozbieżne z normą, co nie znaczy, że indywidualnie może być lepsze dla odbiorcy. Do tego celu można używać zakładkę z ustawieniami zaawansowanymi.

http://pl.wikibooks.org/wiki/Fotografia/Kalibracja_monitora_i_drukarki
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Widocznie rozmawiamy o dwóch różnych telewizorach.
Jeszcze nie widziałem nigdy telewizora fabrycznie ustawionego który nie wymagał by kalibracji. Najbliżej wzorca był Pioneer, pozostałe daleko poza skalą.
 
Do góry