Co wybrać do kalibrowania TX-50ST50

DoDe

New member
Witam wszystkich,

przeglądałem te forum ale jakoś nie znalazłem odpowiedzi na pytanie dotyczące kalibracji.

Otóż chciałbym skalibrować swoją plazmę Panasonic TX-50ST50 i nie wiem jakie jest najbardziej optymalne rozwiązanie.

Chodzi o to czy dla zwykłego amatora wystarczy wykorzystać płyty DVD typu Avia lub Digital Video Essentials lub Spears & Munsil.

Wiem że istnieją firmy profesjonalne które zajmują się takimi rzeczami ale dla początkującego chciałbym wiedzieć czy nie zacząć lepiej od takich programów.

Z góry dziękuje.
 

Kadajo

New member
Bez reklam
Do podstawowej, szybkiej kalibracji wystarcza ci twoje własne oczy i płyty DVD które wymieniłeś lub AVS HD 709 - Blu-ray & MP4 Calibration, jeśli chciałbyś skalibrować TV profesjonalnie to potrzebny jest do tego odpowiedni sprzęt (Spektrofotometr, Kolorymetr) oraz odpowiednie oprogramowanie do PC.
 

DoDe

New member
Bardzo dziękuje za szybką odpowiedź i czy w przypadku korzystania z profesjonalnego sprzętu, różnica będzie bardzo ogromna?
 

Kadajo

New member
Bez reklam
To zależy od TV i tego jak dobrze jest skalibrowany przez producenta, różnice w kolorach mogą być znaczne ale mogą tez być tylko subtelne. Wiec tak naprawdę wszystko zależy od tego czy będziesz zadowolony z obrazu po własnej, podstawowej kalibracji.

Sprzęt do kalibracji to spory wydatek, wiec jeśli zdecydował byś się na ten krok to proszę poszukać profesjonalnej firmy która się taka kalibracja zajmuje (i uważać na oszustów), ceny oscylują w granicach 200-400 zł ale na pewno wychodzi taniej niż kupienie własnego sprzętu.

Pozdrawiam
 

DoDe

New member
Spróbuje te ustawienia również.

Zanosi się inne pytanie po czytaniu wypowiedzi ludzi z powyższego linka.

Czy jest konieczny proces "aging" w tym telewizorze?
W LCD-kach było to robione fabrycznie przez 72h (w LG-Philips) ale czy w plazmach nie robią tego również fabrycznie?
 

robertos80

New member
Spróbuje te ustawienia również.

Zanosi się inne pytanie po czytaniu wypowiedzi ludzi z powyższego linka.

Czy jest konieczny proces "aging" w tym telewizorze?
W LCD-kach było to robione fabrycznie przez 72h (w LG-Philips) ale czy w plazmach nie robią tego również fabrycznie?

chodzi o to, że plazmę należy kalibrować dopiero po przepracowanie pewnej liczby godzin. Niektorzy piszą, że ok 500, inni że 300. Bo jeśli zrobisz kalibrację na nowym modelu to może się okazać, że po tych paruset godzinach obraz ulegnie zmianie(poprawie) i trzeba powtórzyć kalibrację.
 

munk

New member
Moim zdaniem warto spróbować skalibrować samemu. Przykładowo bardzo dobre czujniki można już kupić za około 500zł. oprogramowanie HCFR jest darmowe, a obraz płyty z potrzebnymi planszami można ściągnąć z internetu. Są nawet szczegółowe instrukcje, jak się to robi.

Ja sam zamierzam namówić kumpla, żeby wspólnie zakupić taki sensor. Wyjdzie nam wtedy koszt skalibrowania dwóch telewizorów i dwóch monitorów po 250zł. na osobę. Czyli to ogromna korzyść w porównaniu do zamawiania kalibracji. Gdy ktoś ma kilku kumpli, którzy by byli zainteresowani, to już naprawdę taniocha. 5 osób wychodzi około stówa na głowę, to już naprawdę coś. I tylko jedna osoba musi być biegła w te klocki.
 
Do góry