co w zamian za WiFi WIS09ABGN

4tery

New member
Dzięki za cenne uwagi, tak myślałem że muszę podać scieżke do rozpakowania tego drivera tylko nie znam komend w linuxie. Spróbuje jutro bo dziś chyba nie dam rady.
Jeszcze raz dzięki, Pozdrawiam.
 

nikk

New member
Dzięki za cenne uwagi, tak myślałem że muszę podać scieżke do rozpakowania tego drivera tylko nie znam komend w linuxie. Spróbuje jutro bo dziś chyba nie dam rady.
Jeszcze raz dzięki, Pozdrawiam.

Myślę, że znacznie łatwiej będzie Tobie posłuchać BlockBustera i darować sobie Ubuntu, i zrobić to na puppy 4.3, na którym być może uda się zrobić wszystko wpisując jedynie te 3 linijki w terminalu:

ifconfig ra0 up
iwpriv ra0 e2p 208=04E8
iwpriv ra0 e2p 20A=2018

Ludzie co wy z tym Ubuntu? Dajcie starego puppy linux 4.3 pod virtual box, potem od reazu ifconfig ra0 up, potem dajecie od razu iwpriv ra0 e2p ......
I musi działać byle tylko przechwycić kartę w virtualbox i potem zrobić reboot puppy linux. W tej wersji są od razu zainstaowane drivery z e2p.

W archiwum preinstalowana wirtualna maszyna. Pobrać potem wypakować. Zainstalować virtualbox.org, uruchomić maszynę i lecicie ..... Tylko nie zapomnieć kliknąć na ikonce usb na dole ekranu i przechwycić Ralink 802.11n czy coś podobnego.

Jeśli nie chcesz robić tego na wirtualnej maszynie a koniecznie z bootowalnego USB, to najłatwiej przygotować sobie puppy 4.3 na USB np. tym programem: Universal USB Installer [pierwszy wynik w google, nie mogę wklejać linków :S].
 
Ostatnia edycja:

zniwna

New member
pkt 8b

witam, kolego nikk wg punktu 8b poradnika trzeba w pliku usb_main_dev.c dodać kod, w ściągniętych driverach w tym pliku ten kod już jest, o co chodzi??? pzdr
 

zniwna

New member
co dalej

witam, na wstępie dzięki za info, teraz jestem w pkt. 9 po pierwszej komendzie OK, po drugiej pytanie dotyczące wolnego miejsca daję TAK i długie ściąganie pakietów, a na koniec info że brak miejsca (dodam że ubuntu na kości 2GB odpalane w trybie próbuj), co robię nie tak?? pzdr

witam ponownie, pkt 9 przeszedłem, ale mam kłopot w pkt 10, poniżej zrzut z terminala, kończy się błędem??
krzysztof@krzysztof-System-Product-Name:~$ cd DRIVER_ROOT
krzysztof@krzysztof-System-Product-Name:~/DRIVER_ROOT$ sudo make
[sudo] password for krzysztof:
make -C tools
make[1]: Wejście do katalogu `/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/tools'
gcc -g bin2h.c -o bin2h
make[1]: Opuszczenie katalogu `/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/tools'
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/tools/bin2h
cp -f os/linux/Makefile.6 /home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/Makefile
make -C /lib/modules/3.2.0-29-generic-pae/build SUBDIRS=/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux modules
make[1]: Wejście do katalogu `/usr/src/linux-headers-3.2.0-29-generic-pae'
CC [M] /home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.o
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c: In function ‘RTMPAllocUsbBulkBufStruct’:
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:52:2: error: implicit declaration of function ‘usb_buffer_alloc’ [-Werror=implicit-function-declaration]
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:52:13: warning: assignment makes pointer from integer without a cast [enabled by default]
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c: In function ‘RTMPFreeUsbBulkBufStruct’:
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:78:3: error: implicit declaration of function ‘usb_buffer_free’ [-Werror=implicit-function-declaration]
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c: In function ‘RTMPFreeTxRxRingMemory’:
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:234:9: warning: passing argument 3 of ‘RTMPFreeUsbBulkBufStruct’ from incompatible pointer type [enabled by default]
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:62:20: note: expected ‘UCHAR **’ but argument is of type ‘struct __TX_BUFFER **’
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:241:9: warning: passing argument 3 of ‘RTMPFreeUsbBulkBufStruct’ from incompatible pointer type [enabled by default]
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:62:20: note: expected ‘UCHAR **’ but argument is of type ‘struct __TX_BUFFER **’
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:278:11: warning: passing argument 3 of ‘RTMPFreeUsbBulkBufStruct’ from incompatible pointer type [enabled by default]
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:62:20: note: expected ‘UCHAR **’ but argument is of type ‘struct __HTTX_BUFFER **’
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c: In function ‘NICInitTransmit’:
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:507:12: warning: passing argument 3 of ‘RTMPFreeUsbBulkBufStruct’ from incompatible pointer type [enabled by default]
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:62:20: note: expected ‘UCHAR **’ but argument is of type ‘struct __TX_BUFFER **’
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c: In function ‘RTMPAllocTxRxRingMemory’:
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:566:13: warning: passing argument 3 of ‘RTMPAllocUsbBulkBufStruct’ from incompatible pointer type [enabled by default]
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:34:20: note: expected ‘VOID **’ but argument is of type ‘struct __HTTX_BUFFER **’
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:596:12: warning: passing argument 3 of ‘RTMPAllocUsbBulkBufStruct’ from incompatible pointer type [enabled by default]
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:34:20: note: expected ‘VOID **’ but argument is of type ‘struct __TX_BUFFER **’
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:610:12: warning: passing argument 3 of ‘RTMPAllocUsbBulkBufStruct’ from incompatible pointer type [enabled by default]
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:34:20: note: expected ‘VOID **’ but argument is of type ‘struct __TX_BUFFER **’
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:628:13: warning: passing argument 3 of ‘RTMPAllocUsbBulkBufStruct’ from incompatible pointer type [enabled by default]
/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.c:34:20: note: expected ‘VOID **’ but argument is of type ‘UCHAR **’
cc1: some warnings being treated as errors
make[2]: *** [/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux/../../common/cmm_mac_usb.o] Błąd 1
make[1]: *** [_module_/home/krzysztof/DRIVER_ROOT/os/linux] Błąd 2
make[1]: Opuszczenie katalogu `/usr/src/linux-headers-3.2.0-29-generic-pae'
make: *** [LINUX] Błąd 2
krzysztof@krzysztof-System-Product-Name:~/DRIVER_ROOT$

w którym momencie adapter ma być w PC, jak na razie wszystko robiłem na sucho, bo nie mam go jeszcze, pzdr
 
Ostatnia edycja:

zniwna

New member
witam, mój poprzedni post nieaktualny, zadam ostatnie pytanie, może się ktoś zlituje zamiast chomikować swoje doświadczenia, w pkt 11 poradnika pojawia się nagle plik rt3070sta.ko czy to błąd ma bycrt2870sta.ko???? pzdr
 

nikk

New member
witam, mój poprzedni post nieaktualny, zadam ostatnie pytanie, może się ktoś zlituje zamiast chomikować swoje doświadczenia, w pkt 11 poradnika pojawia się nagle plik rt3070sta.ko czy to błąd ma bycrt2870sta.ko???? pzdr

Tak, tego pliku nawet nie będzie na dysku, więc chodzi raczej o 2870sta.ko.

A tak w ogóle, to nie prościej sprawdzić to samemu metodą prób i błędów zamiast żalić się tu na forum...? iwpriv ra0 e2p nie będzie przecież działać jeśli nie załadujesz drivera, więc będziesz wiedzieć czy robisz coś dobrze czy źle...

Co do błędów, o których pisałeś - w tutorialu jest napisane:
Note: You may see a LOTs of warnings during the compilation, and this is *normal* so don't panic.
Tak więc może to nic strasznego.

Co do pytania dotyczącego momentu kiedy włożyc dongla: wydaje mi się, że możesz równie dobrze zrobić to tuż przed samym e2p, pod warunkiem że zaraz potem dla pewności wpiszesz to:
sudo rmmod rt2870sta
sudo rmmod rt2800usb
sudo rmmod rt2x00usb
sudo rmmod rt2800lib
sudo rmmod rt2x00lib
sudo rmmod [all other ralinktech modules]

Co do braku miejsca na dysku: pisałem wcześniej, że radzę robić to na flashu większym niż 2GB w przypadku Ubuntu, bo po komendach z tutoriala zacznie on pobierać pakiety openoffice'a. Ja je zwyczajnie usunąłem potem ręcznie i zwolniłem miejsce.
 
Ostatnia edycja:

zniwna

New member
na wstępie dziękuję, nie wiem na ile mi to pomoże, ale dziękuję, nie mogę nie dodać parę słów komentarza, piszesz "więc chodzi raczej" "A tak w ogóle, to nie prościej sprawdzić to samemu metodą prób i błędów zamiast żalić się tu na forum...? iwpriv ra0 e2p nie będzie przecież działać jeśli nie załadujesz drivera, więc będziesz wiedzieć czy robisz coś dobrze czy źle..." "Tak więc może to nic strasznego." z postów wynika, że zrobiłeś swój adapter, jeśli tak to skąd ten uszczypliwy ton, ideą forum jest chyba pomaganie, dla mnie te wszystkie komendy są z księżyca, przepisuję jak małpa i nie rozumiem, tak ciężko pomóc i napisać parę linijek jak to zrobić??? pozdrawiam
 

nikk

New member
na wstępie dziękuję, nie wiem na ile mi to pomoże, ale dziękuję, nie mogę nie dodać parę słów komentarza, piszesz "więc chodzi raczej" "A tak w ogóle, to nie prościej sprawdzić to samemu metodą prób i błędów zamiast żalić się tu na forum...? iwpriv ra0 e2p nie będzie przecież działać jeśli nie załadujesz drivera, więc będziesz wiedzieć czy robisz coś dobrze czy źle..." "Tak więc może to nic strasznego." z postów wynika, że zrobiłeś swój adapter, jeśli tak to skąd ten uszczypliwy ton, ideą forum jest chyba pomaganie, dla mnie te wszystkie komendy są z księżyca, przepisuję jak małpa i nie rozumiem, tak ciężko pomóc i napisać parę linijek jak to zrobić??? pozdrawiam

To nie uszczypliwy ton. Sam przed tym przerobieniem dwa140 nie miałem nigdy do czynienia z linuxem. Piszę "raczej" i "może" bo nie jestem pewien i nie chcę brać odpowiedzialności za błędy jakie możesz popełnić.

Proponuje zadawać dalsze pytania kiedy będziesz już mieć dongla w ręku, bo robienie tego "na sucho" to strata czasu.
 

BlockBuster

New member
blockBuster ja mam pierwszy raz do czynienia z linuxem, dziś spróbuje twoim sposobem tylko nie rozumię o co chodzi z tym przechwycić kartę w virtualbox i zrobić reboot puppy linux.
Mógłbyś to opisać bardziej szczegółowo, bo znowu spędze pół dnia spędze przy kompie.

Chodzi o to aby karta podpieta do USB nie byla widoczna w windows tylko zeby pracowala w obrębie wirtualnej maszyny. Jedyny co musisz zrobić to kliknac po uruchomienu VBox u góry urządzienia/urządzenia USB/Ralink 802.11n
puppy1i.jpg

Od tej chwili karta nie jest widoczna pod windows tylko w puppy linux. Restart maszyny nie jest konieczny (wlasnie sprawdzam na DWA-140 B1).
Potem wchodzisz na konsole i podnosisz interfejs ra0 (ifconfig ra0 up). Kursor na zrzucie nizej pokazuje gdzie klinkac zeby otworzyc konsole.
puppy2q.jpg

Wybaczcie ale prościej się nie da. Jak ktoś sobie z tym sposobem nie poradzi to .... lepiej kupić oryginał i dać sobie spokój z tak zaawansowaną technologią jak komputer.
 

zniwna

New member
witam, generalnie nie chodzi o to żeby się poddać, zaawansowana technologia, być może, a może inni są mniej biegli w obsłudze komputera, osobiście robię to po to żeby się sprawdzić, sieć mam zrobioną od zakupu TV przez AP (ok. 70PLN), tacy jak ja po 40-stce widać są sprawni inaczej, mimo wszystko dzięki,
P.S. zrobiłem, działa, wieczorem napiszę jak dla innych sprawnych inaczej, bo jest parę kruczków w poradnikach na stronie
 

zniwna

New member
Poradnik dla zielonych i sprawnych inaczej jak ja

PORADNIK DLA ZIELONYCH I SPRAWNYCH INACZEJ JAK JA

korzystałem z postów w temacie wielu użytkowników, na co mam nadzieję wyrażają zgodę, za co z góry dziękuję, opis punktów wg mojej wiedzy być może coś źle opisałem, bo Linux to dla mnie czarna magia, UWAGA: każdy z użytkowników wprowadza zmiany na własną odpowiedzialność!!!!! zgodnie z opisem na SAMYGO podczas podmiany uszkodzono jeden z adapterów!!!! podmiana DWA-140 rev. B1 z dostępnych na allegro, TV UE40D5500

1. Pobrać ze strony www.linuxliveusb.com/en/download instalator linux live usb
step1 wybieram pendrive
step2 wybrałem ubuntu 12.04 precise pangolin (unity/genome) i kliknołem pobierz automatycznie ok. 700 MB
step3 ustawilem 300MB
step4 nic nie zmieniałem
ste5 klikamy w piorun i zaczyna sie tworzenie pendriva z ubuntu
Po wszystkim restart kompa i odpala sie ubuntu (w biosie musi być ustawione first boot device - usb)
wyciągnąłem z piwnicy stary dysk i zainstalowałem na dysku zamiast korzystać z wersji próbnej

2. ściągnąć drivery z tego linku to ważne bo inne nie działały mi poprawnie
Download SamyGO from SourceForge.net

3.rozpakować, stworzyć katalog (u mnie D) i tam je skopiować

4. dalej zgodnie z instrukcją:
# Support ATE function
HAS_ATE=y
# Support Wpa_Supplicant
HAS_WPA_SUPPLICANT=y
# Support Native WpaSupplicant for Network Maganger
HAS_NATIVE_WPA_SUPPLICANT_SUPPORT=y

5. punkt poniżej można pominąć bo te zapisy są już wprowadzone
MODULE_AUTHOR("Paul Lin <paul_lin@ralinktech.com>");
MODULE_DESCRIPTION("RT2870 Wireless Lan Linux Driver");
MODULE_LICENSE("GPL");
#ifdef CONFIG_STA_SUPPORT
#ifdef MODULE_VERSION
MODULE_VERSION(STA_DRIVER_VERSION);
#endif
#endif // CONFIG_STA_SUPPORT //

6. teraz aktualizacja pakietów
#sudo apt-get update
#sudo apt-get upgrade
#sudo apt-get install build-essential
#sudo apt-get install linux-headers-$(uname -r)

7. teraz dalej komendy z poziomu katalogu w którym są drivery, zmiana katalogu w terminalu przez komendę cd nazwa katalogu
#sudo make
#sudo make install
#sudo rmmod rt2870sta
#sudo rmmod rt2800usb
#sudo rmmod rt2x00usb
#sudo rmmod rt2800lib
#sudo rmmod rt2x00lib
#sudo rmmod [all other ralinktech modules]

8. sprawdzenie
#lsmod | grep rt

9. ładowanie do kernela
#sudo insmod os/linux/rt2870sta.ko
!!!ważne w poradnikach nie wiem czemu jest rt3070sta.ko - chyba po to żeby nie było za łatwo!!!
#sudo ifconfig ra0 up

10. wsadzamy kartę i wpisujemy
#sudo iwpriv ra0

11. podmiana
#sudo iwpriv ra0 e2p 208=04E8

12. podmiana
#sudo iwpriv ra0 e2p 20a=2018

13. sprawdzenie czy zmiany są
#sudo iwpriv ra0 e2p 0208

#sudo iwpriv ra0 e2p 020A



PONIŻEJ ZRZUT Z TERMINALA OD PUNKTU 10.
krzysztof@krzysztof-System-Product-Name:~$ sudo iwpriv ra0
[sudo] password for krzysztof:

ra0 Available private ioctls :
set (8BE2) : set 1024 char & get 0
connStatus (0004) : set 1024 char & get 2047 char
driverVer (0005) : set 1024 char & get 2047 char
bainfo (0006) : set 1024 char & get 2047 char
descinfo (0007) : set 1024 char & get 2047 char
radio_off (000A) : set 1024 char & get 2047 char
radio_on (000B) : set 1024 char & get 2047 char
show (0015) : set 1024 char & get 2047 char
adhocEntry (0016) : set 1024 char & get 2047 char
bbp (8BE3) : set 2047 char & get 2047 char
mac (8BE5) : set 1024 char & get 1024 char
e2p (8BE7) : set 1024 char & get 1024 char
stat (8BE9) : set 0 & get 2047 char
get_site_survey (8BED) : set 0 & get 1024 char
krzysztof@krzysztof-System-Product-Name:~$ sudo iwpriv ra0 e2p 208=04E8
ra0 e2p:
[0x208]:4E8
krzysztof@krzysztof-System-Product-Name:~$ sudo iwpriv ra0 e2p 20a=2018
ra0 e2p:
[0x20A]:2018
krzysztof@krzysztof-System-Product-Name:~$ sudo iwpriv ra0 e2p 0208
ra0 e2p:
[0x0208]:0x04E8
krzysztof@krzysztof-System-Product-Name:~$ sudo iwpriv ra0 e2p 020A
ra0 e2p:
[0x020A]:0x2018
krzysztof@krzysztof-System-Product-Name:~$
 
Ostatnia edycja:

megon

New member
Otrzymałem informacje ze play.com nie wysyła paczek do Polski - ale zamówiłem 2 sztuki do Niemiec i kolega mi wyśle - jeśli jest ktoś zainteresowany niech pisze na prive - mogę mu tez przerobić
 

megon

New member
oczywiście chodzi o kartę Edimax EW-7718UN

Jeśli jest więcej chętnych niech piszą - wysyłka z Niemiec rozbije się na więcej osób i będzie taniej
 

avis21

New member
Dlaczego wszyscy uparli sie na model .. EW-7718UN, który jest ciezko dostepny? Przeciez mozna zakupic EW-7720UTN .. tez ma wspierany chipset rt2870.
 
Do góry