Co trzeba wiedzieć kupując kamerę HD ?

ProSiaczek

New member
Jako, że planuję kupno kamery HD a jestem w tym temacie zielony proszę o wszelkie rady.

Czytając ten dział można się dużo dowiedzieć ale wszystkie informacje są rozproszone.

Pierwsza podstawa to wiadomo - posiadam TV HD aby móc zobaczyć efekt.

A to pytania, które mnie nurtują:

1) materiał nagrany na nośnikach tych kamer (dysk twardy,mini DVD, karty pamięci) jest nagrywany w AVCHD. Czyli to co nagrałem, nie mogę od razu wypalić na DVD i oglądać? Trzeba to najpierw przerobić aby odtwarzacze to widziały?

2) Jeżeli nagram materiał w rozdzielczości HD to da się to wypalić na płytę DVD czy będzie to za mały nośnik. W związku z tym albo wypalić na BR albo puszczać z kompa?

3) W przypadku zmiejszenia rozdzielczości nagrywania to wtedy materiał zmieści się na płycie DVD ?

4) Teraz sprawa związana z kompem - czy mój laptop poradzi sobie z obróbką materiału: Centrino Duo T2050 1.60 Ghz , karta graficzna Mobile Intel 945.

Przepraszam, za może niektóre banalne pytania ale w moim otoczeniu nikt jeszcze nie posiada takiej kamery więc nie mam kogo wypytać.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
HD nie DVD, DVD jest za male nie ma sensu trzeba czekac juz 25zl kosztuja plytki
avchd nie trzeba przerabiac zeby odtworzyc np PS3, albo odtwarzacze stacjonarne, albo komputer

odp 3 po co, po to kupujesz kamere zeby miec HD a nie SD, moze sie najpier zastanow co chcesz i do czego

odp 4 szkoda czasu za slaby i meka, ale jak ktos lubi meke, 2,4GHz core jest odpowiedni

HD ma duze wymagania, wiec potrzeba czegos wiecej
 

Gucio50

New member
Bez reklam
ProSiaczek napisał:
Jako, że planuję kupno kamery HD a jestem w tym temacie zielony proszę o wszelkie rady.

Czytając ten dział można się dużo dowiedzieć ale wszystkie informacje są rozproszone.

Pierwsza podstawa to wiadomo - posiadam TV HD aby móc zobaczyć efekt.


1. Typ kamery. Poza nieliczącymi sie wyjątkami są trzy standardy zapisu filmu HD
- HD DVD, format tej już upadł i nie wspiera go nawet firma wynalazca, zmilczę nazwę.
- Płyty Blu-Ray i mini Blu-ray, drogi nosnik
- format zapisu AVCHD, minimalnie (niezauważalnie) utrata jakości przez algorytmy kompresji. W praktyce jest to najsensowniejszy obecnie wybór

2. Nosnik
Są kamery z
-twardym dyskiem,
- kartą pamieci lub
- płytką miniDVD 8cm
Tutaj oczywiście TY SAM musisz sobie wzbrać, nie piszę o tasiemkach bo to zły wybór, ale kamery na mini DV są najtańsze już od 2000zł :mrgreen: .

3. Rozdzielczość kamery i wbudowanego aparatu fotografocznego
Sony HDR-S11 i S12 maja wbudowanu aparat 10Mpix, a więc bardzo doby. Ja gdybym teraz kupował to właśnie jedną z nich

4. Obiektyw, nie warto nic innego jak Zeiss lub Leica.

Kupisz oczywiście co zechcesz, wystrzegaj się rad od kolegów, którzy kupili jakąś niszową kamerę i są jej fanami.


Ludzi takich jak ja czy ty, a więc "zielonych" nie stać na eksperymenty i pozorne oszczędności.


5. Cena, poszukaj na stronach Panasonic-a lub tutaj
http://www.skapiec.pl/site/cat/18/filtr/_408_8660_0_0_0_0_0_0_0_0
 
Ostatnia edycja:

ProSiaczek

New member
Wielkie dzięki dla Seba_Fan i Gucia50 !!

No to już dużo wiem.

Po pierwsze wygląda na to, że będzie trzeba zmienić kompa!

Po drugie - pliki AVCHD można odtworzyć na PS3 (dobra wiadomość bo posiadam)

Po trzecie - będę zainteresowany kupnem kamery zapisującej na na karcie pamięci

Po czwarte - dobrze napisał Seba_Fan - przemyślałem co potrzebuje i wydaje mi się, że w dobie LCDków warto już zakupić kamerę HD a o SD zapytałem się w przypadku gdy zostanie mi mało miejsca na nośniku a będzie jeszcze dużo do filmowania.

W związku z wyborem nośnika "karta pamięci", jak kształtuje się czas nagrywania w HD i w SD dla karty 8, 16 i 32 GB??
 

4pac

New member
Witam
Ja również przymierzam sie do kamerki HD (Sanyo, Xacti DMX-HD700).
Mam plazmę hd ready wiec u siebie kamerę bedę uzywał jako dotwarzacza. (Mój Lenovo T60 nie ma cyfrowego wyjścia).
Jako że tematem No 1 na materiale będzie nasza pociecha, chce to zgrać na DVD coby dziadkowie mogli spokojnie oglądać u siebie w domu.
I tu pytnie - czy da sie materiał nagrany na kartach w standardzie AVCHD przegrać na DVD??
 

ProSiaczek

New member
Gucio50 widzę, że jesteś obeznany z kamerami i wnioskuję, że z Sony więc może mi wytłumaczysz.

Zainteresowałem się podaną przez Ciebie Sony HDR-SR11 a także HDR-CX11

W modelu CX11 jest podana następująca specyfikacja:

Nagrywanie w trybie panoramicznym 16:9 (pełnym)
TAK

Przycisk Wide (trybu panoramicznego)
Brak danych





więc nagrywając w panoramie rozumię, że nie będę mieć czarnych pasów u gry i na dole ale o co chodzi z przyciskiem Wide??
 

Gucio50

New member
Bez reklam
ProSiaczek napisał:
W modelu CX11 jest podana następująca specyfikacja:

Nagrywanie w trybie panoramicznym 16:9 (pełnym)
TAK

Przycisk Wide (trybu panoramicznego)
Brak danych

Oznacza to ni mniej ni więcej, że kamery HD filmują wyłacznie w trybie panoramicznym (16*9)

A przycisku WIDE NIE ma i już.
 

ProSiaczek

New member
Przepraszam Gucio50, że tak wypytuję Ciebie ale na razie tylko Ty odpowiadasz.
Właśni czytałem o nasze forum o innych kamerach i zastanawiam się co wybrać:
1) Sony HDR-CX11E
2) Panasonic HDC-SD9
3) Canon HF10

Jedno mam tylko zastrzeżenie do Panasonica, że podobno słabo nagrywa w pomieszczeniach.

Co byś proponował? A może jeszcze jakieś inne propozycje?
 

***mach***

New member
wczoraj na tvn turbo byl test kamery samsunga HD
Fajnie było widać jakość rejestrowanego obrazu bo nagrywali równocześnie materiał samsungiem i profesjonalną kamerą telewizyjną. Jakość nagrania w nocy była wręcz nieprawdopodobna, dosłownie zatkało mnie, że mozna uzyskać tak idealną jakośc kamerą która kosztuje 2600zł. Natomiast w dzień widać było w dolnej częsci obrazu takie jak by zrywanie. Tak jakby elektronika kamery nienadązała i przy przesuwaniu tła dolna część obrazu była już nagrywana o umłamek sekundy pózniej niz góra. To wyglądało beznadziejnie. Nigdy nie widziałem takiego efektu w kamerach SD. Dlatego mam pytanie z czego to się wzieło, czy inne kamery też tak mają. A może winna nie jest kamera tylko coś zmaścili przy montażu programu jak przerabiali obraz z kamery HD na potzrby programu telewizyjnego który jest w SD
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
ProSiaczek napisał:
Wielkie dzięki dla Seba_Fan i Gucia50 !!

W związku z wyborem nośnika "karta pamięci", jak kształtuje się czas nagrywania w HD i w SD dla karty 8, 16 i 32 GB??

spoko nie ma sprawy, jesli na karte to
HDR-CX11E

albo poprzednika cx7

jesli chodzi o zapis na karte to spoko na 8GB bedzie okolo 1 godziny, zalezy tez od jakosci w jakiej chcesz nagrywac

jesli na dysk to tak jak pisal Gucia50
ja posiadam na karte i sobie chwale
SD nie nagrywam po co jakosc fatalna, zostaw te SD juz nie mecz jak zobaczysz HD to zapomnisz o SD
najlepiej to zobacz taka kamerke u kogos i juz
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
ProSiaczek napisał:
Wielkie dzięki dla Seba_Fan i Gucia50 !!



W związku z wyborem nośnika "karta pamięci", jak kształtuje się czas nagrywania w HD i w SD dla karty 8, 16 i 32 GB??

8GB karta u mnie
HD HQ 120min 9M, dla mnie w zupelnosci wystarczy na 42 calach wyglada super

HD XP 65MIN 15M
 

ProSiaczek

New member
Seba_Fan dzięki za porcję info.

Już byłem zdecydowany na Canona HF10 - nie miałem go w ręku tylko z opisów na forum (w żadnym markecie rtv ich nie ma! ) ale jednak jeszcze raz przemyślę Sony CX11.

Tylko za bardzo nie oriętuję się w opisie czasów Twoicj kart, co to oznacza 9M i 15M ??
 

artineo

New member
9M i 15M to bitrate 9 i 15 Mb/s.
Ja mam CX6EK, ale niestety nie mam porównania do innych kamer, bo to jest moja pierwsza kamera.
Ogólnie jestem bardzo zadowolony. Jeśli chodzi o zapis na kartach to według mnie super rozwiązanie jak dla amatora, szybko przerzucasz na dysk. Obróbka i rendering np. w vegas już trochę trwa, ale do przeżycia, przecież jako amator nie muszę dzień w dzień obrabiać jakichś wielkich ilości materiału.
Jeśli chodzi o jakość filmu to jak zresztą już było pisane - na dworzu, przy dobrym oświetleniu obraz jest super, w domu w ciągu dnia też nie jest wcale źle, troszkę gorzej przy żarówkach, ale dla amatora również do zaakceptowania. Dodatkowo jest night shot, ostatnio zwiedzaliśmy z żoną skansen w szymbarku, weszliśmy do bunkra - ogólnie momentami całkiem ciemno, night shot i wszystko elegandzko widać :)
Zdjęcia - tutaj raczej kiepsko, lepsze zdjęcia wychodzą kompaktem canona A430, ale to mi nie przeszkadza, w końcu kamera jest do kręcenia filmów :) W CX11 zdjęcia prawdopodobnie będą lepsze

P.S. Nagrywanie w zwolnionym tempie (240 kl/s) to raczej tylko zabawka, bo jakość takiego filmiku jest naprawdę kiepska i nieostra. Na filmik do youtube się nada, ale jeśli chcesz coś zobaczyć, szczególnie jakieś szczegóły, to raczej nie dojrzysz. Z drugiej strony fajnie, że jest chociaż takie coś.
 
Ostatnia edycja:

ProSiaczek

New member
artineo a ile Ci trzyma bateria?

I jeszcze jedno pytanie, czy jeżeli miałbyś kupić jeszcze raz wybrałbyś tą samą czy jednak inną?

Najczęsciej jest tak gdy opadną emocje z zakupu dopiero wtedy ujawniają się jakieś mankamenty.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Moze sie wcisne nie ladnie, ale ja bym kupil jeszcze raz :)
bateria to jakies okolo moze 60-80min nigdy nie nagrywalem na raz wiec nie wiem dokladnie, ale zawsze mozna dokupic mocna i bedziesz mial 300min

mankamenty ja chyba ich nie widze jeszcze, a mozna jeszcze manulane opcje bawic, no moze te zdjecia mogly by byc troszeczke lepsze, ale powiem ze jak sie dobrze zrobi to sa OK

np: nie kupilbym panasonica, kiepski jest wieczorkiem i mi sie nie podoba, sony jest sliczna

co do canon nie wiem jakos mi sie tez nie podobal wyglad, czy sa dobre nie wiem nie mialem tej zabawki w reku, jakos wole firme sony
 

ProSiaczek

New member
Poczytałem i ostateczna decyzja to jednak Sony.

Dziękuję Wszystkim za odpowiedzi i rady dla całkowitego amatora w dziedzinie kamer HD.

Oczywiście nie zamykam dyskusji, jak ktoś będzie chciał coś dodać, chętnie poczytam.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
ja nawet moge Ci zademostrowac, jesli mieszkasz niedaleko, daj znac tez co kupiles jesli kupisz i opowiedz swoje wrazenia itd
 

artineo

New member
Trochę spóźnione, ale tak, kupiłbym jeszcze raz. U mnie podobnie bateria trzyma 80-90 min. staram się jak najmniej bawić, gdy nagrywam tzn. od czasu do czasu tylko sprawdzę jak coś się nagrało.Jeśli mam krótkie przerwy w nagrywaniu zamykam ekran, wtedy się wygasza i zużywa mniej baterii, jeśli przerwy dłuższe to wiadomo - wyłączam całkowicie.
Dla amatora w zupełności wystarczy

P.S. odnośnie mankamentów, to oprócz zdjęć jedna rzecz, która mnie drażniła troszkę to, że na wyświetlaczu zostają ślady paluchów - ale nie dotykać się nie da :) Problem rozwiązałem przyklejając folię ochronna i teraz jest super. Folię kupiłem inną niż hama, bo ostatnio odklejając hama z telefonu (była przyklejona rok) było bardzo ciężko tak się przykleiła a tutaj raczej bym nie oderwał lub uszkodził wyświetlacz. Folię (opticam) kupiłem w sklepie z aparatami foto***** (nie wiem, czy można na forum podawać nazwy sklepów). Zobaczymy, czy nie będzie problemów, ale raczej nie. Przykleiłem na próbę na telefon folię i na drugi dzień zeszła bardzo lekko (hama dużo ciężej). Folię nakleiłem 2 dni po zakupie kamery i jak na razie jest super, nic się nie odkleja, nie zniekształca obrazu a paluchy nie są już takie uporczywe tzn. też widać, ale dużo mniej i łatwiej się je usuwa. Trzeba tylko zadbać, aby nie było żadnego paproszka ani kurzu, ale to już OT więc kończę
 
Ostatnia edycja:
Do góry