Co to znaczy oś główna odsłuchu?

Whiplash

New member
Bez reklam
Panowie wytłumaczcie mi o co chodzi z tymi osiami? Cytat z testu moich E80:
"Mimo wyeksponowania samego skraju pasma, powinniśmy się trzymać w osi głównej, ewentualnie niewielkiego skręcenia w granicach 15 st.. Pod kątem 30 st “niższa góra” byłaby już za słaba."

Czyli os glowna 0 st. to jest wtedy kiedy kolumny stoja prosto do sciany a my siedzac na kanapie widzimy ich boki czy wtedy kiedy kolumny sie idealnie skrecone na sluchacza i widzimy tylko frontowe sciany kolumn a boki nie?
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Krzysiek zanim napisalem to czytalem to i niestety nic nie rozumiem wiec poprosilem was o przetlumaczenie z polskiego na nasze
 

eXtremePL

New member
W podanym linku interpretują oś główną jako prostopadłą do płaszczyzny przedniej sciany kolumny. Tak więc odchylenie 15st. jest wtedy, kiedy kolumnu stoją do siebie równolegle, a prostopadle do ściany, a Ty siedzisz widząc ich boki. Ale można to też interpretować jako siedzenie powyżej/poniżej głównej osi :D
 

Whiplash

New member
Bez reklam
O rany.. To moze inaczej. Kolumny mam ustawione na prosto takze jak siedze na kanapie to widze front i bokie wew. kolumny wiec wtedy jaka jest os, 0 czy 15,30..? :D
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Powinieneś założyć wydawnictwo, pismo audio, może chociaż strone www. Tyle problemów wystarczy na kilka lat wydawnictwa :D
Skrecenie kolumn jest mocno indywidualne. Jeśli stoja równolegle do sciany to masz 0 st., skręcasz je np. kilka-kilkanascie st. do siebie (jeśli tak pasuje).
Ale są różne szkoły, zalecenia, zasady...
- np. Dali zaleca równolegle, 0 st.
- do stereo większość przypadków klasycznych kolumn to delikatne skręcenie do osi
- do kina fronty większość zaleca, by kolumny patrzyły na Ciebie (widzisz tylko ich przednią sciankę).
- Ken Ishiwata preferuje ustawienie mocnego skręcenia, widzisz trochę przedniej scianki oraz zewnętrzne boki
http://pureht.files.wordpress.com/2012/02/imag01661.jpg

Z pionowym pochyleniem to zupełnie inna sprawa:
Dlaczego niektre kolumny maj pochylone przednie cianki? Czy przyniesie popraw pochylanie do
 

Lemil

Banned
Kolumn nie ustawia się tak, jak ktoś kazał. Kolumny ustawia się tak, żeby dobrze grały. Kilka najważniejszych zasad.

1. Za dużo basu - wyciągnij kolumny z narożnika, względnie odsuń od ściany. I vive versa.
2. Za mało góry, a kolumny stoją równolegle do ściany - skręcić je do środka, żeby być bardziej w osi promieniowania głośnika wysokotonowego. I vice versa.
3. Kolumny grają za twardo, za duży pogłos, dźwięk rozproszony - dodaj kilka elementów tłumiących, np. dywan, mata itp. I vice versa.
4. Basu generalnie jest tyle co trzeba, ale dla jakiejś jednej lub dwóch nut jest go zdecydowanie za dużo - jest jakiś rezonans. Wtedy trzeba dać dwa lub więcej ustrojstwa akustyczne, konkretnie pułapki basowe.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Niewatpliwie jest duzo w tym prawdy co napisales, ale tez duzo zalezy wlasnie od akustyki pomieszczenia, a z tym jest duzo problemow - niestety.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Oczywiście. Zawsze trzeba ustawić czy skręcić na ucho. Ja też ciut skręciłem, mimo że producent zaleca inaczej. Po prostu mi tak lepiej gra. U mnie akurat jedna z kolumn jest dość blisko bocznej sciany i podejrzewam, że po skręceniu dociera do mnie więcej bezposredniego dźwięku, a nie odbitego od sciany. Każdy słuchacz w danym pomieszczeniu powienien ustawić to indywidualnie.
 
Do góry