Co to jest TV OLED i czemu nas to obchodzi ?

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Co to jest TV OLED i czemu nas to obchodzi ?

007__MG_2094.jpg

Jednym z największych przebojów na targach CES w tym roku były telewizory Oled Samsunga i LG
Bez wątpienia są to telewizory najbliższej przyszłości.
Widzieliśmy 55 "ekrany i wyglądały świetnie.

Co to jest?

013__MG_2099.jpg

OLED to skrót od Organic Light-Emitting Diode. Jest to emisyjna technologia wyświetlania ​​podobna jak w telewizorach plazmowych i CRT. Organiczny związek sam w sobie jest emitują światło w odpowiedzi na prąd elektryczny.
Każdy OLED jest rzeczywiście kanapką złożoną z kilku różnych warstw materiałów. Barwa światła wytwarzanego przez OLED zależy od materiału użytego w warstwie emisyjnej. Intensywność każdego piksela zależy od ilości prądu elektrycznego przekazywana do niego.

Zalety i wady w stosunku do LCD

006__MG_2122.jpg


Główną zaletą OLED nad LCD jest to że w wyświetlaczu OLED, każdy piksel wytwarza własne światło. Jeśli piksel ma być całkowicie czarny to wyświetlacz może osiągnąć to nie podając do niego prądu elektrycznego. Z wyświetlaczem LCD nie da rady tak zrobić. Najwyżej można zrobić tak aby część ekranu miała niektóre obszary ciemniejsze (Local Dimming), ale nie można wyłączyć źródło światła dla pojedynczego piksela.
Jeśli chodzi o kontrast to również w TV OLED jest znacznie lepszy.

009__MG_2111.jpg

Ponieważ OLED łączy funkcję LCD ze źródłem światła, może przez to być znacznie cieńszy.
Największa debata o OLED Tv to cena i rentowność modeli. Teraz telewizory Oled mogą kosztować dużo więcej niż tradycyjne LCD z dwóch powodów. Po pierwsze, produkcja podłoża sama w sobie jest droższa właśnie teraz. A po drugie, LCD ma ogromną przewagę w ekonomii skali.
Z drugiej strony, teoretycznie to telewizory OLED będą mogły być wykonane z technologii prostego wydruku z drukarki atramentowej. Wówczas telewizory te mogą być dość tanie.

Zalety i wady w stosunku do Plazm

011__MG_2113.jpg


Jeśli największą zaletą OLED nad LCD jest fakt, że jest emisyjne można produkować znacznie lepsze współczynniki kontrastu, to jaką przewagę ma OLED nad plazmą , która ma podobna technologię emisji ?
Teoretycznie OLEDy oferują korzyści w reprodukcji barw i kontrastu i jasności, ponieważ organiczne (Carbon Based) materiały są łatwiejsze do manipulowania niż ​​szlachetne gazy stosowane w plazmie. Obie technologie będą podobne pod względem częstotliwości odświeżania i kątów widzenia.
Prawdziwy zabójca dla plazmy to jest efektywność energetyczna. Chociaż producenci plazm pracują ciężko, aby zoptymalizować ich ekrany i uczynić je o wiele bardziej energetyczne .
Wyświetlacze OLED są najbardziej energooszczędne ze wszystkich technologii wyświetlania.

Inne uwagi

017__MG_2126.jpg

Głównym czynnikiem który naprawdę utrudnia masową produkcje na skalę światową telewizorów Oled jest..... kolor niebieski. Można powiedzieć, że ciąg dalszy sukces telewizorów plazmowych i LCD zależy od tego kiedy producenci TV Oled uporają się z tym problemem.
Niebieski materiał również rozkłada się szybciej, wpływając na równowagę kolorów jak jasności.
Liczba godzin pracy koloru niebieskiego w OLED TV spada do połowy jasności przy ilości godzin pracy 25,000-40,000 .
Jeśli problem nie będzie szybko rozwiązany to technologia obecna plazm i lcd może jeszcze długo królować na rynku.

Wniosek

021__MG_2107.jpg

Z tego co widzieliśmy OLED wygląda niesamowicie. Z tego co znane jest na świecie to może być najlepiej wyglądająca technologia wyświetlania.
Wygląda lekko i zwiewnie. Czerń, kolory i kontrast, a także energooszczędność - to wszystko sprawia że trzeba wstrzymać oddech.

010__MG_1145.JPG

Jeśli teoria będzie aktualna, że ​​mogą one być drukowane za pomocą drukarek atramentowych, to będą to również najtańszym wyświetlaczem na rynku.
Kto wie, w przyszłości może być tak że zamiast do sklepu udamy się do drukarni aby zamówić telewizor pod wymiar w domu.
 
Ostatnia edycja:

Oled1969

New member
Przy 20-40 tys godzin Oled wytrzymałby z barwą niebieską perfect nawet 10 lat a to długo.Dziś każdy wymienia tv po 5-7 latach.
Podobno ma też problem z zółtym ale pewno da się z tym żyć.
 

bluray

Banned
Problem barwy niebieskiej całkowicie eliminuje technologia LG = White OLED.

Brak mi w opisach TV OLED sprawy smużenia.
Czerń mnie tak nie boli bo nie znoszę oglądania w całkowitych ciemnościach.

Natomiast dostaję szału kiedy rozmywa mi się obraz przy ruchu.

Ale jest to bardzo złożone zagadnienie !
Mam świadomość, że problem tkwi także w sposobie rejestracji obrazu, czyli czasu "naświetlania" pojedynczej klatki.

Moim zdaniem dopiero zmiany w technologii rejestracji usuną ten problem.
Przypomnę, że James Cammeron w słynnym wywiadzie uznał 24 fps za przekleństwo sztuki filmowej.
Uznał, że dopiero technika 72 klatek na sekundę rozwiąże ten problem.
Więc smużenie w TV OLED będzie chyba nadal obecne z powodu kamer.
Co o tej hipotezie myślicie ?

Bardzo mi brak stanowiska KIKIego w tej sprawie.
A jest jednym z nielicznych mogących obecnie zdać nam relację w tym temacie.

ps.
Oczywiście są różne typy rejestracji ruchu.
Nigdy nie da się uniknąć rozmycia gdy statyczna kamera ustawiona obok toru, rejestruje przejazd pociągu. Chodzi o zróżnicowanie prędkości kątowych. Ładnie ten problem widać na intro w filmie POSEJDON. Oczywiście nie chodzi mi o judder z powodu 24 fps który jest tam klasyczny.

Bardzo szybki paining ( ale jak szybki w odniesieniu do odległości planu ) także będzie przeszkodą dla eliminacji smużenia. Ale to już sprawa operatora kamery.
 
Ostatnia edycja:

kriswas

Member
Bez reklam
Problem barwy niebieskiej całkowicie eliminuje technologia LG = White OLED.

Brak mi w opisach TV OLED sprawy smużenia.
Czerń mnie tak nie boli bo nie znoszę oglądania w całkowitych ciemnościach.

Natomiast dostaję szału kiedy rozmywa mi się obraz przy ruchu.

Ale jest to bardzo złożone zagadnienie !
Mam świadomość, że problem tkwi także w sposobie rejestracji obrazu, czyli czasu "naświetlania" pojedynczej klatki.

Moim zdaniem dopiero zmiany w technologii rejestracji usuną ten problem.
Przypomnę, że James Cammeron w słynnym wywiadzie uznał 24 fps za przekleństwo sztuki filmowej.
Uznał, że dopiero technika 72 klatek na sekundę rozwiąże ten problem.
Więc smużenie w TV OLED będzie chyba nadal obecne z powodu kamer.
Co o tej hipotezie myślicie ?

Bardzo mi brak stanowiska KIKIego w tej sprawie.
A jest jednym z nielicznych mogących obecnie zdać nam relację w tym temacie.

ps.
Oczywiście są różne typy rejestracji ruchu.
Nigdy nie da się uniknąć rozmycia gdy statyczna kamera ustawiona obok toru, rejestruje przejazd pociągu. Chodzi o zróżnicowanie prędkości kątowych. Ładnie ten problem widać na intro w filmie POSEJDON. Oczywiście nie chodzi mi o judder z powodu 24 fps który jest tam klasyczny.

Bardzo szybki paining ( ale jak szybki w odniesieniu do odległości planu ) także będzie przeszkodą dla eliminacji smużenia. Ale to już sprawa operatora kamery.

Poruszony przez Ciebie problem, to rzeczywiście fundamentalne podłoże opisywanego zjawiska. Jak technologicznie i czym technicznie materiał został zarejestrowany, tak ma potencjalnie możliwość być odtworzony na najnowszych ekranach. Całkowita zgoda. Ze swej strony dodam, że ma znaczenie również, choć w minimalnym stopniu, fizjologia naszego organu wzroku, a mianowicie oczy. Sam doświadczam przypadłości, która eliminuje mnie z korzystania z techologii 3D we współczesnych ekranach, na razie z aktywnej, bo z pasywnej jeszcze nie miałem możliwości testu.
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
25000 godzin i niebieski kolor osiągnie połowę zużycia ale pewno jeszcze sporo przed tym połowicznym wytraceniem tego koloru tv zaprezentuje rozrzucenie barw dyskwalifikujące tv do oglądania. Z tego co się dowiedziałem to sony oled, ten 11 calak, był już po kilku miesiącach trapiony tym problemem.
Także o ile jestem pełen nadziei co do tej technologii o tyle jeszcze niestety wydaje się że upłynie kilka lat zanim poprawią tą nieszczęsną trwałość, do poziomu takiego by nie przeszkadzała po kilku latach. Uważam że obecnie bardziej szału może narobić ta technologia sony, kryształy ledowe. Jeśli uda się dostarczyć tv z taką technologią, w odpowiedniej cenie równej dzisiejszym topowym tv sony to będzie sukces.
 
Do góry