Co to jest DAC ?? i co daje..

Tomek Koko

New member
Bez reklam
Mam pytanie. Jesli podłącze Cd do wzmacniacza stereo przez optyk to wtedy uzywam DAC+a a jesli podłącze compositem to nie uzywam DAC-a bo zastosowałem połaczenie analogowe? pozdrawiam
 

Hermann

New member
Mam pytanie. Jesli podłącze Cd do wzmacniacza stereo przez optyk to wtedy uzywam DAC+a a jesli podłącze compositem to nie uzywam DAC-a bo zastosowałem połaczenie analogowe? pozdrawiam

Jeśli podłączasz CD i odtwarzasz w nim płytkę CD, która jest zapisana cyfrowo, to zawsze musi wystąpić jakiś DAC po drodze, ponieważ ostateczny sygnał wyjściowy, ten wzmacniany we wzmacniaczu i wypuszczany ze wzmacniacza na kolumny musi być już analogowy.

Potrzebny jest tylko jeden DAC do zmiany sygnału z cyfrowego na analogowy.

Każdy CD z założenia ma swój własny DAC ( są oczywiście napędy bez DAC, ale wtedy nazywa się je właśnie napędami CD, a nie odtwarzaczami CD).

Jeśli podłączysz kabel (analogowy) do wyjścia analogowego , to dostajesz już przetworzony przez DAC CD-ka sygnał analogowy.Wystarczy podłączyć do wejścia wzmacniacza stereo, oczywiście też już analogowego i gra muzyka.
Robotę, przemiany, czyli konwersji sygnału cyfrowego z płytki na analogowy zrobił już wtedy DAC
odtwarzacza CD.

Jeśli podłączasz się do wyjścia cyfrowego CD-ka (zakładam, że masz takowe w CD) , to zostaje pominięty DAC odtwarzacza CD i sygnał leci dalej jako cyfrowy, i wejście do wzmaka musi też być oczywiście cyfrowe.
Konwersją sygnału w tym układzie zajmuje się już DAC wzmacniacza stereo, a odtwarzacz CD robi wtedy za napęd CD, a nie za odtwarzacz.

A propos, ciekaw jestem co to za wzmacniacz stereo posiadasz, który ma wejścia cyfrowe i własnego DACA.

Owszem, są wzmacniacze stereo, które takowe wejścia i co za tym idzie -własne DAC-ki posiadają, ale zdarza się to raczej rzadko i w sprzęcie raczej z wyższej półki. (chyba że używasz jako wzmacniacza np taniego amplitunera kina domowego.)

Jakie rozwiązanie jest lepsze?
Ano zależy od tego, który DAC jest lepszy -ten w CD, czy ten we wzmacniaczu stereo.
W każdym razie, możesz w torze użyć tylko jednego z nich, gdyż sygnał już raz przekonwertowany na analogowy, nie jest już sygnałem cyfrowym do ponownej konwersji.

Może się zdarzyć- jeśli masz dobry odtwarzacz z dobrym DAC-kiem, a DAC taniego amplitunera jest marny, że lepszy efekt muzyczny uzyskasz właśnie z wyjścia analogowego CD.

Chyba już wszystko jasne?
 
D

Deleted member 121090

Guest
Jeśli podłączasz CD i odtwarzasz w nim płytkę CD, która jest zapisana cyfrowo, to zawsze musi wystąpić jakiś DAC po drodze, ponieważ ostateczny sygnał wyjściowy, ten wzmacniany we wzmacniaczu i wypuszczany ze wzmacniacza na kolumny musi być już analogowy.

Potrzebny jest tylko jeden DAC do zmiany sygnału z cyfrowego na analogowy.

Każdy CD z założenia ma swój własny DAC ( są oczywiście napędy bez DAC, ale wtedy nazywa się je właśnie napędami CD, a nie odtwarzaczami CD).

Jeśli podłączysz kabel (analogowy) do wyjścia analogowego , to dostajesz już przetworzony przez DAC CD-ka sygnał analogowy.Wystarczy podłączyć do wejścia wzmacniacza stereo, oczywiście też już analogowego i gra muzyka.
Robotę, przemiany, czyli konwersji sygnału cyfrowego z płytki na analogowy zrobił już wtedy DAC
odtwarzacza CD.

Jeśli podłączasz się do wyjścia cyfrowego CD-ka (zakładam, że masz takowe w CD) , to zostaje pominięty DAC odtwarzacza CD i sygnał leci dalej jako cyfrowy, i wejście do wzmaka musi też być oczywiście cyfrowe.
Konwersją sygnału w tym układzie zajmuje się już DAC wzmacniacza stereo, a odtwarzacz CD robi wtedy za napęd CD, a nie za odtwarzacz.

A propos, ciekaw jestem co to za wzmacniacz stereo posiadasz, który ma wejścia cyfrowe i własnego DACA.

Owszem, są wzmacniacze stereo, które takowe wejścia i co za tym idzie -własne DAC-ki posiadają, ale zdarza się to raczej rzadko i w sprzęcie raczej z wyższej półki. (chyba że używasz jako wzmacniacza np taniego amplitunera kina domowego.)

Jakie rozwiązanie jest lepsze?
Ano zależy od tego, który DAC jest lepszy -ten w CD, czy ten we wzmacniaczu stereo.
W każdym razie, możesz w torze użyć tylko jednego z nich, gdyż sygnał już raz przekonwertowany na analogowy, nie jest już sygnałem cyfrowym do ponownej konwersji.

Może się zdarzyć- jeśli masz dobry odtwarzacz z dobrym DAC-kiem, a DAC taniego amplitunera jest marny, że lepszy efekt muzyczny uzyskasz właśnie z wyjścia analogowego CD.

Chyba już wszystko jasne?
Jako przykład mogę podać wzmak który miałem. Harman Kardon HK990.
Z ciekawych rozwiązań miał jeszcze wyjście na dwa suby i trzy stopniowy system korekcji akustycznej pomieszczenia. A z tego co wiem miał dwa DAC-i na każdy kanał osobno.
 

achim69

Member
Witam.
Przeczytałem cały temat i muszę powiedzieć że mnie bardzo zaciekawił.
Mam następujące pytanie.Jako źródło używam odtwarzacza bluray Pioneer BDP-150.Jest on analogowo podłączony do wzmaka NAD 355BEE.Jak dobrze zrozumiałem temat to przy odsłuchu muzy przy takim podłączeniu bierze udział wewnętrzny dac z odtwarzacz bluray.Czy gdybym między ten odtwarzacz a wzmak wpiął DAC FiiO Taishan D03K (Stereo i Kolorowo - Underground: DAC FiiO Taishan D03K) to usłyszę jakąś wyraźną poprawę dźwięku?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Dobrze myślisz przy takim połączeniu na wyjściu Pioneer'a pojawi się analogowy (czyli elektryczny ) sygnał .Podłączanie zewnętrznych Dac'ów stosuje się jako prosty tunning np.odtwarzaczy DVD gdzie nie rzadko zastosowane są bardzo dobre napędy .Możesz wpiąć zewnętrzny dac do tego odtwarzacza - czy usłyszysz różnicę trudne pytanie zależy to od kilku czynników jakości tego DAc'a , sposobu podłączenia ,jakości kabla cyfrowego
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Dobrze masz podlaczone. Analogowo czyli cale brzmienie "produkuje" odtwarzacz blu ray i jego przetwornik cyfrowo-analogowy czyli DAC. Amplituner otrzymuje gotowy sygnal do wzmocnienia.
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Panowie powiem tak ,aby takie podłączenie w ogóle miało sens to minimum muszą być to urządzenia pokroju Cambridge Audio ,Arcam - oczywiście są lepsze przetworniki nawet ze stopniem końcowym na lampie, w takim przypadku trzeba się liczyć z wydatkiem ok.3500zł
 

Alchemiq

New member
Próbuję skompletować sprzęt i mam chrapkę na: yamaha rx-v673.
Podoba mi się głównie ze względu na narzędzia sieciowe i przedwzmacniacz gramofonowy.

Niestety, albo stety wielu internautów przekonało mnie już do NAD C326BEE
Oznacza to rezygnację z funkcji sieciowych i łatwego podłączenia patefonu ;)

W temacie DAC mam teraz pytanie.
Jak podłączyć coś takiego, jak marketowy odtwarzacz sieciowy, np.: Asus O!Play TV Pro oraz dalej gramofon?
Przy każdym urządzeniu potrzebuję DAC?

Asus (cyfrowo) -> DAC (cyfrowo) -> wzmacniacz NAD -> kolumny
Gramofon ( ...DAC ... przedwzmacniacz ... nie wiem ) -> wzmacniacz NAD -> kolumny

Dobrze kumam?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja też przerabiałem ten temat, i mi doradzano jednak do wzmacniacza osobny CD. DAC to nic innego jak przetwornik cyfrowo-analogowy, czyli jak masz nośnik kiepskiej jakości łaczysz go cyfrowo z DAC a następnie z DAC wyprowadzasz analogowo do wzmacniacza. Tylko jest pewne "ale", dość dobrej jakości DAC kosztuje powiedzmy od 1300zł i więcej, więc teoretycznie podobnie co ten ampli Yamahy. Osobiście to bym wolał kupić ten ampli Yamahy i wzmak NAD'a, a z czasem dozbierać sobie na osobne CD czy nawet ten DAC. Uważam że tańszych DAC nie ma sensu podłączać pod wzmak. Pamiętam jak przeglądałem neta to godne uwagi były Arcam rDAC, Cambridge Audio DacMagic, Musical Fidelity V-DAC II, ADVANCE ACOUSTIC MDX600.
 

MarcinGD

New member
Próbuję skompletować sprzęt i mam chrapkę na: yamaha rx-v673.
Podoba mi się głównie ze względu na narzędzia sieciowe i przedwzmacniacz gramofonowy.

Niestety, albo stety wielu internautów przekonało mnie już do NAD C326BEE
Oznacza to rezygnację z funkcji sieciowych i łatwego podłączenia patefonu ;)

W temacie DAC mam teraz pytanie.
Jak podłączyć coś takiego, jak marketowy odtwarzacz sieciowy, np.: Asus O!Play TV Pro oraz dalej gramofon?
Przy każdym urządzeniu potrzebuję DAC?

Asus (cyfrowo) -> DAC (cyfrowo) -> wzmacniacz NAD -> kolumny
Gramofon ( ...DAC ... przedwzmacniacz ... nie wiem ) -> wzmacniacz NAD -> kolumny

Dobrze kumam?

Ale jak Cie przekonali ? Niewidzialna sila, ktora zaatakowala Cie poprzez ekran monitora. Czy tez miales ten wzmacniacz w domu i wymieniajac opinie po odsluchu wiesz, ze to jest odpowiedni dzwiek dla Ciebie ?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
W przypadku gramofonu nie bardzo wiem w jaki sposób mógłbyś wykorzystać DAC trzeba by raczej pomyśleć o przetworniku A/C który sygnał analogowy zamienia w równoważny mu cyfrowy

W Twoim przypadku w ogóle nie bardzo widzę sens kupna przetwornika ,lepiej kup dobry przedwzmacniacz gramofonowy podłącz gramofon i ciesz się muzyką
 

3echo

Member
Bez reklam
Witam.
Przeczytałem cały temat i muszę powiedzieć że mnie bardzo zaciekawił.
Mam następujące pytanie.Jako źródło używam odtwarzacza bluray Pioneer BDP-150.Jest on analogowo podłączony do wzmaka NAD 355BEE.Jak dobrze zrozumiałem temat to przy odsłuchu muzy przy takim podłączeniu bierze udział wewnętrzny dac z odtwarzacz bluray.Czy gdybym między ten odtwarzacz a wzmak wpiął DAC FiiO Taishan D03K (Stereo i Kolorowo - Underground: DAC FiiO Taishan D03K) to usłyszę jakąś wyraźną poprawę dźwięku?

W tym Pionku przetwornik audio to chyba 192 kHz/24 bit,czyli taki jak w DAC-u FiiO Taishan D03.Przez co chyba w tym przypadku różnicy w jakości dźwięku się nie odczuje.Ale jeśli DVD które posiadam ma przetwornik 96 kHz,to czy podłączając do niego taki DAC różnica już będzie odczuwalna?Nie wiem czy dobrze kombinuję sugerując się tymi parametrami,pomijając już jakiej klasy DAC siedzi w danym urządzeniu?
 
Ostatnia edycja:

Brazylia123

New member
Fiio D3 jest bardzo prosta kość , to jest konwerter tak naprawdę do podłączenia tv, dekodera .
Taki dac już reprezentujący coś więcej niż D3 , na początek to trzeba te 400-700zł wydać i to są też dopiero budżetowe dac , synchroniczne , asynchroniczne .
Reasumując takie Fiio D3 nie da jakości nawet na poziomie lepszej klasy BD , nie wspominając o podstawowym CD odtwarzaczu .
Np. DAC NOSTROMO 5, Audinst HUD-mx1/2, Arcam rLink, do 700zł / 800zł
Dobrej już jakości porównywalne z dobrej klasy cd odtwarzaczami to od 1500 wzwyż .....
Np. Cambridge Audio DacMagic 100, Denon DA-300 USB, Asus Xonar Essence One itp.

Takie parametry jak 24 bity próbkowanie i 196khz przy stereo dotyczą np. gęstego formatu pików hi -res , bardzo mało popularny format , np. linn recoreds udostępnia odpłatnie .
Inna sprawa czy się tą różnicę dostrzeże .
 
Ostatnia edycja:

mromat

New member
Jako ze temat został odświeżony i czegoś nowego sie dowiedziałem zapytam Was o DAC usb do laptopa aby połączyć sie ze wzmacniaczem stereo. Kwota 400-500 zł.
 

Brazylia123

New member
DAC NOSTROMO 5, Audinst HUD-mx1, trochę ponad 500 zł , za 350 zł mini wersja Audinst mini zasilany z portu usb np. laptopa .
Nostromo droższy około 600 zł to są polskie urządzenia , dość dobrze ocenione przez ludzi z działu " DIY " są też testy w necie , ale tylko wejścia cyfrowe bez portu usb niestety .
 
Ostatnia edycja:
Do góry