co kupić ?:)

belt

New member
Witam.
Bardzo proszę o pomoc w wyborze telewizora.
Jestem zdecydowany na zakup plazmy i w sumie już miałem wybrany model tx50v20.
Odwiedziłem dzisiaj sklep, w którym, sprzedwca trochę mi zamącił w głowie (pewnie dlatego, że chciał sprzedać X20 :) mówiąc, że w sumie full hd to bajer itd itp.
Pooglądałem kilka samsungów 42 i obraz wydawał mi się ładny (leciało demo Ninja Gaiden nagrane na BR).
Potem włączył mi Panasonica tx50x20, gdzie było wyświetlane jakieś demo przedstawiające ludzi w amfiteatrze. Naturalne kolory - ogólnie bardzo ładnie się to prezentowało. Tak więc mój wybór padł na X20-stkę, bo w sumie najwięcej DVD oglądam no i jeszcze cyfrowy polsat włączę - a cena super.
Jednakże po powrocie do domu znowu zacząłem się zastanawiać, czy jednak Full hd nie kupić, bo jednak mam PS3 podpięte do telewizora i czasem pogrywam w jakieś gry (choć nie za często). Wtedy trafiłem na Panasa S20 no i zupełnie zgłupiałem, bo ten jest full HD i cena całkiem dobra.
Poradźcie proszę co mam kupić.
Któregoś z Panasoniców: X10, X20 czy może S20 ?
W sumie jakby była jeszcze jakaś alternatywa to skorzystam, bo do marki przywiązany raczej nie jestem.

Jakie masz warunki - pokój 7m x 4m

Stary telewizor - nie pamiętam nazwy - Panasonic CRT 32 cale ma tryb Acuity (lubię go bo wg mnie ma lepszy obraz niż te wszystkie tanie LCD, ale klamot z niego straszny)

Preferowana wielkość matrycy – 46"-50"

Preferowane marki - w sumie bez znaczenia większego

Jaki sygnał – sporo filmów DVD, Polsat cyfrowy (oczywiście dokupię opcje HD), grywam na PS# no i jakiśfilm czasem oglądnę (oczywiście jak będę miał nowy telewizor to filmów z BR będzie więcej)

Czy siedzisz na wprost telewizora czy również z boku? – na wprost, lub pod kątem ok 30 stopni :)

Jaka odległość od ekranu – od 2.5 do 4,5 (przed telewizorem jest "Kostka", na której siadam jak gram)

Jakie urządzenia do podłączenia - dvd, PS 3

Jaka klasa cenowa – myślę o góra 3.5 - 3.8 tys. (jeśli taniej to też będzie dobrze:)

Więcej oglądasz w dzień czy w nocy – różnie, ale chyba jednak po zmierzchu więcej

Jakie masz nasłonecznienie pokoju – dość mocno nasłonecznione, ale mam żaluzje, zresztą odblaski mi za bardzo nie przeszkadzają

Ile osób zasiada przed telewizorem – 2-3

Jaki masz ulubiony program – filmy, Top Gear, Uncharted 2 na PS3

Oglądasz przy włączonym świetle czy bez światła - przy świetle ale słabym, do tego lampka stoi w rogu przy tej samej ścianie co telewizor,

Ma stać czy wisieć - na razie będzie stać przy ścianie

Czy ma być HD Ready czy Full HD – no właśnie tutaj potrzebuję porady, bo nie wiem czy wystarczy mi HD ready, czy jednak dołożyć trochę do Full HD

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc!
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
czegoś nie rozumiem. Chciałeś 50V 20 - mówisz że byłeś zdecydowany a podajesz kwotę 3800 zł .
Przecież 50V 20 - to cena dwa razy tyle - bo prawie 7000 zł .
Kupisz co będziesz chciał ale do PS 3 - zdecydowanie Full hd.

Ile godzin dziennie gra telewizor ?
Ile czasu do gier - % ?
 

belt

New member
Miałem w planach zakup telewizora w przyszłości.
Po przeglądnięciu kilku stron/forów wydawało mi się, że V20 będzie dobrym wyborem (no bo prawie topowy model za dobre pieniądze).
Jednakże w sobotę spaliła mi się lodówka :). Dzisiaj bylem w sklepie oglądać sprzęt AGD i przy okazji oglądnąłem tego X20. Spodobał mi się, tym bardziej, że jego cena pozwala mi na zakup zarówno lodówki jak i telewizora już teraz (pomyślałem też o X10, bo czytając forum znalazłem głosy, że niby stary jest lepszy od nowego). Oczywiście nie o cenę tylko chodzi, bo jakby mi się obraz nie podobał to po prostu bym się jeszcze wstrzymał z zakupem.
Jak już pisałem wątpliwości naszły mnie w domu, bo nie wiem czy różnica obrazu pomiędzy HD a HD Ready będzie mocno zauważalna przy grach PS3 i filmach BR.
Dlatego zacząłem się zastanawiać nad S20, bo jest Full HD a do tego jego cena również pozwoli mi na zakup obydwu sprzętów jednocześnie.
Telewizor gra sporo, bo jakieś 12-16 godzin dziennie :) (nie pisałem jeszcze, że zepsuł mi się również dekoder polsatu, wiec od rana do wieczora leci jakiś film na DVD - do czasu aż mi sprzęt wymienią :)
PS3 - obecnie sporadycznie, ale pewnie zmieni się to po zakupie telewizora. Jednakże nie wydaje mi się by było to więcej niż 20-30% całego czasu (pewnie dłuższe posiedzenia w weekendy)
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
z różnicy oszczędności poboru energii pomiędzy plazmą a lcd z pełnym podświetleniem LED - Sharpa 46 LE 705 - będziesz miał jeden telewizor gratis przy takiej ilości grania godzin dziennie.
Do filmów, gier i do BD też extra .
http://www.hdtv.com.pl/forum/sharp/46027-sharp-lc-40le700e-test-otwarty.html

023_P1060233.JPG

X-Gen Panel
W porównaniu z konwencjonalnym panelem Advanced Super View Panel, nowy panel X-Gen odznacza się wyższym wskaźnikiem apertury, umożliwiającym łatwiejsze przejście światła przez panel. To w wysokim stopniu pomaga uzyskać wysoki współczynnik kontrastu przy niższym zużyciu energii.

Plazma jednak Panasonic 46 S 20.
http://www.hdtv.com.pl/forum/pdp-plazmy/41030-panasonic-42g10-kontra-42s10-test-porownawczy.html
 

belt

New member
Dzięki bardzo za podpowiedź.
Problem w tym, że żona lubi "duże" :) dlatego myślałem o plazmie.
Czy różnica w poborze energii jest aż tak duża? Bo skoro polecasz Sharpa i to jeszcze w porównaniu do Panasonica 46, to aż boję się pomyśleć co się będzie działo przy plazmie 50-cio calowej :(
 

belt

New member
No właśnie.
Jeśli rachunek będzie mięsięcznie większy o jakieś 50 zł to nie ma problemu, ale jak będzie 200 zł - to już trochę za dużo.
Swoją drogą muszę jeszcze sprawdzić ile pobiera prądu mój stary CRT'ek. Wtedy będę wiedział czy kwota zwiększy się znacznie, czy będzie w granicach rozsądku.

Sharp to podbór 89W wg producenta.
Panasonic średnio 136 (spoko), ale nominalny pobór to już 285W.

I teraz pytanie? :)
Mam w domu 2 komputery. Zasilacze 350 i 450 W. Zastanawiam się, czy zużycie prądu będzie porównywalne z komputerem?
Bo jeśli tak, to zawsze mogę ograniczyć synowi granie/internet (jakąś wymówkę znajdę) lub mu komputer zepsuje :)
 
Ostatnia edycja:

cactusek

New member
Bez reklam
Rachunek bedzie wiekszy o 50zł ale rocznie, kiedyś to liczyłem LCD vs nowoczesne plazmy. Moje obliczenia były dla 8-10h dziennie.
Jeśli oglądasz więcej i ten LED bierze naprawde malo prądu to może uda ci sie wypracować różnice 200zł rocznie ale raczej w to nie wierze. Wiec żeby ci sie taki tv zwrócił to musiałbys go ogladać z 20lat.
Tak wiec pobór prądu przy wyborze telewizora był dla mnie sprawą drugorzędna jak nie trzecio.
 

belt

New member
Jeśli jest to kwota o jakiej piszesz, to nie ma to dla mnie wcale znaczenia.
Zawsze chciałem plazmę kupić, więc jednak przy tym zostanę.
Pozostaje jeszcze kwestia modelu. W sumie X10, X20 czy S20?
Kiki pisze, że skoro używam PS3, to lepszy będzie ten z serii S. Widocznie jednak różnica jakości jest zauważalna.
Na 85% kupię S20.
Dzięki za rady, pozdrawiam.
 

kapsell

New member
Bez reklam
Dla mnie pobor tez nie mial znaczenia.

Ale nieprawda sa liczby podane powyzej, jest wiecej i to sporo dla 8h dziennie - widze to na rachunkach.

TV 50" jaki chcesz kupic bierze nieporownanie wiecej pradu niz laptop.
 

Mesiash

New member
z różnicy oszczędności poboru energii pomiędzy plazmą a lcd z pełnym podświetleniem LED - Sharpa 46 LE 705 - będziesz miał jeden telewizor gratis przy takiej ilości grania godzin dziennie.

WOW. Będzie to chyba telewizorek 11 cali po 10 latach :D
Chyba ktoś nie orientuje się w cenach energii elektrycznej...
Nie rozumiem osób które decydują się na telewizor za parę tysięcy a oszczędności szukają w niższym zużyciu energii LEDów (różnica kilka-kilkanaście zł. miesięcznie) kosztem znacznie lepszego obrazu plazmy...
 

bogaty

New member
Bez reklam
WOW. Będzie to chyba telewizorek 11 cali po 10 latach :D
Chyba ktoś nie orientuje się w cenach energii elektrycznej...
Nie rozumiem osób które decydują się na telewizor za parę tysięcy a oszczędności szukają w niższym zużyciu energii LEDów (różnica kilka-kilkanaście zł. miesięcznie) kosztem znacznie lepszego obrazu plazmy...
Racja, skoro spaliła mu się lodówka i kupi klasy A, to ewentualną różnicę zniweluje mu lodówka w poborze prądu i koło się zamyka.Ja jakość nie odczuwam przesiadki z LCD na plazmę w kwestii rachunków, za to jakość obrazu jest zauważalna od razu.
 

cactusek

New member
Bez reklam
Ale nieprawda sa liczby podane powyzej, jest wiecej i to sporo dla 8h dziennie - widze to na rachunkach.

.

a przesiadleś sie na plazmę z duzego LCD? Inaczej nie możesz tego zmierzyć na rachunkach.
Liczyłem to dokładnie, w ktoryms wątku to jest, poszukaj. Matematyki nie oszukasz. Plazmy o tej samej wielkosci biora niewiele wiecej prądu. Jeśli miałes CRt o małej przekatnej bo może i różnica na rachunkach jest większa ale tez nie jakoś astronomicznie.
 

kapsell

New member
Bez reklam
a przesiadleś sie na plazmę z duzego LCD? Inaczej nie możesz tego zmierzyć na rachunkach.
Liczyłem to dokładnie, w ktoryms wątku to jest, poszukaj. Matematyki nie oszukasz. Plazmy o tej samej wielkosci biora niewiele wiecej prądu. Jeśli miałes CRt o małej przekatnej bo może i różnica na rachunkach jest większa ale tez nie jakoś astronomicznie.

Widze jestes telewizyjnym "gawedziarzem erotomanem", cos liczyles na papierze, cos czytales, gdzies slyszales...
Ale po co mam szukac? Mam duzy lcd i duza plazme (i crt tez by sie znalazl) i wiem jak jest. Nie mam misji przekonywania kogos na sile. Tylko piszmy prawde, bo ktos przeczyta, uwierzy i bedzie potem zawiedziony.
 

belt

New member
Policzyłem w przybliżeniu.
Wychodzi mi trochę ponad 200zł różnicy, biorąc pod uwagę średnie zużycie. Nie wiem jak podejść do nominalnego zużycia podanego w parametrach plazmy.
Swoją drogą po dzisiejszym przeliczeniu już będę pilnował, żeby komputery w domu nie były bez przerwy włączone nawet, gdy się przy nich nie siedzi :).
 

cactusek

New member
Bez reklam
Ale po co mam szukac? Mam duzy lcd i duza plazme (i crt tez by sie znalazl) i wiem jak jest. Nie mam misji przekonywania kogos na sile. Tylko piszmy prawde, bo ktos przeczyta, uwierzy i bedzie potem zawiedziony.

Skoro jesteś tkai mądry to policzmy np 46 calowych tv bo trudno kupic wieksze LEDy albo LCD za normalne pieniążki.
LED -średni pobór prądu podawany podawany przez producenta 100-120W
LCD- średni pobór prądu podawany podawany przez producenta 150-180W
Plazma-średni pobór prądu podawany podawany przez producenta 170-220W
Oczywiscie producenci naginają rzeczywistość żeby nas zachecic do kupna wiec przyjmijmy górną granice dla każdego modelu.
Liczmy roczny koszt użytkowania kążdego TV:
LED= 365(dni)*10 (godzin dziennie)*55gr(koszt KWH)*0.12(tyle pradu zjada nam odbiornik) = 241zl
LCD =365 *10 *55gr * 0,18 =361zł
Plazma = 365 *10 *55gr * 0,22 =441zł

Więc tak jak mówiłem nawet w absolutnie skrajnym przypadku wychodzi max 200zł rocznie. Każesz komus wydać pare tysiecy wiecej żeby tyle zaoszczedzić ?? I kto tu jest telewizyjnym "gawedziarzem erotomanem". Pewnie Cie szokuje te 10zł miesiecznie wiecej za prąd ale tyle ludzie są w stanie poświecić dla wiekszej przekątnej i lepszego obrazu.
 

belt

New member
Więc tak jak mówiłem nawet w absolutnie skrajnym przypadku wychodzi max 200zł rocznie. Każesz komus wydać pare tysiecy wiecej żeby tyle zaoszczedzić ?? I kto tu jest telewizyjnym "gawedziarzem erotomanem". Pewnie Cie szokuje te 10zł miesiecznie wiecej za prąd ale tyle ludzie są w stanie poświecić dla wiekszej przekątnej i lepszego obrazu.

Od tego warto jeszcze odjąć koszt poboru prądu starego odbiornika (w moim przypadku 32 CRT )
No i wymieniam 15-to letnią lodówkę na nówkę A+ - pewnie oszczędniejsza ;)

Wiec podejrzewam, że portfel nie ucierpi.

Ja już się zdecydowałem na plazmę, tylko jeszcze muszę ogarnąć czy będzie to X10,20 czy S20.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
jest trochę inaczej .
Skalibrowany Sharp 46 LE 705 pobiera 60- 70 W.
policz jak napisał użytkownik - Czas pracy 12 godzin.
Pobór energii średni plazmy 50 V 20 - 280 /300 W
(Nominalny pobór mocy 425 W - Panasonic Polska)
Czyli różnica roczna wychodzi ponad 400 zł
Czas użytkowania w Polsce telewizora średni to 8-10 lat.
Co daje wynik na korzyść 3200 zł - 4000 zł .

Czyli jednak niezłej klasy telewizor - np:
LCD LED 46 Sharp le 600
Toshiba 46 SL 733
Panasonic 50 S 20.
 

belt

New member
jest trochę inaczej .
Skalibrowany Sharp 46 LE 705 pobiera 60- 70 W.
policz jak napisał użytkownik - Czas pracy 12 godzin.
Pobór energii średni plazmy 50 V 20 - 280 /300 W
(Nominalny pobór mocy 425 W - Panasonic Polska)
Czyli różnica roczna wychodzi ponad 400 zł
Czas użytkowania w Polsce telewizora średni to 8-10 lat.
Co daje wynik na korzyść 3200 zł - 4000 zł .

Czyli jednak niezłej klasy telewizor - np:
LCD LED 46 Sharp le 600
Toshiba 46 SL 733
Panasonic 50 S 20.

No tak, ale wcześniej rozmawialiśmy o Sharpie LE700, którego pobór mocy wg producenta to 89W; oraz o 50S20, który bierze średnio 158W.
Wynik:
LE700 - 211 zł rocznie
50S20 - 380 zł rocznie
169 zł różnicy już tal źle nie wygląda

Do tego porównujemy 46 calowego LCD z 50 calową plazmą.

przy porównaniu 46LE700 z 46S20 różnica wyniesie już tylko 52 zł rocznie

przeliczałem z danych o poborze producenta, 0.55zł za1kWh, 12 godzin grania przez 365 dni w roku.
Teraz gra te średnio 12-16 godzin dziennie, ale niedługo skończą się wakacje, syn wraca ze szkoły ok 15 tej więc i obciążenie odbiornika się zmniejszy.
 
Ostatnia edycja:
Do góry