Co bardziej niszczy wzrok-plazma czy lcd?

marianek1

New member
Po przeczytaniu wielu stron internetowych na ktorych kazdy ma na ten temat inne zdanie,zastanawiam sie nad prawdziwoscią stwierdzeń:
-plazmy migoczą męcząc oczy
-podświetlenie lcd lampy fluorescencyjne i diody led świecą innym swiatłem jak słońce (brak pełnego spektróm) do którego oczy są przyzwyczajone od tys. lat powoduje niszczenie wzroku i nienaturalne kolory
-crt promieniuje i migocze ale ma najlepsze kolory
 

mp89

New member
najzdrowiej nie oglądać żadnego z powyższych , w domu z uwagi na oczy , w sklepach z uwagi na zdrowie psychiczne....
 

kodi1985

New member
crt według badań nie niszczy wzroku. Plazma tak szybko migocze, ze nawet mozg nie jest w stanie tego dostrzec. LCD swieci tak jak napisales światłem zbliżonym do słonecznego i jesteśmy do niego przyzyczajeni.

Tak samo jest z dzwiekiem, ze nie mozna sluchac glosno, a i tak kazdy lubi czasem posluchac glosno. A wachasz sie cos kupic ze takie pytanie ?

Jezeli mniej niz 42 to LCD, jednak jezeli 42 lub wiecej to plazma :)
 

gatar

Active member
Bez reklam
Witam.
Maraniek1, picie wody z kranu jest niezdrowe, oddychanie powietrzem w dużym mieście także nie wspominając o oglądaniu TV w pozycji siedzącej/półsiedzącej lub leżącej ze szklaneczką jakiegoś napoju w dłoni. :D Daj spokój. Co chcesz osiągnąć zamieszczając te Swoje stwierdzenia ?
Wiadomo, każda czynność, każda technologia niesie ze sobą jakieś zagrożenie, ale jeśli zachowa się umiar i zdrowy rozsądek to jest w porządku. Nikt nie chce Nas zabić zmuszając do oglądania TV (chociaż oglądając wystąpienia niektórych osób publicznych można dostać zawału serca :), ale to inna bajka).
 

Filozofgrip

New member
mp89,kodi1985 and gatar

Może marianek1 chciał zadać pytanie czysto teoretyczne i chodzi mu tylko o prawidłowe informacje:) Sam jestem ciekaw tego o co zapytał marianek1:)
 

Maxavelli

New member
Polecam AKTYWNE sledzenie akcji na ekranie (sledzenie filmu bez rozmow, wychodzenia po popcorn czy - czego zycze - GRANIE). Wowczas oczy adaptuja sie i latwiej im przyswajac obraz, bo traktuja go jak "naturalne srodowisko" ;-).

Choc musze przyznac ze gram od 1992 roku glownie na CRT i od plazmy bola mnie oczy - DO GRANIA TYLKO LCD!
 

Klisman1987

New member
Nie wiem jak z lcd ale ja bardzo dużo gram oglądam tv na plazmie nawet po 10godz. i wszystko jest dobrze z moim wzrokiem. A nawet jak by to trzeba zadać sobie pytanie co nie szkodzi w dzisiejszych czasach.
 

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Miałem kolegę który od zawsze bawił się komórkami i strasznie popsuł mu się od tego wzrok, dzieje się tak dlatego bo gdy przez długi czas wpatrujemy się w ekran z bliskiej odległości to tak najłatwiej popsuć wzrok, nasze oczy nie są do tego przyzwyczajone, LCD w dodatku znane są z nienaturalnie kontrastowego obrazu i ten efekt przyspieszają. Takie lcd potrafi nieźle dawać po oczach z bliska, natomiast z rozsądnej odległości jest już natomiast pełen luksus, dzięki progresywnemu skanowaniu oczy mi się jeszcze nigdy nie zmęczyły, obraz nie miga jak crt. Jeśli nie należysz do ludzi którzy kupują 42 plazmę czy lcd i siedzą 1,5 m od niej by zachować wszystkie szczegóły to nie masz się o co martwić (mi absolutnie do takiej przekątnej wystarcza ok 3,5-4 m). Co innego gdy ktoś pracuje na codzien po kilka godzin z monitorem, tu jest już bliska odległośc i siłą rzeczy wzrok będzie się męczył, okuliści zalecają w takim wypadku odległość minimum 50 cm i co godzinne kilku minutowe wpatrywanie się w oddalony punkt :grin:

Według jednego arta który kiedyś czytałem to plazmy wypadają trochę niekorzystniej dla naszego wzroku, nie mają tak jak lcd jednostajnego podświetlenia. Ponadto Gdy plazma się pali luminofor odbija intensywne światło UV w naszym kierunku. Jest ono bardzo intensywne i częstotliwość tego światła wywołuje bardzo niekorzystny efekt na nasze oczy i układ nerwowy. Niedoskonałość ludzkiego oka nie wyłapuje tego migotania UV, ale nasz mózg tak. Przy długim oglądaniu plazmy mogą wystąpić bóle głowy. Czasami gdy zwabi mnie w warunkach sklepowych obraz z plazmy to niestety z odległości jednego metra dość szybko zaczynam odczuwać męczenie wzroku, choć z drugiej strony kto wie może to jest jakaś kwestia przyzwyczajenia czy coś:D.
 

bluray

Banned
Jest tak jak w wypowiedzi Kaprala Hicksa.
Bardzo dziękuję za pierwszą i jedyną kompetentną wypowiedź w wątku.
 
Do góry