cichy dźwięk filmów w stereo

owain

New member
Mam nadzieję, że miejsce właściwe do zadania pytania, nie wiem gdzie szukać rozwiązania problemu a może nie mam w ogóle problemu, tylko jest tak jak musi być;)

Od kilku lat oglądam filmy z laptopa Asus N52DA. Wyjście sygnału przez złącze HDMI do amplitunera Yamaha RX-V375, dalej zaś obraz na projektor, a dźwięk na głośniki 5.1

W laptopie odtwarzam przez program Media Player Classic Home Cinema, kodek ffdshow.

Od lat robię tak, że gdy mam film 5.1 to konfiguruję ATI HDMI Output na wyjście 5.1, zaś gdy mam film stereo to muszę skonfigurować ATI HDMI Output na wyjście stereo bo inaczej amplituner odtwarza mi dźwięk stereo nie rozdzielając go sztucznie na 5.1.

Moim problemem jest to, że po zmianie systemu niby poustawiałem wszystko tak samo, mam wrażenie że dźwięk w filmach stereo jest znacznie cichszy. Zawsze był, bo wiadomo że ścieżka audio w filmach stereo, sztucznie podzielona przez ampli na 5.1, jest uboższa, ale mam wrażenie że teraz jest ciszej niż normalnie. Muszę przy filmach stereo dwa razy głośniej dawać, by mieć ten sam poziom dźwięku.

Nie wiem, czy dobrze skonfigurowałem instalację k-lite codec pack, ustawiałem że mam głośniki 5.1 bo pewnie inaczej byłby problem przy filmach 5.1 Teraz, gdy film stereo leci, jak najadę na ikonę ffdshow to mam input: AAC, stereo, 48000 Hz, 93 kbps (libavcodec) zaś output: PCM, 5.1, 48000 Hz, 16-bit integer

Nie wiem, czy output nie powinien być też stereo aby ampli się nie gubił, odebrał sobie z lapka sygnał stereo i sam go podzielił na sztuczne 5.1.
Jakieś rady odnośnie ustawień kodeka dźwięku? Bo w ampli nic nie ma sensu chyba przestawiać, po zmianie systemu nic w nim nie zmieniałem (jedyne ustawienia jakimi w ampli się mogę pobawić to jakieś tam ustawienia ze zrównoważeniem poziomu dźwięku).
 
Do góry