Ciche projektory, jakie polecane marki, kto oszukuje?

ArekBVB

New member
Jedną z najbardziej istotnych rzeczy w projektorach jest wg mnie głośność pracy, no bo co to za przyjemność oglądania filmu w sytuacji kiedy nad głową cały czas słyszymy szum. I dlatego moje pytanie - które marki wg Was najlepiej rozwiązują problem głośności czyli stosują wentylatory, które są zarówo ciche jak i zapewniają odpowiednie chłodzenie. Które marki natomiast oszukują, tzn. w specyfikacji technicznej podają głośność pracy znacznie zaniżoną do rzeczywistej głośności w praktyce?

Z mojego dotychczasowego doświadczenia zauważyłem, że projektory acera są dość ciche ale chyba używane w nich wentylatory nie zapewniają odpowiedniego chłodzenia stąd też kłopoty ze spalonymi lampami i chipami dmd. Projektory optomy natomiast w drugą stronę - chłodzenia mają aż nadto (często dwa wentylatory zamiast jednego), ale są wręcz irytująco głośne...W dodatku optoma z mojej obserwacji chyba oszukuje w specyfikacjach technicznych bo ich projektory, które mają podaną głośność pracy np. 28-30 db w rzeczywistości wyją jak odkurzacze ;)

Zastanawia mnie czemu producenci zamiast zrobić większą obudowę i wsadzić w nią duży wolny cichy wiatrak, na siłę robią jak najmniejszą obudowę i upychają w nią dwa małe wiatraczki np. 50-60 mm, które aby zapewić odpowiedni przepływ powietrza muszą się kręcić naprawdę bardzo szybko, a co za tym idzie bardzo mocno hałasują...
 

jgx

New member
Bez reklam
bardzo ciekawe, przydatne i wżne!!! zagadnienie a nikt nic nie pisze :niewiem: - ja niestety nie mam doświadczenia w tym temacie a też mnie to interesi bo dotychczasowe 52" zrobiło się za małe a po namyśle zrezygnowałem z zakupu plazmy 65" na rzecz 100" obrazu z proja i się rozglądam za odpowiednim modelem (projektora)
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
nie zgodze sie, ze optomy sa glosne. Owszem moze modele sprzed 5-7 lat takowe byly, np HD65. Obecne sa o wiele cichsze. Wiem, bo posiadam oba HD65 jak i HD25. Zreszta delikatnego szumu nad glowa nie slychac w koncu jak ogladasz film.
 
Do góry